Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Rypley

Padající sud do vody, ještě předtím ládování člověka do sudu a ještě předtím jeden výstřel na budoucí oběť a ještě daleko před tím skok z mostu zřejmě hlavní postavy filmu. Tak tyto záběry mi způsobují malé mrazení. Tento film na mě velmi zapůsobil. Je inspirován skutečným případem, ale neměli bychom zapomínat, že pořád je to jen film. Nejedná se o dokument. Moc se mi líbila celá atmosféra filmu. Jde o jeden z mála českých filmů, který by se dal zařadit do žánrů krimi,drama,thriller a možná i trochu akční. Po nepřeberném množství různých komedií a uměleckých zpovědí, jsem tento žánr ocenil a spolknul jsem to panu Jiřímu Svobodovi i s navijákem. Michal Dlouhý ukázal,že dokáže říct třeba i sprosté slovo „Kurva“ a Jan Dolanský zas dokáže být vtipný i když třeba zabíjí českou music-medusa-star Richarda Krajčo. Alice Veselá-Bendová mi kromě svého těla ukázala, že i umí hrát, pokud si sundá Rodinná pouta. Zkrátka viděl jsem ten film už několikrát a pokaždé se mi líbí a moc se bavím. Nic proti komediím, ale i jiné žánry filmové jsou ve světě a toto může být krůček směrem k nim. ()

HonzaMag

Zpracování působí dost realisticky. Skvělý Michal Dlouhý a také Jan Dolanský v roli psychopatického vraha (je to ale čtverák!). ()

boaka

Když jsem k tomuto filmu přistupoval poprvé, měl jsem obrovskou nedůvěru .... český film, detektivka/thriller a ještě na motivy známé kauzy ze začátku 90.let, očekával jsem polotrapnou věc s hromadou klišé, dementní dialogy a mizerné herce. Nemohl jsem být dále od pravdy, film je až neskutečně naturalistický, klišé neexistují a herci hrají naprosto perfektně onu vraždící bandu jenž se propadá do stále větší hloubky a bahna ze kterého není úniku. Ačkoliv je film relativně dlouhý, nemohl jsem se od něho odlepit od začátku do konce. Po shlédnutí když kdokoliv plácne větu že "v čechách se dobré filmy už netočí" odkážu ho na tenhle kousek, obvykle je potom klid. Film vypráví příběh "Orlických vrahů", sleduje jejich vývoj od pouhých přisluhovačů mocipánů ze začátku 90.let přes první pokusy o osamostatnění, zlepšování jejich pracovních postupů (slavné barely s louhem a zavražděným) až po zatčení, film sleduje především motivaci pachatelů, a ta bývá často až děsivě malicherná. Celkové zpracování je velmi efektní, střih skvělý, prostředí autentické a tempo vyprávění příjemně svižné bez toho, aby se divák ztrácel ve jménech nebo reáliích. ()

hlína

Film který je děsivější a mrazivější jen díky realitě příběhu, který český divák odkrýval ve večerních zprávách ale ne kvůli filmovému zpracování. Částečně by měl mít v zařazení žánru i dokument, protože tomu některé herecké výkony odpovídaly. Pro člověka neznalého kauzy asi hodně slabý zážitek a nudný film..... ()

Ryšty

Ve srovnání kniha vs film vítězí kniha. Film ale nezaostává o tolik a je to pěkná kriminálka. Michal Dlouhý v roli Karla "Hrubeše" Kopáče byl se všech herců asi nejlepší. Celkově je to v české filmografii nadprůmerný snímek. ()

markotter

Jiřího Svobodu považuju za jednoho z lepších režisérů a i zde se objevují náznaky jeho kvalitní tvorby. Proč ale nehodnotím výš je fakt, že režisér si zřejmě myslel, že všichni o orlických vraždách vědí a že tedy není třeba nějak víc profilovat postavy, kterých se ve filmu objeví opravdu hromada a o kterých si musí dělat divák názor sám a ne vždy správný. Děj mi připadal nevyrovnaný, některým vraždám byly věnovány sotva dvě scény a co mi vadilo asi nejvíc, byl casting - líbili se mi Dlouhý a Dolanský, taky 2 hlavní policajti byli docela dobří, ale zbytek byl dost průměr, v případě dvou hlavních ženských postav velký podprůměr (to, že umí obě "kvalitně" imitovat sexuální vzrušení, nepovažuju za herectví). No ale aspoň jsem se konečně o tomto případu dověděl víc, i když jsem pak musel jít na Wiki a všechno si utřídit. ()

bono22vox

Historie orlickych vrahů v rytmu techna. Příběh s prvky dokumentu i fikce, vyprávěny možná nepřehledně, ale za to s vervou, a to se cení... ()

