Príbeh sa odohráva symbolicky presne devätnásť rokov po Poslednej krížovej výprave, v dobe rodiacej sa studenej vojny. V roku 1957 je Indiana Jones (Harrison Ford) profesorom archeológie na prahu penzie, ktorý si napriek búrlivej minulosti zo všetkého najväčšmi užíva pokoj a nebezpečne sa začína podobať svojmu otcovi. Staré inštinkty sa v ňom prebudia vo chvíli, keď sa objavia stopy vedúce k legendárnej Krištáľovej lebke a hlavne informácie, že po tomto údajne mocnom artefakte prahnú sovietski agenti. Indy preto strasie únavu a vydá sa na ďalšiu mimoriadne dobrodružnú cestu, ktorá ho zavedie až do vnútra peruánskej džungle, kde sa má táto vzácna relikvia ukrývať. Jeho úhlavným nepriateľom bude tento raz všetkého schopná ruská agentka Irina Spalková (Cate Blanchettová), sprevádzaná armádou hrdlorezov. Ruské komando pod vedením uhrančivej plukovníčky sa chce zmocniť krištáľovej lebky, aby s jej pomocou vyvinula „myšlienkovú zbraň“, ktorá by Sovietskemu zväzu umožnila ovládať myslenie všetkých ľudí na svete. Ani Indy nie je na svoju výpravu sám. Na jeho strane stojí spriaznený dobrodruh Mac (Ray Winstone), ktorý má však tendenciu každú chvíľu ho podraziť, ďalej napomádovaný frajer Mutt Williams (Shia LaBeouf), ktorý si permanentne uťahuje z jeho veku, a jeho prvá a zrejme aj jediná životná láska Marion Ravenwoodová (Karen Allenová). (TV JOJ)

Yardak

Po dvaceti letech se vrátil Indy a i když je to už starý pan profesor, tak při akčním dobrodružství to není vůbec vidět. Film je perfektní po efektové, střihové a herecké stránce. Shia LaBeouf skvěle sekundoval Indymu, ale doufám, že v budoucnu nepřevezme štafetu po Harrisonovi, neboť mi na dalšího Indyho nesedí, ale jako vedlejší postava byl výborný. Ford mi dokázal, že klidně ještě jedno pokračování by mohl zvládnout:o). Samozřejmě film je plný scén, které jsou trochu přitáhnuté za vlasy (vodopády, strom...ale kdo miluje dobrodružné filmy tak mu to nevadí a skvěle si to užívá) a také vtipnými scénky jako napříkad Shia ala Tarzan či scény s Indyho kloboukem:)). Nejlepší scéna je na hřbitově - celkově hřbitov byl vytvořen jak z hororového filmu! Nejcitovější část je pro mě samozřejmě scéna s fotkou, na které je Indyho otec - Sean Connery. No prostě tuhle 4 Indyho cestu jsem si zase užil :), proto 5 hvězd dámy a pánové a Sci-fi konec není vůbec u Indyho nijak šokující! :o) ()

Stanislaus

Pokračování kultovního Indiany Jonese po téměř dvaceti letech mohlo dopadnout vážně jakkoli! Království křišťálové lebky hraje silně na nostalgickou notu - ať už jde o obsazení, hudební motivy či přímé odkazy na předchozí filmy - zároveň se film snaží jít s dobou a nabízí nejeden (naprosto zbytečný) CGI záběr. Scénky s digitálními svišti a opicemi filmu rozhodně ubraly než přidaly, stejně tak často "citovaná" scéna s ledničkou. Film má sice svižné tempo, takže nenudí, nicméně mi to ve výsledku přišlo místy už moc překombinované - což potvrdil i samotný závěr filmu. ()

packa

Nezlobte se na mě přátelé, ale já jsem tomu dědouškovi nevěřil jedinou akční sekvenci. Nemohu si pomoct, tento díl měl být natočen před deseti lety a nebo vůbec. Stejně tak nedokážu překousnout některé bláboly ve scénáři, např. atomovka versus lednička. Tohle prostě scénáristé přehnali. Vím že Indy je už od prvního dílu postaven na jisté nadsázce, ale co je moc, to je moc. Zklamání roku. A já se přitom tak těšil :-( ()

jojinecko

OK, nie som zarytý fanda Indianu Jonesa, hoci staré kusy (najmä ten prvý) sa mi páčili. Je mi jasné, že tu ide o zábavu, že Spielberg je maestro hračičiek, že digitálnymi efektami sa nebude šetriť, že to treba vidieť v kine atď...Ale, že sa budem tak príšerne NUDIŤ som naozaj nečakal, dokonca aj pri najväčších trikových sekvenciách som si vravel: "dosť zlé", čo sa týka aj soundtracku...Tohto totálne priemerného Indyho dávam na úroveň Transformers II ...Je to rovnako nablýskané, efektné a rovnako trápne a hlúpučké. A vôbec nevadí, že Indy je nesmrteľný a neohrozený ako Rambo...škoda je tá, že nie je aj rovnako zábavný:) ()

