Na úsvitu britských dějin, v 9. století, je Anglie zemí jenom podle jména - ve skutečnosti je vnitřně rozdělená a pustošená hordami loupeživých Dánů. Mladý následník trůnu Alfréd je horlivý křesťan, který víc než válce touží zasvětit svůj život rozjímání a stát se knězem. Po smrti svého otce je však nucen chopit se meče, sjednotit rozdrobenou zemi a stát se Alfrédem Velikým. Jen tak může uhájit svou zem i vlastní čest proti barbarským nájezdníkům. (oficiálny text distribútora)

Ironfood

Trochu rozvláčné historické drama. Uvítal bych, kdyby se film více zaměřil na Alfrédovu státnickou činnost místo aby vymýšlel nějaké manželské problémy a křížil ho s Robinem Hoodem. Bitvy na svou dobu celkem solidní, i když v první se příliš nepovedlo demonstrovat účinek Alfrédovy taktiky, v závěrečné mi zas vadil přístup "tedy, hnal ho celý lid!". Jinak David Hemmings mi na Alfréda přišel jako dobrý typ, ale herecky příliš nepřesvědčil. (a vůbec občasné snahy o "umělecké" pojetí filmu působily dost rozpačitě). Celkem příjemně nicméně překvapil Michael York v roli dánského vůdce, i když je fakt, že měl mnohem lehčí práci než Hemmings. ()

Han22

Velkolepé americké historické sandálovky skončily a tak když člověk chtěl na konci šedesátek historický film, musel se spokojit s Anglií. Což znamenalo mnohem skromnější výpravu, méně známé herce a taky více či méně nudnější zpracování. Vše platí i o příběhu prvního anglického krále Alfréda Velikého, ale pod tím vším jde o docela poctivý historický film. Titulní hrdina se sice chová místy jako naprostý kretén, ale člověk ho dokáže pochopit - chtěl být knězem a okolnosti ho donutily být králem. Chápat lze i jeho ženu hledající trošku citu a nakonec i dánského vojevůdce. Navíc je to dobře zahráno; kromě hlavních postav mě v menší roli vůdce zbojníků překvapil mladičký Ian McKellen; nechybí solidní atmosféra podobná Statečnému srdci (přírodní lokace a boj za svobodu proti silnějšímu nepříteli). A výborná finální bitva utnula mé váhání mezi 3-4* na výsledné 4. Stálo to za to. ()

conery1

Veľmi príjemné prekvapenie. Dej plynie vo viacerých rovinách čo ho robí pre mňa zaujímavým. Okrem boja o " kus zeme ", je tu naznačený dôležitejší boj. Boj novej viery, viery v láskavého Boha na strane Alfréda, proti prastarému, krvilačnému Odinovi - bohu Vikingov. Ale zo všetkého najdôležitejšia rovina filmu je boj samotného Alfréda so svojimi telesnými slabosťami, pretože si uvedomuje, že ak im podľahne, jeho bohom sa stáva Odin, ale ak ich porazí. . . ()

Mikino00

Čekal jsem velkolepé historické drama, navnazen úvodními potyčkami, jsem byl následně hluboce zklamán, tím že se jednalo o nudnou historickou konverzačku, založenou na přetahované o jednu ženu, korunovanou příšerným scénářem a velice nesympatickým představitelem Alfréda. ()

Saara

Nemůžeme srovnávat film z roku 1969 s historickými velkofilmy dneška. Vznikl ve své době a ve své době byl úžasný. Srovnává snad někdo úroveň triků v Cestě do pravěku a v Jurském parku? David Hemmings byl výtečný i Michael York. I když u nich se to v té době dalo předpokládat. Jediné co mě mrzelo bylo pár hluchých míst, ale celkem zanedbatelně hluchých. A rozhodně souhlasím s Apophisem - tenhle film zaslouží víc než 68%. ()

Narciska

Kombinace přílišné bizarnosti s velkými ambicemi. Je to velmi své (kostými, výrazy, zvraty) a přitom se to tváří jako velkofilm. To si může dovolit snad jen Barry Lyndon. I když, bude jich asi víc. Tenhle film k nim ale nepatří, možná je to ale jen 50letým zpožděním. ()

Rannveig

Poněkud nevyvedené - hodně možností, patrně žádná laciná produkce, ale výsledek tomu vůbec neodpovídá - jak Monty Pythoni správně uvedli - "David Hemmings dnes vystoupil se svolením státní lesnické správy..." ()

sadlokan

I nakonec lid povstal by krále z bryndy dostal. To nemohl povstat lid hned na začátku,by utřel králi z xichtu(sic!)bláto?Šedesátkovej levicovej rádoby šejkspír.Mečování jakeštakeš. ()

