Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

snake

Filmy, které natočil Michael Mann mně nejsou zas až tak známi. Jediný, který znám velmi dobře je Poslední Mohykán, který byl mimochodem naprosto bomba. Ale abych řekl pravdu, režijně to rozhodně nebyl vrchol originality. Prostě zahrnoval krásné pohledy na přírodu, pěkné akční sekvence, jenže nebyli nijak originální. A v jedné zásadní věci je Collateral hodně odlišný od všech filmů. Styl kamery. Pokud jste dobře sledovali tak celý film je natočen jakousi zrnitou kamerou, občas je docela dost dobře vidět zrnitý obraz. Myslím, že to rozhodně nebude tím, že by tvůrci neměli dostatek peněz. Ale ta kamera skvěle dotváří atmosféru nočního Los Angles. Také jsem hodně často zaregistroval použití chvilkové rozvyklané kamery, takže Collateral rozhodně nebudí pocit americky vyumělkovaného, uhlazeného akčního filmu alá Bay. Zkrátka po režijní stránce je Collateral hodně vytříbený a poměrně dosti originální. Michael Mann mě přesvědčil, že rozhodně nebude patřit jenom mezi tuctové režiséry (to se v poslední době podařilo i Tonymu Scottovi a jeho Muži v Ohni). V čem taky hodně spočívá vytříbenost filmu je v psychologii. Celou dobu jsem ať jsem chtěl nebo ne musel částečně obdivovat Vincenta. Prostě základní postavy nejsou černobíle americké (jeden je dobrý, ten druhý zlý), ale rozporuplně zparchantělé. I Max není ve všech ohledech kladný, každopádně je to postava klaďase a klady převažují nad zápory. Zato Vincent je postava poměrně složitá. Nevím jestli je zmagořilý blázen nebo super inteligentní magor. Cokoliv řekne řekne s takovým ledovým klidem, že člověka až zamrazí. Na druhou stranu ale dokáže Maxe odhadnout tak výstižně, že mu vlastně změní život. Max si uvědomí jak do teďka žil. A teď stojíte na prahu rozhodnutí, jesli je Vincent postava kladná či záporná... Jistě že záporná. Když vraždí lidi tak asi je záporná. Ale rozhodně ne zlá, nenávistná a zblblá. Proto jsem Vincenta pochopil spíš jako mírně nadprůměrně inteligentního člověka, který vraždění bere doopravdy jen jako práci (jak sám říkal)... Tímto chci poděkovat Tomu Cruisovi, konečně prokazuje jak dobrý je herec. Jeho postava je směsicí elegantního kravaťáka a drsňáka bez servítek, a tento mix je naprosto geniálně ztvárněný. Teď už mě Cruise nenechal na pochybách o jeho kvalitách. Zato Jamie Foxx mě, abych pravdu řekl, tak nedostal. Jeho herectví je poměrně přirozené ale ze začátku jsem doopravdy nevěřil, že má strach a obavy. Kdy jsem mu ale začal věřit bylo po scéně z jazzového baru. Od té doby až do konce se naprosto začal vyrovnávat Cruisovi. A to, že Mann dokázal z obou hlavních protagonistů vytřískat tak skvělé herecké výkony je jeden z největších kladů filmu. A co mě naprosto šokuje je ta propracovanost do každičkého detailu. Například to, jak ze začátku Vincent mluví o chlápkovi, který jezdil deset hodin mrtvý v metru, scéna kdy jde Vincent do metra, a nakonec se ukáže proč tam byl a takových to naprostých detailů je ve filmu plno. To hraničí se scénáristickou genialitou. Scénář Stuarta Beattieho je prostě tak dokonalý, tak propracovaný, tak originální, že bych mohl diskutovat o tom, že je to nejlepší scénář roku. Viděl jsem spousty thrillerů, ale co se originálnosti a zpracovanosti týče, je u mě Collateral na prvním místě. () (menej) (viac)

wef

V kině to byl neuvěřitelný zážitek - Michael Mann, Tom Cruise, Jamie Foxx! Trojice, na jejichž společný film se vyplatilo jít. Na DVD už mě to nějak nebere, ale titulek "Nejlepší thriller" tomu sedí hezky. A Tom Cruise je mnohem lepší herec, než za jakého ho považuje filmová akademie. A jako záporák je dokonalejší než švédská ocel. ()

FrankieCZ

Tento film je dalším důkazem toho, že Michael Mann je perfekcionista, který film točí v podstatě dvakrát. Poprvé v hlavě, kde si jej celý sestaví, vybere lokace a vykoumá životopisy jednotlivých postav a podruhé, při samotné realizaci, která je již jen vyplňováním schématu. Dalo by se to nazvat takovou "mentální omalovánkou." Zároveň je z filmu jasně vidět, že má svůj domov (LA) opravdu hodně rád. Obrazová stránka filmu je pak samostatnou kapitolou a dalo by se říci, že teprve tento film v mých očích plně legitimizoval digitální natáčení. To co nám Mann ukazuje by skutečně klasickou technologií nikdy nemohl dokázat. ()

