Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

blekekeke

Kdyby našli zase nějaký svatý grál, nebo i jen blbou truhlu se zlatem, ale vmést UFO Indimu do příběhu? Jinak jak již zde zaznělo, někdy nejsou snadné návraty legend. ()

unclejack

Indiana , toto bolo priveľa. Ale nie , vážne , flm stratil to svoje exoticko-dobrodružné kúzlo , postava Shia LaBeoufa sa mi zdala zbytočná. Neviem , nepáčil sa mi ani v Transformeroch. Ani príbeh mi už neprišiel tak dobrý , aby som nad ním žasol - mimozemšťania sú to posledné , čo mi k šťastiu chýba. Dúfam , že päťku neplánujú. ()

Kalda69

Hodne dlouho jsem se rozmyslel jak pristoupit k hodnoceni tohoto filmu a nakonec jdu zlatou stredni cestou, protoze me az tolik nepoburuje dej tohoto snad uz posledniho Indyho s Fordem jako tvurce South parku kteri to prirovnali k znasilneni. Musim rict ze me z toho vychazi prumernej film ktery me obcas vykouzlil usmev na rtech ale to bylo asi vsechno, nejhorsi na tom bylo asi to ze me skoro vsechny sceny pripadali jako toceny pred modrym pozadim, coz proste kazi dojem z filmu :o( ()

Jack_F.

No nechápu, na co Amíkům byly atomové kryty, když stačí lednička. Ale jinak dobrý. :D Mě se to hodně líbilo. Fajn akce, vtip. Já jsem spokojen. ()

DansteR

Mám takový pocit, že Indymu tři díly stačily, tohle už není ono. Ford se sice snaží vrátit do mladí a "naposled" si zablbnout, ale už není nejmladší. Stejně drsný pohled je na Shiu, jako mladého Indyho a ti dva vedle sebe působí hold trochu vtipně. Námět se mi taky absolutně nelíbil a byl až moc přitažený za vlasy, ale co se dá dělat. Takže bohužel jen 50% ()

pan_ponozka

Po dalším shlédnutí snižuju na jednu hvězdu a od odpadu mě dělí jenom legendární značka Indiany Jonese. Nevím, co vedlo Spielberga k utracení mraků peněz za natočení takového braku a odpálení sama sebe. A už vůbec nerozumím Harrisonovi, že do toho šel. Po přečtení scénáře si měl Spielberga zavolat a doporučit mu klid na lůžku. Nebrat. 1/10 ()

superzurda

Lze natočit dobrého Indianu i bez fašounů? ANO. Téměř dvacet let rozvoje filmových technologiích je velmi znát na honičce s Rudou armádou. Dobře ()

vofo

Ocekavani bylo velike a splnilo se vic jak na pul. Je to paradni dobrodruzna podivana, ve ktere me nejvice vadil mlady LaBeouf. ()

SuzieS

haha, jak to muze mit tak velke hodnoceni? Napeti umele vyvolavane spatnymy sestrihy, pricemz kdyz pomalu zavirajici dvere jsou pri dalsim zaberu zase o neco vice otevrene a Harrison, ktery vzdy vse stihne 1 sekundu pred smrti :D ()

Kriklan49

Když se George Lucas dozvěděl, že chce Steven točit dalšího Jonese, dal mu pár rad, jak na to. Už totiž z natáčení prequelů Star Wars věděl, jak zlikvidovat životní dílo: 1) Zapomeň na vše, co staré filmy dělalo tak dobrými 2) Máš za nepřátele Rusy? Kdyby chtěli ovládnout svět s pomocí, já nevím, artefaktů z tunguskýho meteoritu, za pomoci něčeho, co po milionech let vyprostili na Sibiři z ledu, to je blbý co? Hoď tam mimozemšťany, to zabere! 3) Chce to nějakýho Jar Jara Binkse, nebo alespoň partu počítačových opic 4) Žádnou poctivou filmařinu!!! Ať to všechno vypadá jak všechny ty sračky, co se dneska točí. Jako Transformers třeba. Jen ať z toho lidi bolí hlava, když si zaplatili. A když už v tom budeš, sežeň si k tomu toho kluka, co tam hraje. ()

