Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

mauik

Konecne nieco ine ako vztahove dramakomedie z ceskych luhu a haju. Dobre sledovatelny kriminalny pribeh, o ktorom sa vela pisalo. ()

gotham

Když jsem viděl film, tak jsem byl zklamanej. Pak jsem viděl televizní verzi, teď už nevím jestli to byly dva nebo tři díly, a chytlo mě to. Tak se asi znovu podívám na ten film a uvidím, jestli změním názor. Nicméně chci pochvílit tvůrce i herce, že se do takového tématu pustili, protože takovýchto českých filmů opravdu mnoho není. Nemusíme se pořád dívat na rodinná dramata. 50% ()

route60

Výpověď o divokosti polistopadových událostí, M. Dlouhý J. Dolanský a spol hraji skvěle, Jiří Svoboda natočil pohled dost drsný a zároveň varující další generace od podobných hrůz a co mě potěšilo je technická stránka filmu kde akční scény nejsou důvodem k nechtěnému úsměvu. ()

megajalec

Krimi po česky, priznám sa, že to som ešte nevidel. Očakávania boli veľké, skutočnosť trochu sklamala. Trochu viac akcie, pútavejšie podanie, silnejšie momenty by to chcelo. Výborný bol Dolanský. ()

senecek

Výborná polistopadová ,,kriminálka". Svobodova skvělá režijní taktovka,výborní Dolanský s M. Dlouhým a vynikající hudba. A že nesedí dobobé vybavení,masky a oblečení? Tolerance je u mě na místě,nemáme před sebou rekonstrukci,ale film podle daného námětu (vždyť i některá historická fakta nesedí). ()

Nonna

Velice dobře natočená detektivka a při jejím sledování jde asi největší hrůza z faktu, že scénář není vymyšlený. Celý příběh začíná přitom tak jednoduše, ale pomalu se rozpoutává smršť, ve které jde o život. Film je i zajímavým dokumentem polistopadové doby, poukazuje na to, jak si mnozí lidé vykládali svobodu a jak neuměli zacházet s penězi. Z herců mě asi nejvíce zaujal Jan Dolanský, sociálně a emocionálně zaostalého vraha Ludvíka si střihl s bravurou hodnou herců z amerických thrillerů. Výborná byla proměna život užívajícího dona chuana Michala Dlouhého ve zlomeného muže na vozíku a dokonce mi tu, asi v jediné roli, nevadila Alice Bendová, hrála přesně takovou roli a přesně tak, jak navenek skutečně působí. ()

Glukoza

Snad jediný film, při jehož sledování jsem do slova a do písmene trpěla, hlavně v první polovině. Snímek působil extrémně rušivě, těžko se mi vlastně hledá důvod k této byť jediné hvězdičce. Nesedlo mi nepříjemné prostředí, ve kterém se Vrazi natáčeli, celá vizuální stránka; ani ukřičené dialogy, ani děj. A teď si představte, že vám tento film pustí v autobuse, kde nešťastnou náhodou sedíte jako jediná žena - běloška mezi třicítkou Romů z východního Slovenska - a čeká vás dvouhodinová cesta z Prahy do Brna, zatímco se venku pomalu stmívá. Řidič autobusu pro jistotu hlásí, že se v autobuse poslední dobou množí krádeže peněženek a že si máme dávat pozor...Ještě štěstí, že mí spolucestující nejevili zájem o kulturu. Jednu hvězdičku dávám za to, že kdybych Sametové vrahy viděla v klidu doma, možná na nich něco pozitivního objevím. ()

swinevenca

Tak nějak mě při reprízách 1. oddělení Koreis pošťouchnul, jestli bych si taky nechtěl zavzpomínat, jak v 90. letech tahal  Štoček z Orlíku ty sudy s mrtvolama. A zjistil jsem, že proti tomu filmu nemám vůbec, ale vůbec nic. A představa detektivního spinoffu Sametových vrahů ve stylu 1.oddělení... ()

Luswani

Já ten film nikdy neměl rád. Vinou špatné režie, která klade důraz na vypjatost každé scény a na bezúčelnou nahotu, i dobří herci hráli velmi nevěrohodně a přepáleně. Zbytečně dlouhá stopáž. Pár zajímavých scén, ale i spousta nudy, navzdory snaze o akčnost. 40% ()

papuchalk

Super film, který u nás nemá obdoby. Kriminální případy nejsou uplně moje hobby, proto jsem o tomto nejznámějším případu doposud nevěděl skoro nic. Jediný problém mám s interpretací velitele gangu, s Karlosem. Ve filmu ho zobrazili tak, že mu skoro fandíte, takový sympaťák, který ostatním neustále říká, že se asi zbláznili, a ty činy jim vpodstatě rozmlouvá, a tváří se překvapeně jakoby se do těch situací dostal snad  nechtěně. Nakonci je zobrazen téměř romanticky, takový ten Butch Cassidy a Sundance Kid feeling zakončení. Ale bavilo mě to hodně. Vynikající koktejl násilí, akce, erotiky, napětí, vyšetřování, reálií z Prahy, nočních podniků, párty, ale i romantiky. Jasná pětka. ()

