Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Johgas

Od filmu jsem nic moc nečekala, protože o orlických vrazích člověk z tisku "musel vědět už všechno". Nicméně, přes to všechno se mi film líbil, byl velmi poutavě zpracován a kvalitně herecky obsazen. Režie Jiřího Svobody nezklamala, v podstatě si myslím, že nenatočil slabý film. ()

mine.slayer

Nemám rád když se české kriminální drama podobá, nebo se snaží podobat těm americkým, ze Sametových vrahů sem při sledování tenhle pocit měl. ()

Dupac

Křeč. Rozpočet asi chyběl na víc věcí, ale chybějící investice do dramaturga je znát nejvíc. Film by měl patřit hluboce do 90. let, ale nasvědčují tomu jenom efektní rychlojízdy ve Škodách Favorit. Krvavé peníze ale samozřejmě umožní koupit si fáro z následující dekády. Nebo samotné vylíčení organizovaného zločinu. Vůbec třeba nechápu, proč při páchání vražd za peníze někdo nemá potřebu aspoň základní opatrnosti, okázale riskuje, chlubí se v hospodě a rozsévá stopy. Taky už mě dlouho takhle neiritovali herci. Všechny postavy se chovají jako totální idioti, nadrženci, navíc v klinické fázi hysterie. Umí někdo v Česku udělat dobře postsynchrony? 30 % ()

camomilla

Na tomto filmu ocenuji syrovost a autencitu bez zbytecne snahy o akcni sceny. Co mi ale chybelo byla nejaka lepsi dejova linka, ktera byla ovsem vyvazena skvelym herectvim Honzou Dolanskym. Kvalitni tri hvezdy. ()

Agnostik

Tak tu máme natočený film o jednom z nejznámějších kriminálních případů začátkem 90-tých let,alias kauza Orlík.Sice nevím jak film přesně vychází ze skutečnosti a jak je ovlivněn fikcí.Někde jsem četl že dokonce jeden z hlavních a skutečných aktérů orlických vražd Ludvík Cerný nesouhlasí jak byla jeho postava ve filmu vykreslena,protože prý nebyl takový psychopat /Jan Dolanský/,jak je ve filmu jeho osoba ztvárněna.Přesto je film pro diváka zajímavým,dobře a napínavě natočeným vodítkem k jeho vlastní fantazii a pohledu na věc,jakže to tenkrát snad i mohlo být. ()

Moraldo

Nějak nechápu zdejší vysoké hodnocení..... Schématické, zkratkovitý scénář, herci neherci..... Vybledlá kamera, nicotný děj.... Jako zrcadlo naší doby dobré, ale jinak... slabé ()

Anolio

Musím přiznat, že ačkoliv má tento film poměrně dobré recenze, tak mě osobně zklamal. Čekala jsem od něj víc snad ve všech ohledech. Téma má jednoznačný potenciál a mohlo by být zpracováno mnohem lépe. ()

ssarka

takhle si představuji kvalitní české filmy,absolutně civilní hraní,kde i Jan Dolanský ukázal,že když chce,tak je výborný herec,scénář napsala bohužel realita a myslím,že potenciál nepřišel nazmar...nazdar ()

Moredogs

No čo na to povedat, bolo to dost zmatočne a ledva to ako film funguje, no aspon pre mna. 164 minut nudy, a uznavam že bolo tam par momentov ktore sa mi pačili ale dost precenovany film. Aspon auta mohli dat dobove. slabe 3 ()

