Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

AppleCore

Michael Mann je nejlepší režisér točící kriminálky. Tom Cruise je nejlepší filmovej nájemnej zabiják. Jamie Foxx skvělej taxikář a konec tohohle filmu podělanej, ale pořád se jedná o dokonalý dílo. ()

Kothy

Zajímavé, jak může člověka druhé zhlédnutí filmu s odstupem času přimět změnit názor. Stejně jako u Skryté identity se mi to podruhé líbilo mnohem víc. Michael Mann má rozhodně lidem co nabídnout, díky svému přístupu k látce. Je dost pozoruhodné sledovat, jak se z Jamieho Foxxe jako obyčejného taxikáře v průběhu filmu stává úplně jiný člověk. Dost mu k tomu pomůže Tom Cruise v roli postaršího nájemného zabijáka. Celkově má film zajímavě propracovanou psychologii postav. Postupně je poznáváme a zároveň vidíme jejich přednosti a slabiny. Přesto, že ve filmu není moc akce, tak se mi líbila scéna v klubu a celkový závěrečný zvrat. Dokáže Max změnit své chování a kdo nakonec přežije? "Je to moje práce!" ()

swamp

Scenárista tohoto snímku by zasloužil medaili! Po dlouhé době akční thriller, který je oproštěn od všech vtíravých klišé. Před zhlédnutím filmu jsem byl velmi zvědav, kdo z dvojice Tom Cruis-Jamie Foxx vyjde hereckým výkonem jako vítěz..bylo to těsné, ale dle mého zvítězil Tom Cruise, který se do role Vincenta vžil dokonale. Bravurně si užil surovost a chladnokrevnost ("You killed him? No, I shot him. Bullets and the fall killed him.") postavy v kombinaci s ladností věcí (rozuměj vražd:), které vykonává. Ale stejně jako vždy..nakonec se to zvrtne. :) ()

Sašenka165

Fakt dobrý thriller. Takový docela na zamyšlení. Rozhodně skvělý nápad. A dokonce i na Cruise se dá koukat, a to je (jak všichni víme) co říct... ()

Ant

Collateral je moc dobrý film, ale příběh byl pro mě příliš emocionálně slabý a vůbec se mě nedotknul. Herci jsou už jiná kapitola, kde Mann většinou nechybuje. Za závěrečnou pasáž ale klobouk dolů. ()

nascendi

Po orientujúcom úvode nasleduje osudové stretnutie Maxa s Vincentom, nájomného vraha so snívajúcim taxikárom. A od tej chvíle sa začínajú kolesá neobvyklého príbehu roztáčať stále vyššou rýchlosťou. Aj keď scenár nepatrí medzi silné stránky tohto filmu osudová neodvratnosť je v príbehu trvale prítomná. Herecky ma prekvapil Tom Cruise, ktorý nepatrí medzi mojich obľúbencov. Naopak neprekvapil ma Jamie Foxx od ktorého som výborný výkon očakával. Je to veľmi dobre pozerateľný film pre široký okruh divákov. Škoda tých pár nedostatkov v scenári, nemusel som byť pri hodnotení taký dobrácky. ()

CaptainNor

Nejsem takový znalec, abych hledal důvody pro stržení hvězdičky v drobných technických nuancích.. Michael Mann je prostě mistr a všechno si jako vždy uhlídal. Poměrně běžný příběh je rozveden do kvalitních dialogů, které vyvažují slušné akční scény natolik, že drží diváka v napětí. A jestliže použil digitální kameru pro dokonalejší prokres nočního města, jistě věděl proč a kvalitě to rozhodně prospělo. Otázkou je, zda neměl do role nelítostného nájemného zabijáka Vincenta obsadit někoho drsnějšího, přestože jí Tom Cruise zvládl výtečně. S jeho zženštilým ksichtíkem by však měli maskéři méně práce, kdyby hrál Amélii z Mortmartru, než brutálního vraha.. ()

nash.

Vizuálně působivý thriller, který se rozjíždí zvolna a dokonale přitom zapadá do atmosféry nočního města osvíceného neony, výkladními skříněmi a tisícovkami světel. Lahůdková režie sice nedokáže zakrýt lapsy v logice a občasnou nedotaženost scénáře, ale učiní je snesitelnými, stejně jako nijak oslnivý výkon Foxxe v roli taxikáře vynahradí Cruise svým skvěle ujetým zabijákem bez svědomí. A právě setkání těchto dvou fyzicky i psychicky zcela odlišných charakterů, dělá z filmu strhující podívanou, dotaženou až k dokonalenému závěru. Netuším jestli si někdo všimne mrtvého chlápka v metru, ale jsem si jist, že jeho smrt, která ne náhodou připomene umírání Roye Battyho, patří k těm, na které se nezapomíná. ()

Arsenal83

Tu môžem jednoznačne súhlasiť s užívateľom Jaro.Krafcik. Tá jednoduchosť! A v jednoduchosti je krása. Toto je súčasný thriller aj takmer po 20 rokoch a dá sa pozerať opakovane bez toho, aby čo i len chvíľa nudil. Nemá kedy. Má to skvelú zápletku a ešte lepšie stvárnených hercov. Dlho som mal film na štyroch a ani neviem prečo. V porovnaní s tým, čo sa po tom roku 2004 v danom žánri točí, je toto ozaj špička. ()