Alden_Larson

Docela mě to zklamalo a v některých částech i trochu naštvalo. Děj byl zajímavý, rozuzlování této pavučiny zločinců bylo pozoruhodné, ale byla v ní spousta much. Některé diváky možná odradí délka filmu, já ale po jeho shlédnutí mohu konstatovat, že je film moc krátký, nebo se mi aspoň zdálo, že je moc krátký, tempo totiž bylo moc rcyhlé, kvůli čemuž jsem se v ději místy trochu ztrácel. Postavy byly zajímavé, ale jejich dialogy byly někdy vyloženě otřesné. Scénář je plný slangových výrazů, o kterých si Jiří Svoboda určitě myslel, že jsou hrozně "cool", ale ve skutečnosti zněly hrozně trapně. Herecké výkony byly hodně dobré, ale 99% scén bylo předabovaných a vůbec nechápu proč, jenom jedna scéna měla svůj původní zvuk ponechaný, zároveň to byla podle mě nejlepší scéna ve filmu, všechny ostatní ale zněly hrozně nepřirozeně, lip-sync taky nebyl moc dobrý. Prezentace se mi ze začátku moc nelíbila, ale postupem filmu jsem si na ní zvykl, přišlo mi, že chaotický přítup k natáčení komplimentoval celkový chaos děje. Hudba byla dobrá, ale někdy zbytečně melodramatická. 4/10 ()

old salt

Dost dobrý Svobodu mám docela rád (Papilio apod.) Vynikající kamera, střih i hudba. A skvělý čtverák Dolanský - toho budu sledovat . ()

BigBrother

Návrat Rudého Svobody aneb Jak zavraždit dobrý příběh ve 137 minutách. Takhle silná story si prostě zasloužila režiséra, který si odpustí trapná klišé a moralizování, a který především nebyl posledních dvacet let v hibernaci. Jako vzpomínka na "zlatá barrandovská osmdesátá" to ujde, z dnešního hlediska je to dost nuda. Pokud poslední třetinu prospíte, o nic nepřijdete. ()

Docentus

Hurá, radujme se - je to jeden z nejlepších českých filmů za posledních 15 let. Vychytaný, moderní, technicky výborný. Ani jeden záběr za tu dlouhou dobu nenudí, i ten závěr je v pohodě. Dolanský byl vynikající, ale zase tolik prostoru nedostal, za to Michal Dlouhý se stihl velice hezky vykreslit. Tento film JE jako jeden z mála českých konkurenceschopný na mezinárodní scéně. ()

marason

Nejlepší česká kriminálka za hodně dlouhou dobu, navíc podle skutečných událostí podpořená vynikajícím výkonem Jana Dolanského, který Ludvíka Černého hraje s takovou lehkostí a uvěřitelností že musí být každému na konci jasné proč by měl hnít na Mírově až do konce života. ()

Nerajohn

Po pár letech od prvního zhlédnutí zvyšuji ze 4 na 5 hvězd. Nejlepší porevoluční kriminální film si to zaslouží. Stačilo totiž jen pár okamžiků, a člověk byl vtáhnut do porevoluční doby. Jasně, ve filmu jsou novější auta, ale o to režisérovi asi nešlo. Vykreslit dobu zbohatlíků se mu podařilo moc dobře. K tomu mu dopomohly i herecké výkony, především mužských představitelů. Jen ten konec byl možná trochu moc natahovaný a stylizoval Hrubeše (Kopáče) do role, která mu určitě nepatří, do role mírné lítosti. ()

Sekel

Vynikajici true story z prostredi ceskych mafii. Postavy i samotny pribeh jsou sehrany velmi uveritelne a realisticky, nasilne a akcni sceny jsou technicky skvele zvladnute. Hrubes Michala Dlouheho je sympaticky hrdina, jehoz chemie s krasnou Alici Bendovou funguje. Nejcharismatictejsi postava je ovsem vrah, manzel a otec Ludvik Krizek Jana Dolanskeho, ktery svou prvni vrazdou najde svoji sebeduveru a vnitrni klid. Velmi vtipna postava, z niz misty mrazi. ()

C.B.Lister

Dle mého jedna z nejlepších krimi za posledních několik let. Žánr krimi je dost náročná záležitost na zpracování a tady se to hodně povedlo. Často přecejenom pomáhá síla původních předloh (což při špatném zpracování může fungovat i naopak). Michal Dlouhý a Jan Dolanský hrajou skvěle! Z Dolanského jde strach. ()

tamadas

Na dobrém spracování a sympatické hlavní postavě se mi nelíbilo jen snímání ruční kamerou. Režisér se sice chtěl příblížit době odehrávání ale já bych dal přednost vizuálnímu designu jako má třeba Perníková věž. ()