Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

Allegro.g.

Atlantis mi přijde ve všech ohledech stejná jako SG-1, kvalitativně ale o něco horší. Odtržení od pozemských reálií je na škodu ději, stejně tak i fungl nové postavy, které také nefungují nijak zvlášť dobře. Zde má seriál vysoké hodnocení, protože neběžel v Čechách, na Nově, takže jej vyhledávají jen fanoušci Stargate, kteří jej pak většinou, pro příslušnost k sérii, hodnotí pozitivně. ()

Kathien°

Nejdřív sem tomu moc nevěřila, ale je to super seriál... Líbí se mi dokonce víc než původní Hvězdná brána. Není tu sice O'Neill, ale hlavní herci jsou mi sympatičtější... ()

Myrddin

Ztotožňuju se s recenzí Gemini, měl jsem tenhle seriál hodně rád - byl to jeden z prvních seriálů, které jsem si stahoval hned, jak vycházely jednotlivé epizody. Přišlo mi to v něčem hodně nápadité, líbily se mi kulisy a obecně vizuální stránka, ale to hlavní a návykové na tom bylo to, jak dobře byly napsané hlavní postavy (pravda, ne úplně všechny), časté narážky na popkulturu a způsob humoru, na kterém bylo patrné, že se tvůrci neberou moc vážně a neberou přehnaně vážně ani tenhle svůj výtvor. To poslední člověku navíc dovolí odpustit různé nedokonalosti na téhle sérii, kterých je určitě celkem dost. Škoda je jen to, že si to neudrželo poutavou hlavní příběhovou linku po celou dobu a že studio MGM zkrachovalo a tak tenhle seriál zrušili po páté sérii. Pro mě je to určitě aspoň 80 %. ()

Taffey

4* dávám po zhlédnutí prvních 20 dílů. Je to výborná věc, dal bych plný knedlík, jenže......jenže jsou díly, kdy bych u nich usnul. 40 minut vyjednávání a žvanění nejsou to, co bych u tohoto seriálu očekával. Jinak je to technicky o řád kvalitněji uděláno než SG-1. Když jsem zjistil, že tam nehraje Anderson, myslel jsem, že se na to ani nebudu dívat. Ale třeba hlášky doktora Zelenky v češtině, to je naprostá paráda a doktor mekkej v podání vynikajícího Davida Hewletta je naprosto geniální. A co se týče Torri Higginson, tak ta mě zase rajcuje a to fest. Takže si nemůžu na nic stěžovat, tedy aspoň prozatím. Až na pár hluchých míst, u nichž usínám. Dnes, po zhlédnutí 16 dílů páté serie, musím konstatovat, že když sleduji souběžně Atlantis z DVD a ve tři odpoledne SG-1 z televize, vypadá SG-1 jako chudý příbuzný. Poslední dobou i dějem. Pro Malarkey: když Tě to rozčiluje, tak se na to nedívej. Pusť si SG1 a můžeš se rochnit dle libosti. Na rozdíl od Tebe si já myslím, že SGA je, stran kástingu, velice povedený seriál. Mi už u SD-1 zase pilo krev, poslední dvě sezóny, jak Carterová vždy vyřešila briskně všechny problémy, byť šlo o naprosto cizí technologie. Už to bylo až směšné. Inu, ne každý má íkvé 1080. ()

casef

Jako fanoušek Stargate SG-1, jsem z Atlantidy ze začátku nadšený moc nebyl, chyběli mně moji oblíbení herci. Postupně jsem si na majora Johna Shepparda, Elizabeth Weirovou, Teylu Emmagan, Ronona Dexe a doktory Rodneyho McKaye (nový druh hrdiny, který se nakonec stal mojí nejoblíbenější postavou) a Radka Zelenku (hraje ho Čech a dokonce v seriálu i mluví česky) zvykl a seriálu jsem přicházel více a více na chuť a každá další série byla lepší a lepší. Začaly se více prohlubovat vztahy mezi postavami, přibilo vtipu, vystoupali na povrch hlavní nepřátelé. Nakonec je to lepší než původní "Hvězdná brána". K dokonalosti mně chybělo jen více dílu, kde by se objevil i O'Neill. ()

