Profesionáli

• Československo Profesionálové (viac)

Americký western Profesionálové má některé zajímavé společné rysy s klasickým snímkem žánru Sedm statečných (1960). I zde jsou hlavními hrdiny najatí střelci, které jejich úkol zavede Mexika, a i zde jsou to muži se silně zakořeněným smyslem pro čest a spravedlnost, který žádná suma peněz nemůže zviklat. Titulní čtveřici (Burt Lancaster, Lee Marvin, Robert Ryan, Woody Strode) si zaplatí texaský milionář (Ralph Bellamy), aby mu přivedla zpět manželku (Claudia Cardinaleová), unesenou mexickými povstalci. Jak se ovšem postupně ukáže, pravda je trochu jiná… Skutečnými profesionály nejsou jen hrdinové snímku a jejich představitelé, ale i muži za kamerou v čele se scenáristou a režisérem Richardem Brooksem, kameramanem Conradem Hallem a hudebním skladatelem Mauricem Jarrem. Vedle perfektně zvládnutých akčních scén však Profesionálové nabízejí i něco navíc. Doba, do níž je příběh zasazen (doznívající mexická revoluce v roce 1917), nabízí pozoruhodné reflexe o revoluci jako takové, jež vedly bedlivé cenzory v sedmdesátých letech (při prvním televizním uvedení filmu) ke střihovým úpravám. I když se film odehrává převážně v Mexiku, natáčel se v nevadských a kalifornských exteriérech, mj. ve známém Údolí smrti. Profesionálové se vedle dalších ocenění dočkali i tří oscarových nominací (nejlepší scénář, režie a kamera). (Česká televize)

Martensson35

Na svou dobu netypicky drsný western s drsnými představiteli v čele a (z dnešního pohledu ne až tak) překvapivým zvratem v příběhu. Je třeba ocenit vyvážené a perfektně zahrané charaktery. ()

bearmeedek

Opět jedna klasika z Divokého západu, která má co říci i dnes. Hvězdné obsazení, jasný příběh a pokud to nestačí, tak to rozhodně dorazí nezpochybnitený "herecký výkon" CC. ()

štófy

Hvězdná sestava zabijáku, kteří "mají už to nejlepší za sebou". Svižně plynoucí film bohužel kazí až přehnaný smysl pro spravedlnost, který mi zkrátka k hlavním hrdinům nepatří - to smí jen Old Shatterhand. Na druhou stranu je v tomto filmu příběh o něco zapeklitější, než jsme většinou u westernů zvyklí. Po celou dobu jsem se ani trochu nenudil a monumentální trikové pojetí mě taky rozhodně neurazilo. ()

Tamdydam

Tohle není obyčejný western. U westernu dopředu předpokládám, že půjde o pohádku pro dospělé. Jde jen o to, jaká bude. I pohádky mohou být blbé nebo inteligentní. Tenhle western je ale překvapivě přesvědčivý. Postavy nejsou klasicky černobílé (100% dobro proti 100% zlu), herci výborní, dialogy není třeba brát s nadhledem, dokonce i leckteré přestřelky působí věrohodně,... Samozřejmě, důvody k silnému mhouření očí nad nereálností se najdou i tak. Ale celkově jde o velmi kvalitní a nadčasový western. Obzvlášť s přihlédnutím k době vzniku ()

Tominni

Western, který se odehrává v době mexické revoluce, kdy si boháč Grant najímá čtyři pistolníky, aby mu přivedli zpátky jeho manželku. Western, kde se používají výbušniny a přenosný kulomet....... ()

Numerobis

!!!Spoiler!!! Pokud chápu druhou část filmu dobře, tak pozabíjeli xx lidí z bandy, z které ženušku ukradli jenom proto, aby ji pak zas pustili, víceméně ve prospěch té bandy, kterou zlikvidovali?! ()

subic

Celkem slušný western, i když westerny zrovna neprožívám. Slušně obsazená titulní čtveřice se trmácí pouští, aby jakože zachránila jednu doopravdy krásnou mladou manželku jednoho doopravdy bohatého dědka. Film je na mě trochu dost dlouhý, po hodině a půl mi už připadal natahovaný a zdaleka ne tolik zajímavý, jako v první hodině. O pár minut nudy později ale dojde na závěrečnou přestřelku dvou starých známých. A český dabing, tak jak film nedávno odvisílala ČT2, velmi slušně Rösner, Švehlík, Šrom, Meduna, až na to, že Burta Lancastera tak nějak divně daboval Miroslav Etzler. Takže za 3 frčky a 70% ()

ostravak30

Taky mi přišel snímek trochu jako Sedm statečných. Profesionálové jsou ale nabití akcí a napětím. Snímek se navíc snaží pokládat otázky o revoluci. Kdo a proč je ochoten do ní jít a co když jsou důvody jiné než ty, které se zdají být logické. Film nenudí, má spád a je dobře obsazen. Plusem jsou zajímavé exteriéry a konec, který může být překvapivý. ()

