Dnes v jednom domě

Československo, 1980, 12 h 39 min (Minutáž: 79–85 min)

Réžia:

František Filip

Martin Růžek, Dana Medřická, Vladimír Menšík, Jana Hlaváčová, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Josef Vinklář, Libuše Švormová, Radovan Lukavský, Josef Abrhám, Marie Rosůlková (viac)

Zatím co se v seriálu Oldřicha Daňka a Jana Otčenáška "Byl jednou jeden dům" diváci seznámili s osudy lidiček žijících v domě špeditéra Nerudného na sklonku třicátých let, zavede nás další devítidílný seriál stejných autorů do doby podstatně novější. Jak už říká název seriálu, hrdiny příběhů budou lidé, kteří našli domov v jednom ze sídlištních bloků. Tomuto nenápadnému a na pohled nezajímavému místu se říká Sojčí vrch. Zpočátku se tu budoucí nájemníci potkávají při obhlídkách vytouženého domova to ještě nevědí, že jednou spolu budou bydlet. Přicházejí sem s různými pocity:mladý dělník Krejza a jeho žena Jarka sem chodí snít o vlastním bytě, Zdena Pilichová, takto pedikérka, už na holém prostranství vidí nejen dům, ale i vzorné středisko služeb, stavbyvedoucí Panc tu na sídlišti pracuje a dům staví i pro sebe ale například důchodce Petrbok se vší mocí vzpírá opustit půvabnou Kampu a se svou ženou sem přijde jen z donucení. Tato část končí v předvečer všeobecného stěhování. Dům číslo 78, zatím bez dějin a bez paměti, čeká už netrpělivě na lidi, kteří zítra začnou psát jeho historii. (oficiálny text distribútora)

Všežrout

František Filip nám tentokrát servíruje "román pro obrazovku" o tom, jaké je to úžasné a pokrokové vyměnit Malou stranu či rodnou "barabiznu" za krásné nové sídliště. A tentokrát jde do tuhého, socialistickou propagandou se zde dávkuje masově a často je halena do biblického (!) hávu - bytovka jako archa pro všechny a sídliště jako celá flotila arch. "Pixly" jsou tu snímany jako katedrály a lehká kritika odbývána např. takto: "A víš, že ten barák je docela hezkej? Kdo říká, že tyhlety baráky jsou ošklivý, ten musí bejt úplně slepej" (stavbyvedoucí Panc). Jednotlivé díly jsou zasazené do období jednoho roku (od zimy do zimy) s důrazem na tehdy nejvýznamnější společenské události a normalizační každodennost (Silvestr, sledování TV, 1. máj, víkendové odjezdy na chalupy, domovní schůze apod.). Řada promluv je neopakovatelných: "Se na mě díváš jak na Pinocheta!", "Seká v emigraci hlavy kuřatům, dva tisicé denně, 18 mil od hospody.", "takovej pantofel, pod kterej bych se já vešel, se ještě nenašel", stejně jako řada dílčích dějových linek: cynický pár Strachotovic a jejich silvestrovský výstup, starý Panc, těšící se na buldozer, protože neni kočka, která se drží místa; skororozvod Jarky s Krejzou, kvůli elektromotorům (Krejza se pere za hospodářství s těmi "na hoře" a nedá mu to ani doma); petrbokovic pes, pohřbený do základů další piksly ("víte co, dejte nám ho tady do vejkopu, bude mít nad sebou pomník jako nemá žádnej člověk a ještě na něj budou chodit čůrat pejskové"); Slávek, co chce mít svatbu na 07. 11. (VŘSR), aby měl každý rok ohňostroj; řidič komunálních služeb a zároveň teatrolog Pilich a nespočet dalších. "Já se odsud nechci jakživ stěhovat!" (Jarka) ()

yvona

Chvílemi skutečně dost nudné, ale plejáda vynikajících českých herců to prostě nějak utáhne. A o to mi jde především u starých československých seriálů. O předvídatelný děj ani tak ne. Dávám vysoké hodnocení,k čemuž mě přiměl fakt,že ač patřím mezi ty dříve narozené a Luďka Munzara jsem nikdy neměla ráda, ba přímo se mi protivil, tady jsem najednou zjistila opak. Jeho celkem zanedbatelná role sochaře byla nesmírně přesvědčivá.Pro mě nejpřesvědčivější. Já jsem si poprvé uvědomila, že je to skutečně Pan herec, což jsem v minulosti popírala. No, asi jsem dozrála. Pozdě,ale přeci :)) ()