Jessicahamby

Musím říct, že jsem velikým příznivcem všech dobrodružných filmů a zvlášť pak těch o univerzitním profesorovi a dobrodruhovi Indiana Jonesovi. Spielberg rozhodně nezklamal. Film je plný akce, vtipných dialogů a momentů, kdy se až divíte, jak to může Harrison Ford v jeho věku (a že už není nejmladší) udýchat. Indy je prostě legendou, ať s vrásky, či bez nich... ()

PeteBuck

Musím dať päť hviezdičiek. Je to Indy. A je natočený dobre. Bohužiaľ, je najslabší zo všetkých štyroch. Je to výborný film, ale k Indianovi Jonesovi sa to akosi nehodí. Keď som videl na konci ten lietajúci tanier, tak som mal pocit, že si Spielberg asi prečítal Dänikena a ten mu bol inšpiráciou pre tento film. Potom som si spomenul, že Steven urobil aj Blízke stretnutia, E. T., tému sci-fi má slušne zmáknutú, ale do Indyho to pchať nemusel. Ale inak to má všetko, čo má správny Indy mať. Tajuplný artefakt, plno akcie, naháňačiek, dejových zvratov, atď. Ale priznám sa, že z kina som odchádzal dosť zmätený. Aby som tento film strávil, musel som ho vidieť niekoľkokrát. Byť po mojom, tento film nikdy nevznikne. Myslím, že chybou bolo aj to, že čakali príliš dlho. Pokiaľ si spomínam, tak sa postupom rokov objavilo mnoho scenárov, ale žiadny Spielbergovi nevyhovoval, ani Lucasovi. Lucas mal potom plno práce s Hviezdnymi vojnami a Spielberg mal tiež mnoho iných projektov. Aj to bolo asi príčinou. Ale to už je jedno. Štvorka tu je, vyšla celkom dobre, ale prvým trom dielom sa nevyrovná. Jedna hviezdička je čisto preto, lebo je to Indy. ()

Vostok

nebylo to zas tak blbé , vlastně to bylo dobrééé:-D překvapivě dobréé. Tak jasně určitě by duchodce indy nepřežil pád v ledničce po vybuchu atomovky :-D ale klidně proč neeee:_D ford svou roli zmáknul na vybornou :-) ()

PatrikP4

Po skoro 20 letech přišel nový Indy a rozhodně to není asi žádný terno... Nevím líbí se mi ze všech dílů nejméně... Finále mi to trošku pokazilo, škoda že se nezvolilo něco jiného... ()

rigby

Návrat legendy. Indiana je v tomto díle silnější a mocnější, než kdy býval. Dokonce i atomový výbuch přežije. Jinak se stále jedná o nadprůměrnou zábavu, pořádnou porci tajemna okořeněnou velkou dávkou humoru. Přesně tak, jak to mají jeho fanoušci rádi. Ale nevím, jestli jsem jediný, komu se to zdá trochu přitažené za vlasy. Je to perfektně natočené, ale dlouhé scény, zejména nekonečná honička v autech džunglí, začínají brzy nudit. A nepřátelé Rusové, to je hodně klišé. Nějak jsem jim ani neporozuměl. Možná mohlo zůstat u původní filmové trilogie. ()

Trinculo

Ano toto je dobré. Všichni stárneme jen filmová technika občas mládne. Díky tomu efekty v Lebce vynikají o trochu více než v těch předchozích dílech. Dá se říct, že je to příjemný film. A doporučuju sledovat celou tetralogii za sebou, pokud to jde. To si pak člověk více všimne, když má nakoukáno ty předchozí díly. ()

Ace.A.T.L.

Tenhle Jones se mi opravdu líbil. Bylo to akční, rychlý, vtipný, svěží a i na věk Indyho to má pořád grády. 1* t oztrácí za myšlenku mimozemšťanů, která vede celej film, ale jinak to je paráda. Scéna s ledničkou a atomovkou je mega pecka. Za mě pěkný 4* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)