Zajija

Myslel jsem si, že tenhle serial bude strašný a původnímu SG -1 se vůbec nevyrovná, ale moje myšlenky se staly hrozným omilem. Atlantis mě uchvátil ještě více než SG - 1. Nádherné město předků a jeho technická vyspělost, Wraitové jako skáza galaxie Pegasu, žíznící po lidských životech, tohle vše a i více mě dostalo ještě víc. S nadšením dávám ***** . ()

astraal

Pro mě rozhodně lepší než SG1. Ovšem až na díly ve kterých se střílí. Ty jsou pro mne utrpením. Přiblblost přestřelek je na úrovni vojáků schovávajících se za krabicí z papundeklu. Naštěstí takových dílů moc není. Zelenka mi naopak vždycky zvedne náladu. Když jsem viděl vlaječku na jeho paži měl jsem dětinskou radost. Jinak obě hlavní aktérky jsou mi krajně nesympatické, zvlášť černoška (mimicky kopie Týjelka) obarvená nazrzavo. ()

predsedajs

První řada mě hooodně překvapila. Docela jsem se bál, jestli se ještě dá něco kloudného z námětu Hvězdné brány vyvařit. A tvůrci první řady mě jasně přesvědčili, že dá. Herci jsou velice sympatičtí (hlavně intoš McKay sype jednu hlášku za druhou, sekunduje mu druhý Čech ve vesmíru, doktor Radek Zelenka). Většina epizod byla nad průměrem SG-1 a závěrečný "trojdíl" byl opravdu výborný. Pro mě zatím 90%, uvidíme jak budou vypadat další série . . . Po shlédnutí všech sérií pasuji SGA na svůj nejoblíbenější sci-fi seriál. Sice se vyskytlo několik slabších dálů a některé hodně slabé, ale budu dělat, jako že jsem je neviděl. :) Prostřední a závěrečné dvojdíly byly perfektní ve všech sériích, nejlepší postavy jsou s přehledem McKay a Zelenka a překvapivě Todd. Škoda, že se asi díky krachu MGM nedočkáme filmového pokračování... ()

Tanmut

Mám rád původní Hvězdnou bránu, ale Atlantis mě spíše irituje. V každé epizodě se aspoň jedna postava chová jako kretén a postupně se prostřídají, takže jsou nakonec nesympatičtí úplně všichni. ()

popos

Když přišla Atlantida po SG1,pomyslel jsem si : To už nebude ono! Po shlédnutí pár dílů však přišly díly další,další,další až přišel najednou konec seriálu a já chtěl další díly! :D Zkrátka jsem si Atlantis také zamiloval! ()

brabbik

Perfektní nápady a propojení historie, od mala můj oblíbený seriál se SG. Cením si hlavně i zapojení českého herce na, byť vedlejší, ale důležitou pozici i s českou vlaječkou na uniformě. To má u mě režisér jedno velké zelené plus. :) ()

Franta

Atlantida je rozhodně právoplatný nástupce původní SG-1. Seriál je mnohem vyspělejší. Lidé nejsou dokonalí a občas umře některá z důležitějších postav. Atlantida je spíše zaměřená na děj celého seriálu a epizody jsou mnohem provázanější než v SG-1 kde byla každá epizoda o něčem úplně jiném. Seriál také vyniká povedenými vizuálními efekty a hereckými výkony. Mě se Atlantida líbila a rozhodně ji doporučuji všem, kterým se líbila původní Hvězdná brána. ()

TaNya_

Každej má svý ''guilty pleasure'' a tenhle seriál byl nejspíš moje. Některý epizody měly nápad, jiný fungovaly jenom jako výplň a občas sem se nesměla moc zamýšlet nad logikou, ale i tak mi bude SGA chybět. Získaly si mě postavy McKaye, Ronona a ještě teď roním slzy pro Carsona. No a samozřejmě nesmím zapomenout na Davida Nykla v roli Radka Zelenky, protože každá česká věta, většinou nadávající na Rodneyho, mi udělala obrovskou radost. ()