Heavyman

Každopádně jako odstrašující případ je seriál výborný. Dá se říct, že herecká elita, je vyvezena na sídliště a děj se "vůle bóží". A pak si vzpomenete na Ordinaci, Ohnivý kuře atd. a vlastně si řeknete, že může být i hůře, protože každý socialistický brak měl, alespoň kvalitní herce a co nejvíc KONEC. ()

FOCKE_WULF

Munzar celý v černém, to byla jasná indicie, že se jedná o záporáka. A taky to, jakým způsobem držel v zubech sluneční brýle. Ale co, kun*a není mýdlo, vícenásobným používáním se neopotřebí a Šulcová se pak ještě ráda vrátila k dobráckému pilotovi Adamírovi, který jí přivítal s otevřenou náručí, jen nádobí musela utřít, to jí neodpustil. Asexuální svazačka Kolářová s obrovskými brýlemi a v uniformě barvy psího exkrementu, bukvice Cupák ve vypasovaných tesilkách v roli promiskuitního heterosexuála, Jiřina Jirásková se špatně oholenou hubou, Maciuchová jako pipina domácí s nakupovacím syndromem...Ó jéé. Scénář je hodně řídký a některé dialogy neskutečně dlouhé a neskutečně trapné, tohle nezachrání ani soudruh Mikuláš-Růžek a soudruh čert-Filipovský. ()

Schlierkamp

Československý normalizační seriál, v němž účinkuje skutečně spousta hereckých legend, jež hrají obyvatele jednoho panelového domu. Seriál se vyznačuje neobvykle dlouhými díly a také zbytečně nataženými dialogy, jež jsou však často banální či dokonce hloupé. V každém dílu se vyskytuje hlavní postava, jejímž starostem je věnováno nejvíce prostoru, avšak na obrazovce získávají dostatek příležitost i ostatní obyvatelé domu. Za nejpovedenější seriálovou postavu bych označil zřejmě cholerického pedanta a šachistu pana Klimta v podání J. Somra. Naopak tentokrát nepřirozenou dvojici nepříliš bystrý frajírek Hanzlík a komisní upjatá Kolářová a také manžele Krejzovy Postránecký/Maciuchová řadím na opačný konec žebříčku. Výraznou roli dostal E. Cupák coby spisovatel v podnájmu u přátel, přičemž Silvestrovský díl a jeho opileckou hádku s A. Vránovou hodnotím jako velmi působivou. Poučné bylo sledovat znalce divadelních her metaře Pilicha (V. Menšíka) v televizním soutěžním pořadu. Co se týče normalizační agitace, byla omezena na nejnižší míru, bohužel však seriál postrádá lepší scénář. ()

Ygnor odpad!

Segrestor přesně vystihl mé pocity. Škoda dobrých herců co museli hrát v takových odporných agitkách. Odpad nezaslouží jejich výkony, ale ten podprahový účel téhle manipulativní rádoby "pohodovky". (celá, v poslední době nasládlá atmosféra přívětívého retra a omílání normalizačních seriálů, mi začíná lézt krkem...) ()

newer_more

Dvě hvězdičky pro těch pár hlášek a občas trochu toho děje....plejáda tehdejších socialistických herců, kteří hráli v lepších seriálech a filmech...a to vše ještě "napětí" prodlužuje to, že každý díl má přes hodinu...nikdy víc ()

Stanix

Plytký seriál bez nápadu, vývoje postav či zajímavých dějových zápletek nezachrání ani klasické hvězdné herecké osazenstvo. ()

Pulper

Tohle mi vážně hlava nebere. Mraky skvělých herců, vynikající režisér a úvodní slovo pana Vosky v seriálu o stavbě sídliště za normalizace??? ()

Kajislav89

Jelikož v paneláku už dlouhou řadu let bydlím, tak se mi téma docela zamlouvá. Srovnávat to se slavnějším seriálem Byl jednou jeden dům mi přijde nepřípadné. Kvalita je rozhodně na straně známějšího díla, ale přesto se mi nezdá, že by to byla taková katastrofa. Příběhy jsou celkem solidně napsané a divák má možnost se s postavami konfrontovat a ztotožňovat. Hlavní výtku bych měl proti příliš dlouhým dialogům, které nudily a ubíjely. ()

teltri

Pekný seriálik. Mám rád atomosféru československej Prahy. Ale dosť primitívne natočený. Je to snáď prvá "Reality Show" v českej televízii. Zábery sa striedajú, z jedného bytu do druhého, napr. ľudia pri večeri - Kamera 1 - Kamera 2 - Kamera 3 :-) ()

MutantMarana

Josef Vinklář - "kdo rika, ze tydlenty baraky sou voslikvy, tak musi bejt ale uplne slepej" Veta vystihujici vse. V ty hruze, v tom pekle on jeste rekne takovouhle hlasku. Smrt neuveritelna. To zabije i uplne bezcitnyho cloveka. ()

darthvader77 odpad!

