Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

yerdua

takovýhle divoký západ mě nikdy zrovna dvakrát neoslovoval, ale když to mám ohodnotit jako film samotný tak dávam 4, protože jsem z něho nebyla tak nadšená a scény nebyly natolik překvapující jak jsem očekávala ()

fruity

Tak tohle je tedy ten nejslavnější western všech dob? V tom případě mi naprosto uniká proč tomu tak je. Možná tomu dávám 3 hvězdy jen proto, že nemám rád Newmana. Ale spíše je to proto, že každé pondělí dávají na MGM daleko zajímavější westerny. ()

xenopus

Přátelé, tohle není western. A kdo by ho chtěl řadit poblíž Sedm statečných, dolarové trilogii či TnZ, měl by to radši zvážit. Vždyť Yul Brynner či Clint Eastwood nebo Lee Van Cleef tam hrají nadpozemsky dokonalé pistolníky, kteří trefí koňskou koblihu na pět set yardů pistolí od boku a ještě tak, že se následně rozplácne nějakému neřádovi o zapocený ksicht. Jenže tady je to trochu jinak - Sundance Kid neumí plavat, Butch Cassidy neumí střílet, nikdy nikoho nezabil a oba jsou vtipní, sebeironičtí, tvrdí i romantičtí zároveň (no aspoň Butch) a především PN a RR jako dvojice mají charisma, jaké neměla žádná jiná mužská dvojice na filmovém plátně. Nehledě na to, že se film odehrává na začátku 20. století... První půlhodina je naprosto geniální, včetně legendární scény na bicyklu doprovázené snad ještě legendárnější písní, jak je začnou honit, tak už to není tak komplexní, zato se může naplno rozehrát vztahová linie příběhu. Bolívie nabízí též spoustu komických situací, ale přece jen mi chybí určitá lehkost a bezstarostnost první třetiny filmu. Výsledný dojem slabších 5*, ale jsou pasáže, kdy ani nedýchám... "Asi skočím na koně a kouknu se po nějaký ženský. - Lovu zdar! - Nebude to trvat dýl, než pár dní. Nejsem náročnej. Stačí mi, když bude chytrá, pěkná a voňavá a milá a něžná a šikovná, příjemná..." ()

polonius

Slavný film, ketrý jsem si pustil asi po deseti letech na mě opět udělal dojem. Jen mi z nějakého důvodu vadili fotografické montáže. ()

Shredder

Charizma a sarm z tych dvoch tak ziari, ze nebudete drzat palce zakonu,spravodlivosti a beznym obcanom ale im. Hlasky su skvele takmer kazda ma rozosmiala a celkovo scenar je naozaj kvalitny. Takmer po vsetkych strankach perfektne plne hodnotenie neudelujem iba kvoli absencii silnejsieho deja. ()

rottik-cb

„Kdyby ty peníze byly moje, tak bych se nechal okrást jedině od vás.“ Tahle filmová hláška perfektně vystihuje atmosféru díla i neodolatelné charaktery dvou hlavních hrdinů- Butche Cassidyho (Newman) a Sundance Kida (Redford). Newmanova postava se mi líbí víc, což je jistě ovlivněno i tím, že on se mi líbí nesrovnatelně víc :). Už titulky a úvodní scéna dávají tušit nadprůměrnou podívanou. Film samotný je pak kombinací chytrého scénáře, novátorské kamery (přecházející od strohé černobílé do sépiových odstínů starých fotografií) a už zmíněného skvělého spojení dvou charismatických herců. Sestavu doplňuje ještě krásná Katharine Ross v roli Etty- doslova nezapomenutelné je, jak učí oba desperáty přepadávat banku ve španělštině. Další vynikající scény: jízda na kole za doprovodu geniální písně „Raindrops keep falling on my head“, skok do vodopádu, přepadení s tahákem a samozřejmě úplný konec. Butch Cassidy a Sundance Kid je po právu kultovním westernem. A vtipným! „Kde je ta stará banka? Byla krásná…“ „Pořád ji někdo vykrádal.“ „No, za krásu se platí.“ =D ()

