Tak mě někdy napadá

• USA Sometimes a Great Notion

Rodina dřevařů (vedená Newmanem a Fondou) je drsná a záleží jí především na každodenní práci. V okamžiku, kdy okolní dřevaři jdou do stávky, rozhodnou se naši tvrďáci pracovat dál. Stávají se tím sice stávkokazy, ale nedovedou si představit volné všední dny. Za tuto chybu platí částečně majetkem, životy (při kácení stromů) i rozpadem rodiny. Dva však zůstávají, aby pokračovali v rodinné tradici. (oficiálny text distribútora)

JohnSmith

Jestli Vás zajímá těžba dřeva, americkej venkov a rivalita mezi odborama a nezávislýma tak se vám to bude možná líbit. Mě tohle nic neříká. ()

Markussis

Snímek založením velmi naturalistický. Příběh je nádherně zfilmován, ovšem té naturaličnosti je tam chvílemi možná až moc. Proto v některých okamžicích snímek působí bohužel trochu nudným mrtvolným dojmem. Problém je v tom, že zub času si zkrátka svou daň v tomto případě vybral. Na plné hodnnocení to není. Z pohledu současného moderního diváka filmu k dokonalosti schází jistá komplexnost. ()

Sdoom

Tak mě někdy napadá je snímek, který asi nesedne úplně každému. V podstatě se tam 2/3 stopáže téměř nic neděje, pouze sledujeme každodenní těžký a jednotvárný život jedné dřevařské rodiny, která se mimochodem odmítá zapojit do stávky a poštvává si proti sobě kolegy dřevaře. Paul Newman a režisérské židli asi zvolil tento styl záměrně, ale musím říct, že mi to úplně nesedlo. Očekával jsem lépe budované napětí a větší gradaci. Závěr to sice trochu vynahradil, ale celkově i přes famózní herecké obsazení a výkony zůstává dojem z filmu trochu rozpačitý. (Blu-ray, orig.) ()

klukluka

Teď koukám, že to Paul Newman i režíroval, to jsem nevěděl. A nevedl si špatně. Mně osobně ale v Tak mě někdy napadá chyběl silnější příběh. Motiv Stamperových, kteří těží dřevo v době, kdy ostatní dřevorubci stávkují, mi nestačil. Možná by mi nakonec i stačil, ale v případě, že by se kvůli tomu odehrávala větší dramata. Příklad - čekal jsem, že Stamperovi sice pomohou z vody dvěma odborářům, kteří jim chtěli pustit poražené stromy po proudu a při tom uvízli na jedné z klád, co jsem ale nečekal, že to těm odborářům projde jen tak. Myslel jsem si, že dostanou hroznou nakládačku. Když Stamperovým v lese zapálili všechny stroje včetně tahačů, ti se zmohli jen na to, že odborářskýmu bossovi v odvetě rozřezali pracovní stůl. Věřím, že tenhle přístup se realitě podobá víc, než krvavá řež, při které by ze msty povraždili půlku města. Ale existuje snad i nějaký kompromis mezi ničím a totálním masakrem. A na ten bych by se asi díval raději. Jenomže to by už byl jiný film a režírovat by ho měl nejlépe Quentin Tarantino. Tak snad příště. Za tuhle zívačku ze mě víc než tři pecky nikdo nevymáčkne. Paulovi navzdory. ()

Han22

Dřevorubecký film. Komouši by z toho udělali budovatelskou slátaninu, dnešní tvůrci ekoagitku nebo film o vykořisťování dělníků. Newman namísto toho natočil poctivé drama klasického střihu. Pěkná hudba, občas humor, krásná příroda, respekt budící stromy a dřevorubecká práce, stejně jako úžasná plavící scéna na konci. A příběh o rodině samorostů, která se odmítá připojit ke stávce, neboť dřevařina je smyslem jejich života. Nejsou to všichni sympaťáci - drsný patriarcha Fonda, skoro stejně tak drsný Newman, mladý zatím citlivý Sarrazin, pohodář Jaeckel a přehlížená manželka Remicková. Ale člověk jim prostě tak nějak fandí, protože i přes šílené tragédie jedou dál. Výborně natočené, výborně zahrané a důkaz toho, že i pro mě nezajímavé téma se dá dobře udělat. 4*. PS: Ta ruka na konci je opravdu brutální humor :D ()

vorenus

P.N. je pro mě frajer a to bez debat, ale mám od něho raději jiné filmy.Čekal jsem, že se začne něco dít dřív, než posledních patnáct minut.Bez něj by tento film nestál za to vidět.Možná v době svého vzniku to byla událost, ale síla tohoto snímku do této doby nevydržela. ()

hammerhead

Tak mě někdy napadá, jak je možné, že některé filmové skvosty s báječnými herci zcela zapadnou a hodnotí je na čsfd hrstka lidí. Nezapomenutelný film. ()

