Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

Djkoma

V podstatě spin-off na slavný StarGate SG-1 se povedl. Výborně vybraní herci, kteří své role zvládají s přehledem. Tvůrcům nechybí nadhled i vlastní "smrtelnost" ve smyslu těžkého života seriálu na televizní obrazovce. Propojení s SG1 funguje také velmi dobře a kromě všeho zmíněného a z SG1 převzatého je tu hlavně velké kouzlo Atlantidy samotné... ()

Gemini

Mladší sestra SG-1 za to rozhodně pořádně vzala - ale nutno podotknout, že tvůrci už po šesti sezónách SG-1 věděli přesně co a jak dělat, a mohli si taky leccos víc dovolit. Na Atlantidu je radost se dívat nejenom pokud jde o vizuální stránku - vyvážený tým se sympatickými postavami adekvátními žánru a cílové skupině, sem tam něco trošku hlubšího, zajímavé variace už viděného nejenom ve sci-fi žánru, no a samozřejmě David Nykl alias doktor Radek Zelenka a jeho občasné "se na to můžu vys..." a podobné drobnosti:) Byl jsem původně trochu skeptický, a nemůžu říct, že bych si cokoliv z SGA zamiloval, ale budu se opakovat - na řadu věcí byla radost se dívat. Ať už šlo o Colma Meaneyho nebo Roberta Daviho jako Geniiské záporáky, zajímavou postavu Michaela (v jeho prvních výskytech, pak už byl jak padouch z bondovky), nebo lahůdkového veterána Davida Ogdena Stierse, ze kterého nenávist přímo hmatatelně čišela. Sluší se vzpomenout i zajímavý vztah Sheparda s Toddem, ale co se lidskosti a těžkých rozhodnutí týká, jednoznačně vítězí doktorka Weirová (její poslední záběr - myslím skutečně poslední, ten s bránou, je nezapomenutelný). Byla to víc než slušná jízda a klidně bych ještě pár sezón snesl... možná bychom se pak vyhnuli omylu jménem Barbar Conan s Jasonem Momoou:) Mimochodem na Teal'ca stejně neměl;) Tak nebo tak, poslední epizoda působí navzdory dostatečné době na přípravu trochu odfláknutě, s SG-1 a její Unending se v žádném případě nemůže měřit. Jediné, co ji zachraňuje, je konverzace Carterové s Shepardem. A právě to je pro Atlantis příznačné - není to žádná vizionářská záležitost, jde už prošlapanou cestičkou a v zásadě jde "jen" o výtečně zvládnuté řemeslo. Ale nenechte se mýlit, to není málo. Sedmdesátka by byla při vzpomínce na nemálo okamžiků nefér, takže 80%. ()

Malarkey

To sem si řikal, koho to napadlo, udělat takovouhle bokovku celkem populárního sci-fi seriálu Hvězdná brána. To budou točit pouze to, co už jednou v HB bylo, ale není to tak. Seriál je velice dobrý, možná má i lepší efekty než u původní HB, akorát jediný, co se mi opravdu nelíbí, jsou hlavní herci, kde mi obě dvě herečky přijdou krajně nesympatické. Možná je to věc názorů možná je to tak. To netuším, ale hlavní je že se seriál díky popularitě HV brány uchytil a mnoha lidí se stal oblíbenějším což nechápu pač v tomhle seriálu není nikdo charakterově podobný T´ealcovi a nebo O´Neillovi i když to byl nejspíš účel, ale mě osobně to děsně rozčiluje;) (78%) ()

T2

__Stargate Atlantis: 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,248,919 //počet predaných kusov 62,142 ║ __Stargate Atlantis: 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,299,090 //počet predaných kusov 70,763║ __Stargate Atlantis: 4.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $4,018,392 //počet predaných kusov 125,614 ║ __Stargate Atlantis: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $5,294,008 //počet predaných kusov 179,473 ()

M.a.t.t.

