Od chvíle, keď Štěpán Šafránek nastúpil do ústavu pre mentálne postihnuté deti, uplynulo desať rokov. Ústav zrušili a Štěpán sa vracia do nemocnice ako lekár v záchranke. Stále žije s pragmatickou lekárničkou Ute. Navyše mu zomrela mamička a musí sa postarať o pohreb aj pozostalosť. V dispečingu záchranky počuje sestru Táničku rozprávať o riaditeľovi Sahulákovi, ktorý chcel skočiť z okna, a doma ho vyhľadá Kendy, ktorého vyhodila manželka. Keď sa zastaví za Ute, narazí na ryšavku Annu a ponúkne jej zvezenie. Majiteľ prosperujúceho autosalónu Karas prehovára Štěpána, aby sa prihlásil do konkurzu na nového riaditeľa nemocnice, ale on o tom nechce ani počuť. Poháda sa s Ute a potom opäť narazí na Annu. Napíše pre ňu básničku a ďalší deň Karasovi povie, že sa rozhodol kandidovať. Ďalej sa schádza s Annou. V konkurze vyhrá a stane sa novým riaditeľom nemocnice. Začiatky nie sú ľahké. Navyše príde o svoju novú lásku Aničku, ktorá zazrela Ute, ako prichádza ku Štěpánovi domov s kufrom. Márne ju hľadá, v nemocnici sa len dozvie, že otehotnela a odsťahovala sa. Štěpán sa odmietne zapliesť do podvodných machinácií a vráti sa k záchranke. O sedem mesiacov neskôr záchrannej službe nahlásia akútny pôrod. Štěpán ešte netuší, koho ide zachraňovať... (TV JOJ)

jitrnic

Jasně, to Starobrno je průser, stejně jako Mareš, Kocurová a Sklenaříková a není nic moc milého, když lehce vyžilý Štěpán Šafránek loví mladé holky. Ale je to pořád slušná zábava okořeněná kapkou poezie. A další díl už asi radši netočte (ledaže by to v něm dal konečně dohromady s Vendulkou). ()

D28

Počkala som si do veku,aby sa mi lepšie "vžívalo".Do nenapraviteľného romantika to šlo ľahko,horšie to už bolo so zvyškom príbehu i osadenstva.Len z nostalgie prižmurujem oko,aby to druhé videlo len to zmyselné.Chcem povedať - to,čo má zmysel. ()

Autogram

Klasickí Básnici v štýle prvých dielov a ani veľmi nie je čo filmu vytknúť. Humor nechýba, nová básnická múza Zrzka Veverka je pekná a v príbehu sa toho udeje dosť, aby aj tie dve hodiny boli znesiteľné. Som spokojný na silnejšie tri hviezdy. Leoš Mareš je prekvapivo dobrý herec a Sklenaříková presne naopak, je tam len preto, že dobre vyzerá. –––– To se občas brečet chce ti, když přijdeš do let. Někdy kolem čtyřiceti začne tě všechno bolet. –––– Kolik vám je let, prosím vás? – Jak bych vám to přiblížil... Profesně bych měl kulminovat, ale jinak jsem za zenitem. ()

P1tr

Nepochybně zbytečné pokračování natočené pro peníze, což je snadno čitelné z všudypřítomního product placementu. Nicméně nejnovější básníci se nemusí příliš stydět. Pod úroveň předchozího dílu se nedostali, což někdo může brát jako úspěch, někdo jako nepříliš vzrušující samozřejmost. ()

Vercinix

Pravdou je, že ty básničky, co Pavel Kříž recituje, jsou už spíše směšné a postava Leoše Mareše jako jakéhosi novéhého a mladého "básníka" je více než trapná! Na druhou stranu však musím konstatovat, že básníci zdaleka nezaostali za přešdchozími díly a působily na mě tak jako vždy (tj. lehce, úsměvně, melancholicky, naivně, mile, blízce a přátelsky)! A konečná scéna s doutníkem a narozením dítěte ukázala co byli, jsou a budou básníci!:) ()

Smileface

Je mi velmi líto,že básníci nebyla pouze trilogie.Tento díl je opravdu hodne slabý.Pavel Kříž již vypadá na básničky příliž starý.Stále vtírající se reklama na Starobrno a Mazdu byla do filmu nainstalovaná naprosto uměle a necitelně.Pokus o působení Štěpánka jako ředitele nemocnice je stejně nesmyslný jako nereálný.Poetika básníků zmizela už ve čtvrtém díle,avšak toto už je extrémě spatný film,na kterém není přitažlivé vůbec nic.Takové znásilňování klasiky mi připomíná,že vlastně nevím,kam česká kinematografie směřuje :-( ()

sedm.1

Nemohu jinak,než dát průměr.Ano,oproti tomu,co se dnes u nás točí,patří tito Básníci určitě k tomu lepšímu,přesto mi to připadá takové celé trochu zoufalé.Ale chtěl bych tu vyjádřit něco jiného.K tomuto snímku jsem přistupoval jako k lehké oddychové inteligentní komedii,ovšem jak celý příběh,tak výraz většiny herců ve mě vzbudil pocit naprosté bezmocnosti,zoufalství a hluboké deprese.Tohle bych opravdu od básníků nikdy nečekal. ()