sharky

Spielberg si měl pouštět méně Dänikena a latinskoamerických telenovel a místo E.T. a Blízkých setkání třetího druhu měl raději doma na poličce oprašovat předchozí Indyho dobrodružství. Ford v důchodovém věku není zdaleka takový průser, jak by se dalo čekat, a i když jeho úvodní hopkání po bednách vojnského skladu působí až lehce komicky, celkově to bez větší ostudy ustál. Ovšem tam, kde byly v předchodzích filmech, geniální vedlejší postavy a charizmatičtí padouši, zbyl v Indym 4 prostor pouze pro přihlouplé rodinné hrátky typu: "Luku, jsem tvůj otec". Sice vyšlo pár vtipných hlášek a Indy si zachoval zdravý nadhled, ovšem promakanost předchozích dobrodružsvtí s různými pastmi a starověkými hádankami je tentokrát velmi ošizená. Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že s Fordovými šedinami, přibívajícími hemeroidy a revmatem v kolenou, tak trochu vymizel i duch celé série. Pro dnešní maldé je tenhle film příliš důchodcovský (pětašedesátiletý hrdina znovu objeví svou pětapadesátiletou lásku), pro ty co na Indym vyrůstali příliš slabý proti předchozím dílům, ale nepochybuju, že Indyho značka přece jen přitáhne do kin spoustu diváků. ()

honajz

Na to, abych dal plný počet, mi trochu vadí, že jde o mix klasického Indyho s E.T. - Mimozemšťan a s ozvuky American Graffiti, což samo o sobě není ke škodě věci, ale prostě "čistý" Indy to není. Jinak ale dokonalá akce a dokonalá filmařina a vtípky už od prvních záběrů. Navíc jsou zde i vtípky v pozadí, např. nápis na základně, kde Rusové postřílejí Amíky, zní: Žádné násilí není dovoleno. Ten konec možná je taky trochu přitažený za vlasy či za křišťál, ale pořád je vynikající nadprůměr. Včetně akčních scén v princetonské univerzitě či při honičce tří gazíků džunglí. ()

Jinny

Tak dlouho mi přišlo čtrvté pokračování Indyho nereálné, až jsem tomu uvěřila až v kině... Ze všeho nejdřív bych chtěla upozornit, že čtvrtý díl ani nemůže být žádný přelomový film. Království křišťálové lebky je tím, čím tyhle eskapády vždycky byly - popcornová oddechovka. Chybělo mi ovšem cosi navíc, co by nahradilo filmařské nadšení z prvního dílu, spád dvojky a špičkování dvou Jonesů z dílu třetího. Co jiného ale říct k pokračování trilogie, která mě naučila milovat film? ()

Othello

Po druhé projekci je to jásné. Nový Indy těží prakticky akorát z odkazů, nemá prakticky jediný zapamatováníhodný moment a celý působí jako kdyby ho natočil středoškolský fanoušek, který vyhrál sto mega podle scénáře svého mladšího pratra co chodí do sedmé třídy na základku. Nic ve filmu nedává smysl a zbytečně valí jeden náročný trik za druhým, čímž pohřbívá kouzlo předchůdců. V některých scénách je tak zřejmá studiovost, že se to téměř jeví jak záměr. Je znatelné, že tvůrci se při sledování náramně bavili, ale to mi nestačí. IJAKOTCS je přefinancovaný béčko. ()

HellFire

Necekal jsem znovuzrozeni legendy, ale tenhle scenar? You must be kidding me! Indy letici v lednicce, nekonecne prehazovani lebky a skok s autem na strom? Cate jako zaporacka? Ha. Vypada to, ze se mi snad jako jedinemu libil konec. ()

eraserhead666

Po dost průměrné a z celé série zcela určitě nejslabší Poslední křížové výpravě Spielbergovi a Lucasovi zřejmě delší pauza prospěla. Království křišťálové lebky vidím jako návrat k duchu Dobyvatelů ztracené archy, kterej na mě dýchal takřka po celou dobu sledování (taky Království začíná přesně na tom samém místě, kde Dobyvatelé končí). Jediným negativem filmu je paradoxně pokrok - to na čem jsme ujížděli v letech Dobyvatel, nebo podle mě nejlepšího dílu série Chrámu zkázy, už dneska zřejmě nikoho nenadchne, protože pokrok jde pořád dál a dál - jak po stránce příběhové, tak např. trikové. Digitální triky a efekty Jonesovi prostě moc nesvědčí stejně jako na Indiana Jonese až moc pompézně spektakulární vyvrcholení. Přes to všechno je to docela jízda s legendárním Indyho humorem (např. scéna z hadem, přeražený nos atd.) ()

jonyyy

Pro mě nejlepší Indiana Jones, sice klasika - pět lidí se samopaly ho nejsou bezmocného a neozbrojeného schopní odkráglovat na vzdálenost asi tří metrů, ale to k Indymu prostě patří. Možná se mi to tak líbilo kvůli tématice mimozemšťanů. 75% ()