Jan.Cada1

Více než důstojný spin-off seriálu Stargate-SG1. Tvůrci se drželi již odzkoušených fíglů z původního seriálu a funguje to skvěle! Skvělé herecké obsazení, hlavně bych vyzdvihl výkon Paula McGilliona , super záporáci (i když na Goa'uldy nemají) a scénáře epizod velmi napínavé a plné akce. Všechno krásně podtrhl český dabing, který se jim opravdu povedl. Malé zklamání nastalo u finále seriálu, který byl očividně ukončen strašně narychlo. Samozřejmě také potěšil David Nykl . I když jsem jeho počin v originále neviděl, tak vždycky si rád vzpomenu na jeho hlášku: I'm tryin', doprdele! Zasloužených 90% a místo v mých oblíbených seriálech. ()

RedRose

Kvalitativně srovnatelné s SG1 a komentář který jsem napsal tam, platí i zde. Přímo z něj vychází a tři roky běžely současně a vzájemně se doplňovaly i když těch crossoverů mohlo být mnohem víc... Tato druhá parta kolem Shepparda a McKaye jede úplně ve stejných kolejích jako původní SG1. A nezapomenutelná česká stopa doktora Zelenky v podání Davida Nykla, ta čeština v originálech je úžasná! Stejná kvalita, výprava, humor, efekty, příběhově to je pořád na vysoké úrovni, noví i staří nepřátelé jsou zakomponovaní výborně a v podstatě až do posledního dílu to vypadá, že tvůrcům nedošly ani nápady, ani nadšení. SG1 a SGA prostě hodnotím stejně, jako by to byl jeden seriál! Proč byl seriál po 5-té sérii zrušen i přes výbornou sledovanost a popularitu, je věc jiná... SGA 91% ()

andrevs

Najprv som bol k atlantisu celkom pesimisticky, ale ked som si zvykol na vsetkych hrdinov serial sa mi zacal naozaj pacit, kvalita dielov neklesa ku dnu, aj ked wraitovia sa m i nezdaju takym zaujimavym nepriatelom ako goaulovia, posledne casti SG1 kde su ori atlantis rozhodne prekrocil. SG1 a Atlantis dnes povazujem za rovnocenne serialy ale na rozdiel od SG1 ma atlantis ovela vacsi potencial ved sme dnes ked pisem tento prispevok iba pri 3tej serii ()

Adámo

Nepovažuju se za fanouška Hvězdné brány, ale na Atlantis jsem se začal nakonec pravidelně koukat. První a druhá (vlastně všechny) série =) se tváří jako jednoduchý, oddechový seriál, rozhodně nezatěžující divákův mozek, což mi zpočátku docela vadilo. Většina dílů mezi těmi důležitými příběhovými, sází na stejný scénář a pouze jiné prostředí, nějaké velké nápaditosti mezi planetami a jejich obyvateli se nedočkáte. Když se na to budete soustředit, budete se nudit. Ale pokud to vezmete jako fakt, změníte názor. Jakmile jsem si zvykl na styl seriálu, začal mě mnohem více bavit. Objevovaly se horší díly, ale ty vyvažovala spousta lepších a zajímavých. Takže se moje mínění o seriálu zvedalo. Nicméně fakt, kvůli kterému je to nakonec za 5*, je doktor Zelenka. Sice se zpočátku objeví pouze jednou za čas, nicméně to, že mluví sem tam česky uprostřed anglicky mluvícího obyvatelstva základny, někde bůhví kde ve vesmíru je prostě super… To se musí vidět. Každá jeho česká hláška je fór největšího kalibru. Prostě dokonalost sama. Doporučuju např. díl 1x17 nebo třeba 3x15. | 2/2008 ()

Smajlík93

Z kultovního seriálu Hvězdná brána (Stargate: SG-1) vznikl další kultovní seriál pod názvem Hvězdná brán: Atlantida (Stargate: Atlantis). Stejně jako první seriál je zajímavý, napínavý a navzájem propojený z prvním seriálem. Seriál zpestřuje český herec a věčně má vtipné narážky (nadávky). Doporučuji každému kdo zná a zajímá se o sci-fi. ()

Dub-C

Sheparda miluju! Navic Ronon a Radek a jeste teda Rodney :-D vsichni jsou suprovi. Teda Teyla by se mohla cas od casu tvarit jinak.... SGA je lepsi nez SG-1 a nejenom kvuli trikum. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)