Mladší braček kultového sci-fi seriálu. Aj napriek odlišným postavám, inému prostrediu a novému nepriateľovi sa v podstate nesie v rovnakom duchu a ešte aj preberá podobné neduhy. Vizuálne ale už začiatku na úrovni a výrazne ubudlo aj menej vydarených dielov. Čo sa však týka toho naj, v cieľovej rovinke Atlantis na SG1 nejakých pár metrov stále stráca. Rozhodne vyváženejší a takmer porovnateľný popcornový zážitok ako Hviezdna brána a slovo popcornový zdôrazňujem, kto čaká niečo viac, zákonite bude sklamaný. A pre mňa v globále aj o niečo zábavnejší. Čo na tom, že tu nehrá O Neill, Sheppard či McKay sú slušnou náhradou. ()

gudaulin

Už původní seriál nebyl žádný skvost a navíc měla jeho kvalita sestupnou tendenci, poslední dvě série byly v podstatě na odpad. Atlantis nepředstavuje proti původní Hvězdné bráně podstatný kvalitativní posun, je snad výpravnější, ale kvalita scénářů je celkem žalostná. Možná už nejsem v té správné věkové kategorii, abych si podobný seriál vychutnal, ale zatímco Star Trek v 80. a 90. letech hýřil nápady, které sci-fi jako žánru určitě neudělaly ostudu, tohle je takový slaboučký popkulturní odvar. Viděl jsem pouhé tři epizody, což pochopitelně nemůže být vzhledem k rozsáhlosti projektu objektivní. Celkový dojem: 35 %. ()

TeeAge

Nová séria Hviezdnej brány má recht, má dynamiku a sviežosť. Všetko, čo mala pôvodná sága, sa obohatilo novým výtvarným zmýšlaním. Jeden z mála sci-fi seriálov, na ktoré sa viem pozerať. ()

3DD!3

První sezóna mě rozhodně dostala. Nečekal jsem, že by mě bokovka SG-1 ještě mohla něčím překvapit. Jenže stalo se a i přes pár slabších dílů, hlavně v první polovině si mě ATLANTIS dokázala získat. Dobré nápady, v kombinaci se skvělými hereckými výkony (hlavně David Hewlett jako Rodney valí) a hlavně s nabouchaným finále mě přimělo vkročit do sezóny druhé. Ta má už slabších dílů přece jen víc a ani obvykle kvalitní dvoj-epizody nejsou tak dobré jako ty z první řady. Wraithové zůstávají pořád stejní a začínají nudit a ta Genniská banda taky. Alespoň dostává víc prostoru hláškující Doktor Zelenka v podání výborného Davida Nykla. K třetí řadě jsem šel už s menšími obavami a o to byl pro mě výsledek lepší. Má všeho víc. Prohlubuje týmové vztahy (někdy trochu kostrbatě, ale snaha se počítá) rozvijí záporné postavy, představuje nové (staré) a navíc v ní hostuje i starý dobrý O'Neill. A závěrečný díl patří těm nejlepším. Sezóna čtvrtá se rozbíhá opravdu skvěle. První díly mají spád a jsou opravdu napínavé. Pak to tak trochu přejde do starých kolejí, kde se slabší a lepší epizody střídají až zase do prostředního dvojdílu, jehož závěr patří znovu k tomu nelepšímu. Pak zase následuje pár průměrných dílů až do crossoveru s Teal'cem, který jako by nastartoval skvělou závěrečnou etapu. Dvojdíl Kindred (hlavně jeho druhá část) a The Last Man (kde se město koupe v písku) byli opravdu výborným uzavřením téhle řady. Pátá a poslední řada se povedla. Hodně dobrých dílů je proskládáno díly slabšími (mám pocit, že ty tu byli jen proto, aby zase dostal prostor Dr. Beckett), dočkali jsme se i jedné takové té "klasické SG-1 epizody", kdy se na orbitě ukázal alternativní Daidalos a nakonec i stého a posledního dílu STARGATE: ATLANTIS. Co se týče závěru můsím tvůrce pochválit. CSI vsuvka z Las Vegas byla mnohem lepší než jsem čekal a finále naplnilo má očekávání, škoda jen že se tam neukázal O'Neill, ale co už. Tak zase sbohem dalšímu bránovému seriálu a zrovna když jsem si na něj zvykl. ()

