Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 1

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

Pitryx

Dodnes si pamatuji, jak jsem nadával, když jsem šel z kina před mnoha a mnoha lety. A vzpomínal, kdy jsem viděl větší kravinu. V současnosti jsem měl film připraven jako kulisu k práci, ale nedělal jsem ji. Musím uznat, že to něco do sebe má. Jasně, znovu bych už se na to nedíval, ale po letech mne to trochu zaujalo. Rita Dudušová zahrála roli cikánky naprosto excelentně a jen za to si zaslouží pochvalu. Ovšem jinak je to dějově děsně nudné. Takže, hodnotím myšlenku, a několik dobrých hereckých výkonů. ()

Cortesz

Když se řekne české sci-fi + horor tak jedině tento úlet, navíc v roce 1986, kdy jsem se narodil, pecka!!! Macháček ruless...představitelé rolí "teenagerů" katastrofa...na to neměla moc "čuch"...škoda ()

petrik11 odpad!

Odporné. Svojho času som bol na tom v kine. Bolo to nič viac než ubíjajúca nuda. Herecky zahrané príšerne a nuda, nuda, nuda ()

walkingdead

Vždycky když jdu v zimě v noci se psem na zahradu a pod nohama mi křupe sníh, tak si vzpomenu na tenhle film, z kterého jsem měl v dětství docela trauma. Teď už se ho sice nebojím, ale pořád ho beru za jeden z nejlepších psychologických filmů, které u nás byly natočeny. ()

SAINTS

Námet vychadza z principu prebytočného hráča,ktorý musí byt vyobcovaný,obetovaný.Do horskej chaty bolo povolanych 11 mladých účastnikov lyžiarskeho kurzu,hoci pobyt bol zaistený len pre 10.Traja "kozmiti" v ludskom prevtelení rozoštvávaju kolektiv neidealnych jednotlivcov ,starostlivo zvolené typy sú v modelovanej situácii predstavené v ostro načrtnutych charakteroch s dôrazom na negativne vlastnosti(nenávist,sebestvô,klamstvo,závist atd).Film osciluje medzi reportažou a štylizovanou alegoriou. ()

MartinTerran

Mě to nějak nesedlo je to nuda a nuda. Už jsem čekal kdy konečně tu pizdu se psem obětujou a pořád nic. Ano nějaká ta filozofická moudra tu jsou, ale jinak nic. Je to parta nesympatických neherců (jak by napsal verbal) a ti mimoni jsou taky divní a vlastně ani nevíme proč to dělají. Hodnocení: 38/100. ()

knihovna odpad!

Inu to byla ale amatérština. Paní Chytilovou opravdu nemusím, mám takovou teorii, že skoro všichni věděli, že jako režisérka stojí za prd, ale vzhledem k tomu, jaká to byla štěkna se jí to báli říct a tak z ní udělali první dámu filmu. Ani se jim nedivím. ()

ostravak30

Vlčí bouda je opravdu zvláštní film, který se mírně odlišuje od jiné tvorby Věry Chytilové. Bohužel jakékoli napětí a hororovou atmosféru ničí místy naprosto stupidní chování postav, hlavně studentů. V duchu tehdejších socialistických filmů se povětšinou zmůžou na hysterii a afektovaný křik, jinak ale chvílemi řeší situaci, jako by byla extrémně vážná a za chvíli, nebo druhý den, jsou uvolnění a vše je v pohodě. Budování atmosféry a pomalu rostoucího napětí by mohlo fungovat, ale jen částečně. Vlčí bouda je ojedinělý film to bezpochyby, ale i mimozemšťané mohli působit propracovanějším dojmem. Hlavně válení se ve sněhu, které vypadá jako divoká, orgasmická soulož, když to dělají dva naráz, působí spíše směšným dojmem. Člověka tak napadne, proč neutekli dříve, když už jim došlo oč jde a za dne a rozhodli se pro útěk až v závěru? ()

Olafson

Už si nepamatuji, jestli ten film jen tak strašně zastárnul nebo to byla vždycky blbost, ale po čerstvém zhlédnutí se spíše přikláním k té druhé možnosti. Z dnešního pohledu na to lze nahlížet jedině jako na neuvěřitelně neumětelskou a ochotnicky zahranou komedii (na úrovni Tureckých Hvězdných válek), hodil by se třeba hezký název Sněženky, machři a lysohlávky. Jednu hvězdu jsem dal za ta několikerá srandovní vykouknutí Macháčka, ambientní zvuky nejspíše Kocábova trávicího traktu a zápletku s Pištou v hrnci. ()

