Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 2

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Hajkovna

11 degenerantů se vydá na lyžařskej zájezd, omlouvám se, náročný kurz, která se později promění v pseudofilozofickou hrátku s mimozemšťany. Mladíci, se skvělými členy jako například týpka s čoklem, identická dvojčata, sekáč bucháč zapalovač, slámovlasy, zfetovaná bramboračka a opravdový nefalšovaný vrah, musí přežít léčku Šílené Mařeny, Ringa Dinga a hlavně děsivého, neustále teleportujícího Taťky. Mladíci považují za normální, když se jim instruktéři lyžařství snaží nastavit filozofické otázky typu: ,,Jsi schopný zabít?" Nebo to, že se každou noc instruktéři musí vyválet ve sněhu do beatu elektronické hudby, protože to jsou bezcitní bastardi, jim přijde jako perfektně normální chování. I když opravdému nefalšovanému vrahovi dojde, že to jsou vlastně mimozemšťani z Neptunu, jeho kamarádi mu nevěří. Nakonec všichni ujedou ve nejhorší lanovce na světě a zjistíme, že se film celou dobu odehrával na Šumavě. ()

evangelik

Ale jo, docela dobrý, ta "lanovka" na které prchali z té chaty byla ale docela naivní. Chytilovou jinak moc nemusím, když mluví, tak je to hrozný. Naopak se mi líbí Dóňa, když ji paroduje... ()

Oxiduji odpad!

rachitická krákora si napsala a zrežírovala takovou sračku, že ani já, poměrně otrlý divák, jsem to od poloviny těžce nedávala. Lobotomie a spálené mozkové obvody jak po flašce slivovice. Krom Macháčka..proč??proč??? se vůbec nedá mluvit o nějakých hereckých výkonech. Nejlépe zahrál čokl Pišta. Neumětelství takového rázu, že natočit to krákora zamlada, Šemík by necválala k Neumětelům, ale k Vlčí boudě. Pi*ovina, co se snaží vypadat intelektuálsky, jako nám TO ukázat, morální bahno, styď se, sprostý diváku!! Jenomže hovno bude hovno, i když ho zabalíme do celofánu a budeme říkat, jak krásný je to prezent. ()

Yze

Tento film se měl jmenovat Dementi na horách. Psycho to opravdu je, úplně na hlavu, to normální člověk nepobere. Do hororu hodně velká vzdálenost. Obsazení a chování (ne)herců je více než trapné. ()

Nataniel73

Prvý krát som tento film videl ešte ako dieťa a vtedy som sa pri niektorých scénkach skutočne bál. Keď som si Vlčí boudu pozrel s odstupom možno desať rokov tak mu musím uznať špecifickú atmosféru aj výborné herecké výkony. V podstate sa to dá charakterizovať ako taká mysteriózna bláznivá komédia s prvkami hororu. Už samotné miesto natáčania je tak otrasné, že priamo nabáda k tomu aby sa tam začali diať hnusné veci. Už len taká Babeta vyzerá ako z inej planéty a dedo mi pripomínal Hannibala Lectera z Mlčania jahniat. Proste čisté psycho, ale maximálne zábavné. Toľko humorných situácií a vtipných hlášok neobsahujú ani niektoré úspešné komédie. V tomto filme je však celý dej zahalený temnotou a z trojice inštruktorov ide skutočný strach. Ten, kto má rád psycho horory na spôsob Stephena Kinga nemal by zostať sklamaný. A pokiaľ to môžem porovnať s obľúbenou českou komédiou Sněženky a machři tak u mňa jednoznačne vyhráva Vlčí bouda. "Uvědomujete si vúbec jak často si vyhrožujete smrtí?" ()

PASTA78

Na tomto filmu, možná kdysi začala mým okolím nikdy nepochopená záliba ve filmech D.Lynche ...Jeden z těch filmů, který sice nějak nevyčnívá, ale zároveň ve vás zanechá něco čeho už se nikdy nezbavíte....Samota nočních, zima, i název v člověku evokují zvláštní pocity , každopádně odhaluje jedna z těch zákoutí, s kterými stojí za to pracovat dále. Parádní české dílko natočené za minimálních nákladů a produkce a přesto nesmírně působivé. Skvěle do hloubky rozpracovaná hra charakterů na ploše několika metrů čtverečních...je tu jistá paraela s Kubrickovým „Osvícením“ ... ()

