A Creature Was Stirring

• Veľká Británia Good Luck, Nightingale

Zdravotní sestra, která se stará o svou dceru se záhadným postižením, se snaží skrýt svá tajemství, když se v jejím domě během smrtící vánice ukrývají nezvaní cizinci. (JasonCZ)

Bossi123

Moc se mi líbilo, že byla v tomto hororu akcentovaná psychologická složka. Nástup byl hodně ostrý a svižný, již od samého začátku bylo jasné, že není v nepořádku jen dívka, ale i dům a místo jako takové. Velmi se mi líbilo intro, které bylo dle mého názoru udělané naprosto famózně a dodávalo tak scéně dobrou atmosféru. Matka, která se na začátku jevila jako typická americká Karen nakonec nedopadla tak hrozně a i dcera byla dobře napsána. Místa, kde se film odehrává, jsou volena dobře, myslím, že byť se jedná o jedno z největších (možná vůbec největší) hororových klišé, starý velký, tak trochu klaustrofobický, dům nezklamal. Co dalšího velmi oceňuji, jsou efekty tvořené nikoli CGI, ale klasicky postaru, takže monstrum vypadá mnohem více uvěřitelně. I proměny dívky v dikobraza jsou vyobrazeny celkem dobře, snímek tak působí jako by byl vytvořen ve zlatých 80. nebo 90. letech, kdy bylo maskérské řemeslo na vrcholu (na jednom z vrcholů). Jediné, co mi trochu vadilo (mimochodem jsem to psal i u filmu Mlha), byla ta křesťanská fanatička, která se snaží přesvědčit matku o pravosti tohoto náboženství. A to z velmi prostého důvodu, a sice že jediným důvodem (jsem o tom přesvědčen), proč jsou tito lidé zobrazováni je ten, aby se tím pošpinilo křesťanství. Nevím, proč by to tam jinak dávali, za mě úplná zbytečnost. Proto dávám čtyři hvězdy a doporučuji ke shlédnutí ()

ricci.s

Tlstá škaredá matka sa stará o dcérenku, ktorá sa mení na dikobraza, ešte do toho nabehnú dvaja sektári s krížom, a z tejto kombinácie home invasion a monster hororu napokon vznikne bláznivé psycho. Mne osobne sa efekty páčili, najmä jedna premena na prelome hodiny bola vynikajúca. Navyše som takúto príšerku v žiadnom horore ešte nevidel. Akurát mám pocit, že to režisér v tej koncovke prekombinoval viac ako bolo treba. Sadlo mi to tak pol na pol, ani neviem, ako to zhodnodiť a čo si o tom myslieť. Malo to niečo do seba, originálne taktiež áno, ale viac divné ako vyložene dobré. ()

Marceloo

Na A Creature Was Stirring som bol kvôli partii šikovných hercov a skvelému námetu zvedavý dlhšie, ale s výsledkom spokojný rozhodne nie som. Síce je to pekne nasvietené a moji oblúbenci hrajú s prehladom, ale režisérovi sa to vôbec nedarí dať do podoby, ktorá by bola účinná. Velmi tomu nepomáha príšera, ktorá vyzerá ako dikobraz skôr než zdesenie vyvolá úsmev na tvári. Síce oceňujem praktické efekty a snahu o čo najmenej digitálnej pomoci, ale výsledná podoba mi skrátka vôbec nesadla a pevne verím, že tento režisér dokáže natočiť lepšie veci. ()

darkrobyk

Dům na samotě, spousty sněhu, mráz. Matka se stará o dospívající dceru, jejíž tělesnou teplotu musí udržovat na určité hodnotě, jinak propadne záchvatům. Takže ji různě ochlazuje a pak zase zahřívá. Do toho se k nim vloupají dva sourozenci - blb Kory, jednoduchý to zloděj, a jeho sestra Liz, pobožná kráva. Ta se rozhodne vyléčit matku prostřednictvím víry, jelikož dle ní neplní své mateřské povinnosti. Pak zase zachraňuje dceru, u níž je přesvědčena, že ji matka vězní. A pak jsou tu ještě záležitosti s dikobrazy. Vše se odehrává v neonových comicsových barvách a většina filmu je lehce halucinogenní. Jenže - možný spoiler - v závěru je vše vysvětleno...šlo tedy o alegorii a matka skutečně dělala své dceři peklo. Za mě solidní, avšak rozhodně ne pro mainstreamového diváka. Metamorfóza a monstra připomenou skvělé mechanické triky osmdesátých let a potěší, že nejde o laciné pixely, páč mechanické triky jsou stále věrohodnější než počítačové. V důsledku jde o drama matky a dcery... ()

pornogrind

Klasicky jsem si přivstal a jak je mým zvykem(poslední roky) Štedrý den odstartuju (pokud možno) nejlépe nějakým hororem s vánoční tématikou. Letos to vyšlo na A Creature Was Stirring. Už teď je mi jasný, že tenhle kousek bude rozcupován (především mainstreamovým divákem) a upadne v zapomnění protože tuhle psychojízdu ocení asi jen málokdo. Pokud nic tak hororovej fanoušek aspoň musí ocenit starý dobrý poctivý efekty a triky. Tady se na CGI nehraje. Což už se dnes moc nevidí a nenosí. Čehož si já velice cením a za co i  rád ty 3hvězdy hodím. ()

