Dvadsať deväť paliem

(festivalový názov)
  • Francúzsko Twentynine Palms (viac)
Dráma / Road movie / Romantický / Psychologický / Erotický
Francúzsko / Nemecko / USA, 2003, 114 min

Dvacet devět palem představuje třetí režisérský počin francouzského režiséra Bruno Dumonta. Milenecká národnostně a jazykově nesourodá dvojice (on asi Američan ona asi francouzsky mluvící Ruska) se vydává do pouštní oázy Twentynine Palms prožít společný pobyt. Na půdorysu psychologického filmu je vytvářena tísnivá atmosféra ústící do překvapivého finále. Informace o probíhajícím ději jsou velmi redukovány, což nutí diváka aktivně si film domýšlet, aniž by to však vedlo k nalezení konečného interpretačního klíče či se podařilo zcela porozumět ději. Otevřeně pojatými sexuálními scénami se film přihlašuje k současné vlně podobně orientovaných snímků (viz např. Intimita, Romance X, Psí dny). Kulturní popřípadě národností a jazykový střet přenáší režisér z roviny postav i na rovinu kinematografickou. Francouzský režisér natočil film v Americe s projevenou velkou znalostí americké filmové ikonografie. Dvacet devět palem svým soustředěním na krásy pouště ve vztahu k lidské sexualitě odkazuje na americký film Michelangela Antonioniho Zabriskie point. Svým pojetím pustiny a cizoty a nebezpečnosti jí obývaných postav zas na Hitchcocka, Russe Meyera či na Boormanovo Vysvobození. (oficiálny text distribútora)

cineman

Bruno Dumont je zvyklý přinášet na plátno originální a šokující snímky. I kdybych viděl jeho předchozí L'humanité (uvedeno na festivalu v Cannes a sklizen úspěch) nepřinutilo by mě to, smýšlet o jeho nejnovějším počinu 29 palem jinak. Jediné, co mě celou stopáž filmu drželo v pozici otevřených očí směrem k plátně, bylo očekávání překvapivého, ohromujícího a ponurého konce. Nicméně, ani ten mne neoslovil a vytrhl mne ze sedačky ihned po začátku titulků. Bezbřehý, nudný a protahovaný přiběh, útočící na diváka tím nejlacinějším obrazem. Příště se budu raději 2 hodiny dívat, jak na dálnici jezdí auta. ()

radektejkal

Představte si, že někde stojíte (třeba u Kauflandu) a kolem jdou dva milenci, on mluví anglicky, ona francouzsky, máte pocit, že on má mírně náslnické sklony, ona je trochu trochu hysterická. Za chvíli sejdou z viditelné obzoru a tím i z mysli. Režisér Dumont nám ale umožní vidět dál. Zjistíme, že David (Wissak) i Káťa (Golubeva) jsou docela pohlední, a že si vzájemné rozmíšky urovnávají pohlavním stykem. Pak dojde k jakémusi selhání, znásilněný David si oholí hlavu, zabije nožem Káťu a nahý umírá na poušti. Rogue píše ve svém dvouvětém komentáři: "Film se téměř dvě hodiny drží na nezajímavém podprůměru, ale posledních 20 minut je fucking cool" - tak toho člověka bych nerad někde potkal... Film je na čsfd uveden s podtitulkem "Erotický / Psychologický / Romantický / Poetický / Horor", tedy vše čili nic. ()

peiton

To akože čo doprdele malo znamenať����Celú snímku som bola schopná (pardon,schopná nie je to správne slovo,lež prinútená) pozrieť v zrýchlenom režime i napriek tomu mi nič neuniklo,lebo nebolo ani veľmi čo.Miestami som myslela,že mi sekal obraz..Prostoreká snímka bez štipky akéhokoľvek deja.Varujem Vás milí kolegovia,dobre si rozmyslite či do tohto pôjdete,môže sa stať,že tak prídete o 2 hodiny zo svojho drahocenného času,ktorý môžete využiť produktívnejšie ako pri tejto pardon sračke,ale ako sa vraví ,,koľko ľudí,toľko chutí."Mne to nechutilo.�������� ()

zette

Na tento film jsem se prvotne chtel podivat kvuli Jekaterine, ta v roli Kati urcite nezklamala. Z filmu jsem mel pocit, ze neprinasi nic noveho ani originalniho, i kdyz mam podobne road-movie bez sdeleni umyslu hlavnich postav rad. Pekna kamera, tajemna atmosfera, slusni herci..., ale nic navic. Ohledne filmovych festivalu urcite ambiciozni film, ktery podle me svuj potencial nevyuzil. ()

noriaki

Tak jsem zase o zkušenost bohatší a vím, že vyprázdněná narace není nic pro mě. Tuším že to byl Alfred Hitchcock, kdo kdysi řekl "Filmy jsou život s vystříhanými nudnými částmi." Dumont tohle pořekadlo otočil, a Twentynine Palms jsou život s jenom nudnými částmi. Pokud byl jeho cíl vystihnout banalitu každodenní existence, tak uspěl na výbornou. Alespoň že režisér stříhal a občas "děj" ozvláštnil jinou scénou. Sice stejně nezajímavou, ale přece jen odlišnou. ()

