Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

corax8

Ano je to propagandistický seriál o tom žádná. Ale musim přiznat, že je tak hloupý až je vtipný. Prostě jsem se dost nasmál. Mám taky pocit, že taková slátanina nemohla nikomu ublížit a nikdo to nemůže brát vážně. ()

Lockeroom odpad!

Po tomto seriálu museli tvůrci a herci dlouho hledat ztracenou sebeúctu, pokud vůbec nějakou měli. Hodnota tohoto díla je hluboko pod hard core pornografií .... ()

Cenobita

Zařadit tento seriál jako Drama/Válečný to je mazec :-) Já bych to označil socialistický realismus v zeleném. Přesně v té době jsem měl na sobě taky zelený hadry tak je to pro mě jako bych tam byl s nimi proto 4*. Zpracované to je perfektně akorát ten Ráž je ještě větší guma než jsem mohl v reálu poznat. Javorský jako chcípák Kyslík se taky osvědčil a pak to zúročil v Černých baronech jako chcípák Jasánek :-) Jestli je to natočené realisticky ? Já se kloním k tomu že to popisuje konec socialismu dost přesně, ale vojna byla ještě o kousek hnusnější než v tomto seriálu. Třeba jídlo bylo špatný, nádobí špinavé a toto v tom seriálu vidět není, tam jen Guláš fňuká jak to mají kluci těžký. Takový Guláš nikde nikdy nebyl a kuchaři vždycky vařili špatně skoro bych řekl že se mstili na vojácích za svoje utrpení sloužit dva roky na vojně v kuchyni. PS: za socialismu a na vojně tehdy skoro všichni kouřili v seriálu není s cigaretou prakticky nikdo vidět - v tom se to liší určitě. ()

Serafina

Dávám po chvíli uvažování lehce podprůměrné dvě hvězdičky. Odhlédneme-li zcela od ideologie (popravdě, moc se tam tím komunismem a socialismem nemává, akorát se oslovuje soudruhu a sem tam padají tradiční prázdné fráze v projevech atd.), nestojí ten seriál za mnoho, ale zase je nechtěně velmi zábavný, ideálně sleduje-li se ve více lidech. Kdybych ho hodnotila z této stránky, dostal by jasně pět. -- A proč je špatný? Reálie: značně idealizované. Velitelé jako moudří tátové těch mladých hochů, nesmělá šikana jako ojedinělý přečin, který je poté po zásluze potrestán, nadšený nácvik spartakiády, minimální buzerace. Naštěstí jsou tam i scény mimo vojenský život, které jsou o něco uvěřitelnější. Dialogy šustí papírem, nejvíc rozmluvy velitelů a konverzace vojáků, Krampolova drsňácká parta je taky úchvatná. Dochází k podivným skokům v čase: o svatbě Tomáše a Hanky se jen prohodí pár slov a najednou jsme na hostině po obřadu; Míša Dolinová v dokonalých brýlích odmítá Kyslíkovy líbací pokusy s tím, aby za ní přišel po vojně, a o díl dál najednou ty dva vidíme spolu v posteli. Na konci dílu "Samopal" prosí Voříšek Majkla, aby mu pomohl najít samopal, ten se tváří odmítavě, a na začátku dalšího dílu už jsme někde úplně jinde a teprve časem se dozvíme, že Voříškovy prosby zabraly a samopal se našel. Herci se sice snaží, ale nemají moc šanci vnést do toho dílka nějaký život, nebo se rovnou ani nesnaží (prkenný František Kreuzmann v roli Ráže asi nemohl být lepší, protože už postava Ráže je etalon prkennosti). Ženské postavy jsou z valné části tak dvourozměrné záporačky nebo aspoň hysterky, až mě napadá, jestli scénárista s režisérem vůbec v životě nějakou ženu viděli? Hančina maminka, Rážova žena a její matka, Ctiborkova matka, Tomášova hysterická sestra (ta herečka je... přímo shakespearovská!), proradná Edita, divná Mária a její maminka, ostatně i ta Hanka je většinu seriálu na facku... Vývoj postav veškerý žádný, respektive absolutně nevěrohodný. -- Prostě katastrofa, ale za tu komediálnost si ty dvě hvězdičky zaslouží! ()

zain

napadla mě část písně Visacího zámku: "...vojna z chlapců dělá muže / tím, že duši svlíkne z kůže!" a přesně totéž dělá tento zoufalý seriál... ()

Juklitz

Ne, tohle se nepovedlo. Ostatní seriály z té éry (a starší) byly kolikrát ještě ujetější, ale aspoň ve své hlouposti byly vtipné. Tohle je nejenže stupidní, ale navíc velmi nevtipné a schématické jak z padesátých let. Postava vedle postavy je jenom střípek do sbírky demence a ubohosti, kterou tenhle seriál symbolizuje. ()

vladous

Sokolovský je kapitolou sama pro sebe. Ten seriál nepochopí ten, kdo nebyl na vojně. To nejsou slova sentimentality, ale fakt. Je pravda, že byl točen v jiné době a pro jiné diváky. Dovedu si představit dnešního osmnáctiletého kluka, jak nechápe. ()

soulless

On to je celkem patos, trošku bych to srovnal s The Unit. Seriál má světlé chvilky, ale bohužel převažují ty horší, tzn. pseudoromantické a dramatické sračky, ve kterých plavou kousky solidního seriálu o základní vojenské službě v 85. Herecké obsazení, i když není zlé, je tragické, vzhledem k tomu, co na place převádí víc jak polovina herců, kteří hrají jak ve školním divadle na 1. stupni ZŠ. I když mám k seriálu x výhrad a připomínek, stejně se na něj rád čas od času podívám, přece jen o vojně za režimu toho zas tak moc není, takže díky i za to málo :) 5/10 ()

Kajuga

Seriál běžel, když jsem končil základní školu. Byl kupodivu hodně oblíbený. Je to celkem slabý náborový seriál, něco do sebe ale měl. ()

clubland

Strašný výtvor československej televízie tej doby. Tento seriál sa mi nepáčil už ako malému chlapcovi v tej dobe, keď ho vysielali v premiére a neprišiel som mu na chuť ani teraz, keď som prišiel "na chuť" iným socialistickým výtvorom. A to si pritom tvorbu tej doby celkom vážim... ()

redme

Premiérový díl se vysílal 2.10. 1988 v neděli v hlavním vysílacím čase,t.j. 20:00 . Já se na to blbec podíval a pak jsem šel na vlakové nádraží, kde jsem nasedl na vláček do Brna. Zrovna jsem totiž rukoval na vojnu, kde jsme se potom museli na tuhle zhovadilost dívat povinně !! Musím říct, že jsem vděčný za možnost okamžité konfrontace téhle sračky s realitou. Byl to první měsíc na vojně jediný důvod k pořádnému smíchu. Hvězdička je za Evu Vejmělkovou. P.S. Režiséra měli utopit už potom, co natočil Nejmladšího z rodu Hamrů. ()

blahut odpad!

Vím, že do mrtvol se nekope ale v tomto případě mi to nedá. V době uvedení tohoto díla jsem nastoupil základní vojenskou službu a seriál jsme sledovali povinně. Dodnes se mi vybavují salvy hurónského smíchu, který zazníval z politicko-výchovné světnice po každé vydařené hlášce některého z protagonistů. Jestli měl do té doby někdo z přítomných pochyby o tom, kam směřuje komunistický režim, pak po shlédnutí této snůšky tupých klišé, kde snad každá scéna byla v naprostém rozporu s realitou, tak po té už musel mít jasno. ()