Electrocuting an Elephant

všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
USA, 1903, 1 min

Film s velmi špatnou vizuální kvalitou. Ne moc zřetelně uvidíte, jak slonice pošlape tři lidi a následně je zabita stejnosměrným proudem. Celé tohle představení má pod sebou podpis věhlasného vědátora a tvůrce Thomase Alvy Edisona. Chtěl tím ukázat, jak je potřebný stejnosměrný proud a jak se dá používat. Po tomto filmu se začaly rozšiřovat elektrická křesla po celých spojených státech. Film má především dokumentární hodnotu. (RadimFišer)

berg.12

Tento film je součástí kampaně, kterou Edison, jako zastánce a distributor stejnosměrného proudu, vedl proti konkurenci, prosazující proud střídavý. I když souboj později prohrál, jeho další vynález během této kampaně - elektrické křeslo - mu sloužil k prosazování svého proudu a proudu obecně jako humánnějšího prostředku k vykonání exekuce. Usmrcení slonice Topsy je vyvrcholením série veřejných demonstrací (především na psech a kočkách), kterými chtěl dokázat nebezpečnost střídavého proudu. Způsob popravy byl jako humánní schválen nakonec i Společností proti krutosti páchaných na zvířatech a slonici byla před popravou podána ještě utišující dávka kyanidu. "Odsouzena" byla za usmrcení tří lidí a Edison využil situace, která by tak jako tak nastala, ke spojení dvou převratných dobových vynálezů. Snímek poměrně velké dokumentační hodnoty. ()

Jezinka.Jezinka

Odsuzování zvířat za to, co by u člověka byl zločin, je zhovadilost. Homo sapiens sapiens by měl vědět, že člověk je člověk, zvíře je zvíře, růže je růže a šofar je šofar. Zavraždit chudáka slona, který zabil nějaké lidi, z čehož jeden, jak tu čtu mezi komentáři, byl debil, co ho krmil cigaretou, je nutná obrana. Kdo ví, co dělali ti ostatní. Zvířata takové věci nedělají bezdůvodně, protože, teď přijde myšlenka dne, to nejsou lidé. Že by dotyčná slonice byla zavražděna tak jako tak, nemění nic na tom, že dělat propagandu své vědy ubližováním zvířatům, je hnus. Nešlo to demonstrovat na odsouzeném vrahovi? To by se i s odstupem víc než sta let dalo považovat za osvěžující příběh o životě a smrti. ()

SOLOM.

Už jenom z historického hlediska nemůžu jinak, než dát průměrné hodnocení. Snímek má opravdu mizernou kvalitu obrazu, ale ani to nám nezabrání sledovat „popravu“ slonice. Není to sice pěkný pohled a určitě to neschvaluju, ale nějak mi to žíly netrhá? Za dobu co se věnuju hororovému žánru a viděl jsem už kvanta nejrůznějších dokumentů z celého světa, věřte, že tohle minutové video je jen slabý odvárek toho, co jsou schopní lidi páchat za zvěrstva na zvířatech. ()

letokruh

Edisonovi dávno po skončení války proudů, ve které jednoznačně zvítězil Nikola Tesla s Georgem Westinghousem, stálo za to popravit slonici jen proto, aby si zahojil mindrák z neúspěchu stejnosměrného proudu, do kterého vložil veškerou svou energii a spoustu svých i Morganových financí... Účel tohoto snímku je čistě propagandistický - střídavý proud, který dodnes všichni používáme, je zde demonstrován jako špatný, protože dovede zabít i slona (pár lidských obětí v Edisonově snaze předcházelo - William Kemmler, M. Streifer atd.). Společnost Edison Electric Institute ostatně měla za úkol šířit informace utvrzující svět v tom, že Edison je autorem spousty vynálezů, o které se on sám často přičinil jen tím, že zaměstnal správné lidi ve správnou chvíli (ano, to mu šlo) a v rámci mzdy, kterou jim poskytoval, pak nahlašoval jejich vynálezy jako své a nechával si je patentovat. ()

Kmotr76

Že by mi bylo toho slona nějak líto, to ne (tehdejší - ale i dnešní - podmínky v cirkusu musely být hrozné, takže se "Topsy" pravděpodobně ulevilo - ne že by mi na ní nějak záleželo, je pro ty, co nad jejím osudem pláčou). Není to významné ani pro rozvíjející se filmové médium. Zajímavý je ale účel tohoto videa - dokumentární hodnota je nesporná. ()

• Slon je samice slona indického Topsy, která byla propašována do USA, kde účinkovala v cirkusu. V době smrti jí bylo přibližně 36 let. (Kmotr76)