Pre Maxa (Jamie Foxx) už je jeho dvanásťročná práca losangeleského taxikára absolútnou rutinou. Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ich tváre, mihajúce sa v spätnom zrkadle, si pamätá sotva do okamihu, kedy za sebou zabuchnú dvere. Ale na klienta z dnešnej noci, nájomného zabijaka Vincenta (Tom Cruise), tak skoro nezabudne. Vplyvný drogový kartel sa má objaviť pred federálnym súdom a tak je treba eliminovať piatich korunných svedkov. Všetci sa vyskytujú v Los Angeles, a tak Vincent nastupuje do Maxovho taxíka, berie si ho ako rukojemníka a pre dvojicu sa začína rušná noc. Ak Max nebude spolupracovať, skončí s guľkou v hlave. Ak bude spolupracovať, stane sa komplicom. Keď sa po prvých komplikáciách stane žlté auto cieľom jednotiek L.A.P.D. a F.B.I., prežitie nesúrodej dvojice je nečakane závislé na jednom od druhého. (oficiálny text distribútora)

dinho_

Skvělý snímek, mohl být ještě lepší nebýt oné digitální kamery, na ní jsem si těžce zvykal. Pár nesrovnalostí ve scénáři by se našlo, ale příběhl byl jinak velice zajímavý, psychologicky silný a napínavý. Cruisovi nezvyklá role záporáka seděla a během filmu si získal mé sympatie. ()

saladín.

Stylovy nocny thriller ktory v ramci zanroveho bontonu poslednych rokov priebezne nadhadzuje na efekt a vyplnenie casu vobec nie nezaujimave myslienkove mcguffiny (bozi nadhlad s naslednou vymenou roli, predpeklie velkomesta - ano, potom i fyzicke, na jemne apokalypticke sceny v šere ducduc-klubu by sa nemalo zabudnut), aby to nasledne zahral na bezpecnu istotu mainstreamu. Cruisovi sa to chvilami takmer dalo verit, v kompaktnosti nic nechyba, ale nema ani co nadchnut. Snad len chvilka poezie (ano, dnes je nedela): vlci vo velkomeste, ale tak nejak bez zapojenia. Este kusok a mohlo to byt fakt zaujimave. ()

Zeddi

Jeden chlápek co řídí taxík a jeden zákazník co je chladnokrevný nájemný vrah. Nejdřív mi Tom Cruise do role onoho zabijáka moc neseděl, ale postupem děje jsem si na něj tak zvyknul, že na konci říkám ano Tome zahrál jsi to skvěle. Možná mi trochu vadilo psychologické rozpytvávání a filozofování. To mi k nájemnému zabijákovi moc nesedělo, ale akční a napínavé to tedy bylo. Líbili se mi zvraty a jak Jamie Foxx (taxikář) dokázal řešit situaci.Opravdu dobře udělané, svižné, napínavé. ()

E.T.Martin

Velmi chytře natočený a velmíi napínavý thriller, který stojí na chemii dvou naprosto odlišných postav, přičemž oba hlavní herci Cruise a Foxx opravdu válí. Skvělá je i práce s kamerou, která kouzlí nádherné obrazy, a poměrně pestrý hudební doprovod, který vystihuje atmosféru jednotlivých scén. ()

freEDelL

Co předvedl v hlavní roli Tom Cruise, nechápu doteď. Byl naprosto dokonalý. Kamený výraz, ledové srdce... Tento film všem doporučuji, už jen kvůli výkonu Toma. Ale samozřejmě i děj byl velice dobrý a není moc, co bych mu mohl vytknout. Sečteno a podtrženo 80% a všem doporučuji. ()

RoB23

Co se stane, když nic netušící taxikář Jamie Foxx nabere nájemného vraha Toma Cruise? Dozvíte se v tomhle mistrně natočeném snímku od Michaela Manna. Musím vychválit skvělou kameru, která mě osobně opravdu uchvátila. ()

veverysiak

Od skoro úplneho začiatku chlapi nahodili veľmi svižné tempo, ktoré trvá až do konca, a je treba povedať, že máloktoré kúsky oplývajú takouto kondíciou spojenou s naozaj kvalitnou akciou a príbehom, navyše zápletky v tomto deji nie sú účelovo vyskladané, ale sú hodnoverné a uveriteľné, zaujímavo charakterovo i vizuálovo pôsobí Cruise, ale aj tak je realistickejší v tých opačných polohách, takže 80%. ()

qwertasip...

Pokud máte rádi thrillery, ve kterých ten „hodný“ vede psychologickou válku s tím „zlým“ (Nelítostný souboj, Obchodník se smrtí, Training Day, atd.), pak se vám pravděpodobně bude líbit i Collateral. Důvod? Inteligentní dialogy mezi sociopatickým nájemným vrahem a jeho taxikářem, který nic neměl tušit („Slyšels někdy o Rwandě? Během pár týdnů tam pozabíjeli 800 000 lidí a tys pro ně nehnul ani brvou. Já oddělam jednoho tlusťocha a tebe to rozhodí.“ „Možná měl rodinu, žena a děti teď budou vyrůstat bez táty. A navíc já stejnak neznam žádný Rwanďany...“ „Toho chlápka v kufru taky ne.“), vtipné hlášky („Já ho nezabil – zabily ho kulky a pád.“), skvělá hudba, svižný děj a geniální výběr hlavních rolí. Tom Cruise (naštěstí) smáznul image milého hezouna, a coby šedovlasý zabiják vypadá skutečně přesvědčivě. Co se týká Jamieho Foxxe, tak ten se tváří, jako kdyby se už v taxíku narodil. Zasloužených pět hvězdiček! ()