Arachneuss

První řada - 90%: Ještě před pár týdny jsem zastával stanovisko, že spin-offy z univerza StarGate jsou mnohem více ke škodě, než užitku (viz. Universe). Po shlédnutí první série Atlantidy musím toto tvrzení dementovat a možná i připojit dodatek, že spin-off dokáže překonat originál. SGA je žrádlo! Jako kdyby jste napěchovali prvních polovinu SG-1 ságy do dvaceti perfektně gradujících dílů a svou celoživotní výplatu investovali do trikového studia. Nová rasa nepřátel je stylová až to bolí, lehká naivita z počátečních epizod původního seriálu je nahrazena syrově temnou atmosférou s napínavými cliffhangeremi na konci každé části. Největším plusem jsou ale ve finále opět hlavní postavy. O'Neil dostává více než solidního nástupce, ženská část výrazně upgraduje a tolik populární hlášky jsou vypečenější jako nikdy předtím. Před měsícem bych nad tímhle seriálem ohrnoval nos... teď tomu mám chuť nejraději napálit plné hodnocení. Druhá řada - 80%: Prvních deset napínavých a značně temnějších epizod patří snad k tomu nejlepšímu, co pod záštitou StarGate vzniklo. Udělat z nejkladnější postavy záporáka s dobře vymyšlenou psychologií je brilantní nápad. O to víc zamrzí druhá polovina, v které se seriál (vyjma dvou dílů s čistě wraithskou=atraktivní tématikou) vrací k typicky epizodním dílům, z nichž většina nemá nijak zásadní dopad na ústřední dějovou linku. Škoda. Dialogy jsou sice lepší, nové postavy tomu dodávají šťávu a technická stránka se o stupínek polepšila, ale chybí tomu pořádně kulervoucí finále, jaké nabídla první řada. V paměti mi tak nakonec uvízly hlavně Sheppardovy eskapády s ženami (ať už sexuální nebo platonické) v každém druhém díle a části zabývající se životy-sajícím nepřítelem. ()

berg.12

Když se širým vesmírem rozlehne hřejivé "I'm trying, doprdele" musí pookřát srdce nejednoho sci-fi fanouška. Bohužel, postava Dr. Zelenky je to jediné trochu osvěžující na tomhle seriálu a její kouzlo navíc zmizí spolu s dabingem. Místo aby Atlantis rozvinul Stargate téma trochu jiným směrem, pouze a jen prefabrikovaně kopíruje SG-1 (mění se pouze složení týmu a nepřítel). Navíc s vesměs nezajímavými (až otravnými) postavami a ubíjející představou galaxie, kde veškerý život probíhá ve středověkých vesnicích uprostřed borovicových lesů. Stargate Atlantis tak dvě řady přesluhuje a ke konci už opravdu zoufale mele z posledního, přesto by ode mě bylo trochu pokrytecké odstřelit něco, čeho jsem dobrovolně viděl 100 epizod. Jen doufám, že "Universe" trochu spraví reputaci. PS: marně ()

CANNIBAL

V případě tohoto seriálu už mám poněkud v hodnocení jasněji. Předně musím říct, že Wright už musí bejt hodně velkej zoufalec, když ufouny pojmenovává prostě anglicky „přízraky“. To zní emzácky jak pr**l! Nehledě na to, že se živí životní energií jak upír Michael Morbius z kreslenýho animáku Spidermana?! Zde je úplně vidět do očí bijící dementní cenzura. Parazitičtí goa´uldi měli tedy větší šmrnc. Stupidní je zde i spoustu dalších nesmyslů, jako třeba oblečení herců. To má být jako nový Startrek? To je teda dost velká odbočka, ba dokonce úlet od běžných vojenských hadrů z hlavního seriálu. Absolutně to do tohoto sci-fi konceptu nesedí. Možná bych změnil názor, pokud by šlo o remake. Až po nudně ubíjející díly, který se celý odehrávají ve ztraceným městě, bez jakýkoliv další návaznosti. Sem tam pár dílů s občasnými potyčkami byli ještě jakžtakž koukatelný. Nejhorší však, ale byl poslední díl pátý série, který přerušuje celou sérii, bez nějakýho uspokojivýho kloudnýho zakončení. Čímž akorát tvůrci naservírovali divákovi vztýčený prostředníček. Něco jinýho je případ Universe, tam nebyl kýžený efekt a projekt musel být zastaven předčasně a nečekaně, kvůli nezájmu publika, ale zde měli tvůrci dostatek času a prostoru. Čili celkově žel velká mizérie. Bizarní mi taky přijde příchod a odchod původních postav z hl. seriálu. Resp. značně odfláknutý a dějově krkolomný. ()