rublik05

Na české poměry velice povedená kriminálka, která čerpá z asi nejznámějšího českého případu tzv. Orlických vražd, což je samo o sobě téma jak blázen a přímo si říká o filmové zpracování. Od začátku mě zaujala jistá syrovost, s jakou je film natočen, a také mimořádně povedené herecké obsazení, kdy zejména ústřední postavy jsou maximálně autentické a víceméně všem role perfektně sedly. Velký problém je však ve stylu vyprávění. To je vlivem jistého zrychlení v druhé polovině místy dost zmatečné, kdybych si souběžně nedoplňoval znalosti s internetem, patrně bych vůbec nevěděl, o co se zrovna jedná, proč určitá postava dělá to, co dělá. V tom vidím hlavní problém celého filmu, že se tvůrci snaží do filmu narvat co nejvíce informací, až je to nakonec zcela kontraproduktivní a divák se tak snadno v jednotlivých scénách ztratí. Je to velká škoda, protože jinak nelze Sametovým vrahům nic moc vyčíst, pominu-li určité zejména časové nesrovnalosti, které si však tvůrci pojistili slovním spojením "volně navazující". Delší verze by asi měla některé mé dojmy napravit, jenomže tu bohužel asi v TV dávat nebudou. Kdyby si Jiří Svoboda dal mnohem víc záležet na scénáři a pohlídal by si kameru, bylo by mé hodnocení mnohem vyšší. 7/10. ()

bearmeedek

Asi jsem to už někdy dřív viděl, ale teď jsem se podíval pro srovnání s orlickým případem v seriálu Devadesátky. Ty jsou určitě natočeny poutavěji, ale je tu jeden velký rozdíl. Devadesátky podávají případ z pohledu kriminalistů a Sametoví vrazi z pohledu těch zločinců. A to celkem podrobně, jejich povahy a životní postupy. Jejich zločiny zde přímo probíhají, v Devadesátkách jsou jen zmíněny. To samé kriminalisté, o ty se zde jen zavadí. Takže z dnešního pohledu je tento film zajímavým doplněním nového seriálu. ()

havran

Velmi dobře natočený film, na celé dvě hodiny jsem se propadnul do děje, hlavně díky hereckým výkonům povětšinou neokoukaných hlavních protagonistů. 5* nedávám kvůlivá závěru, který mi přišel nějaký nedovařený, nedopečený, jako by se tvůrci lekli délky přes dvě hodiny... ()

sickboy65

Velice působivý film i volba tématu z filmovaní Orlických vražd. I přestože ve filmu bylo vynecháno několik důležitých aspektů hlavně co se tyče objasnění velmi komplikovaného případu kterého česka kriminalistika nepamatuje. Ale i přesto tento film musím hodnotit velmi kladně. ()

Chuppa

Až na drobné dobové nesrovnalosti typu digitální kamery, plastových oken, Audi TT atd. jde o velice povedený film, který mě mile překvapil. ()

pupen

Velmi dobrý film, odvážný příběh a Michal Dlouhý v excelentním hereckém výkonu pro mě připravili výborný zážitek. ()

xenopus

Film, který zcela vybočuje ze současné filmové produkce. Za prvné to není komedie s Macháčkem, Vilhelmovou, Geislerovou, Duškem a dalšími "génii", za druhé je to dost dokumentární (a tím i uvěřitelné) a za třetí celkově se na to dobře kouká (i když je to docela depresivní). Je dobře, že vzniklo i něco takového - no, kvalitního. Je tam sice několik historických renonců (octavie a Audi TT), což neznalému přijde matoucí - přece orlické vraždy to je začátek 90. let a tétéčko a oktáfka to je '98 resp. '97. No ale vem to ďas. Svoboda stále umí a divím se, že od něj všichni ti Dolenští a Vejdělkové a posledních pár let i Hřejbejkové něco neodkoukali... ()

Rodin

Nebylo to vysloveně špatné, to ne. Jen se scénářem si měl někdo víc pohrát, protože tak prkenného Michala Dlouhého jsem asi ještě neviděl a zároveň nebyl jediným, kdo v podstatě neměl co hrát. Celkový dojem se blíží 70%, jen jich prostě ne a ne dosáhnout. ()

rottik-cb

Snímek na české prostředí nadprůměrný, což ale ještě bohužel neznamená, že dobrý. Nedostatky: 1) Křečovitá snaha o co nejvíc drsné a temné prostředí a hlášky. Trocha nadsázky by neškodila. 2) Vytýkat kriminálce násilí je bezpředmětné, ale proč tolik nahoty? Já ve filmu nepotřebuji vidět každých deset minut nějakou postavu, jak si to s někým rozdává. A ten porod, to už je fakt moc. 3) Přestřelená stopáž. 4) Moc postav. Ani po více jak dvou hodinách jsem nedokázala jasně identifikovat všechny postavy a jejich místo v příběhu. Klady: 1) Herectví Michala Dlouhého a Jana Dolanského. Ač nebyli bezchybní, byli oba dost uvěřitelní. 2) Odvaha tvůrců pustit se do zfilmování takovéto kauzy. 3) Režie a celková atmosféra, blížící se zahraniční tvorbě. 4) Příjemná překvapení v podobě snesitelné Alice Bendové a nečekaně dobrého Richarda Krajča. Bonus na závěr: Z tohoto filmu jsem dostala chuť skočit si bungee :). ()

coco.brice

skvěle spracované..dobrá kriminálka..trochu mi nesedí to TV zpracování..je taky pravdou,že člověk se na to dívá v roce 2012 jinak než v roce 2005...a ted něco co nepatří k filmu..to co před lety vypadalo jako banda drsných gansterů..tak to jsou na dnešní poměrny amateři a troubové..bohužel:-( ()