Jar, leto, jeseň, zima... a jar

• Česko Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (viac)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

MataLizatko

Balada. Krásny snímok nám maľuje nádhernú panenskú prírodu, do ktorej je ako keby vsadený človek, ktorý s ňou narába. Emócie vo filme sa premietali aj na mne. Jedna z hlavých myšlienok je vyobrazenie človeka ako zla, ktoré sa snaží zmeniť. Okrem tejto premeny je tu konštanta - niečo stále (kolobeh). Toto mi evokuje silnú deprimáciu - kolobeh, ktorý sa opakuje a nikto s tým nemôže nič urobiť - pocit, ktorý sa autorovi podaril vnuknúť aj nám. Táto frustrácia, aj keď veľmi poeticky zachytená, mi nedovolila obodovať na stovku. Kontrast príroda dobrá panna vs človek kajúci vrah je ale zaujímavou témou, atmosféra a kamera všeobecne je neskutočná. ()

DePompon

Dospievanie malého budhistu v chráme uprostred rieky je poučnou cestou k trpkému poznaniu duchovnej prázdnoty, ktorá na nás číha za každým rohom a môže znamenať nenávratné smerovanie do priepasti. ()

Joostas

Stále nepřekonaný korejský film. Ki-duk-Kim v dalších filmech tuto mez nepřekročil.Ale je to člověk Zenu-možná se ani nesnažil. ()

elanista1

Pojem nuda po tomto nadobudol úplne nový význam. Film sa vlečie ako v lete na saniach, nerozpráva sa v ňom, myšlienky sa snaží prezentovať skrytými symbolmi čo ma nebaví, obsah je tu prakticky nulový, kruto sa tu týrajú zvieratá. Sám sebe sa čudujem, že dávam až 1 hviezdičku, k odpadu mi nechýba veľa, otrasný filmový zážitok. Očividne neparím k tej intelektuálnej špičke národa, ktorá je schopná pochytiť význam tohto veľdiela. ()

Renswo

Jar leto jeseň zima .... a jar: tento film mi veľa toho neposkytol. Ako mnísi v budhistických kláštoroch , ktorý držia Bobrík Mlčania. Dej filmu sa vliekol slimačím tempom a dialógov tam je hádam dokopy na 15min. Mal som skôr pocit že sa pozerám na dokument ako na celovečerný film. Dokument o nekompletnej rodine ktorá žije na izolovanom jazera a plávajúcim chráme, obklopeným krásnou prírodou. Mame tu múdreho staršieho Mnícha a jeho syna, ktorý sa tiež učí byť mníchom. Ako ročne obdobia ubiehaju , tak ubiehaju aj roky mladíka a my sledujeme jeho vývin. Vizuálne je film celkom pekný, ale pre mňa osobne strašne pomalé a až príliš budhistické. ()

Hora1000

Tenhle film mi opravdu sedl, bohužel tedy až na úplný závěr. Ten mi přišel jako takové zbytečné rýpnutí do diváka, které nebylo po všech předchozích scénách už vůbec třeba. Ale je to jen můj názor :) ()

Pisoarec

Mé první ,,setkání" s Kim Ki Dukem a hned takhle osudové! To byl skutečně nádherné lyricko-epicko výtvarně působivý snímek, který by v rukou ne tak zručného režiséra (Olmer, Schumacher hi hi), zcela jistě mohl hodně nudit. Nestalo se tak! Děj byl velice jednoduchý ale ne strohý a všechno tu dávalo svůj smysl. Trochu jsem jen přemýšlel nad tím jestli ta žena, která přijde s dítětem navštívit mistrova žáka, není ta, o které se psalo v novinách, že ji (ten žák) zavraždil. Že by ji tedy nakonec nezavraždil, jen se stalo něco s jejím obličejem a ona ho skrývalo. Smysl by to dávalo, milostný poměr spolu měli, dítě se narodit klído mohlo. No, asi to zůstane stejně záhadné, jako obsah kufřík v Pulp fiction, že? Kim Ki Duk zkrátka na malém prostoru dokáže zahrát velké dívadlo a to s mistrovskou myšlenkou a pojetím, které se bude líbit nejen ochráncům přírody! Ano, přesně! Souhlásím s jedním z kolegů uživatelů, film je nesmírně poetický a krutý zároveň, taková baladka s poměrně šťastným koncem (aspoň někdo přežije....to mládí no) Inu, já už tedy rozhodně zvířátka trápit nebudu....fuj! ()

kobe.AIR

Jako první z filmů Kim Ki-Duka jsem viděl 3-iron, který mě fascinoval. Nechápal jsem Civalův komentář o tom, že ho Trojka železo "těžce emocionálně minula." Po shlédnutí Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring musím říct, že se mi u tohoto snímku přihodilo to samé. Nosná myšlenka filmu je hodně jednoduchá, skoro bych ji až nazval vtíravě popovou. Stejného motivu přirovnání běhu lidského života ke koloběhu ročních období používá jen tak mimochodem i Jaroslav Foglar. Když po 10 minutách sledování snímku víte, jak bude končit, nemůže vás takový výtvor upoutat. Konečný verdikt: Příliš zdlouhavé, pokus o pseudointelektuální snímek, který by byl pochopitelný pro masy. Přesto všechno ale ne horší, než průměr. Plně se ztotožňuji s tím, co tu napsal Gumby: "povrchní, plytká, ovšem dobře prodejná pop-moudrost." Za *** ()

fferdas

Za celý film se toho opravdu moc nestalo. Přesto jsem chvilkami "zíral" s otevřenou pusou. Nemohla zato nějaká pěkná "kost", jak by někteří dozajisté předpokládali, ale neskutečně krásný kout naší planety, který byl zabírán v průběhu celého filmu. Mystično a energie tohoto místa na mě zářily i skrz obrazovku. Věřím, že by zde nalezl mír v duši každý z nás. ()

Dvorik odpad!

Nechápu tahle hodnocení. "Film" úplně o hovně. Kdo tohle dokoukal, opravdu neměl nic lepšího na práci. Nuda každou vteřinu. ()

Buraking

Velice hezký, výchovný film, který na mě opravdu zapůsobil. Zajímavá kamera a hudba. Navíc mám velice rád filmy, ve kterých se toho moc nenamluví. A přeci jen mi něco ve filmu chybělo - nevím ale co:(.......každopádně film stojí za podívanou.... ()

Amaranta

Dokonce jsem musela týden počkat před napsáním komentáře a nechat film uležet. Nebo lépe řečeno - nezkazit si dojem jeho hodnocením. Koneckonců k tomu se ani nijak nechystám :). Kim Ki-duk je k dívání, vnímání a přemýšlení, nikoliv k intelektuálským debatám. Mrtvá zvířata omotaná špagátkem, spící pár potápějící se do jezera, Buddha v batohu na zádech, kontemplativní vyřezávání znaků...a pohyb těla nad ledovou plochou... ()

T.S.Garp

Co na to říct. Takovýhle film snad ani nejde okomentovat. Když nastalo druhé jaro a malý chlapec se začal bavit svou zvláštní dětskou hrou, přál jsem si, aby byl již konec... Na chvíli zapomeňte na vše ostatní, na vše, na co jste zvyklí, dejte šanci trochu jinému umění. Stojí to za to. 95% ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)