Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 2

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

pájap

když jsem to před zhruba 20ti lety viděl poprvé,bál jsem se dost a dost.ted to vyšlo na dvd u novin ,je mi nějak víc a už to na mě tak nepůsobí jako tenkrát.a přijde mi dost přitažený za vlasy ten základní motiv.ale budiž. jinak souhlasím s anthonym v tom o té moralitě.fakt to z filmu přímo řve. ()

saaaky

Film jsem shlédnul již poněkolikrát a stále musím opakovat tu svou. Dle mého názoru ten správný horor, leč čs. formátu, tak jeden z těch nejlepších našich. Macháček v hlavní roli, to už je lákadlo dosti velké a po shlédnutí mohu říci, že to opravdu stálo za to. Hororové scény jsou opravdu hororovými scénami, děj je zajímavý. Navíc na " Pištóóóóóó, pištíčku, pištóóóó " se prostě nedá zapomenout :) Velmi dobré! ()

branivrak

Surrealistické obrazy ve sněhu tetelících se mimozemšťanů jako by vypadly z filmů Davida Lynche. Toho připomíná i skvělý zvuk, který u klíčových scén (sněhulák a mrkvička) spoluvytváří dokonale bizarní atmosféru. ()

gizi

Povedený film Chytilové, kde sice ze začátku dost šíleně skáče kamera, jak bývalo u jejích starších filmů typické, ale pak se uklidní. Ovšem ty neherecké výkony jsou až moc neherecké, až kýčovité. Jinak fakt dobrý, skoro 4* - 70%. ()

JEZURA

Téma filmu jako takového vůbec není špatné, hudba je taky originální....ale ty herecké výkony některých studentů ( ne herců ), to se snad ani nedá komentovat...Macháček je ale přesvědčivý! Dávám *** ()

Drky

Na naše poměry hodně nevšední dílo, určitě i na poměry té doby. Tento film jsem viděl poprvé když mi bylo asi 10let a po jeho shlédnutí jsem si myslel, že už si snad nikdy nezajdu sám na WC, ale jak léta přibývala tak jsem na něj zapomněl a byl jsem tomu rád, až někdy loni po nějakých 19letech od mého prvního zážitku jsem na něj opět narazil. A málem jsem zase nešel sám na WC!:-) Čemu se chtěl v době jeho vzniku tento film podobat? Odkud tvůrci brali inspiraci? Opravdu hodně netypický, tajemný, skličující počin. Hodnocení 75% ()

solver

Čekal jsem od toho víc. Hudba není špatná, ale tak nějak jsem se vůbec nebál. Je to takový horor pro děti s několika faktickými nedostatky. (odloupnout mrkev ze sněhuláka - vlasy naaranžovaně ven apod.) Jen z Babety šel trochu strach, dobrej kukuč :-) ()

Otan

Nezlobte se ,ale já se s Chytilkou prostě asi nikdy nesrovnám.Na tohle jsem byl zvědavý,ale zklamání bylo obrovské.Jediný tam zahrál Macháček,naopak ta mládež byla opravdu velice slabá.Nedotaženost scén,které budu této režisérce vyčítat,se tu ukázala naprosto zřetelně.Do dnes mi vlastně uniká co chtěl tento film říct,naštěstí mohu zapomenout. ()

Severus007

Námět není špatný, občas se objevil i náznak napětí, ale celkový dojem ubíjely otřesné výkony zejména dětských herců a, mírně řečeno, zvláštní dialogy. Btw, mám dojem, že v žádném jiném filmu se neobjevilo tolik ošklivých herců, jako v tomhle paskvilu. ()

robbez

Co se stane, když zkřížíte film Sněženky a machři + Akta X? Vznikne bizarní podívaná s názvem Vlčí bouda. Chytilová s oblibou využívá neherce a práce s kamerou u ní připomíná spíše dokumentární než hraný film. Chvílemi jsem měl pocit, že se dívám spíše na nějaký amatérský studentský experiment. Vlčí bouda jako horor či sci-fi? - snad jedině jako parodie. Pokud bych měl brát film jako psychologickou sondu do chování náhodně vybraného kolektivu v mezní situaci, tak to taky příliš nefungovalo. Do toho ještě ty úvahy o vzájemné odpovědnosti a vydání nejslabšího článku. A co ten závěr, kdy se všichni musí zbavit všech svých věcí, aby je lanovka společně mohla odvést? Chytilová říká spolu s Ježíšem, že jen chudí vejdou do království nebeského? Máme odhodit všechny své masky, role, přetvářky a být jen sami sebou? Vážně nevím, ale kombinace pubertálních výrostků na horách, zimo-milovných mimozemšťanů a psychologizujících a filozofujících témat mi prostě nějak nejde dohromady. ()

Dupac

Těžce obskurní "hororová" variace na Sněženky a machry. Panoptikum uřvaných, přehrávajících a naprosto imbecilně jednajících postav, které po 15 minutách sledování filmu pozbývají schopnost vzbudit jakoukoli pozitivní emoci, natož zájem. K tomu si přičtěte hlodání zubu času a zbyde vám hodně vyčpělá a naivní moralitka. Jednu * je přesto třeba udělit režisérce za odvahu a neústupnost prosadit tuhle schízu ve filmařsky hodně přizdisráčských 80. letech, druhou * si zaslouží trhavé kamerové jízdy a ruchová složka filmu, jejichž kombinace mi prvních 20 minut vcelku úspěšně sugerovala dojem, že se něco zásadního nebo strašidelného stane. PS. Až si příště budu chtít pustit psychologický horor, vsadím na nějakou žánrovou jistotu s Ursulou Undress. ()