Arsenal83

Strach bol umiestnený na nesprávne miesto. Ja by som pri tejto ťažkotonážnej mamičke mal strach z toho, že ona ma zožerie a nie nejaký démon dikobraz, alebo ako naši spoluobčania hovoria: dik, obraz! Takže aj pri tej celkom dobrej hudbe a zvukoch, čo časom robia atmosféru sa človek prichytí, či sa vo filme ešte objaví chladnička, alebo ju pani starostlivá už celú prehltla aj s magnetkami. Záver možno neuspokojí každého, no na takú lacnotu to nebolo úplne na zahodenie. ()

bourec odpad!

Zajedno si sypu popel na hlavu, že sem na tohle čuměl až do konce, místo spánku. Jo, měl sem po dvaceti minutách chuť to skončit, ale nakonec sem byl zvědavej, jak tohle hovno skončí. Skončilo to spíš jako sračka. Šest herců, monstrum jako dikobraz, nebo co to bylo. Nějaký naboženský kecy, tlustoprdka , zmatečnej děj, a ještě zmatečnější konec.. Proč, proboha, proč. 0%. ()

Sludger

Tváril sa celý čas, že je monster/bodyhoror, ale jeho pravá tvár bola psychologický horor. Pointa zaujímavá, aj štýlovo na záver predaná, no zároveň vytvorila dosť jám v logike. Oceňujem najmä skvelé praktické masky príšery. Tie im vyšli. Hororu ale kazia dojem čudné až bizarné nápady. Už len to, že film je o dievčati, ktorej, keď sa prudko zvýši alebo klesne teplota zmení na dikobraza, hovorí sám za seba. ()

oveckaoa

Ženská je tlustá bývalá zdravotní sestra a stará se o dceru co se mění v dikobraza tak, že jí něco píchá a sleduje ji, aby se v něho neměnila  . Žijí v baráku někde na samotě a během sněhové bouře se k nim dostanou 2 lidi (bratr a sestra). Té sestře pak začne hrabat a začne si myslet, že tu dceru tam drží násilím a snaží se jí zachránit matka to nechce a ten bratr to střídavě chce a střídavě nechce asi podle nálady.  Pokud Vás to zaujalo zklamu Vás zhruba tak hodina filmu jsou jen kecy a nic se neděje v té dikobrazí podobě je tam tak 10 minut do toho se tam objevuje její dikobrazí otec což se ani nevysvětlí. P.s. ten konec je za blbost tak, že ti 2 ani neexistovali?  20 procent za to jak se ten dikobraz tam kotoulel ()

kacir odpad!

Matička sladká, dobre mi začína tento rok.. Bol to naozaj horor! Niekto sa prežiera evidentne celý rok, nie len cez Vianoce ako hentá herečka, alebo resp. niekto má Vianoce každý deň. No iné som chcel povedať, ale zabudol som čo, jaaaj, že to bola teda sprostosť.. Oblúkom sa treba tomuto vyhnúť. ()

Ondrew

Vianocny horor? Preco nie... Skoda, ze v skutocnosti ide o desivu dramu, pri ktorej vobec nejde o to ci su Vianoce a odohravat by sa mohla pokojne niekde za rohom, napr. u vas, u susedov, kdekolvek. Staci, ak mate skusenost so zavislostou (ci uz vlastnou alebo u kohokolvek ineho) a pomerne skoro pochopite, ze vsetko, co sa vo filme deje (psychedelickymi farbami pocnuc a halucinaciami a paranoiou konciac), ma jasny zaklad. Postavit horor na tejto myslienke nie je trikrat originalne, no pohlad na striekacku plnu fetu v podani rezisera, Damiena LeVecka, je cisty horor plny najhnusnejsieho obsahu. Skoda, ze spominany pan to prekombinoval viac, nez by bolo zdrave. Menej je niekedy viac a treba vediet, kedy prestat. Nebyt toho, isiel by som na 3 hviezdy. 45%. ()

JohnDark

A Creature Was Stirring, Horor, USA 2023, R: Damien LeVeck, H: Annalise Basso, Chrissy Metz, Connor Paolo, Scout Taylor-Compton, Brisbyn Hood, 20% ()