Poprava

• Česko Poprava (viac)

Lewis (Joaquin Phoenix), Sheriff (Vince Vaughn) a Tony (David Conrad) sú priatelia, ktorí spoločne trávia svoje prázdniny v Malajzii. Nikto z nich netuší, ako veľmi tento výlet zmení ich životy. Prázdniny sa končia, a tak Sheriff s Tonym odchádzajú späť do Ameriky. Lewis sa do Malajzie zamiloval a zostáva tu žiť. Toto rozhodnutie sa mu však stane osudným. Miestna polície totiž pri hľadaní ukradnutého bicykla nachádza v dome, kde všetci traja bývali, veľké množstvo hašiša. Lewisa uväznia a následne odsúdia na trest smrti. Až keď najvyšší súd odmietne jeho žiadosť o milosť, Lewis prezradí právničke Beth (Anne Hecheová), že do jeho prehrešku sú zapletení i jeho dvaja priatelia, ktorí by mu mohli pomôcť. Po dvoch rokoch sa Sheriff a Tony dozvedia krutú pravdu. Mladíkom zostáva osem dní na to, aby sa rozhodli, či vezmú časť viny na seba a zachránia tak život svojmu kamarátovi. (TV JOJ)

Morholt

Drama o přijmutí zodpovědnosti, které ve mě docela zvedlo emoce a dostat na konci do ruky Jadu Pinkett Smith, tak by to asi neustála a to, že to je jen herečka, by jí asi nepomohlo. Sice mi tam nejprve trošku neseděla ta romantická zápletka, ale to si časem sedlo. Vince Vaughn a Anne Heche odvedli výborné výkony a zejména Vince, zmítající se mezi relativní jistotou své americké existence a nejistým bytím v malajském vězení byl vynikající. Nicméně nikdo z nich nedosáhnul na Joaquina Pohoenixe - byl neskutečný a jeho závěrečná scéna mě totálně vykolejila. Už dlouho se mnou nic takhle nezamávalo. 90% ()

Lacike

Kvalitna drama, ktora sa oproti ostatnym filmom s touto tematikou vyhyba beznym klise. Zhruba od polovice filmu zacne divak tusit ako to skonci, ale v zavere nam tvorcovia pripravia este jedno necakane prekvapenie. Akurat milostna linia mi zo zaciatku nesedela, lebo posobila dost prvoplanovo, ale nakoniec som ju akceptoval a vsetko do seba perfektne zaklaplo. Vyzdvihnut musim este herecke vykony Vaughna a Phoenixa. ()

Tommassi3

"Nemohl jsem odjet, Beth !! Protože, kdybych to udělal, nemohl bych se ti už nikdy podívat do očí !! A to by bylo daleko horší než tenhle průšvih !! Já se na tebe totiž rád dívám !!" ()

sidzej

Anne Heche podáva najlepší výkon svojej kariéry, zato Vaughn je len v pohode. Silný príbeh, láska prichádzajúca v najnevhodnejšiu chvíľu a dráma jedného človeka, ktorý si umrieť určite nezaslúžil. 5 minút pred koncom som bol rozhodnutý dať filmu *****, ibaže zrazu sčista jasna koniec. Práve v najdojímavejšej časti filmu, keď sa už slzy kĺžu po vašom viečku nemilosrdne vbehnú titulky. Divák zostane v šoku, pretože nie je úplne jasné ako to celé skončí. Preto minimálne pol hviezdičky dole. Film vyhráva vďaka dokonalej psychológii a dvom perfektným zvratom počas filmu. Jeden z mála filmov od ktorého neočakávate nič a dostanete veľa. **** a ½ . ()

Marsik

Jednoznačně 4 hvězdičky. Velice zajímavý snímek s opravdu originálním námětem a skvělou trojicí Vaugh Heche Phoenix. Navíc se ve filmu objevily i tehdá začínající hvězdy jako Vera Farmiga nebo Jada Pinkett Smith. To, že Phoenixe nakonec popraví jsem opravdu nečekal. I po 14 letech od natočení je Poprava kvalitním filmem, který při nejmenším zaujme. 80% ()