Mikino00

Velice silný film, drama o nelehkém a drsném životě dřevorubců s úžasným Newmanem. Jak se to může během jednoho dne vše pokazit je až neskutečné. Jediné co se mi nelíbilo je intenzivní způsob kácení, který pánové předvádí, tak zdevastovat všechno kolem sebe je příšerné. ()

kritiklon

Po herecké stránce je to na 5*. A to jak Paul Newman a Henry Fonda, tak i méně známí herci. Ale ta zápletka mi alespoň v tomto podání přišla malicherná, příběh silně fádní a i to prostředí ve kterém se to odehrává mě jako diváka nijak neoslovilo ani nezaujalo. Zkrátka jsem se s ním nemohl ztotožnit. Vsadit takto dramatickou zápletku s tak málo dějovými zvraty do prostředí dřevařských dělníků? No nevím, nevím! Možná to je opravdu jen Newmanovým zpracováním protože Ken Kesey je pro mě vynikající spisovatel. Předlohu pro tento snímek neznám ale vím že je velmi ceněna. Ale bohužel musím konstatovat že toto zpracování jeho románu mě asi neoslovilo tím správným způsobem. Nebo toto téma v takovémto konkrétním provedení zkrátka není pro mě. Nebýt několika silných scén jako byla ta s Joe Benem pod kládou nebo Hankovou "fuckující" amputovanou rukou na konci, možná bych hodnotil i hůře. 3,5* za 67% ()

MickeyStuma

Velice silný snímek zanechávající po sobě veliký dojem. Legenda Hanry Fonda a Paul Newman v té době na vrcholu se sešli a vytvořili dílo hodné k zamyšlení. Pomohl jim k tomu velmi dobře napsaný scénář, který by ale bez nich asi přeci jen nevyzněl tak dokonale. Neprobírají se tu jen problémy dřevařů a jejich spory o problematice podmínek a mocnosti, ale i kolektivní vztahy a hlavně síla rodiny, která drží pospolu za každou cenu. S knihou se to samozřejmě srovnávat nedá, neboť je pochopitelné, že se do filmu prostě všechno natlačit nedá, ale i tak vzniklo hluboké intelektuální a emoční dílo s citem pro práci a pro charakter. ()

FOCKE_WULF

Dřevařská rodina Stamperů se zavázala dodat společnosti Waconda Pacific do pevně stanoveného termínu sjednané množství klád a tak dřou od slunka do slunka, aby to stihli. Ostatní dřevaři organizovaní v odborech si chtějí stávkou vynutit vyšší výkupní ceny dřeva a na Stamperovic rodinu pohlížejí jako na stávkokazy a dávají jim to patřičně sežrat. To je v kostce děj románu Kena Keseye o kterém on sám řekl, že už nikdy nic lepšího nenapíše. Film zachycuje jen tu hlavní dějovou linii, je to dost zestručněné. Ono to ani jinak nejde, kniha má přes 600 stran, ale rozhodně stojí za to si jí přečíst. Jsou v ní dobře vykreslené všechny postavy, například odborový boss anebo Joby, což je maniakální křesťan patřící k jakémusi obskurnímu letničnímu hnutí, který všechny 'obšťastňuje' svou neutuchající dobrou náladou, permanentně puštěným tranzistorákem a svojí schopností ve všem vidět příznivá Boží znamení. Film samotný je fajn, pěkně se na to koukalo, Newman a Fonda to je prostě klasa. ()