Ukřičené a nesnestitelné, celkově záplekta mě nechytla a postavy se chovají jako dementi, takže určitě nic pro mě, jedině herecké obsazení bych mohl hodnotit dobře, ale celkově tohle patří o odpadu. ()

Fajt

Nevím z jakého důvodu při konečných titulcích auta jezdí vlevo a pozpátku ??? Velice zdlouhavé a vleklé řešení operace očí, včetně TV soutěže, celkem nuda. Bylo by větším přínosem konečně vytáhnout z trezoru poslední přetočený díl ze seriálu "Byl jednou jeden dům - Barikáda ve vedlejší ulici" a předložit ho divákům. Když je už zde tak zvaná "demokracie", tak proč opět je zde ta cenzůra ??? ()

javlapippi

Ako panelákové dieťa mám na v nich sa odohrávajúce filmy a seriály z obdobia socializmu veľkú slabosť. Tuná máme jeden novopostavený a pohotovo zaľudnený rôznorodými nájomníkmi, potýkajúcimi sa s technickými problémami novostavieb aj klasickými ľudskými trápeniami. Niektorí dostanú v seriáli viac priestoru, niektorí menej, niektorí sa len v každej epizóde mihnú na pár momentov, ale v drvivej väčšine sú skvele zahratí. Jedná sa samozrejme o na zákazku vytvorený produkt s cieľom propagácie štátnej bytovej politiky, napriek tomu ma zobrazenie nového života v novom prostredí zaujalo a aktuálne repete po skoro desaťročí utvrdilo v jeho kvalitách. ()

Phex

Poplatné době...úvod, kdy buldozery rozjíždí smrduté království žab (nebo tak nějak) aby zde mohlo vzniknout panelové sídliště Sojčí vrch - "noemova archa" pro tisíce lidí. Scény jako pohřbívání pejska do základů paneláku, hádky kde je lepší pivo jestli na Kampě nebo na Sojčím vrchu, celý díl o tom zda jít na schůzi podniku či ne, nebo 15 minutové koukání na to jak postavy sledují hokej...Nemá to žádný pořádný konflikt, žádnou hlavní postavu a dialogy jsou jak od Tarantina - dlouhé a o hovně, až to zavání nechtěnou absurditou. Na druhou stranu hrají v tom všichni top herci té doby - snad jen Bohdalka a Brzobohatý chyběj - a tak aspoň postavy v těch tupých dialozích úplně neplavou. Jo a v každým díle se pije Gruziňák - tak bacha já dostal slinu... ()

Gig

Tady je krásná ukázka toho, že neplatí to, co dost lidí píše v podobném seriálu, tedy podobném, že se odehrává v jednom domě a to v geniálním Byl jednou jeden dům. Plejáda skvělých herců stejně jako v onom seriálu, stejný scénarista, stejný režisér, autor hudby. Ale tím to končí. Tady vidíte, že to není jenom o hercích, ale i o scénáři, pointě, dislozích. Přitom tu slyšíte podobné repliky jako v tom domě na pavlači. Nevím zda je to tím, že na rozdíl od staršího Byl jednou jeden dům tento seriál zestárl a problémy paneláku z konce sedmesátých let tě v podstatě nezajímá. Byl jednou jeden dům měl výbornou kostru - co díl to jiné údobí protektorátu, jiné osudy. Člověk se uvažoval proč ten či onen reaguje jak reaguje. Tu máte jiné osudy, ale tím to končí. Navíc osudy dneška, které z dnešního pohledu je minulostí. V Byl jednou jeden dům si člověk každý díl s něčím spojil a nějak zaujal názor, postoj - mobilizace, heidrichiáda, bombardování atd. Tu máme osudy lidí hrány skvělými herci, plno z původního Byl jednou jeden dům, tento dům má taky svoje dějiny, jak říká v jednom dílu Lukavský. Ale ty dějiny po létech nějak nejde uchopit v čase. Pokud se chci pobavit s osudy lidí a nechci řešit válku, tak to radši půjdu z paneláku na vesnici a pustím si Chalupáře. ()