Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 1

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

andrii

Vítá, stavba stinná, bělostěnná. "Šelma" s dřevěným krovem, která neladovsky ladí s ročním tónem. Vzbudí v sobě hitchcockovsky jiné. Vydá vytí člověka. Ve vleku úleků, mimo meze tuzemských sněhů. Za studena líčí, osvícenou lekci studentstvu. ()

Mr.Ripley

Experimentální Věra Chytilová? Experimentální český psychologický horor se sci-fi motivem? Takhle mrazivý český film sem dlouhou dobu ještě neviděl, sic pravda, že mládežnické osazenstvo spíše svádí k nespoutané taškařici. ()

HonzaBez

"Je ve Vás tolik zla, že se jednou vyhubíte všichni.." Tenhle mrazivý film, podbarvený příznačnou hudbou Michaela Kocába, má bezesporu hodně silnou morální myšlenku. Tak silnou, že bych si teoreticky uměl představit ten film někdy pustit na nějaké akci s moji družinou starších dětí. Jen ta celá sci-fi story s typickými bizarními kousky ala Věra Chytilová, mi přišla tak trošku zvláštní. Nebo že by to celé bylo jen jako, "takový test, abychom se lépe poznali, taková zkouška, co kdo vydrží, taková hra na hledání nejslabšího článku řetězu"? No faktem je, že je těžké někdy v životě říct, "jakou jistotu vlastně máme"... V českém filmu dvě takové jistoty existují: Tou první je, že filmy Věry Chytilová vždy tak trošku vybočuji z normálu, tou druhou je pak je to, že Miroslav Macháček ve svých rolích různých podivínu je vždy excelentní. ()

Aargh

Shlédnuto snad po třiceti letech... Potenciál tam je, herci i prostředí je solidní, ale Chytilové režie spolehlivě zabíjí jakoukoliv atmosféru a snaží se ji nahradit jen primitivním moralizováním. Tenhle film ve zkoušce času neobstál. ()

Idego

Na horor málo strašidelný, na to, abych se u toho smál, málo béčkový, herci jsou protivní na vyliskání, zápletka přitažená za vlasy a morální posleství je tak na sílu přepálený, že při každým z tisíce zvolání "všichni za jednoho" se člověku už od dvacáté minuty protáčejí oči. Ať už to Chytilová myslela všechno jenom jako parodii na společnost a klasický hororový téma, nebo se vážně snažila o horor a prokreslený charaktery a jejich dilemata, tragicky to selhává v obou případech a nevím, která varianta je horší. ()

A.L.E.S.

Úžasný film! Viděl jsem ho poprvé a podruhé už jsem si ho musel natočit. Českých sci-fi filmů moc není a v dnešní době už asi ani nebude. Nemůžu si pomoci, ale okamžitě se mi vybaví spojitost s Krajními mezemi. I tady má Miroslav Macháček pravdu: je v nás tolik zla, že se jednou vyhubíme navzájem. "Zabíjíme" (obrazně) i pro maličkost... ()

Jizni Tlapa

Jak milé překvapení Bouda vlčí nachystala. Nenásilný úvod, psycho Macháček, dobře vyladěná Kocábova kytara a nástup neznámých aktérů zabral. Celé to bylo děsivé a přirozeně psychotické. Tak,jak ale daly filmu na zajímvosti neznámí teenageři, tak mu částečně ubrali. Obzvlášť dvojčata byla chvílemi opravdu parodická. Když k tomu přidám naprosto přetavené zakončení, vycházejí mi poctivé čtyři hvězdy! ()

Belbo

Věro, Věro, takhle mi dal naposled zabrat Kubrick se svým Shining. ... Nikdy bych neřekl, že takovou atmosféru dokáže budovat český režisér. ... SKládám poklonu. ... Nemám slov. ... Mám jen strach, nedůvěru, touhu žít a vystoupit z kruhu. ()

RonaMidu

už je to dávno,co jsme od někoho dostali kazetu s tímhle filmem....takové až mrazivé,akorát jsem zpočátku nechápala,o co jde....ale brzy jsem se zorientovala a i ten nešťastný šťastný konec jsem odpustila....daleko víc jsem si tenkrát ovšem užila druhý film na kazetě,Švankmajerův animovaný horor Do pivnice :-) ()

Cushing

Jiná, překvapivá Chytilová. Jako mladík jsem byl filmem zasažen a inspirován. Co bylo tenkrát v kinech lepšího? Moc by mě zajímalo, jak bych snímek vnímal dneska. ()

Endyis

Vyníkající mysteriózní film od Chytilky s typickým chytilovským rukopisem. Film v sobě kromě hororového příběhu skrývá několik poselství o potřebě morálního fungování společnosti v kritických chvílích, která je vyobrazenu partou účastníků výcviku, kde "jeden žák přebývá". Bravurně složená hudba Michaelem Kocábem dodává filmu patřičnou temnou atmosféru. 95% ()

honz

Trochu nadneseně řečeno: poutavá + působivá sociologicko-psychologická sonda do mentality mlaďasů v hororovém balení. Skvělý a netradiční nápad i jeho realizace, k tomu geniální Miroslav Macháček. Opravdu výborný počin Věry Chytilové. ()

pytlik...