Krissty

Tak tohle je vážně dobrý film.. A dobrým ho dělá především ten námět, který je vážně skvělý! Donutí člověka přemýšlet a chvílemi jsem nevěděla, jestli je "normální" se nechat kvůli příteli zavřít nebo ho nechat popravit za cenu vlastní svobody.. Je to nejspíš především o síle charakteru a asi nemůžeme nikomu zazlívat jeho rozhodnutí, ať už je jakékoliv.. Co se ale týče romantické scény na konci, ta byla moc i na mě a zkazila mi celý dojem z filmu.. Bez ní bych uvažovala i nad plným počtem.. Herecké obsazení nebylo bezkonkurenční, ale bylo obstojné.. Až na Joaquina, který byl (už zase) naprosto dokonalý.. Opět jsem ho poznala v úplně jiné roli a utvrdila jsem se v tom, že on dokáže zahrát všechno úžasně přesvědčivě! Hlavně na scény s ním jsem se nadmíru těšila!! :) ()

NinonL

Velmi dobré, drsné a realistické. Skutečně otázky pro každého "Jak by ses zachoval ty?". Obdivovala jsem Vince Vaughna, že přijal roli takového gaunera. I když ... nebudu prozrazovat. Konec mě trochu zklamal, takže nehodnotím plným počtem. Ale chybělo opravdu jen malinko. ()

kobejn

Poprava. Tu by si zasloužil ten, kdo vymyslel tendle "překlad". Sakra, menuje se to Return to Paradise. To to nemohli ti pitomci přeložit rači doslova? Přeložit to jako "Poprava" je jednak spojler jak brno a jednak to je naprostý vyzrazení toho, co bejt vyzrazený právě bejt nemá, tudíž je to jedno a to samý! Ne, za tydlety typy překladů by měla bejt fakt poprava nebo aspoň vyhazov! ()

aluna

Opravdu musí vždycky vyletět ptáček, aby se jeden dočkal spravedlnosti nebo se v člověku dohrabal svědomí? To platí jak pro nenasytný média, který mají tendenci se představovat coby nadřazená rasa Spojených států, zatímco sami historický destinace, původní kulturou vlastní země počínaje, pro pouhý prachy bezostyšně drancují, tak i pro to nejblbější poselství filmu - že dokud nezasunete (ruku do nohávu), svědomí vůbec nemá cenu hledat. Co to sakra má bejt?! Jsou filmy, kde má romantická linka svý opodstatnění, tady, především pro svoje morální poselství, sráží všechno dříve vyřčený, čímž nechá celou věc vyšumět jak 3 dny bouchnutej sekt! To mě na tom naštvalo vedle několika Hollywoodskejch projevů fakt NEJVÍC, což je s přihlédnutím k ději filmu dost na pováženou. Naštvali mě nehorázně, leč přesto po jedný hvězdě za úžasnýho Joaquina, Vaughna, Heche a za moje svědomí, který budu zítra vybírat z koše. ()

FilmFan24

Nenápadný film s velice silným příběhem o rozhodnutí, které může změnit život. Před dvěma roky si tři náhodní známí (Vince Vaughn, Joaquin Phoenix, David Conrad) v Malasii báječně užili. Dva z nich tehdy odjeli domů, ale třetí (Phoenix) tam ještě zůstal. Nyní vyšla najevo nepříjemná pravda, kterou těm dvěma sdělila Beth (Anne Heche) - kamarád, který tam tehdy zůstal, skončil díky společné chybě, kterou tehdy udělali, ve vězení a čeká na popravu. Nastává velké morální dilema - vrátit se a vzít část viny na sebe a zachránit známému život anebo dělat jakoby nic? Uměřené drama, které sází víc než na efekt na herecké výkony, které jsou víc než dobré. Phoenix dokazuje na minimálním prostoru, že není malých rolí. Jednoznačně povedený remake (francouzský originál "Force Majeure" jsem neviděl) o kterém budete dlouho přemýšlet a klást si jednoduchou otázku: "jak byste se v podobném případě zachovali?" Jenom ta odpověď obávám se je strašně těžká! ()

