Vlčí bouda

• angličtina Wolf's Hole
TV spot 1

Do Vlčí boudy, staré horské chaty se symbolickým názvem, umístila režisérka a spoluautorka scénáře Věra Chytilová děj filmu, který natočila v roce 1986 na námět Daniely Fischerové. Jedenáct mladých, pečlivě vybraných účastníků lyžařského kursu prožívá pod taktovkou vedoucího a dvou instruktorů nejdramatičtější chvíle svého života. Skupina dospívajících, v níž je jeden od druhého záměrně vzdalován, je v atmosféře narůstajícího napětí a podezírání dováděna až do situace, v níž se bude muset rozhodnout, zda pro osobní záchranu obětuje jednoho ze svého středu. V tu chvíli bude záležet už jen na nich, jak „úspěšný“ bude experiment, který se začal odvíjet ve chvíli, kdy je rodiče svěřili do péče vedoucích – tří podivných bytostí… Stejně jako v předešlých filmech, i ve Vlčí boudě rozvíjí režisérka aktivní dialog s divákem. Metodou analytického pohledu jim představuje varovný obraz nebezpečných úskalí, jež člověku hrozí, zpronevěří-li se principům lidského soužití. Jaký význam přikládá Věra Chytilová spolupráci s diváky, je zřejmé z jednoho z jejích rozhovorů: „Já preferuji takového diváka, který je otevřený, vstřícný, pozorný, lačný. Není to jen ten, kdo pouze přihlíží, ale kdo spoluvytváří, koexistuje. Takový divák jsem i já, pro něho dělám filmy. V to věřím.“ Nejvýraznější postavou záhadného příběhu je neproniknutelný vedoucí kurzu zvaný Táta, kterého znamenitě zahrál Miroslav Macháček. Tato role odhalila zajímavé, dosud nevyzkoušené možnosti hercova naturelu. K působivosti filmu přispěla i sugestivní kamera Jaromíra Šofra a hudba Michaela Kocába. (Česká televize)

deLaFere

Pokus o něco atmosférického? Při takhle násilném scénáři a opravdu trapných výkonech protagonistů by se Macháček mohl zbláznit a stejně nic neudělá. To hodnocení je trochu moc vysoko, měl jsem velký problém to dokoukat. ()

Adiemus

Nestává se často, abych po delším čase ubrala rovnou dvě hvězdičky, ale ačkoliv mi vývoj příběhu - až na podivuhodně nelogické kiksy - nepřijde špatný a dokonce místy připomíná podobnou degradaci teenagerských vztahů v Pánovi much, nemůžu hodnotit výš než průměr. Uřvaný projev prakticky všech mladých neherců, korunovaný pavlačovou výslovností je prostě fujtajbl. Navíc mi všeobecně opěvovaná hudba M. Kocába se závěrečnou scénou prostě neladila. ()

vikino1

Ty vole - to byl skoro odpad ! Furt jsem čekal kdy se to zlepší a vono nic. Přehrávající iracionální dementi z ústavu běhají po chatě. Konec a titulky. Na takový filmy už jsem starej... ()

winstonik

Chytilová opäť neomylne presviedča, že vie pokaziť aj naozaj dobrú predlohu. A aký pekný film - o jednej z hraničných životných volieb - to mohol byť. ()

Tiiso

V dětství jsem snímek, doslova zbožňoval. Tajemno, mimozemšťané, uprostřed přírody hrstka lidí. Co víc si duše kluka toužícího po dobrodružství mohla přáti? Koupil jsem dvd v trafice a doma spustil. Nu, něco se z kouzla vytratilo. Snímek prohrál boj s časem. Poselství příběhu neplyne nenásilným způsobem do srdce člověka, ale je tam nemilosrdně vráženo a to mě pojednou vadilo. Celý příběh se jeví jaksi nestoudně obnaženě a dosti amatérsky se mě jeví i dialogy a výkony dospívajících studentů. Jen Macháček umí podat ze sebe kus té autority a profesionality. Realizace je dosti podprůměrná a tak na kladné zhodnocení mě zůstává jen výborná tíživá atmosféra, která snímku svědčí. ()

sulek

Tenhle film jsem milovala a teď si ho dala s chutí znovu. Jenže přišlo zklamání. Příliš moralistické. A křečovitý projev mladých pseudoherců mě dost otrávil, ačkoliv jsem se sama sobě snažila vsugerovat, že Chytilová chtěla, aby jejich projev působil jako přitažený za vlasy. Ale stejně. Z původních pěti snižuji na tři. ()

karlee

Po druhém shlédnutí podstatně zvyšuju hodnocení, když jsem to viděl poprvé, bral jsem to vážně jako moralitku s hororovými prvky, podruhé už jsem se dobře bavil nehereckými výkony, hororovými historkami (jaké se kdysi tradovaly na pionýrských táborech) a občas dost trefnou hyperbolou vztahů mezi dorostem. ()