Dan9K

Jde o mírně horší počin než originál, ale přesto je to výborný spin-off skvělého seriálu. Bohužel ale základní děj postupuje velmi zvolna (a vlastně si nejsem úplně jistý, jaká je vůbec hlavní zápletka) a herci a postavy nejsou tak charakterní a charismatické, zvláště ženy (i když po příchodu Kaylee z Firefly a Samanthy se situace změnila) - ...Pokud mě něco ve filmové/seriálové branži skutečně mohutně baví a mám na to vždy chuť a náladu za všech okolností, pak je to Hvězdná brána. Po prvním zhlédnutí jsem měl dojem, že seriálu ke konci docházel dech. Po druhém kompletním zhlédnutí jsem svůj názor poněkud změnil. Je to tak nějak stejně dobré celou dobu. Obecně jsou oblíbená negativa Star Gate universa zde vyhnaná do extrému (angličtina, každá planeta je ve Vancouveru, každý druhý díl je o nákaze na základně), Teyla a doktorka Weirová jsou velice otravné postavy. Ale o to více jsem si užíval trojku Sheppard, McKay a Ronon. Fakt jde z obrazovky ta iluze, že jsou to hrozný kámoši, hodně cítit a je to moc fajn. Samozřejmě je už trošku únavné, jak nikdy nejde nic podle plánu, jak všechno musí vyřešit Rodney geniálním nápadem, jak nikdy člověk nemá ten pocit "a jsme silní" moc dlouho. Ale to k tomu tak nějak patří. ()

Phobia

V SG-1 mě bavil O'Neill, v SG-Atlantis mě nebaví nikdo. Dějové schéma je sice podobné (tedy jednoduše pitomé:-)), ale zkrátka nemám motivaci ke sledování, když jsem si neoblíbila žádnou postavu (charakter Davida Hewletta má určitý potenciál, ale ne natolik, aby mě udržel u televize). Možná tomu někdy ještě dám šanci, ale bez sympatických hrdinů stěží zábavnost vystoupá nad průměr. Koukatelná oddychovka se slabým obsazením. 40% ()

Jacinda

Moje náklonost k tomuto seriálu byla původně nulová. Ba spíš záporná. Když jsem se dozvěděla, že se od HB oddělila vlastní větev sledující jiný příběh s jinými hrdiny, nadávala jsem a prohlásila, že se dívat nebudu. Když tam není SG1, není to HB. Ale kamarád mě vyvedl z omylu. Když se dozvěděl, že jsem neviděla pilotní díl, pustil mi ho po doučování derivací. A ten dvoudíl mě nadchl. Joe je děsný (i když trochu arogantní) fešák, dr. Weir je také sympatická a nejlepší ze všech je Rodney. Jeho hlášky mohu poslouchat pořád. Později je sestava doplněna o dr. Zelenku, kterého každý Čech miluje. Hlavně díky němu je nutností původní dabing. Ronona Dexe mám ráda, protože se s nikým nemazlí. Žádné dlouhé kecy a vyjednávání. Rovnou dá pěstí a je to. Dokonce i Teylu, kteoru jsem dlouho nemohla vystát, jsem začala mít ráda. Akorát by nemusela furt mlít o svém lidu. Co se týče Wraithů, to jsou opravdu pořádní nepřátelé, ze kterých jde strach (a zbožnuju Todda). Proti nim působí Goauldi (i Anubis) jako vyšňoření panáci k smíchu. K oblíbeným postavám bych ještě přidala poručíka Forda, plk. Caldwella a mého nejoblíbenějšího- dr. Becketta (s tím jeho roztomilým přízvukem :-). Jsem ráda, že jsem překonala svou předpojatost, protože ted mi přijde SG1 jako předpotopní tým v porovnání s týmem Sheperda. Efekty jsou navíc také dobré stejně jako hudba, takže určo nejlepší seriál. ()