Darth Kedr

Ne až tak klasický, spíš na tu dobu dost akční western s dobrým obsazením a mnoha povedenými akčními scénami. A taky mnoho různých využití dynamitu, třeba výbušné šípy, ty se mi hodně líbily. Doporučuji. ()

elanista1

Jedina zapletka po celu stopaz bez vyraznejsich odbociek z deja a hlbsej psychologizacie postav, to chce naozaj sakradobru trpezlivost, najma ked to navyse ani nie je nejake velmi putave. Velmi podarene dialogy so sympatickou hudbou a nakoniec aj s hercami, no ale zeby som jasal nadsenim ako pri Leonem to zas nie.. ()

VanBradley89

Čtyři chlapy na těžké misi, která se ukáže trošku komplikovanější. První polovina je výborná. Bohužel druhá je, až na několik momentů nuda. A může za to neustálé žvanění o revoluci. Výborně obsazení, nevyužitý Palance a samotné finále to nakonec srazí na tři hvězdy. Škoda. ()

martins

Vynikající western made in USA, zvláště oceňuji, že v době vzniku(polovina 60.let) velká konkurence dominantním italsko-španělským produkcím. Skvělá hlavní čtveřice a krásná CC, která je zde spíše na ozdobu a ve filmu se objeví poprvé až v polovině filmu, stejně jako Jack Palance v roli Razy. Slušné přestřelky, zvláště povedené: útok na vlak a pak dobytí haciendy. Pro milovníky westernů nutnost vidět.. ()

Stanmi

Tak, když má film takovou hereckou sestavu, tak prostě musí být dobrý, navíc Profesionálové k tomu mají i slušný příběh. Ten je v podstatě jednoduchý, boháč Grant (Ralph Bellamy) si najme čtveřici kovbojů - všeuměla Fardana (Lee Marvin), střelmistra a holkaře Fardana (Burt Lancaster), stopaře Jakea (Woody Strode) a cvičitele koní Ehrengarda (Robert Ryan), aby jeli do Mexika a přivedli mu zpátky jeho mladou ženu Mariu (opravdu sošná Claudia Cardinale), kterou unesl mexický revolucionář Raza (Jack Palance). Čeká nás taková mexická road movie, na jejímž konci se samozřejmě ukáže, že nic není tak jak se zprvu zdálo, ale více nebudu prozrazovat, v jistém smyslu film připomíná jiný slavný western a tím je Bandolero!. Snímek je také zajímavý tím, že se odehrává až ve století dvacátém, takže není problém, aby Lee Marvina dovezlo na nádraží třeba auto..., jinak je zde spousta odkazů na mexickou revoluc,i na kterou příběh v zásadě navazuje. Samotný příběh a celý film však drží především zmíněná čtveřice herců a právě díky nim a režiséru Richardu Brooksovi (který za pár let natočí další westernovou road movie 700 mil v sedle) jsou Profesionálové tím správným, poctivým westernem ze staré školy. ()

calculus

Možná asi z úcty k filmovým legendám... Nechtěl jsem to porovnávat se Sedmi statečnými, ale i ústřední melodie mi ji připomínala. Začínala skoro stejně a pak, jakoby si to někdo rychle rozmyslel. Podobně to je i s celým filmem... A hlavně. Takový úspěch slavného předchůdce mohl tehdy těžko někdo předpokládat. Tady mi to už přišlo jako sázka na jistotu, tj. příběh, obsazení... Ale dobrý film. ()

Themyth

Som si vedomý faktu, že sa nejedná o dokonalý film. Richardovi Brooksovi bez akýchkoľvek zbytočných výčitiek natáčanie scén s výbuchmi proste nejde. Buď je z toho niekoľko minút chaosu, až sme radi že to máme za sebou, alebo detinsky natočených niekoľko kameňov padajúcich dolu, až sa na prekvapenie o chvíľu dozvieme, že šlo vlastne o obrovské kusy skál. Druhým vážnym nedostatkom je konečné rozuzlenie, ktoré je síce emocionálne veľmi silné, ale zároveň prichádzame na to že tie desiatky mŕtvol, ktoré štyri hlavné postavy nechajú počas filmu za sebou bolo zbytočných. To ale počas celého deja oni nemohli vedieť. Ako správny profesionáli chceli splniť svoju úlohu, samozrejme za slušnú odmenu. Aj napriek týmto nedostatkom prižmurujem oči a dávam plných päť. Jedná sa totiž o veľkú klasiku žánru a môžem u tohoto filmu s kľudným svedomím použiť to hrejivé pomenovanie, ktoré tak príjemne šteklí bránicu : Kultový film. ()