MyrnaAlec

Sněženky a machři podle Chytilové. Když jsem to viděla v dětství, bylo to působivý, teď mi to přijde přepálený a typicky manipulativní. Chytilová měla vždycky vymyšlený nějaký morální koncept/apel a na to napasovala děj. K tomu patřičně řevu a herci na pokraji zhroucení. Ocenila bych atmosféru a hudbu. ()

hrumsrt

Věra Chytilová meets Sněženky a machři... Parta studentíků v obklopení podivně vybělených instruktorů společně uzavřeni do odlehlé chatky Vlčí boudy, kde je kromě zimy už nemá, kdo jiný potkat.. Tuzemský hororový počin připomínající atmosférou kultovní Věc a stejně dokáže opět po vlastní ose vyniknout. Na hraně vlastních sil a morálního nastavení každého z nich se partička teenagerů stává nedobrovolnými účastníky sociálního experimentu, který vyostřuje animálnost okolního prostředí a nutí zúčastněné pokládat si otázky, jaká je cena svobody a jídla.. Naneštěstí nejsou výše zmíněné motivy zcela zřejmé a pokud ano, tvůrci od nich občas upouští za cenu udělat z Vlčí boudy lepší horor.. I přesto by ale tenhle skromný spíše televizní snímek rozhodně neměl zůstat jen v televizních archivech a i přes pravděpodobný divácký nezájem by mu častěji slušela procházka do večerního vysílání, ostatně sluníčko postrádá většina zdejších postav.. ()

booom

Věrka to má těžce na háku, když jsem to viděl poprvé tak jsem si myslel že to bude něco u čeho se budu spíše usmívat. Opak byl pravdou...tohle je maso...temný, syrový, k pokakání se strachy...nejlepší český horror a možná i jedniný?!!! ()

Lewaso

Takového psychosci-fi je schopna jen Chytilová. Postavit film na principech Vyvolených, kteří v té době ještě nevyřčenou myšlenkou, bylo velmi chytré a vizionářské. ()

Romadoor

Z dětství jsem si to pamatoval jako slušně mrazivý nářez, ale ono v 80. letech byl pro většinu dětí mrazivý nářez i třeba studiová pohádka Jamamba. Po včerejším zkouknutí nemohu dát víc než 3*. Atmosféra slušná, především díky kameře a hudbě, ale shazuje to mírně přiboudlá zápletka, nestrašidelní záporáci a věčné vysvětlování. Myslím, že se z toho dalo dostat daleko víc. ()

moviepill

Je to tak na 3 a pol*. Spočiatku som si hovoril: bože, čo to je za blbosť. Ale s pribúdajúcimi minútami sa z Vlčej búdy stal pekný nervák a napriek zvláštnemu záveru som mal z filmu celkovo mrazivý uspokojivý pocit. Iná Chytilová, než akú ju poznám. Výborný Macháček! ()

PetrJulian

Rukopis Chytilové se nezapře ani v tomto filmu, přesto jsem v první chvíli odmítl uvěřit, když jsem se v programu dočetl, že jde o horor. A jak jsem zjistil, dokonce sci-fi horor. Asi jeden z mála filmů od Chytilové, na které se dá koukat, bohužel mi vadily příšerné výkony neherců, jimž jsem občas navíc nerozuměl dialogy, takže jsem musel nadprůměrně zesílit zvuk (a ani to moc nepomohlo). Závěr bych taky udělal docela jinak, vyskytla se v něm jedna věc, kterou můj rozum nepobral, ale pokud to někdo ještě neviděl a bude se rozhodovat až na základě komentářů, tak nebudu prozrazovat, co jsem měl na mysli. ()

route60

Zvaštni Sci-fi Věry Chytilové na které nelze jen tak zapomenout ale zdá se české televize zapomínají rády a je jen škoda že Chytilová natáči jednu koninu za druhou, Miroslav Macháček byl výborný herec škoda že umřel tak brzy. 85% ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)