Deimos

***Celkem 93%***TV/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// PLUS: Ronon Dex nebo-li Jason Momoa je nejlepší casting potažmo postava universa Stargate, oblíbil jsem však skoro každého (Joe Flanigan, Jewel Staite, David Nykl, Christopher Heyerdahl, Paul McGillion a samozřejmě nesmím zapomenout na Davida Hewletta), seriál má výborně napsaný scénář i dialogy postav, skvělé efekty, které daleko předčí ty v původním seriálu, a rozhodně je hodně dobrá i hudba a režie, zajisté taky potěší comeback našich známích a oblíbených postav MÍNUS: první řada určitě nejslabší, má to dlouhý rozjezd, je těžší si zvyknout na nové postavy než v předešlém seriálu, postava kterou hraje Rainbow Francks je jednoznačně nejslabší a nejzbytečnější postavou, nedivím se že byl po první řadě vyřazen, a největším mínusem je potom fakt že to má jen 5 řad, které uběhli jak nic a seriál skončil v tom nejlepším, přitom bych dalších 5 řád rozhodně uvítal./// Shrnutí: Seriál Stargate: Atlantis jsem si natolik šetřil že jsem ji celou viděl až tento rok. Byla to však neuvěřitelná jízda, plná efektů, vesmírných soubojů, technologických udělátek, nepředstavitelně dobře napsaných postav a jejich dialogů. Když to porovnám s původní Hvězdnou bránou, tak Atlantida měla méně excelentních dílů, za to je měla vyrovnanější. Rozdíl bych našel i v tzv. spojovacích částech, které jsou prostě v tom původním seriálu dodnes nepřekonatelné. Naopak na Atlantidu se lépe kouká, je o něco reálnější, je to vidět víc krve, je akčnější a možná i občas dramatičtější. Chybí mi tu více dílů odehrávající se na zemi, ale to už je jen drobnost. Celkově jsem prostě nadšený, byla to obrovská zábava a já jdu zkusit Stargate: Universe, už se těším. PS: Někde jsem slyšel, že se údajně chystá áčkový celovečerní film. Těžko říct, které postavy se v něm objeví nebo jestli to bude zcela nový start tohoto universa, či jen chtějí navazovat dějově na první film a tím nám znovu odvyprávět děj, který známe se seriálu jen tentokrát na velkém plátně. A má vůbec svět Stargate ještě co nabídnout, něco co tu nebylo? Za sebe říkám, že by mi cokoliv nového nevadilo. Vždyť Star Trek běží už nějakých 50 let. ()

HAL

komentář under construction: pilot - po rychlém nakoukání sedmi řad SG-1 je tohle něco mezi "awesome" a "lame". Postavy na klasickou čtyřku nemají, i zápletka je trochu zklamání - po počátečním nadšení s objevením nového světa to vypadá že se vše vrátí do zaběhlých kolejí, a záporáci aka blackmetaloví zlogothyci jsou vyloženě k smíchu... nicméně to byli zpočátku víceméně i ghoaouldi, a i ty postavy potřebují trochu času na to aby se sehrály a vynikl jejich potenciál. Problém je že nečekám že by se v Atlantis tolik projevilo to, co bylo v SG-1 tak geniální, tedy střet běžné pozemské techniky a politiky s mimozemským světem. Mají k dispozici celé město nejstarší a nejpokročilejší rasy v galaxii... a místo poznávání jejich tajemství začnou zase jen skákat na jeden zaostalý svět za druhým, opakovat celý koncept SG-1 do mrtě znovu, jen v mnohem víc lame podání. Pochopil jsem v čem je hlavní problém Atlantis - SG-1, a vlastně snad všechny ostatní sf seriály, jsou o snaze poznávat neznámé a čelit nebezpečí, o vrhání se do riskantních akcí - doslova "Boldly go where no one has gone before". Atlantis je taková ale jen na oko - sice v neznámém světě, ale velmi známým způsobem, a na rozdíl od SG-1 hlavně extrémně zbabělým způsobem. Prakticky ze všech rizikovějších situací se v Atlantis snaží vycouvat, schovat se do malé ulity ze které jen občas vykouknou ven. Sice je mi vcelku sympatický totální cynismus se kterým nechávají napospas destrukci celé civilizace od kterých takto utíkají, ale stejně je hrozně nasírací to sledovat. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)