Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 2

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Widlicka4

Soudě podle posledního týdne v televizi, československá kinematografie druhé poloviny 80. let skrývá řadu doposud nepoznaných skvostů! Skvěle vykreslená atmosféra postupujícího psycha, které mění lyžarský kurs na horách v boj o život a kde si nikdo není jistý ničím, zejména pak ne svými "kamarády". Vlastně taková variace na deset malých černoušků, akorát že tady stačít zabít jednoho a trochu se nám do toho motají mimozemšťané :) Po pravdě řečeno, sci-fi ani horor to není, je to spíš psycho/drama, a stejně tak souhlasím s tím, že dva vedlejší mimozemšťané přehrávají natolik, že to až negativně zastiňuje famózní výkon Miroslava Macháčka. A souhlasím i s tím, že banda puberťáků taky zrovna hereckým talentem neoplývá a zasloužila by pár facek, na druhou stranu to, že jsou mi nesympatičtí, ale neznamená, že takoví nejsou v reálu. Dost pravděpodobně jsou. Ale i přes tyto drobné výtky vynikající film, námětem, režií, hudbou i tím prokletým filozofickým přesahem, který rozhodně nebije do očí tak, jak někteří píší. PS: "vedoucí vede, odvede, zavede a svede..." - že by cenzura už v roce ´86 poněkud spala? :) ()

PORTER44

To je hrozná psycho hovadina,jak tomu může někdo přisuzovat nálepku horor nebo sci-fi takový slátanině,tohle můžou promítat tak někde na blázinci tam by se na to vydrželi dívat. ()

Setman

Zajímavý film, který si s přihlédnutím k době svého vzniku označení horor určitě zaslouží. Je to pro mě trochu srdcová záležitost - ukazuje všechno dobré i špatné v české produkci své doby. Neherecké výkony, lehce úsměvné rádobyhororové scény a typicky české buranství se dohromady (hlavně díky dobré režii) spojují v příjemné mrazení za které určitě nemůže jenom všudypřítomný sníh. Akorát škoda, že toho psa nesežrali. ()

klarka.k

Když opomenu to, že horory s "nadpřirozenými" bytostmi fakt nemusím, tak tenhle mi přišel vážně hrozivý.. A o to přece v hororu jde! Když ještě přidáte morální ponaučení a moudra ve stylu "Odhoďte vše, co vás tíží", vyjde z toho nakonec i pár věcí k zamyšlení. Jediné, co mi na filmu vadí, je neuveřitelná prostota studentů, jejich pubertální dialogy a tak nějak celkově tehdejší náhled na mladé (jako na pitomce). ()

Scott67

Když jsem film poprvé viděl, (v roce 87 na vojně jsme si ho několikrát promítali ze šestnáctky na zeď zkušebny naší kapely) byli jsme z toho s druhým kytaristou tak vedle, že jsme na motivy filmu nahráli 7,5 min improvizaci s názvem: "Tančím ve sněhu",. Na tu dobu opravdu vynikající zpracování a vynikající námět. Myslím, že horror se celkově našim tvůrcům tak nějak daří. Ve srovnání s americkými "zombie" sračkami, kde vylézají z hrobů rozpadající se mrtvoly a z pusy se jim valí jogurt a jsou jim basebolovkami uráženy a brokovnicemi ustřelovány hlavy (to mě má vyděsit?) je toto opravdu kvalita. Vlčí bouda se pro mě takto řadí ke klenotům jako je Upír z Ferratu, Starej Brůna, Švandrlíkovy povídky, či hospoda u Sbirra apod. Kocábova hudba dílo skvěle podkresluje. Dílo vzniklo v době zákazu Pražského Výběru a tak "hladový" Kocáb dal do toho viditelně hodně. A Macháček v centru neherců byla také jedinečná volba paní režisérky. Díky za takové filmy. ()

lineker

Jeden z prvních českých filmů u kterého se u mně dostavil pocit strachu. Experiment natočený experimentální formou Věry Chytilové. ()

bombit

Všichni američtí goreové by si po zhlédnutí tohoto filmu měli namazat zadky lyžařským voskem a odsvištět do propasti dějin. A jak nesnáším Kačera, tak za to úvodní cameo vše odpuštěno. ()

eMejla

Chvilkama celkem psycho atmosféra, nakonec slušná pointa. Nejvíc líto mi bylo toho psa, co ten si musel chudák při natáčení vytrpět...a kdyby ty děcka nehrály tak debilně, dám o hvězdu víc. ()

negativ

Je to kult. Může tady kdo chce jak chce moralizovat a rozumovat, ale ku*va 30 let stará věc, natočená velmi originálně s minimem efektů, kde se podivná atmosféra vine kolem jako had. Toporní herci nevadí... *Zpěvačka Zelenková tam na beton nehraje. ()

TylerD.

Kdysi jsem film nedokoukal nebo si to nepamatuju a dnes jsem ho konečně zhltnul celý. Herci byli strašní ale možná to jen hráli :) Asi je fakt, že námět měl na víc ale já jsem i tak rád za další českou sci-fi. 70 % ()

horskejvlk

Poprvé jsem ten film viděl v roce 1990  a nechápal jsem jak dobrý psychologicky horor umí Věra Chytilová natočit. Mimozemšťani vystavují mládežníky psychologické zkoušce ve smyslu rozdělit a vyloučit slabého jedince z kolektivu v paralele soudobé sociální společnosti. Kamera, herci-mimozemšťani v součinnosti z psycho hudbou bezkonkurenčně lepší horor po roku 1989 nikdo nenatočil ani se nepřiblížil ()

petr8991 odpad!

Nebetyčná kravina, horší než ochotnické herecké výkony (s výjimkou Macháčka, ale ani za toho není možné udělit *), debilní scénář s rádoby přesahem... ()

A_Shearer

Mimozemský Zimbardo, hororová hudba a trhlá Chytilová, to je kombinace, který funguje. Na rozdíl od většinu zde mi hraní mládeže nevadilo, nejsou tak dřevění, tohle přehrávání je typické pro režijní styl Chytilové. Do jejího stylu to prostě sedí. Škoda jen toho mimoplanetárního nesmyslu, být to prostě tři zcela lidští psychouši, fungovalo by to ještě líp. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)