Skip

Ještě že to dopadlo, jak to dopadlo, protože kdyby to dopadlo, jak jsem se obával, že to dopadne, byla by to děsná srágora. Takhle ale vznikl film, který není bůhví jakým zázrakem, nicméně se docela povedl a po herecké stránce je hodně na výši. Sem tam nějaké to morální dilema si někteří diváci v sobě možná budou řešit, ale s úlevným pocitem, že jsou v pohodě doma, takže vlastně zcela bezpředmětně. ()

radektejkal

Nezavinilo to jen kolo, ale špatné myšlení. Pýcha, která vždy předchází pádu. Absolutní neúcta k lidem a věcem (orangutany nechme raději stranou): bavit se v exotickém prostředí (vždycky jen na úkor domorodců, nikdy to není jinak), demonstrativní odhazování věcí (kolo bylo možná jediným majetkem chudého Malajce) a bohorovná likvidace zbylé drogy (proč jí zbylo tolik?). No jo, řeknete, "ať se mládí vydovádí", ale meze dovádivosti mádí nevytyčuje. Stejně tak jako odopovědnosti... Do tohoto bodu jsem se včera dodíval, dnes se rozhodnu, zda budu večer pokračovat nebo to nechám na své představivosti.... Nakonec mi to nedalo a podíval jsem se na celý film. Nevím, zda jsem udělal dobře, pravděpodobně ne. Příběh, který měl naději probudit ze spaní Šípkovou Růženku, skončil generálním obelháváním a osudovou romantickou láskou, pro níž SMRT nebude tou pravou živnou půdou... WELCOME TO PARADISE! ()

Chrysopras

Beth ( Anne H. ) nasadila všechny zbraně a ta největší ženská nakonec zabrala :-) A to u mě trochu ten film znehodnotilo... Zajímavé dilema v zajímavém podání zejména Vince Vaughna. ()

Sheldra

Že je Phoenix výborný herec, který s přehledem zvládá celé žánrové spektrum, to vím už dávno, ale do Vince Vaughna bych to neřekla ani náhodou. Jeden z těch filmů, které mě utvrzují v tom, že do některých zemí se asi nevyplatí jezdit ani na dovolenou, natož v nich bydlet, natož nechat se v nich zavřít. Jako právníka mě navíc vytáčí, jak tady všichni ignorují lidská práva a zdravý rozum (ve Státech ignorují jen to druhé), jako člověka mě zase neuvěřitelně sere, jak nízkou cenu tady má lidský život. P.S. Češi zase jenou při překladu názvu projevili nehynoucí lidovou tvořivost :-) ()

Necron

joaquin byl skvely! romantika mezi vincem a anne to dost posmolila, ale zvraty a americka novinarska naruzivost prispely svym dilem ke zdarnemu, dobremu hodnoceni. prijemny filmek. ()

Martin741

Mimoriadne kvalitny snimok, ktory rozhodne nedoporucujem sledovat v spatnom psychickom rozpolozeni. velmi drsne a relane su zobrazene spina, cely ....... Filmu vladne hlavne vyborny Joaquin Phoenix, ktoreho ako herca mam od tohto filmu dost rad. 85 % ()

Rocky88

Tahle poprava se nějak minula účinkem. Problematika drog v Malajsii je už stokrát omyté téma a ani v tomto případě nám Ruben nic nového - snad kromě otázky "jet či nejet" - nenabídl. Celé to ale mohlo být daleko zajímavější, kdyby na režisérské stoličce seděl někdo jiný, než nekňuba Ruben. Ten totiž nedokázal z jediného záběru vydolovat kýžené emoce (zhnusení při procházce po vězení, lítost nad kamarádem, vzájemná přitažlivost mezi Sheriffem a Beth, atd atd atd), takže těch 111 minut bylo defacto o nudě, kdy tři blbečci šnupou kokain a pak se diví, jak to dopadlo. Jediný, který zachraňoval tuto pohromu, byl Phoenix, který se ale jako na potvoru ve filmu objevil dohromady na tři minuty. Role ufňukance mu tady sedla jak ulitá. Celkově je to tedy na 2* - jedna za Phoenixe a druhá za otázku, nad kterou mě donutil Ruben ( to jediné se mu povedlo ) přemýšlet. ()

bogomira

Tak tomuhle se říká Příběh. Jsem v pokušení dát i pět, ale přece jen: ta zbytečná romance...Vaughna mám čím dál radši a Phoenix je prostě z jinýho světa. ()