Komediálně laděný film V. Chytilové Faunovo velmi pozdní odpoledne, natočený na motivy povídky Jiřího Brdečky, lze označit jako groteskní moralitu. Zachycuje výjevy ze života stárnoucího elegána a svůdce mladých dívek, který ze strachu před stářím a smrtí se zoufale snaží urvat, co se ještě dá. Postupně si však uvědomuje, že jeho počínání je marné a bláhové, že ve svém životě spíše ztrácel, než získával. A tak se z Fauna, na první pohled šarmantního a úspěšného muže, stává tragikomická figura zbytečného člověka. Člověka se slabošským charakterem, který po celý život chtěl jen brát a dostávat, aniž příliš riskoval. Jeho životní styl, úzkostlivě uzavřený do soukromí, je zdánlivě přitažlivý, ale jak sám hrdina zjišťuje, ústí do samoty a prázdnoty. Autorky scénáře V. Chytilová a E. Krumbachová usilovaly o jakousi moderní commedii dell´arte. Vrstvením komediálních i vážných situací odkrývají hlubší jádro příběhu, jímž je právě téma stáří a zmarněného života. Ve formálním vyjádření zůstává režisérka věrna svému rukopisu. Kromě něj dominuje snímku obrazové zachycení Prahy a vynikající herecký výkon L. Suchařípy. (oficiálny text distribútora)

tatka

Kedysi som mala vzťah s mužom o 20 rokov starším, ktorý akoby Faunovi z oka vypadol, až na češtinu a račkovanie. Ale vraj Chytilovú nepozná, tvrdil. Klamal, som si stopro istá. Podľa mňa je to najlepší film od Viery Chytilovej. Je to feministické, sexistické, šovinistické...a bombastické a strašná sranda, Leoš Suchařípa vo svojej životnej úlohe. Keby toto natočila o ženách, tak by ju zavreli za nekorektnosť a militantné feministky by ju umlátili valčekmi na rezance. ()

zigy odpad!

Odporná hudba, divná kamera a slabé herecké výkony (nebo to byl režijní záměr? - tím hůř). Z tohoto filmu akorát dostanete depresi. Chápu, o co režisérce šlo, ale snad to šlo podat daleko lepší formou, ze které se divákovi neudělá mdlo. ()

v.indruchova

Velmi zajímavé a zvláštní. Kamera je chaotická, asi je to úmysl. Těžké si na tento film udělat názor, nebo ho vyjádřit. Dlouho se to ve mě tak nepralo. 2021 Co by na tomto starším pánovi holky viděli? (umí to ukecat:) Celkem ze života. Souhlasím s komentářem: Suchařípa a Chytilová nepatří mezi mé favority. ()

Taarg

Musím nesouhlasit s mnoha komentáři, podle mne nejde o film narvaný feminismem... Možná tak o srovnání, jak jsou si obě pohlaví stejně trapné, každé v něčem jiném. Deprese, kterou autorka na závěr filmu až příliš zveličila (vizuál doopravdy bolel), byla vlastně příjemná, vždyť člověk se sám rozhoduje, jak bude žít a částečně i jak se bude cítit.,,, ()

sahier

Ide o komediálne ladené dielo obsahujúce moralizovanie a grotesknosť. Konštatovaním hlavnej postavy Fauna : jediná jistota je smrt sa len podčiarkuje tragikomičnosť tohto príbehu ,kde starnúci muž z posledného dychu sa snaží dokázať , že vie ešte zaujať a očariť. Humornosť celého príbehu podčiarkuje jeho sekretárka , ktorá si zo svojho nadriadeného uťahuje. Vie o jeho avantúrach so ženami a zároveň ho má rada. Kolegyňa - jeho nadriadená , ktorá bola kedysi aj jeho spolužiačkou to myslí s ním vážne a úprimne , o to vtipnejšie a surrealistickejšie pôsobí záverečná scéna , keď za Faunom príde do parku a on v opitosti si myslí , že prišla pre neho smrťka. Absurdita a perfektný Leošov výkon , surrealistické sekvencie , kamera a strih robia tento film originálnym. ()

pold

Vždycky když se někdo snaží o "umění" vznikne sračka. Amen. Každopádně režijní styl Chytilové si kopytózní herectví Suchařípy nepochybně zasloužil. ()

Modeman123

Nenasytný loudil na posledním tažení druhé mízy. Díky represím (fyzické i verbalní) režisérky Chytilové vůči hlavnímu protagonistovi L. Suchařípovi vznikl jedinečný a neprávem opomíjený film, kde Leoš Suchařípa předvádí naprosté herecké absolutorium. Ať už Chytilová těmi fackami a slovními útoky sledovala cokoliv, výsledek je imposantní. ()

Imouse

Naprosto nepřekonatelný Suchařípa ve filmu, který bude mít co říct i za 50 let. A jinak.... "A já se tak těšil, že bude pršet.":) ()

gizi

Film patří mezi ty lepší Věry Chytilové, především díky skvělému výkonu Leoše Suchařípy. Jeho závěrečná scéna, kdy se opil, je geniálně zahraná. Díky ní jsem se přiklonil ke 4 hvězdičkám. ()

Johgas

"Zas mi řekne, že jsem tatrman".....no v tom filmu jo, pane Suchařípo, ale tak svěle zahraný....a ty scény, když vám začíná docházet, že jste tak trochu prošustroval život, ty jsou hodně dobré. A vůbec, kam že jste dal to Maroko? ()

Rollo_Tomasi odpad!

Leoš Suchařípa se hodí jen do vedlejších rolí. Bohužel. Další z filmů Věry Chytilové, ve kterém, když režisérka neví, jak pokračovat v natáčení podle scénáře dál, začne třást kamerou a je to považováno za umění a invenci. ()

Peabody

Já to mám rád. v té době to vysoce čnělo. Postava Leoše Suchařípy je pochopitelně nesnesitelná, ale ne proto, že by byl nesnesitelný on, je to režijní koncepce. Mám rád Ivana Vyskočila, která je zde skvělý jako obvykle, bohužel je to jeho éra Špicnerová, takže zde nechybí i tato pro mne nepochopitelná figura. Miluji krátké vystoupení Františka Kováříka skoro ve sto letech no a pak se tady před hrdinou a Jiřím Hálkem promenuje spousta hezkých mladých holek. Scénu na plovárně jsme taky brali jako zjevení a promítači ji z kopií stříhali do svých sbírek. Libuše Pospíšilová tady přehrává nebetyčnou krávu a nevím, jestli jí někdy někdo řekl, jak vlastně bude vypadat. Dost o tom pochybuji. Filmografie paní režisérky je bohatá, se značnými výkyvy, ale tohle je pro mne jeden z jejich vrcholů. Že jsou tam chlapi většinou za debily mi jako chlapovi nevadí, my se tak někdy před babami opravdu chováme. A jedna z vět na počátku - Bába jedna nechutná, ona je snad stará skoro jako já, to je hluboká myšlenka, časem na to všichni přijdeme. ()

robbez

Filmu by asi prospělo trochu více normálnosti a větší "uzemnění". Takhle je to příliš bizarní a přehrávaná nadsázka. Hercům často není rozumět, protože se všelijak pitvoří, šeptají a žvatlají. Dost nepříjemná je taky neustále těkající a přelétávající kamera. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)