Kailo

Spielbergovu slabost pro nadpřirozeno sdílím taky, takže tohle je hotová libůstka. Když ještě připočtu, že jsem na Indym vyrůstal, tak tu máme bravůrní dílo. A nesmím zapomenout na ty digitální efekty, které byly taky výborné. Steven tomu filmu dal prostě hodně, ale hlavně lásku k "alienům" 90% ()

Sofia

Good old Indy is back :-) po prvním zkouknutí pro mě zatím nejslabší díl série - kámen úrazu je scénář. Zatímco v minulých dílech Indy pátral po slavných artefaktech jako archa nebo svatý grál, křišťálové lebky šly poněkud mimo mě...profláknuté téma se synem tomu taky nepřidalo...celý film tak nějak chvílemi ztrácel dech a logické nesmysly se valily jeden na druhý (úvodní scéna s ledničkou, vodopády atd.). Přesto to považuju za důstojné ukončení série (senilního Harrisona Forda v dalším pokračování se už snad nedočkáme). ()

Ilicka

Po dlouhých letech se k nám vrací (nyní již postarší) archeolog bez bázně a hany. V naprosto božském intru nás protáhne mýtickou oblastí 51, kde se potká se svou minulostí i budoucností, pak potměšile mrkne na politické hony na čarodějnice a až do konce se nezastaví. Závod s časem a nezničitelnou Irinou Spalko za pokladem, který neměl být objeven, a za tajemstvími, která musí být odhalena. Sekunduje mu zástupce generace Jamese Deana, který bez dokonale ulízlých vlasů a vystřelovacího nože neudělá ani krok, stará láska Marion a jedna záhadná lebka. *** Čtvrtý Indiana je ze všech dílů nejvíce položen do žánru komedie, sofistikované vtípky však doprovází i množství těch prvoplánových (Shia schytal opravdu hodně ran do rozkroku.), některé honičky jsou však vypointované do posledního detailu (na univerzitní půdě, boj o lebku přes tři auta). *** Co se týče Harrisona, ano, zestárl, ale ještě pořád zvládá spoustu věcí, o kterých si průměrný český důchodce může nechat leda zdát a Shia, jakožto mladý hrdina digitálního věku, mu začíná šlapat na paty a je možné, že klobouk a bič bude jednou jeho. Charisma na to rozhodně má, během honby za lebkou mu nelze nefandit, ať už v plné rychlosti šermuje s Irinou či si neurvale utahuje z Indyho věku. Avšak s návratem tohoto hrdiny se neváží jen samá pozitiva. Místy nevyrovnané tempo (obzvlášt ve střední části), přílišné tlačení na digitální pilu (opravdu divná zvířátka) odkazující snad směrem k Mumii, podobně jako rodinný boj proti nepřízni osudu, a hodně podivný konec dokážou na kratičko zkazit náladu. Přesto se Indiana 4 směle může zařadi po bok svých starších brášků. A navíc: Nikdy mi tolik nevadil fakt, že české kinopublikum je tak chladné. Jo, chtělo se mi tleskat. ()

Havenohome

Počas úvodného preteku si človek nemôže nespomenúť na Lucasove Americké graffity, kde si zahral epizódnu rolu v tej dobe ešte neznámy Harrison Ford. V tomto duchu sa nesie celý film, pri každom novom pozretí môžete znova a znova žasnúť, čo všetko tam objavíte. Keď sa začne Indiho synátor s opicami hojdať na lanách ako Tarzan, dôjde vám, že tu si tvorcovia robia srandu úplne zo všetkého. Robia si tú srandu tak premyslene, že sú irelevantné výroky o uveriteľnosti. Scenáristicky brilantne odvyprávané. Jeden z mála filmov, ktoré ma dokážu presvedčiť, že hodnota rodiny má v modernom svete svoje miesto. Keď sa na konci Indiana Jones žení, akoby som videl Johna Wayna vo vrcholných westenoch od Hawksa. Životom otlčený dobrodruh sa na staré kolená nechal chytiť žene do chomúta a začína viesť usadlý život. Aj takéto naratívne vzorce tento štvrtý Indiana Jones preberá. ()

ARI50

Není hodnocení jen kvůli hercům a rokům ale kvůli toho že jsem se bavil a koukal na krásu různých scének ve filmu, příběh a hudba super a už kvůli tenhle úspěšnosti jsem zkoušel dát šanci níže a nepovedlo se tak jsem rád aspoň za tuhle bombu. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (viac)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (viac)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

28.02.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (viac)