Memfiska

Tento film jsem viděla prvně asi před 12-14 lety a tehdy mě jakou malou holku zaujal dějem z oblasti „scifi hororu“. Byť jsem si z něj už mnoho nepamatovala, když jsem ho zahlídla v tv programu, věděla jsem, že ho chci vidět znovu. A musím říct, že je to pořád film, který zaujme. I když musím říci, že kdyby zloducha hrál pouze pan Macháček sám, vůbec by mi to nevadilo a dle mého názoru by to filmu možná i prospělo. Přesto hodnotím vlčí boudu jako skvělý film. A vidět ho u nás na chalupě v zimě, asi bych jen tak ven nešla :-) leda by svítilo sluníčko. ()

Frosty_CZ odpad!

Tak tedy profirecenze: mix LCD s názvem KomoŠourciJedouDrogy hned v první minutě záběrem na sníh na mě udělal obrovský dojem, jak ta brilantní Věrka dokázala dát do kupy bandu psychopatů z blázince a nakázat jim "Dělej hudbu, pyčo". Herecký výkony byly na úrovni Toma Cruise, neli ještě výš, zkrátka excelentní a brilantní (zejména neustály křik těch pind každých 10-20 minut). Pointa byla naprosto senzační, Breaking Bad je oproti tomu smažka a zápletky v GoT jsou nulový. Nejlepší scéna u konce filmu, kde jedou ty haranti na tý zasraný lanovce většinou půl metru nad zemí (Protože to by nikdo neušel pěšky, samozřejmě!). Pro mě čistých, krásných a zcela výjimečných (a oscarových) 0%! Každej, kdo tvrdí, že to má moralizovat a další kunďárny, je fakt třída, protože myslet během sledování tohohle mučícího nástroje VB na skryté moralizační prvky, to chce talent. ()

luga

Zvláštní podívaná, která na první pohled plyne spíše jako "taká" hra na horror, než jako dospělý film a kde se zřejmě aktéři sami při natáčení dobře bavili. Měl jsem dlouho pocit, že důraz na efekt převládl nad vším ostatním. Jednoduchý příběh nebyl nijak nápaditý, ani propracovaný. Lehce šílené scény vzápětí přecházely do civilní podoby a to se dokola střídalo, aniž by se cokoliv kamkoliv posunulo. Divák by mohl být v očekávání něčeho, co nepřicházelo. Vše gradovalo do ztracena. Když jsem asi v polovině filmu tušil, že se ničeho jiného nedočkám, začal jsem si všímat filosofického a moralizujícího rozměru, který nebyl až tak nezajímavý, ale spolu s vizuální složkou nešel zřejmě příliš dohromady. To vše by se dalo velkoryse pominout, ale na celovečerní film bylo něčeho příliš málo a druhého zase příliš mnoho. Dohromady mi to vychází jen jako takové filmařské cvičení, které zůstalo nevyužito. Kameru a herecké výkony považuji za zdařilé a zajímavé, režie zcela v duchu pí. Chytilové, proti čemuž nic nemám. Vlčí boudu nepovažuji za propadák, ale spíše jako zajímavost, či raritu. Nedivil bych se, kdyby většina filmové divácké obce považovala film za "ujeté" zjevení z Marsu, než za pozoruhodnou ukázku filmové práce, bez ohledu na to, že o tom to právě bylo. Ať si každý vybere :-) ()

RadushM

Hej tak to bylo hustý jako. Teda ty mimozemšťani byli teda jako mimo mísu, mohli to bejt alespoň nějaký zmutovaní masoví vrazi, ale dejme tomu. Celkově to bylo tak kostrbatě zpracovaný, že to nahánělo hrůzu. Další plus pro to, aby to působilo děsně byl fakt, v jaký době se to natáčelo, kde se to natáčelo, prostředí, vybavení.. Prostě hrůza hrůzoucí. A co tomu vážně dodávalo nádech, byli záběry na ty příšerný injekční stříkačky... Neohrabanost a příšerný vískání pubertálních neherců, paráda. To, že se ukáže na cikánku, že krade, to v dnešní době taky už neuvidíme :-) No a jako naprostý bonus bylo překvápko ve sněhulákovi. Konec tomu jen dodal na surovosti. Takže jako fááákt dobrý. ()

codyak

Atmosféru filmu si do jisté míry tvoří každý divák sám a já se musím přiznat, že tenhle film mě vždy chytne a nepustí, a to už od mých dětských let, kdy jsem to viděl poprvý - a tenkrát jsem se opravdu bál. Jasně herecký výkony jsou děsný ..teda až na Miroslava Macháčka - ten hraje jako vždy skvěle, příběhová moralitka taky nic moc, ale hudba a kamera jsou skvělý a přispívají k tomu, že já osobně si tu svou atmosféru užívám až do morku kostí... pro mě synonymum pro český horor. ()

baron156

Není to zas tak strašný film. Hororem bych to nenazval, ale jako drama to nebylo špatné. Filmy od režisérky Věry Chytilové moc nemusím až na Kurvahošigutntag, ale tohle mě docela překvapilo. ()

Greencandy

To je prostě Chytilová, nechápu, co chce divákovi říct celou tou zběsilou kamerou a střihem. Působí to na mě jako umělecký dílo pro odborníky z FAMU, kterýmu asi nikdy nepřijdu na chuť. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)