Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

Lasombra

Takle má vypadat triller! Od začátku až do konce napjetí. Cruise jako chladnokrevný zabiják zvládl roli skvěle. Bohuže ale měl jiného dabéra než obvykle, takže doporučuju sledovat v originále. ()

ljukyljuk

Najvýstižnejší prívlastok tohto filmu je: PREKVAPIVÝ - pretože človek čaká podľa definície krimi / thriller / drámu a dostane komédiu jak lusk! Naozaj, tie pseduomúdre keci, tie vraždy (zabíjam si na parkete a nikto ma nevidí), tie VLKY NA ULICI!! (tie boli asi nejaký nepochopený hlboký pseudoart symbol). K tomu otrasne lacná televízna kamera, náhodičky ako sviňa, zbehnutie 16tich poschodí s ranou v hlave rýchlo ako výťah, police z IKEY a veľmi emotívny záver, akože "vráťme sa k tomu, čo som povedal, aha, veď to tak naozaj je.. a je to smutné"... Odporúčam pozrieť si, keď sa chcete baviť a robiť si z filmu srandu. Pri akejkoľvek inej príležitosti rozhodne nie. 2,5* za tie smiechy, čo som pri tomto počine (kritikmi aj divákmi na moje počudovanie veľmi dobre hodnotenom) mal. ()

Acrobat

Collateral vojde do filmového vlaku UnHollywoodu. Všimne(ol) si ho niekto? (Najlepšia akčná barová scéna, čo som kedy videl.) ()

danny_21

Zajímavá konfrontace dvou zcela odlišných postav v Mannově stylové režii nočního života v L.A., podbarvené typickou Howardovskou hudbou funguje výtečně v první polovině, potom už ztrácí tempo, rýsuje se konec, který nemusel nutně skončit klasicky hollywoodsky. Jinak překvapivě dobrý výkon Toma pro něj v netradiční roli a tentokrát ne až tolik výrazný Jamie. Mann umí lepší snímly, ale co by za to jiný "tvůrci" dali, že - 75 % ()

Khamsin

Asi v žádném filmu se mi Tom Cruise nelíbil tak, jako v Collateralu. Výborný thriller, který ani minutku nenudí. Osobně bych odebral podrobnější zabírání se policajtama - ti tam byli navíc. Bohatě by stačilo, kdyby se z ničeho nic objevili pak v tom klubu. Dialogy taky nebyly zdaleka dovedeny k dokonalosti, určitě mohly být v určitých fázích promakanější.. :) Proto dávám hvězdičku dolů, ale celkový dojem je stále výborný a silné 4* si určitě tento film zaslouží.. ()

Kingjiri

Netradičně pojatej thriller, ve kterym mě nejvíc zaujaly herecký výkony. Tom Cruise byl jako tajemnej nájemnej vrah fakt skvělej a Jamie Foxx jako obyčejnej taxikář zase hodně sympatickej. Pochvala dál putuje za slušnou atmosféru, pár akčních scén (klub) a slušnej příběh spolu se závěrem. Menší mínus dávám za divnej výběr hudby, podkreslující určitý scény. Nejvíc ale musim zkritizovat fakt, že i tady je stejně jako v případě Public Enemies točeno na 25 FPS. Kvůli tomu pak nějaký scény vypadaj jak turecká telenovela a kazej dojem z jinak hodně dobrýho snímku. Nevim, proč tohle Mann dělá, ale je to vrchol nevkusu. Kdyby se točilo na klasickejch 24 (resp. 23,98) FPS, neváhal bych se čtvrtou hvězdou, takhle jen tři silnější. ()

vincchuppo

Zajímavě postavený thriller. Taxikář a profesionální vrah nás provázejí tímto řetězcem událostí. Te to opravdu dobře napínavé a má své kouzlo. Líbily se mi rozhovory v taxíku a zakončení bylo fajn. ()

sehe

Dostatočne akčné s dobrou hudbou a vtipnymi dialogmi,ale chladnokrvný zabijak Tom Cruise vyzera,ako celkom dobry notar a beží s prestrelenou pecenou lepšie,ako Usama Bolt,no napriek tomu má to veľmi bavilo. ()

bono22vox

Tom Cruise je zde naprosto genialní. Jako najemny vrah v psychologickém thrileru u něhož ,,psychologický" překvapivě neznamená ,,plný keců". Myslím si, že čím víc thrillerů jste viděli, tím vic oceníte rafinovanost Collateralu. Já ho hltal velkymi sousty. Michael Mann mě totálně odrovnal. Překvapení v každém kousku! Krásný filmový zážitek. ()

loveless

Collateral není špatný film. Úplně mi neseděla kamera, nějaké nelogičnosti, Tom Cruise jako zlý hoch a otravně ukecaný taxikář Max. ()

Inozuka

Noc je moje nejoblíbenější část dne a v Collateralu těch slunečních paprsků moc nevidíte, takže už jen z toho důvodu je zaděláno na pár hvězdiček navíc. Hodně se mi líbily záběry z vrtulníku na noční LA a taxík jedoucí poloprázdnými ulicemi. Nádhera. K tomu naprosto nečekané obsazení Toma Cruse do role prošedivělého nájemného zabijáka se sympatickým nihilistickým postojem ke světu: "Není dobrej ani špatnej důvod žít nebo zemřít." "Na čí straně jseš?" "Na ničí. Ber to tak, miliony galaxií se stovkama miliónu hvěz a tečka na jedný z nich. To jsme my. Jenom záblesk vesmíru. Ten fízl, ty, já... Kdo si toho všimne?" Nejlepší je polízanice v jazzovém klubu. Asi si budu muset přečíst životopis Milese Davise, člověk nikdo neví, kdy se mu to bude hodit.... Bod sundavám pouze za příliš popcornovo cocacolovou předzávěrečnou honičku. ()