RobbieM@N

Mann je jedním z vyvolených režisérů, jejichž každý film je zárukou top kvality. Ať je mu vytýkána často digitální kamera, myslím, že bez ní by výsledek nebyl tak dobrý, hlavně nasnímaná akce je dechberoucí - akční scény vynikají do puntíku dokonale zachyceným zvukem použitých střelných zbraní, v důsledku akční scéna tím získá strašný "drajv" a hodně se tím film přibližuje realitě. Námitky na adresu několika "velkých náhod", které jsou zapracovány do scénáře, jsou určitě oprávněné. Z herecké stránky Mann hodně těží z obsazení Cruise do role zabijáka, podává úžasný výkon, Vincent je možná po Chigurhovi druhý nejcoolovější nájemný vrah. ()

PjotrN

Cruise svou roli zvládl bravůrně. Dialogy v taxíku byly skvělé. Dubbing Cruise mě docela překvapil. Sedl přesně na postavu Vincenta..klidný a chladný. Jako snad každého mě zaujala scéna s přebíhajícím vlkem přes cestu. To byla paráda. "Chlap vejde do metra a umře. Všimne si ho někdo?" ()

George3110

Tak tento film je pre mňa jedným z najlepších filmov Toma Cruisa. Už len preto že tu hral zápornú postavu a aj mu to dosť dobre išlo. Ale nie len on hral dobre veľmi zdatne mu sekundoval i Jamie Foxx. Pre mňa je tento film jedným z mojich obľúbených. ()

hackstolle

Chcete vedet muj nazor? T.C. je bulik (vlastni uvaha autora), tyhle filmy podle me neumi a ani se k nim nehodi. K cemu on se vlastne hodi? No to teda opravdu nevim. Rozhodne bych si ho mezi top ten hercu nedal, nicmene se na to podivejte, mne to prijde ale jako ztraceny cas. Tri jsou moc, takze davam dve, a to snad jen kvuli obstojne zapletce. ()

HarlanWade

První hodinku osobně považuji za vrchol toho, co si lze představit pod pojemem "stylovost" - suveréně natočená jízda života a smrti v taxíku, kde může jedno rozhodnití znamenat konec a druhé zase začátek, jízda, která má šmrnc, spád, atmosferické napětí i dva naprosto perfektní herce. Michael Mann si zřejmě neuvědomil, jak osobitě geniální záležitost natočil a řekl si, že v jeho filmu nesmí chybět pořádná akce. A tak místo toho, aby tuhle jízdu s včasným vyvrcholením ukončil, utnul ji někde v půlce a rozjel tuctovou přestřelku s tuctovejma kecama. Jako by si prostě dal scénárista záležet na začátek, u konce onemocněl a poslední scény už byl na smrtelné posteli. Nakonec na 70% se smutně sestupnou tendencí, která se (doufám), neprojeví na Mannovo dalších snímcích. ()

nula87

Chytrý thriller se příjemnou noční atmosférou LA, slušně vystavěným příběhem a známým rukopisem Michaela Manna. Bohužel se objeví pár nelogičností ,umělých berliček a pro mě nepříliš povedený závěr, takže se Mann svému mistrovskému kousku Nelítostný souboj úplně nepřiblížil. 75% ()

drim87

Takto si představuji thriller. Mám rád když je ve filmu ze začátku pohodička a pak se něco semele a už je zle. Tady vše dobře funguje i díky skvělým hercům, atmosféře a výborné hudbě. Jeden z mých nej filmů. 100% ()

yaqwsx

Příběhem tento film sahá lehce nad tři hvězdičky. Jenže pak ukáže perfektní zpracování (třeba letecké záběry na taxík), perfektní hudbu a celkově svou noční atmosféru s netrpělivým napětím ve vzduchu. A ta přidává zbylou hvězdičku. "Myslíš, že si někdo všimne mrtvého v metru?" ()

rob_troy

Jeden z nejlepších akčních herců současnosti Tom Cruise, který zde sehrává roli nájemného vraha, vás rychle dostane. Ať už taxikář Max, nebo Vincent. Film je naplněný adrenalinem i dramatickou akční zápletkou. Tom Cruise neselhal. ()

Olafsson

Skvělý thriller s podle mého mínění v životní roli hrajícím Tomem Cruisem. Viděl jsem s TC mnoho filmů, nikdy nebyl a není mým oblíbeným hercem (i když v Eyes Wide Shut je rovněž super), jeho prošedivělý Vincent se však tady pro mně stal kultovní postavou. Dialogy mně vždy přimějí zamyslet se nad tím kam směřuje můj život a zda nemrhám drahocenným časem... Viděno zatím třikrát (naposledy před dvěma dny)... ()

boombang

Ultracool thriller s bezchybními herci i režií. Tomu říkám být v napětí od začátku do konce a nevnímat žádné obvyklé logické díry - koneckonců zde snad ani žádné nejsou (nebo mi aspoň nevadily). A Cruise hraje tak, že je potěšení se na toho sektářského magora dívat. A bonus? Úžasné Finale od Jamese Newtona Howarda. ()

Greendell

Moc pěkně natočený, Tomovi to jako nájemnýmu vrahovi sedne a moc se s tim nepáře. Jen zas škoda toho happyendu, docela jsem mu fandil aby svoji misi úspěšně dotáhnul až do konce, škoda...ale jinak 4* jasný. ()

Havala

Hodně zajímavý thriller. Mám z něj pocit jakoby dlouho začínal, pak jedna akce v klubu Fever a závěr? Docela předvídatelný, žádné extra překvápko. Alespoň nechali vyniknout Mission - Impissblácké sklonny Toma Cruise. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)