Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Nick321 k tomuto seriálu (8)

Chlapci a chlapi (1988)

Pěkná socialistická pohádka natočená účelově (a taky dost opožděně, ale to nikdo nemohl tušit), aby jim potenciální obránci vlasti před čestnou vojnou nezdrhali na Západ do zemí hrdlořezů, protože ve východním bloku si přece všichni soudružsky pomáhali a ta vzájemná láska socialistických vlastí je cítit dodnes. :-) Na celá kasárna připadá jako mazák jediný chcípáček, který vesměs šikanuje jen nejslabšího Voříška a který se roztřese jak osika, když s ním Hlaváček hruběji zacloumá. Velitelé jsou chápaví, ochotně dávají vycházky, když se o ně slušně požádá. No prostě idylka. Až na Hanku Voseckou, která nebohému Zounarovi nechce a nechce dát (počkej, je tady moc světla, ještě bychom měli trošku počkat, ne, tady ne, co kdyby se dívala maminka), a její kuplířku matku s brýlema mouchama, která by ji nejraději viděla v lóži úchylného tělocvikáře inženýra. ()

Povolanci (1988) (E01)

"Neboj se, Ctiborku, za měsíc jsi doma". ( ͡° ͜ʖ ͡°) ()

Tak prisaháme (1988) (E03)

Zounar je tak nadržený, že by ojel i celou bojovou jednotku včetně Ráže, a Hanička mu prostě nedá a nedá, ale zároveň přece nemůže žít jak jeptiška. :D A ta Rážova žena má skoro stejný účes jako její muž. :D ()

Supermazák (1988) (E06)

"Jé to jsi ty, já jsem myslela, že to je nějakej chlap. Co chceš?" 😂 Jinak je zajímavé, že Venuše má účes jako kdysi David Lee Roth z Van Halen. Stejně jako Rážová má skoro stejný účes jako její muž. 😂 ()

Trápenie (1988) (E09)

Teda manželé Rážovi mají humoru jak čerstvě vykopaný hrob, asi jim ušel jeden důležitý fakt, a to že servírce to je úplně buřt, jestli budou v restauraci večeřet ratatouille nebo nakládané okurky, když si je objednají. Co se kuplířky staré Vosecké týče, moc by mne zajímala její reakce, kdyby jí Hanka oznámila, že to dítě čeká s panem inženýrem tělocvikářem, kterého by jí byla schopná nacpat do postele mezi polštáře, aby konečně byla noha v nohávě. :D ()

Riadna dovolenka (1988) (E10)

"Tak vona je holička?" - "A k tomu vedoucí? No vidíš ty blboune jak jseš chytrej" - "Mají sice malý platy, ale zase ty tuzéry. No a dva baráky v rodině, táto!!! " :DDD Jinak jako nevím, o co té blbce knihovnici jde. Vypadá jak Douchová z Vrchní prchni, Kyslík jí tam vystrojuje lukulské hody a jediné, čeho se od ní dočkal je, že až bude mít po vojně, tak od ní možná dostane taky večeři. V tomto díle se také plně projevila Rážova povaha extrémního workoholika. ()

Previerky (1988) (E11)

"Komu tykáte?! Komu tykáte a vstaňte když s váma mluvím! První den na vojně a neuposlechnout rozkaz? Hmmm, to jste si dovolil dost..." . Tohle kdyby viděl Žloudek, tak by Kyslíka osobně zavřel na pár hodin na díru s Hasmanem, aby si připomněl, jak mu bylo ouzko, když nastupoval. Asi by odtamtud šel pěkný řev. ()