nicneznam

Příjemně se to sleduje, ústřední legendární dvojka celkem dobře funguje, konec je ikonický a působivý (žádné nekonečné čumění v kruhu a hlazení pistolí s nefunkčním kohoutkem), leč občas se to, i přes přijatelnou stopáž, zbytečně vleče a není to ten typ filmového zážitku, který bych měl chuť si v brzké době opakovat. Tato látka prostě příliš šťavnatosti nepřináší, což není chyba, ale není to ani přednost. Netřeba dělat z takových filmů něco víc jen proto, že tam hraje z dnešního pohledu legendární duo. Jednorázová, do pár let možná dvourázová záležitost. Jakési kouzlo se v tom ale najít určitě dá. 60+ ()

kyLuke

Rozhodně nejdokonalejší vykreslení dvou banditů - Butche Cassidyho a Sundance Kida , v jednom z nejdokonalejších westernů všech dob . Mám vůbec něco dodávat ? Prostě a jednoduše George Roy Hill natočil jedno ze svých životních díl a dva dokonalí sympaťáci Paul Newman a Robert Redford ho v tom jen podpořili . Nezapomenutelný snímek , který mi z hlavy jen tak nevyšumí . ()

alldo.raine

Klasika. Toto je dvojka, která k sobě sedne, jako by to byli bráchové. Podrží se, jsou se schopni nechat zabít pro druhého, ale zároveň se dokáží pěkně pohádat. Opět se potvrdilo, že hudba dělá už tak skvělý western ještě lepším. Rozhodně mí nejoblíbenější padouši. Rád bych vypích jednu, dvě, tři scény, ale to nejde. Tento western je opravdu skvělý od začátku do konce. ()

Maniik88

Krásny western, s krásnym prostredím, hudbou a najväčšími sympaťákmi v roli zločincov pokope. Tí ľudia im ich lup odovzdávali skoro s radosťou. Plno vtipných hlášok a aj dobrých prestreliek, v podstate už legendárny film. Redford bol vtedy ozaj mladý a bol super pištolník, no a Newman? Kto ho nemal rád? U mňa tak 4,5* ()

PavelH

Dvě herecká esa ve svých nejlepších letech a nejlepší formě. Oběma nasazená poloha padla jak prdel na hrnec, zvláště mě bavil RR jako kliďas zabiják Sundance. Ten přirozený ostrovtip v tomto snímku je skutečně nadčasový. Já, milovník westernů, jsem si film opravdu užíval a užiju si ho pokaždé, když ho zapnu. ()

DjangoDoe

Keďže Newman a Redford patria k top hercom 20. storočia, je zbytočne písať ako im to na plátne skvelo klape. Vždy ma zaujímalo, prečo nie je s nimi viacej filmov. Napriek tomu som si nemyslel, že sa film vyrovná Podrazu, našťastie som sa mýlil. ()

Desdinova

Skvelé obsadenie hlavných postáv, ktoré si vás získajú už na začiatku, skvelý dej, zábavné vsuvky, na záver neviete či sa smiať alebo plakať ()

Knor

Stejná sympatická dvojice se jen těžko najde. Redford i Newman naprosto excelujou a film je na nich vlastně postavenej. Westernová a dobrodružná klasika s luxusním obsazením a nádhernou hudbou. ()

Iamthewalrus

Výborná klasika, nezapomenutelné scény, strhující děj, dokonalé dialogy. Herecké výkony ústřední dvojice famózní. Snímek při, kterém bez jakéhokoliv studu, zábran a dlouhého rozmýšlení divák drží palce záporným postavám. ()

hekla

Jeden z nejlepších westernů, bandité tak sympatičtí, jako nikdy. Newman a Redford jako by se pro tohle narodili. Krásná atmosféra, soundtrack (vyzdvihuji Raindrops Keep Fallin' on My Head, to je prostě boží scéna), kamera a ten konec - jak píše golfista, mohl to být jeden ze stovek krvavých konců, ale takhle? Nezapomenutelné! ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)