Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

henrykz

Normálně mám problémy se spin-offy (zvykání si na nové herce, děj apod.), ale u SGA tomu bylo jinak. Analogie mezi SGC a SGA se zmiňuje poměrně často a i téma a celá struktura seriálu je na chlup stejná s SGC. Místo G´oauldů tu jsou Wraithové a místo Iris tu mají energetický štít. Takže to je SGC jen s jinými herci (v několika dílech tu vidíme Michaela Shankse, Amandu Tapping a Richarda Deana Andersona) a jinou znělkou. ()

Scaevola

Spin-off to má v mnohém lehčí a jinde o poznání těžší. Staví na již vypracovaném světě a to znamená, že musí zaujmout jinak: Sázka na naleštění všeho od uniforem po samotnou základnu (v tomto případě město) úplně nevyšla, ale vše bohatě zachraňují postavy, kterým vévodí sympatický J. Flanigan a asi nejlepší vůdce ze všech Stargate - T. Higginson. Nelze nezmínit ani D. Hewletta a D. Nykla. Leč mám obavu, že u podobné stylu seriálu je mnohem důležitější mytologie vesmíru a sci-fi know-how. A ta bohužel skřípe. Wraithové jsou relativně nudní a z jejich středu (až do chvíle pohrávání si s DNA) nevystupuje žádný výrazný jedinec. Zůstává tak vzpomínka na několik velmi povedených episod a na skvělé triky (především lahodné vesmírné bitvy). ()

mark65

Skvělí spin-off na skvělí seriál Stargate SG-1 se prvních řadách povedl stejně jako u sg-1 nechybí humor a přidávají se i skvělé hlášky od Zelenky. Bohužel mě seriál v dvou posledních řadách trochu zklamal. ()

Laci

Keďže som Atlantis začal pozerať až po SG-1, bol pre mňa príjemným prekvapením, pretože som istý čas kvôli posledným dvom sériam SG-1 pociťoval k Stargate nechuť. Prvá séria a časť druhej určite za 5*, no postupne pribúdajú nudné časti, preto znížujem na 4*. A aj keď herci svoje úlohy zvládajú veľmi dobre, za niektoré, veľmi nudné herecké výkony (napr. Rachel Luttrell) znížujem na 3*. Veľké + je aj to, že Atlantis ma súvislejší dej ako SG-1, v tretej sérií ubúda na tempe ale našťastie piata séria je kvalitatívne podobná prvej. Škoda, že sa nedočkáme celovečernej bodky za seriálom... ()

Movie Maniak

Zpočátku jsem měl strach jak může "brána" pokračovat bez O´Neilla. Po pár dílech mi však bylo jasné, že tahle parta šlape stejně dobře jako původní SG-1. Nová galaxie rozvázala scénáristům ruce a mohli si navymýšlet nové nepřátele, spojence a dobrodruřství. Jasně leckdo může namítat, že je to jako přes kopírák. Objeví se nepřítel, který vás chce zničit. Ze začátku se nedá porazit, postupem času se síly vyrovnávají a nakonec dostává na prdel. Pak se objeví další ještě silnější nepřítel atd. Ale když tyto námitky pominete jde o slušnou porci zábavy. Postavy jsou velmi sympatické, dokonce i Rodney, který v původní bráně byl nesnesitelný blbec a kdo si počká dočká se i Sam, Jacka a Taelca. Škoda jen trochu "urychleného" konce, holt prostě došly peníze. Více než důstojný spin-off původní Star Gate. ()

martyxa

Dobrý seriál, krásné prostředí, dobří herci, ale první seriál byl možná lepší, ale i tento seriál má své nezaměnitelné kouzlo. ()

LeePriest

Před Atlantidou jsem sledoval původní seriál Hvězdnou bránu SG-1, jejíž první půlka sérií byla až na vyjímky skvělá, další část celkem ušla a konec už byl celkem průměrný. Takže když se původní seriál postupně horšil, obával jsem se, že už téměř došly nápady a Atlantida, tedy pokračování původního seriálu už nebude nic moc. Jaký omyl a příjemné překvapení ! Mezi desítkami dílů Atlantidy je sice i pár celkem nepovedených (např. díl Neodolatelný je pěkná kravina), naštěstí však většinou převládají fajn díly, a některé, jako např. V obležení, Přestupní stanice nebo Šepoty se mi líbily tak, že některé jsem už viděl nekolikrát a stejně se na ně ještě někdy určitě znovu podívám. ()

Humans

Při prvních dvou sériích se bylo na co dívat, nové prostředí, noví lidi a nepřátelé a v neposlední řadě nové technologie. Bohužel nastala velká stagnace a seriál se za 5 serií vůbec nikam neposunul co se týká technologické vyspělosti. Divák určitě očekával že se postupně budou odhalovat stále lepší a silnější technologie slavné Atlantidy a hlavně že se budou praktikovat na nepřátelích, ale bohužel jsem se toho nedočkal. Některé díly v posledních séríích mi případaly spíš otravné a nebýt mé zvědavosti z konce toho všeho, tak se asi ani nedovívám. Nejvtipnější na celém seriálu byla situace smrti asi stovky antiků. Hledají je takovou dobu a jak se s nimi konečně setkají, tak jim je vzápětí zamordují a to ještě v tom stejném díle. Abych to shrnul "přišli jsme z Atlantidy ale máme s sebou P 90" ()

Desmi

Atlantida povýšila o level výš a celkově mě snad bavila ještě víc než SG1. Rodney je světovej. Zelenka a jeho český nadávky, když se díváte s titulkama, taky pecka. Nádherně zpracované plovoucí město, to se prostě musí líbit. A úhlavní nepřítel Wraithi? Jejich image? Bezchybný. Fakt zábava.. =)) ()