ZnalecH

Pěkná akční střílečka s dobrými myšlenkami. Něco mi tam do sebe přímo nezapadalo, ale jinak rozhodně jedná o dobrý film. 85% ()

mogul01

Napínávý thriller, kde Tom Cruise hraje zápornou roli. Je to taková Mannovská šablona, dva výrazní muži proti sobě a myslím, že se to opět povedlo.. ()

Sweat55

Popravdě řečeno jsem čekal víc, ale i tak se jedná o celkem napínavej thriller. Tom Cruise je ve své záporácké roli doslova parádní a jeho šedivého zabijáka si budete užívat od začátku do konce. To samé platí o Jamiem Foxxovi, kterej hraje pohodovýho taxikáře a ze své postavy dokáže vytřískat i nějaký ty emoce. Tihle dva hlavní "hrdninové" snímku jsou skvěle napsané postavy, které mezi sebou mají celkem dobrou chemii. Bohužel scénář jako takový dokonalý není a některé chování postav, hlavně taxikáře, je celkem nelogické a pořádně nepromyšlené. Sakra, mohl zdrhnout při několika příležitostech! Taky bylo zvláštní zapojení policie, hlavně pak Marka Ruffalo. Ten se tam párkrát objevil a pak je prostě fuč. Navíc měl nějak podezřele velký štěstí, asi na něj dohlížela nějaká vyšší síla (scénárista). Ale abych nehanil jenom scénář, i u režie by bylo dobré poukázat na pár výtek. Tak třeba v některých momentech jsem zaznamenal celkem podivnou klepající kameru a některé záběry nebyly nic extra. Taky mě u pár scén vadilo zvolení hudby, která místo toho aby navodila lepší atmosféru, danou scénu pokazila. Ale i přes tyhle výtky jsem si film, hlavně díky dobré hlavní dvojici, docela užil. ()

gemi

Brilantní thriller, kterému k dokonalosti chybí jenom uvěřitelnost. Scénárista sice v zásadě odvedl skvělou práci, ale méně je někdy více. Těch náhod je tady prostě strašně moc. U jedné si člověk řekne "může se stát", ale u páté už lehce kroutí hlavou. Každopádně to baví. (Druhé zhlédnutí, první 7. 9. 2008) ()

GTS_PUNK

Jedna noc, jeden taxík, dvaja muži a päť zastavení. Snímka režiséra Michaela Manna z roku 2004 je už na prvý pohľad typickým akčne ladeným filmom zo začiatku nového milénia. Spája v sebe viditeľne moderné prvky nultých rokov s tradičným akčným prístupom podania príbehu. Ten sa na viacerých miestach naprieč filmom snaží pôsobiť "hlbším" dojmom - tváriť sa, že je niečím viac ako len kriminálnym kúskom, ktorý stavia na suchopárnom zabíjaní, ktoré možno vidieť v každom druhom filme hollywoodskej proveniencie. Presvedčiť o tom aj diváka sa mu však nedarí, keďže je práve tým "každým druhým filmom". Hoci na prvý pohľad pôsobí táto snímka ako originálne dielo, nemožno sa akosi zbaviť pocitu, že si "požičiava" kúsok odtiaľ a kúsok odinakiaľ z iných podobne ladených kúskov, ktoré príbehovo sledujú či už taxikárov alebo nájomných vrahov. Nehovoriac už o tom, že zatiaľ čo je Jamie Foxx vo svojej role taxikára ešte vcelku solídny, odfarbenému Tomovi Cruisovi ako nájomnému vrahovi nemožno veriť ani nos medzi očami. A nie preto, že postava ako taká by bola zle napísaná, to nie, ale Cruise je jednoducho nevýrazný, nepresvedčivý a miestami až nudný. A presne taký je vlastne celý film. Nemá v sebe nič unikátne, nič zaujímavé, nič, vďaka čomu by medzi žánrovo podobnými kúskami (a že ich je!) dokázal vyniknúť. Je jednoducho jedným z radu mnohých priemerných filmov. Príbehovo tu navyše možno zachytiť hneď niekoľko nelogickostí, ktoré nezanechávajú dobrý dojem a nepomáhajú zvýšiť jeho kvalitu. Collateral je klasický akčný film, ktorý sa tak síce nesnaží tváriť, ale tejto skutočnosti nemôže uniknúť. Zapadá a stráca sa v mori podobných filmov, ktorých sú týždeň čo týždeň plné vysielania televízií. Ak už nepoteší diváka ničím svojským, ničím extra, tak aspoň nočnú losangelskú výpravu stojí za to vidieť. Aj keď to je žalostne málo. ()

Nix

Todle bylo perfektní. Nejen, že jsem viděl poprvé Toma v záporný roli, ale fakt jako záporný, kdy si nebere s nikým servítky a dokonce i hláškuje, ale celé to bylo vymyšlené naprosto perfektně. Jasně, začátek je seznámení s taxikářem, ale jakmile Tom vleze do taxíku tak se rozjede jízda, která se nezastaví. A tak to mám rád. Tohle se panu Mannovi zase povedlo, já věděl, že v něm něco je a od dob  Heatu jsem čekal na tohle a tento film mi to dokázal. A Jamie se mi tu taky líbil. Jo takové jízdy taxikem fakt můžu, ale proto bych taxikáře nedělal, nikdy nevíte, kdy vám tam takový Tom vleze. ()

Threepwood

Typicky kvalitní Mannův film.Občas zamrzí výskyt typických klišé,a naopak potěší větší míra nečekaných a originálních scén a situací. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)