Je pravda, že děj filmu byl poněkud nelogický, na druhou stranu, těžko může člověk hodnotit kvalitu myšlení vyšší mimozemské bytosti, třeba to jejich neustálé naléhání, ať si ti dorostenci vyberou mezi sebou jednu oběť, nějaký smysl mělo. Já bych se spíš zamyslel nad tou jejich nesmrtelností. Pravda, tahle vlastnost vypadá tváří v tvář zmrzlému sněhuláku Babetě poněkud protismyslně, ale ti mimozemšťané kecat nemuseli. Páč Babeta mrtvá bejt nemusela, stačí si dát do souvislosti puberťákův polibek s Macháčkovým výrokem "rozmnožujeme se až příliš snadno" a je jasný, že mohla bejt oplodněná třeba jen slinama. Tomu nasvědčoval i záběr na její bříško při její poslední večeři, zdálo se mi být poněkud zakulacené. Zkrátka se jí v žaludku potrava štěpila na bílkoviny, vitamíny, tuky a DNA, přičemž to poslední putovalo poněkud jinam než zbytek. Samozřejmě to pak od vajíčka vyžadovalo určitou hbitost a chytrost, muselo bejt furt ve střehu, páč nevědělo, z který strany to přijde. Proto taky byli mimozemšťani inteligentnější než my. No a to oplácání těhotné sněhem pak bylo něco jako zajištění výživného obalu, zkrátka brala z toho sněhu energii. A taky se tím omezilo riziko kontaktu s dalšíma slinama, takový mnohočetný těhotenství není žádná sranda. No ale zpátky k té nesmrtelnosti. By mě zajímalo, jak to funguje? Páč mimozemšťané evidentně stárli, takovej Macháček už byl celkem krabatej. To jako dejme tomu stárli, stárli, pak se v osmdesáti jejich chátrání zastavilo a až do nekonečna vypadali furt stejně (blbě)? To nevím, to tedy asi žádný terno nebylo. Navíc, pokud to takhle na jejich planetě (planetách) chodilo odjakživa, musely tam časem bejt miliardy, bilióny starých lidí, a jejich podíl na populaci se musel neustále zvětšovat. Takže je jasný, že ten vzorek, co na Vlčí boudu poslali (mladík, mladice, čerstvý stařík), nebyl zrovna moc reprezentativní vzorek. Anebo je možná háček v tom Macháčkově "doopravdy inteligentní bytosti jsou nesmrtelné", že jako chytrosti nabyli až relativně pozdě, před pár desítkama let, takže předtím byli smrtelní a jejich populace je ještě mladá. A doufám, že pravda není taková, že Macháček prostě jen kecal a vychloubal se, a ve skutečnosti byli normálně smrtelní. To by mě fakt naštvalo, moje báječná úvaha by byla úplně zbytečná! ()

noriaki

Dobře. Po tom co jsem dal filmu další šanci, jsem ochotný uznat, že děj dává smysl, a ta děcka nejsou na pár facek jenom tak samoúčelně. Ale ani to mě nedonutí dát filmu víc než dvě hvězdičky. Věra Chytilová vtiskla svému pychologickému hororu zvláštní fluidum, které mi občas připomnělo pozdější Twin Peaks, ale občas jsem nad hereckými kreacemi a režijními postupy kroutil hlavou. Sem tam se objevil moment kdy z Vlčí boudy probleskla nějaká nadstavba, ať už ve formě charakterové studie, nebo morálního dilematu, což ji v mých očích trochu pozvedlo. Ale jak říkám - dvě hvězdičky, a víc ani omylem. ()

dANo

Toto je asi jediný lyžiarsky horor, aký som kedy videl. Chytilová ma príjemne prekvapila, že sa dala na takýto žáner v časoch hlbokej totality. A okrem toho je tu ešte Babeta, ktorá viacerým mužským divákom dlhodobo nedala spávať... :o) ()

Master19

Velice zajímavý film s neopakovatelnou atmosférou. Je to taková demoverze reality show. Většina z nich sází právě na nesourodé jedince žijící v izolaci za krizových podmínek. Tady dojem ještě graduje díky velmi hororovému Miroslavu Macháčkovi a všudepřítomné zimě a nejistotě. ()

ybuko

S postupujicim vekem vidim na tomhle filmu vic a vic chyb technickeho a hereckeho razu, coz mne ale kupodivu zatim nedonutilo zmenit hodnoceni. I pres tyhle objevovane nedostatky pro mne Vlci bouda totiz stale vyborne funguje. Nejvetsi poklona patri tisnivou atmosferu budujici hudbe, a panu Machackovi. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)