Angelic-77

Když to napíšu ve zkratce, samotné Twentynine Palms je v podstatě o zraněném mužském egu a o tom, co všechno tenhle často diskutovaný proces dokáže v afektu u člověka vyvolat. Jinak než se k této konkrétní věci postupem času dobereme, můžeme v mezidobí sledovat "ups and downs" jednoho zcela běžného partnerského vztahu, jehož hlavní aktéři si vyrazili na výlet, který ale nakonec dopadl asi trochu jinak, než si původně kdokoliv z nich (nebo nás) představoval. Velmi zajímavý filmový experiment, který ale nakonec zas až tak moc nesdělil. ()

zsn odpad!

Kdyby mi takhle chlap mečel a řval u sexu, vyvalím ho z domu. Pro mne to byl film veskrze ze života, protože když s někým chcete v opojné zamilovanosti pořád být, a když s ním pak tedy celé dny jste - je to jen o sexu, a pak se už i ten omrzí a prostě vedle sebe jen celé dny jste. Pozor - tohle nebyl rozhodně horor, jen erotika bez děje, mexická jízda. Zdlouhavé scény ničeho, záběry němé cesty tam a zase zpět - takové mám někdy víkendy... Navíc když vidím prznit chlapy "vládce přírody", mám chuť se po určitou dobu zříci sexu. ()

derryl

Výtečný film, na který jen tak nezapomenete a to z důvodů prostých: je bez příběhu a přesto nenudí. Opravdu zvláštní dílo, které má skvělou narativní strukturu (tedy hodně "vyprázdněnou"). ()

Prochy38

Hm. Nevím. Asi mi to nesedlo, nebo jsem nebyl dostatečně umělecky naladěn. Nebo jsem možná jen slabší duchem a naprosto jsem to nepochopil. Herecky odvedená perfektní práce, stejně jako na režisérském křesle. Prostředí ideální tématu. Ale náhodnost děje, nenávaznost scén, zbytečně dlouhé erotické scény, které kvalitou moc nehýřily, ... nevím... Jako poctivě dokoukal, konec je masakr. To se mi často nestává, abych měl po filmu tak blbý pocit... to tomu zase musím nechat... ()

alenka

neusnout u 9 palem je dost náročnej úkol. Minuty nudných plání, cest, a mileneckých polibků. Do toho ještě neurotická holka, nekonečný soulože uprostřed přírody a krutě realistická kamera. Ale ten konec, proboha! nedá se popsat, co člověk zažije během posledních několika minut filmu. je to něco mezi děsem, bolestí a zvracením. Sem citlivka, a nebylo mi blivno jako jediný. Nicméně s postupem času mě tenhle film fakt zasáhl a myslim, že mělo smysl se dvě hodiny nudit, aby člověk zažil takový finále. ()

kkarx

Film složenej z jízdy autem v poušti, sexu a hádek. Ani jedno z toho není nijak poutavé. To si raději pusťte Top Gear, porno, nebo nějaké drama. Fast forward nutností. Nechápu lidi, co takové neuvěřitelné bezdějové nudě dali 5 hvězd, a to dokonce včetně filmového kritika Kamila Fily. :-)) ()

404ErrorFace

Po takmer dvoch hodinách nekonečnej nudy príde šokujúci záver bez akejkoľvek logiky správania postáv, a potom sa to celé tvári ako drsný nepochopený art. ()

ELDoctorow

Temer celý čas som musel myslieť na iný film, ktorý mi to pripomínalo – Antonioniho Zabriskie Point. Filmom som bol príjemne prekvapený, najmä keď ho Arte vysielala v rámci série Trash (kde som však už objavil aj iné chuťovky). Pre niekoho nezmyselná temer dvojhodinová nuda, so šokujúcim záverom. Je však dôležité povedať že nebyť tých relatívne nudných dvoch hodín záver by nevyznel tak silno. Išlo o budovanie atmosféry, ktoré sa podľa mňa vydarilo. Film uviedli s komentárom, že je o výlete ktorý sa zmení na horor a s týmto vedomím som film celý čas pozeral s napätím a priam fyzickým strachom kedy a čo sa tým dvom vlastne stane ( a tých scén kde som si myslel, teraz už teraz to bude! tam bolo dosť a bavilo ma, že išli proti mojim očakávaniam).Scéna po tom ako donesie pizzu pre mňa bola ako naraziť monopostom F1 do steny (niežeby som to niekedy skúšal:). U mňa palec nahor, odporúčam a nevylučujem, že by to bolo aj na štyri hviezdičky. Update: Od pozretia filmu ubehli už nejaké tie mesiace a dojmy zo mňa nevyprchali, čo je zriedkavejšie než vidieť porno s oscarovým hercom, takže to zvyšujem na 4*. ()