Pulper

Otřesný paskvil, o němž jsem kdysi slyšel, jak výborný je to horror. To se asi někdo zbláznil. Vysoké hodnocení mi hlava nebere. Film je plný nehereckých výkonů, scénář je o ničem a celková kvalita horko těžko na úrovni absolventského debutu. ()

syphoon

Autentické herecké výkony a výborná hudba, která mnohdy připomíná doprovodnou hudbu z Akt X, předčili scenář ve všech okolnostech. Každopádně dobrý "komančovský" film. Slušných 65% ()

Chuppa odpad!

Jedna z největších sraček co sem kdy viděl, bez legrace. Naprostá sračka a ztráta času. To hodnocení tady? Viděli sme ten samý film? ()

Shitonit

Dodnes nechápu, .. stačí na Boudu jen pomyslet, a mám v sobě ten pocit tísně, strachu a hrůzy, který to ve mě vyvolávalo. Jednoznačně super natočená kombinace psychoscifi, na svou dobu až neuvěřitelný.. ()

Amonasr

Tak amatérsky natočený film bych nečekal ani od Věry Chytilové, jejíž tvorba přes její uměle pěstovaný věhlas byla značně rozkolísaná a nevyrovnaná. Námět měl dobrý potenciál, ovšem to zpracování... Chytilová evidentně nezvládala práci s neherci, jejich zoufale slabé výkony v tomto filmu skoro až bolí a zachránit to nemohl ani vynikající Macháček.  Jediné, co tento ne příliš povedený pokus jakžtakž drží nad vodou, je Kocábova hudba - ale film by měl být snad především vizuální zážitek, což se o tomto obrazovém a většinově i hereckém paskvilu říct nedá. ()

Maxmilian

Musíš se rozhodnout, kdo sem nepatří. Způsob je jen na tobě. Zajímavý příběh, který přechází v drama, možná až v slabší horor. 10 míst a záměrně je rozesláno 11 pozvánek. Protože je jeden navíc, čeká se jen kdo, kdy a jak opustí společnost. ()

Boulderman

Nevím proč, ale dlouho jsem se filmům Chytilové vyhýbal. V mládí to bylo tím, že jsem tak nějak zastával antifeministické postoje a sám sobě jsem si vsugeroval, že ženská dobrý film natočit nemůže. Asi po třetím filmu jsem ji začal zbožňovat, tento film je pátý a já jsem poznal, že všichni mužští režiséři jsou žabaři! Věrko, promiň... Vím, že jsi druhá nejlepší (po chlapovi Kubrickovi) a vždy budu tvé filmy vynášet do nebes. Zítra bude panelstory :) ()

vitak69

Filmy paní Chytilové mám rád a pamatuji si, jak jsem si tento film půjčil v jedné z prvních videopůjčoven v centru Prahy ještě za socíku. Tehdy ho měli ještě i na systému beta, nejen na VHS. Na socialismus a na tu dobu to není vůbec špatný film a seděl jsem u něj tenkrát po celou stopáž jako přikovaný. Atmosféra byla výborná a herci také v pohodě hrají. Nemám co bych tomuto filmu i po tolika letech vytknul. ()

iz67

Český horor je protimluv, i v případě Chytilové. Žádný strach, hloupý příběh, který hlavní myšlenku nepředá a hlavně neskutečné hereecké výkony. Temná předzvěst výkonů paní Chytilové po revoluci. ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)

Film Sokolov

Film Sokolov

06.10.2007

Ve dnech 12. - 14. 10. proběhne v Sokolově již 7. ročník festivalu Film Sokolov. Téma letošního ročníku zní - Podraz. V rámci festivalu budete moci v sokolovském Městském domě kultury shlédnout např.… (viac)