Rahowaa

Tak tento film, který jsem v televizi příliš často neviděl, hodnotím velice kladně...Skvělá hudba, všudy přítomná meluzína, horská chata odříznutá od civilizace a ponurá atmosféra..Horror jak má být! "Kdo je tady navíc?" ()

dehonest

o tomto filme sa dá trefne podotknúť, že je kontroverzný, a možno preto skvelý. výnimočný. za "pár švestek" natočená mora, z ktorej sa počas jeden a pol hodiny chcete-nechcete prebrať pôsobí amatérsky, ale má skutočnú myšlienku. je to film na viacero pozretí. rozhodne to nie je horor na spôsob saw alebo resident evil. je to niečo medzi experimentálnym sci-fi, hororom a drámom. švacnuté ako chytilová sama. macháčkov prejav dodáva šmrnc výstrednosti a niektoré záchvatové stavy a polonaivné prejavy hercov sú neskutočne sugestívne. kuknite si to, fakt! ()

Save77

Podle mého názoru nedoceněný snímek, jeden z nejlepších děl režisérky Věry Chytilové. Napínavý psychologický sci-fi film z ledových hor doprovázený strašidelnou hudbou Michaela Kocába. Film ukazuje, jak se může zachovat dospívající mládež, když jde tzv. do tuhého. Vidíme zde povrchnost, nenávist, zbabělost, ale i smysl pro zodpovědnost a nakonec i odvahu. Celý film by se zdál tak nějak běžným, vždyť s těmito vlastnostmi se člověk bohužel setkává dnes a denně. Jenže to by tu nesměla být trojice podivných vedoucích-praktikantů, jejichž jména už jsou celá vůbec podezřelá… Prim hraje vynikající Miroslav Macháček, v roli vedoucího lyžařského kurzu. Na začátku filmu se mihne známý Jan Kačer s Ninou Divíškovou, jako rodiče jednoho z účastníků, závislého na prášcích. Kratičká role patří Jiřímu Krampolovi, coby prohnilému taxikáři, který posílá na kurz svého neméně prohnilého synka. Doporučuji pustit večer, kdy za okny hučí vítr a mrzne až praští… ()

pekkanik

Mrazí ma ešte aj teraz... Mám dojem, že v tomto filme sa jednalo o pokus o naštartovanie systému, ktorý by v istom momente začal fungovať globálne... Atmosféra je výborná, podporená Kocábovou hudbou, jednu hviezdičku dávam dole za hercov, ktorým občas vôbec nie je rozumieť. ()

baronGrga

Neherci a přehnaně vyzdvihovaná mušketýrská devíza versus zdařilé vykreslení atmosféry několika dní na opuštěné horské chatě ve společnosti ve sněhu se mrskajících instruktorů. Padesát na padesát, že se budete bát. ()

dancingclown

Přiznávám se, že jsem od tohoto filmu čekal víc. Nebyl špatný, ale nedokázal ve mně vzbudit takové to hororové mrazení. A hodně mi vadilo, že účinkující občas mluvili buď moc potichu, nebo moc rychle...prostě jsem jim někdy nerozumněl a musel jsem si zapnout titulky, abych to správně pochopil. ()

kriplozoik

Horor to není, sci-fi taky ne, a drama bylo to vůbec dokoukat a nepřepnout. Nechci to úplně shazovat - paní režisérka už má svůj styl, jenže on je pro mnohé naprosto nestravitelný. Kamera jako obvykle je naprosto otřesná, herci a herky neuvěřitelně neuvěřitelní. S odstupem času tenhle výtvor může mít i hodnotu dokumentu alternativního přístupu k československému filmu 80. let. Měl jsem si radši přečíst literární předlohu, než to ta ženská zchytilovatěla, protože jsem si jistej, že na papíře to vypadalo mnohem lépe. ()

JARDAHONDA

Psychologický horor, nebo spíše moralitu s fantastickými a hororovými prvky natočila Věra Chytilová a na jeho scénáři spolupracovala s Danielou Fischerovou. Vycházely z odpozorovaného faktu, kdy lidé - a především mladí - si často kvůli malichernostem vyhrožují zabitím a zaklínáním smrtí. Co se stane, když někdo tyto výhrůžky vezme vážně, a když se hrozba náhle může stát skutečností ? Právě z této otázky se odvíjí dramatický příběh jedenácti mladých účastníků lyžařského kurzu " uvězněných " na opuštěné horské boudě trojicí mimozemšt´anů. ()

eoj

Tak parádně jsem se u horroru nezasmál od té doby, co jsem naposled koukal na Braindead. Ale u ETeho jsem se kdysi zapotil víc. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)