Waladorf

Seriál StarGate je základ sci-fi a doporučuji ho každému, ale rozhodně shlédněte spíše SG-1 varuji, že StarGate Atlantis jen kopíruje zápletky lépe rozvedeného předchudce a jen obměňuje záporáky, efekty a hlavní hrdiny (to všechno obstojně jen to není úplně ono...) I tak jde o jeden z desítky nejlepších sci-fi seriálů, které kdy byly natočeny! ()

Vostok

dost dobrej seriál kterej je to skoro to stejný ale vlastně uplně něco jinýho a to se mi moc libí že tam je kousek toho puvodního ale pořád mega prostor pro oběvování něčeho co v předchozím serialu nebylo a to včetně nepřátel kteří zde byly nepříjemní víc jak tropické nemoci no a eště se mi moc libí že tam byl v expedici i jeden čech a to Radek Zelenka:-D je to vtipnej , akčnííí a scifi serial a to sou vlastnosti na kterých si ujiždím:-D a jistě nejsem sám:-) hlavni hrdinove sou sympatiční až na Teylu tu sem nemohl věčinou vystát je to taková panovačná fuchtle:-D to je fuk nemam jí rád ani jeji kecy a to ja kto hraje a vystupuje je nesympatický aspon pro mě:-D jinak jeto upa super hlavně ten dobrej vymysl že vreiti vysavají rukou život:-D to j e fakt děsivé no prostě to musím pochválit , hlavně to krásný město a je fakt škoda že nepokračovaly protože v tom městě bylo eště hodně na zkoumání a mohlo se tam najít mnoho témat na další díly tak nechapu proč skončily vždyt to bylo užasny takže super . Vostok . nvm jak je to dloho co sem psal tenhle komeař ale doplnuji po nějake době že ten serial sleduju znova a pořád se mi líbí a pořád lituju že nenatočili víc řad to město mělo hodně velkej potencial na vííííc dílu:-) nb další serial dokonce:-d ()

Tuty

Ve své době to bylo výborné řešení rozvinutí původním seriálem se táhnoucí linie o stavitelích bran. Tvůrcům se povedlo opět skloubit podobné charakteristiky postav jako v SG1. Máme tady plukovníka Shepparda, který hází občas hlášky jako ÓNeill, Dr. McKaye, který je zajímavějším a rozhodně vtipnějším zrcadlem plk. Carterové, Teylu, která je s nárůstajícím počtem epizod stále nudnější mimozemskou postavou a později Ronona Dexe, který se v dalších sériích stává klonem postavy Tealca. Co je pro nás Čechy neméně zajímavé, je postava Radka Zelenky, Českého vědce na Atlantidě, pro jeho jlášky v rodilé mateřštině je třeba koukat na nedabovanou verzi, na AXN ho při tvorbě dabingu trochu upravili. Jeho hlašky jsou pro nás, fandy seriálu, kultovní: "Co je zase tohle, do prdele! Kdo to vymyslel, že budeme tentokrát pod vodou?!!" ()

TonoM

Tak tohle teda ne začátek sérií slabý, prostředek hrozný a na konci seriálu už je to na blití. jedna hvězda za to, že začátek byl slabý. ()

Kakashi_kage

Dvě slova: Radek Zelenka. 1)ZELENKA: "What did you touch?" [AARON?]: "Nothing. I didn’t touch anything." ZELENKA: "Ježiši, já s těma hercema nemůžu dělat!" 2)ZELENKA: "Do prdele, to je na hovno tohle to. Kdo to vymyslel, že budeme pod vodou tentokrát?" SHEPPARD: "I think my Czech’s getting better, ’cause I know what you mean." 3)CALDWELL: "Major Lorne, now would be a good time to open fire." LORNE: "Yes, sir, I was just thinkin’ the same thing. I gave the order but nothing happened. Zelenka!" ZELENKA: "I’m trying. Do prdele!" 4)ZELENKA: "Eh, co to je? Co to je? Co se to děje? Is your terminal... Co to je, sakra?" 5)ZELENKA: "The navigation system is off." SHEPPARD: "Why? ZELENKA: "I don't know. It could be any of a number of reasons, you know – clock drift, the fluctuations in the magnetosphere from the sunspots..." SHEPPARD: "There it is." ZELENKA: "Zaplať pánbu!" SHEPPARD: "See?" 6)McKAY: "You're jealous." ZELENKA: "That is ridiculous! You should be working with me trying to figure out what is happening to you. Instead, you're here burying your head in the sand." McKAY: "That is not true. My head – which happens to be housing my ever-evolving brain – is actually being better utilised here doing important things that will affect everybody." ZELENKA: "Já... já s ním nebudu dělat! Já už se na to můžu vysrat! To je úplně... stojí za..." McKAY: "He tries to hide it, but deep down, I'm the wind beneath his wings." 7)ZELENKA: "That's it. Já ho zabiju! To je magor, naprostej idiot!!" a další....... Ale SGA není jenom o Radkovi, všechny postavy jsou výborné. Hlavně Rodney Mckay v podaní Davida Hewletta,který mě doslova očaroval. Nebyl to děj , nebo vizuální efekty co mě nakonec přesvědčilo že SGA je lepší než původní SG-1 ,ale právě postavy, které se vám zaryjí pod kůži tak hluboko, že je budete cítit i druhý den po flámu. ()

brasek

Stargate: Atlantis rozhodne o level lepší seriál ako pôvodný Stargate: SG-1. Je to zaujímavejšie, reálnejšie, nedetinské a bez hlúpych častí. ()

wdc

Důstojný nástupce Hvězdné brány SG-1. Na můj vkus místy příliš ponurá atmosféra a vytváření napětí/strachu u diváka. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)