xentrixx

Kopáč, Kuna Černý - jména tisíckrát propíraná všemi možnými a nemožnými médii a dokonce dvěma knihami. Bylo by s podivem, kdyby silný potenciál jejich příběhu nevyužil nějaký filmař. Po deseti letech od vyšetřování kauzy se díla nakonec chopil jedněmi uznávaný, jinými zatracovaný J. Svoboda. Co k filmu vlastně říct? Je to v mnoha ohledech taková Královna Koloběžka První - nezklamal ani nenadchnul, v některých částech striktně vycházel ze skutečných událostí, v jiných notně fabuloval (celá zápletka se záhadným brejlounem - zřejmě Petrem Machem - v pozadí, nitky kauzy vedoucí až do tehdejších nejvyšších pater politiky), chvílemi se držel dobových reálií, chvílemi zase ne (mobil, tzv. čerňáky u policajtů zkraje 90. let), prostě stále něco mezi. Vynechal navíc jeden pokus vraždy, kdy L. Černý zmáčkl spoušť za zády nic netušícího policisty Jána Mató, kterého předtím s Kopáčem vylákali na schůzku, aby ho usmrtili a následně získali jeho byt. Výstřel z důvodu technické závady nevyšel a Černý vše pohotově zakamufloval jako nemístný žert ( Mató svému smutnému osudu nakonec stejně neušel, o asi deset let později ho v pražském metru zavraždil ožralej Rusák nožem připevněným na tyči). Nakonec bych filmu asi nic zásadního nevytknul kromě jedné věci - způsob ztvárnění hlavního mozku celého zabijáckého tria Karla Kopáče (ve filmu Karel Hrubeš). To on byl ve skutečnosti tím, kdo vše inicioval. On "podrazil" a nechal zbaběle a chladnokrevně zastřelit svého parťáka z gymu Tyran v Podolí Aleše Katovského, který mu dal práci. On vylákal Jugoslávce Lepoviciho na schůzku, kde ho Černý zastřelil (ve filmu pojato fiktivně jako vražda ze žárlivosti), zkrátka on byl tím, kdo to celé spustil a udržoval v chodu. Ve filmu je však jako původce veškerého zla prezentován Ludvík Křížek (ve skutečnosti L. Černý) a "zlej Karel", jak se Kopáčovi v pražské galérce přezdívalo, je vykreslen jako charismatický a reflexe a možná snad i lítosti schopný sympaťák (díky obsazení role Michalem Dlouhým). Divák mu tak díky tomu skoro drží palce, netušíc, že předobrazem této postavy byla ve skutečnosti primitivní, povrchní a pouze právo silnějšího uznávající šišlající lopata, která se nesmířila s těžkým úrazem a rozhodla se pomstít všem okolo ve stylu " po mně potopa". Prostě za tři. ()

jauahaoas

Tak silné téma, podle pravdivých událostí, nelze horším scénářem, a v té době slabšími technickými možnostmi, degradovat. Stačí mít představivost o hrůzných činech z divokých dob po privatizaci majetku a výsledek je na světě. Myslím, že se k tomuto tématu vrátí někdo s lepším štábem a daleko více penězi a budeme zírat. ()

Cesty timem

Tady se opět projevilo to, že hodnocení kolikrát upravím podle toho zda a příp. kolikrát jsem si dílo zopakoval. Po několika skouknutí jsem uznal, že nemám příliš co vytknout a zvýšil z původních 4-4,5* na 5*. Skvělé výkony Dolanského, Michala Dlouhého. Výborná hudba z níž jde chlad s jakým byly činy páchány a chlad vody kde oběti končily. ()

Eisenmann

Film natočený v roce 2005, nevím zda autorovým záměrem, vypadá, jako kdyby byl natočen minimálně o deset let dříve. Všechno působí tak nějak lacině, omšele, kolotočářsky. Filmu chybí správná atmosféra. Dialogy jsou nevěrohodné, děj není plynulý, scény na sebe přímo nenavazující. Vydržet celé dvě hodiny je trápení a tápání ve zmatku přicházejících a odcházejících postav. Krásné téma ale špatné provedení. ()

Pejda

Za mě skvělej českej film, který určitě patří do kategorie "správnej Čech tohle musí vidět". Dá se tomu věřit, že to tady takhle fungovalo, není tam prakticky nic nesmyslného a užívat si pěkně celý film, jak to dopadne...75% ()

oskiii

Nejlepší porevoluční kriminální film. Škoda jen, že se atmosféru a celkové zpracování nepodařilo zasadit do raných devadesátek. Ale i tak výborná podívaná ()

A.MacGyver

Dobré ohledně kriminálního příběhu, ale kdyby do filmu vložili více věcí ohledně případu a méně porna, mohlo to být ještě lepší. Nevím proč v každém českém filmu musí být detailní záběry jak někdo pí**á. Proč to nemůže být jen naznačeno? Buď je to nějaká česká nevybouřená mentalita nebo prostě ujetej režisér co rád koukne na nahou herečku. Jinak nepochopím... ()

Sa.sa

Hodně drsný a kvalitně natočený film dle skutečnosti což je ještě o to mrazivé... Njn takové byly devadesátky a demokracie v praxi... ()