Slarque

Ve scénáři bohužel poněkud hapruje logika, ale jinak je dobře vystavěný a obsahuje dvojici postav, které jsou po celou dobu filmu zajímavé. Michael Mann je pro takovýhle film nejspíš ideálním režisérem. Tom Cruise se naštěstí (jako někteří hvězdní kolegové) nevydal cestou „a teď jsem jako zlej“, ale předvádí parádního sociopata, ke kterému změněná vizáž skvěle sedne. Jamie Foxx byl pro mne překvapivou volbou, ale hraje excelentně a z kategorie „toho chlapa už jsem někde viděl“ přešel mezi ty, které je dobré si pamatovat. ()

Willy Kufalt

Ach jo, tak jsem si po hodně dlouhé době zase jednou pustil (dlouhodobě doporučovaný) akční thriller z USA... a jak to dopadlo? Jako obvykle dost bídně. Většinou mě to nebavilo, až na pár scén nevtáhlo, vychvalovaný styl mi připadal unylý, postavy navzdory počáteční snaze o jakousi psychologii málo záživné na to, abych se o jejich osud zajímal... a štve mě to tím víc, že jde o film Michaela Manna, který v 80. letech natočil mého oblíbeného Zloděje nebo taky za mě další pecku: Červený drak (Lovec lidí)... jenže jak mi došlo už před časem díky Insiderovi (1999), novější tvorba pana režiséra jde jaksi mimo mě. Byť jsem se ze začátku ošíval v duchu, že přes všechnu chválu na mě Collateral působí jako spíše průměrný thriller s místy sterilnější atmosférou, tak mi později došlo, že to byla pořád ta lepší tvář Mannova snímku... Kromě první akční scény kdesi v polovině mě strhlo snad jen jazzové vystoupení v baru a pak mě dostala scéna s Javierem Bardemem vyprávějícím pohádku o mexickém Santa Clausovi a jeho pomocníkovi. Některé záběry nočního velkoměsta dokážu dýchnout jistou atmosférou, ale jinak ve druhé polovině se už přede mnou často odehrávala jedna akční slátanina à la Terminátor, akorát bez nadpřirozeného monstra. Ono Cruisův výraz s napodobením železného Schwarzeneggera zcela postačil... a to jsem byl překvapen, jak zde Tom Cruise hraje skvěle, ale u některých akčních kousků k závěru, jaké mu předepsal scénář, včetně skoku přes rozbíjející se sklo nebo skoku z dálky na zadní dveře metra, jsem se už musel smát nahlas... to jsem asi neměl, co? [35%] ()

Rocky62

Collateral je v první řadě atraktivní tím, že opačnou stranu zákona zde nelze jednoduše označit za trestuhodnou, tudíž špatnou, neboť představitel této strany Vincent má i kladné stránky. Z jeho úst vycházejí chytrá a hluboká slova, stojící za zamyšlení. Podobně sofistikovaný charakter má i nevinný civilista Max. V tomto aspektu se Collateral silně podobá Heatu. Mann zde brilantně rozehrává osobitým stylem souboj dvou zcela odlišných charakterů a díky jeho preciznosti nezbývá ve filmu prostor pro hluchá/zbytečná místa. Mírně kontroverzní digitální kamera je v tomto případě ku prospěchu věci (větší autentičnost tedy věrohodnost, lepší vykreslení neonového L. A). Scénář je velmi zručně zpracován a výborně vystihuje atmosféru tamních podmínek. Několik technických překlepů vyjde vniveč. Scéna s přecházejícími kojoty za doprovodu písně Shadow on the Sun je skvostná a pro koncept filmu představuje malý poetický doplněk, jehož účelem je diváka přimět k zamyšlení nad postoji a osudy obou protagonistů. Nebýt Heatu, jednalo by se o vítězný kousek v Mannově filmografii. 95% ()

eLeR

Collateral má zaujímavý príbeh, ktorý nenudí, dobrú atmosféru, švih, výbornú muziku a dobre hrajúcich hercov ... síce niektoré scény sú mierne nelogické, ale ako celok to slušne funguje ... tak tentokrát je to za 4* Michael. ()

FrodoF

Jsem mírně zklamán, nejvíce mi vadila digitální kamera a to že je Collateral občas zdlouhavý. Obsazení celkem dobré (Cruise je v ryze záporné roli je výborný), jen Jamie Foxx se IMHO na roli bázlivého taxikáře moc nehodil, protože vypadá spíš jako drsňák (poseru z něho dělají jen brýle). Největším plusem filmu je podle mě Mannova zkušená režie a jeho schopnost skvěle budovat napětí, jen pár nudných pasáží si mohl odpustit. Dávám ****, ale je to spíš ***a půl. ()

klerik

Tak toto dokáže vykúzliť iba Michael Mann. Ďalší NEĽÚTOSTNÝ SÚBOJ tentoraz miesto Pacino vs De Niro je to Cruise vs Foxx. Triler viac-menej bez akcie sa rúti ako rýchlik k finále. A Cruise! mal chytiť Oscara... ()

Chrustyn

Brilantní thriller odehrávající se z větší části v taxiku, ve kterém se vezeme s výborným Cruisem a ještě lepším Foxxem. Filmu dodává perfektní atmosféru noční LA a digitální kamera. Akce zde mnoho není a ani to nevadí ale některé scény jsou trochu slabší a kvůli nim jsem nemohl dát filmu plný počet. Ale i tak je neuvěřitelné, že thriller založený z větší části na rozhovorech dokáže být takhle napínavý. ()

SeBig

Po druhém shlednutí musím tu jednu hvězdu sundat. Pár věcí mi zde trochu vadilo, což nemění nic na tom, že to je stále zábavná podívaná. ()

LaciLC

Výborný triler so šedivým Cruiseom v roli zabijaka a Foxxom v roli náhodne vybratého taxikára. Michael Mann je skvelý režisér. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)