Killingjoke

Excelentní Paul Newman, tentokrát nejen před, ale i za kamerou. Film natočený dle knižní předlohy Kena Keseyho, kterou jsem bohužel nečetl, ale díky čemuž se můžu soustředit pouze na kvality filmu samotného. Příběh je velmi jednoduchý, o to složitější a drsnější jsou však jeho jednotlivé náplně. Dostáváme se tak do prostředí dřevařské rodiny, držící pospolu proti všem okolním vlivům, rodiny, která uznává vlastní tradice a nikdy před nikým neustupuje, byť jen o píď. Tato jejich neústupnost je však trnem v oku ostatním dřevařům, kteří toho času stávkují a rodinu Stamperů berou jako nenáviděné stávkokaze, kteří se rozhodli jít proti většině a splnit tak své závazky v těžbě dřeva. Samo osobě nic zvláštního, tuhle základní linii příběhu však rozšiřuje množství vlastních osudů a tajemství jednotlivých postav, které si nesou jako stigma z minulosti. Úžasná gradace tempa a emocionální hladiny filmu vede až k nevyhnutelnému a velmi originálnímu hořko-sladkému finále. Paul Newman byl pro mne herecký bůh a jsem rád, že v tomto filmu svůj všestranný um již podruhé rozšířil i na režisérskou židli. Hodně mne potěšil i Henry Fonda, který Newmanovi výborně hraje obhroublého ale správňáckého otce. A v neposlední řadě snímek disponuje nádhernými přírodními lokacemi, na které se hodně dobře kouká… ()

JamesLeon

Paul je můj oblíbenec, takže když jsem v obchodě s dvd uviděl tento - pro mě neznámý - film, neváhal jsem ani chvilku a pak už jsem si doma vychutnával jeho herecký a v tomto případě také režijní um. Ale Henry Fonda jako "velký otec" byl taky výborný. Ještě že Paul hrál v tolika filmech, protože dál můžu objevovat další skvosty v jeho filmografii. Už se na to moc těším... ()

kubilov

Fascinující příběh jediné dřevařské rodinné firmy široko daleko v celém Oregonu, která je pravičácká, nevěří na odbory, kašle na ostatní a nějaké stávky ji nezajímají. Tomu panečku říkám praví hrdinové! Henry Fonda jako zasádrovaný svéráz v čele celé dřevorubecké rodiny hýří odhodláním, jenž je pro filmy o mužích na podzim života tak netypické, a cílevědomý a neporazitelný Pal Newman jako jeho syn zase zdá se přestojí jakoukoliv životní katastrofu, přičemž ho snad ještě každá jedna posílí. To už je obsazení hodné pozornosti, proto mi nějak uniká důvod, proč je tento film tak trochu pozapomenutý (že by kvůli nicneříkajícímu názvu?). Každopádně je to škoda, mě rozhodně Sometimes a Great Notion dal více než bych od něj na začátku očekával. ()

calculus

Zabejčený palice, jak tatík, tak i synek. Svérázná rodinka, těžko ji někdo mohl herecky obsadit lépe. Na druhou stranu, takové stromy bych určitě kácet nechtěl... S takovou pilou klidně můžeš někomu rozřezat i kancelář:-) A Henryho budíčky, toho chlapa bych určitě nenáviděl... Parádní film s puncem 70. let. ()

Max Q.

Film z krásné krajiny, herecké výkony na jedničku a co se týká děje - marně pořád přemýšlím, co je lepší, jak se v podobné situaci zachovat. A co je v životě víc. Možná to byl autorský záměr, ať si každý vybere. ()

MartinReno

Možno by si zaslúžil tento inak velmi kvalitne spravený snímok viacej hviezdičiek.Dal by som 3 plus,ale po tak nádejnej Newmanovskej oddychovke sa to zvrtlo v (na moj vkus)príliš velkú drámu.Osobne som asi čakal viac pohody a atmosféry doby.Newman je moj oblúbený herec a toto zvládol prvotriedne...vlastne vsetci to zvládli prvotriedne.Tak prečo mám pocit nahorklého dojmu a otrávenosti?! ()

kolodej1

pro mě dost průměrná záležitost, kterou dle mého soudu herecky doslova zachraňuje Newman, jinak by to za moc nestálo. Je to z prostředí, které mi asi nemůže být vzdálenější, po filmu jsem si připadal jak po šichtě. Samotný příběh, který popisuje zaťatost jedné rodiny. Ale místo, aby se nad tím kroutilo hlavou, tak je to zde spíše oslavováno. Sice jsou zde hezké záběry přírody, ale řadě scén by prospělo zkrácení. Na to, jak je příběh vlastně hodně jednoduchý, je to zbytečně dlouhé. Nemohu si pomoci, ale film je zde dost nadhodnocený. 50% ()

zigy

Ty dialogy byly dost umělé, možná chyba překladu....Nad vodou to drží charismatický Paul Newman mlucící jako Munzar a strhující závěr, kdy se (konečně!) začně něco dít. Celé mi to přišlo trošku jako obhajoba ryzího kapitalismu proti levičáckým odborářům....tak vidíte, i v Americe se točily politicky angažované filmy.... ()