solskjaer

Strašný. Jedním slovem opravdu strašný. První tři básníci byli téměř dokonalí i když z věkem klesala i zábava a to dokazuje i tento (snad už) poslední díl. Místo alespoň průměrné komedie jde o dvouhodinovou reklamní šňůru, kde se samozřejmě pije pivo pouze jedné značky, chodí kolem kadeřnictví jedné jediné značky a dělá reklama pouze pro jednu jedinou drogerii. Nejspíš byli sponzoři hodně štědří, neboť tolik skrytých reklam v jednom filmu je až nechutně moc. Jo kdyby to alespon zachraňoval děj, ale i ten je vyloženě nudnej. Když kdysi prohodil Štěpán ek verš či básničku, mělo to hlavu i patu a perfektně to na film sedělo. Dnes kouzlo veršování v podání 40 letého Štěpánka úplně zmizelo a místo toho nastoupilo zcela ohrané klišé, které je ve finále naprosto trapné. Film mě úporně nudil téměř od začátkuaž do posledního ubohého dialogu. Každopádně jednou jsem se přece jen zasmál, a to když pani Hlaváčová (jediná na kterou se dá koukat i v 5 dílu) vysílala -"Dech 4, Dech 4". ()

ZkuKol odpad!

Dušane Kleine, zkoušíš to už po několikáté, ale přiznej si to, nic lepšího než první básníky nenatočíš! A jestli budeš takhle dál experimentovat, tak se ti za chvíli podaří natočit i něco horšího než Hříchy pátera Knoxe! ()

ArdathBay

Tak konečně nám doktůrek přesedlal na rezečky. Markétka Hrubešová jako sekretářka je ooobrovsky sexy a moje OLE hovořila za vše. Sklenaříková jako majitelka domů byla strašně moc nalíčená - vypadala jako laciná pornohvězda ( a to se mi ve skutečnosti velmi líbí - Sklenaříková, ne laciná pornohvězda). Film stojí za starou bačkoru - smrdí papírem tak nehorázně, že je to skoro do nebe volající. Konkurz na ředitele - WTF, stejně jako smuteční obřad na začátku. Štěky starých známých jsou hrozná vata a ty reklamy na drogerii a jiné výrobky - strašná trapnost. Mareš je trapák největší. TETA pije Starobrno :( ()

Zemi11

Celou sérii Básníků jsem nějak nepobral. O čem to vlastně je? Tenhle díl jsem po dvouminutové reklamě Starobrna vypnul, ještě jsem bohužel stihl reklamu na Coldrex, když šel Kříž do lékárny, a také na dnes už zkrachovalý portál monima.cz. Smrtící dávka Product Placementu! Holt pan Klein si umí namastit kapsu prvotřídníma blitkama, které mu lidi žerou, to se musí uznat. Za to mu dávám hvězdu! ()

Arkanoid

Stratil som nádej v básnikov. Po úspešných troch dieloch sa to malo skončiť, veď záver tretieho dielu bol taký, za akým netreba ďalšie časti. Ale nie, treba sa nabaliť aj za cenu nadstavovanej kaše. Zase sme sa vrátili k starým známym, no z príbehu sa vytratila všetka hravosť príznačná pre predchádzajúce časti. Postavy tak dorazila krutá realita, až sa z nich stali nihilisti alebo sviniari. Štěpán samozrejme opakuje svoj postup v súkromnom živote, ale nie je to ten istý snílek ako na začiatku série. ()

insurgentes

Za socíku jsem měl básníky rád, za tohohle režimu je z toho senilita hluboko pod úrovní Nemocnice po 20ti letech. Z Pavla Kříže se stala parodie na sebe sama, estrogenový homosexuálek, který se chová jako hulvát ke své ženě, typicky český antihrdina, který však oprcá všechny alfa samičky, a to nyní nejen díky debilním říkankám, ale hlavně díky "charakteru", který projeví jako ředitel nemocnice, kde se zachová stejně jako naše jednodenní "ministryně" Helena Třeštíková, a místo, aby něco pozitivního vykonal, raději jde povýšeně od válu. Asi nějaký český idol, který se zásadně nešpiní. Tak nějak to my, salónní levicoví intelektuálové, všichni cítíme, ne? ()

herr_carter

Oni ve své podstatě jsou všechny filmy o básnících kraviny, ale všechny předchozí se dají brát s nadsázkou (podobně jako například Discopříběh). Tohle už je ale šlápanec vedle a pouhá snaha o čistou komerci, nic víc, nic míň..............moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

Fish

Já jsem tu naději ztratil docela brzo, asi holt nejsem básník :-). Ze začátku jsem si myslel, že je to jen pomalejší rozjezd, ale bohužel... Celý film byl tak nějak nudný, nemastný, neslaný, nic nového... Klišé. A k tomu ještě tak prkené herecké výkony některých (ne)herců, kteří se vždy jen na chvilku mihli, naštěstí... Působilo to strašně nereálně. A ty reklamy... Připomnělo mi to první díl Básníků, kde museli během divadelního představení otevřít šampaňské jako díky sponzorovi. Jenže tady to byla součást skutečného filmu! Předchozí díly Básníků se mi líbily a vždy se na ně rád znova podívám. Na tenhle ale už určitě ne... ()