BigBang

Koukatelný film. Anglický nacionální patos jen v malé, snesitelné míře; navíc jim můžeme jen závidět, že již v té době se odehrává jejich plnokrevná historie, včetně dochovaných jmen protagonistů a jejich skutků. Strašně zvláštní zobrazení velké historické bitvy, kdy záběr kamery zdůrazňuje, že to byla šarvátka pár rváčů na jinak prázdné louce. ()

Giacomo

Dluho jsem již neviděl tak najivní frašku. Nechápu hodnocení 4*, ale asi se na to každý díváme z jiného úhlu pohledu. Myslím si, že osobnost a vůbec tématika osobnosti Alfréda Velikého si zaslouží podstatně lepší zfilmování. Bylo docela úsměvné vidět výpravu a kostýmy v tomto "velkofilmu", chvílema jsem nevěděl jestli se dívám na lovce mamutů v Sommersetských bažinách nebo na Čaroděje ze země Oz. Nesmí se zapomenout, že v 9 stol. bylo klasickou výbavou Anglo-sasské šlechty kroužkový hauberk, šupinová či destičková zbroj Franckého typu a né ty kašpárkovské parády co měli pánové na sobě. ()

Gromit

Hodně vydařený historický film. Nejsem sice expertem na dané období, ale to málo, co o něm vím, zcela odpovídá tomu, co nám tvůrci předkládají. Specialista na milé konverzační komedie Clive Donner vypráví o mládí budoucího velkého panovníka Anglie velmi poutavým způsobem a ani na chvíli se nedopouští trapného zjednodušování, jak dnes bývá v tomto žánru obvyklé (vztahy mezi postavami jsou pro něj daleko důležitější než monumentální bitevní scény). Mimořádně šťastným tahem pak bylo obsadit do titulní role Davida Hemmingse. Výkon, jenž v ní podává, je opravdu vynikající a lze na něj uplatňovat i ta nejpřísnější kritéria. Alfréd Veliký je zkrátka film, který si zaslouží daleko větší pozornost, než jaké se mu až dosud dostávalo. ()

PaRi

Nějak mne ten film nevzal a Hemmings mi připadal lepší a přesvědčivější ve zvětšenině, než jako Alfréd. Navíc, i přes veleúspěšnou Zvětšeninu, mám pocit, že Hemmings byl herec cca čtyř výrazů. Rozhodně na filmu zapracoval zub času a určitě nepatří k nadprůměrným snímkům doby svého vzniku. ()

nmarca

Krásný, stylově čistý film, který dnes dokazuje, že použití digitálních triků není vše. A na rozdíl od mnoha dnešních historických velkofilmů má silný příběh o vztahu člověka k sobě samému. ()

kneekal

Televize Prima nás kromě VV, Chův a jiných podobných dokáže občas i překvapit nějakým snímkem na hony vzdáleným od svého normálního programu (jen tak dál:). Co jsem čekal? Velkolepé bitvy plné násilí a krve, realistické vylíčení temného středověku a velkolepý příběh. Ten příběh je práve to, co mě zklamalo nejvíce. Dočkáme se sice charismatického dobyvatele Michaela Yorka a i ostatní herci mu jakž takž sekundují.. ale scénář by chtělo trochu "naspeedovat". Ne, že bych se nudil, ale příběh je poněkud rozvleklý a některé části prostě človeka sice neurazí, ale nenadchnou. Potěší surové bitvy (ačkoli jsou plné umírajících vojáků, kteří si evidentně vrážejí kopí do hrudí sami) a fanoušky Pána Prstenů Ian McKellen s image Boba Dylana, který se už v té době zručně oháněl mečem.. Když připočteme solidní výpravu, nemastnou hudbu a tradiční patos, dostaneme solidní pohádku pro dospělé na nedělní odpoledne. ()

brasek

Na žáner historického veľkofilmu som očakával oveľa viac. V 60. rokoch sa točili oveľa zaujímavejšie historické filmy. ()

Svadbos

Príbeh mladého vodcu z Anglicka v 9. storočí sa nevie rozhodnúť, či má byť vážnou historickou lekciou alebo obyčajnou šabľovačkou. Nevynikol ani v jednom. Jediným vrcholom je séria výborne natočených bojových scén, ináč je scenár nudný. Filmový debut Iana McKellena. ()