Ssova

Jeden z hodně dobrých filmů... Jen jsem měla problém, že od začátku druhé vraždy do konce třetí jsem se drobátko začínala nudit...Začátek byl perfektní, skvělé dialogy, o výkonech obou hlavních hrdinů nelze pochybovat.Ale jak jsem řekla, při druhé a třetí vraždě mě napadlo : A co dál? Kdy se Max vzepře nebo se něco stane? To si bude Vincent celý film jezdit po L.A. a vraždit a v posledních pěti minutách se dozvíme pointu? No při čtvrté vraždě, tedy v momentě, kdy se do všeho zapletla policie, jsem si oddechla. Nebýt toho - možná jen pro mě - hluchého místa, hodnotila bych všema 5 hvězdičkama. Takhle dávám 4. ()

matow

Čakal som rutinný thriller ktorý pozriem v oddychovom tempe a myslel som že Cruise-Foxx v Mannovom prevedení budú sice dobrý a nič viac ale táto partička uvarila výnimočný,napínavý kúsok ktorý som od druhej polovice doslova hltal,paráda,paráda,skvelá atmosféra v dobrom balení a prepracovaná psychológia hlavných postáv,dialógy v taxíku nemali chybu. ()

peaceNwar

Veľmi neobyčajné dielo. Ako jeden z mála filmov sa snaží o autentické zachytenie určitej témy v nesamoúčelnom deje, ale v príbehu, ktorý by sa veľmi pravdepodobne mohol stať každému taxikárovi. Scenár sa tiež zdržiava akýchkoľvek dejových skratiek a rušivá, no dokumentaristicky pôsobiaca kamera pod taktovkou umného režiséra vytvára naozajstný pocit reality. Takto nejak si predstavujem novú éru v kinematografii, kde sa filmy budú snažiť čo najviac priblížiť dokumentu. Narozdiel od podaktorých spolukomentátorov som sa ale ja vôbec nenudil a tento snímok ma po celý čas bavil a to najmä pre jeho syrovosť, ktorá je veľmi ojedinelá v dnešnom mainstreame. Tých pár logických chýb som ochotný tomu scenáru odpustiť, námet je výborný, herci podľa môjho názoru hrali skvele a Foxx a Cruise vytvorili čudesnú, no celkom zohranú dvojicu. Režisér naozaj exceloval, no to, čo nie som schopný odpustiť, je naozaj podivná kamera. Som schopný všeličo odpustiť, ale na experimenty s kamerou som naozaj alergický. Pokiaľ nedokáže kameraman zachovať základnú kompozíciu a má stále potrebu triasť s ňou (čo ma v každom filme strašne vytáča... áno, aj u Greengrassa), mysliac si, že tak nejakým mystickým spôsobom vytvorí autentický dojem, tak bohužiaľ musím stiahnúť tú jednu hviezdu tomuto inak neuveriteľne realistickému thrilleru. Sorry, ale v kamere musí byť jednoducho prehľad. ()

Teoretik

Nebýt toho naprosto hloupýho konce tak dávám za 5* ale to jak taxikář rozstřílí profesionálního zabijáka mě nutí jednu hvězdičku ubrat. ()

Jack_F.

Výborně natočeno. Cruise podává top výkon a příběh není vůbec špatný. Jasně člověk se zadiví, že u důležité svědkyně není policie i když ví, že ji chtějí zabít, ale čert to vem. Mimochodem uživatel djakoma nevím, co dělá na filmovém portálu, když vypustí z huby větu: "Kamera je perfektní a zachycuje LA v krásných záběrech. Jediná smůla je, že tyto scény jsou pouze pro oko diváka, nic nepřinášejí a jsou vlastně zbytečné." To aby si člověk ukroutil krk nad demencí těchto slov. ()

toushirop

Neviem či som sklamaný alebo nadšený koncom filmu no rozhodne ma tento thriller zaujal. Hodiny napätia a vzrušenia stereotypného taxikára a posledné "stereotypné" hodiny nájomného zabijaka pomaly stvárňujú psychológiu 2 odlišných ľudí spojených "osudom". ()

kishi_SO

napinava krimi s psychoticky Cruisom. Ten predviedol dokonaleho psychopata. Nevinny zaciatok sa behom chvile zmeni na riadnu jazdu, ktora vsak koncom prechadza z polnej cesty na prilis hladky asfalt. ()

fafejt001

ANO SOLIDNÍ NAPÍNAVÝ PŘÍBĚH , ALE MÍSTY S HLUCHÝMI MÍSTY A CELKEM DLOUHÉ . ZBYTEČNĚ ZDLOUHAVÉ A MOHL TAM HRÁT I NĚKDO JINÝ NEŽ CRUISE . ALE VCELKU DÍVATELNÉ . JEN TO NÁSILÍ MNE MOC NEBAVÍ , ALE ASI TO NEŠLO JINAK . NEBO BY TO ŠLO ?? ASI ŠLO . TAKŽE PRO MNE ASI LEPŠÍ TŘI HVĚZDY . ()

Eeve

Two-men show indeed...Tom Cruise v roli, v akej ho často nevídame, no šediny mu seknú :) Jamie Foxx takisto veľmi dobrý. Oceňujem kvalitnú réžiu zo strany Manna, najmä veľmi pôsobivé a správne zasadené zábery nočného mesta, doprevádzané príjemne zvoleným soundtrackom (Audioslave a Oakenfold čerešničky na torte). Dá sa povedať, že niekedy aj v malom priestore sa dá spraviť veľa muziky :) Koniec sa dal čakať, jediná výtka je teda absolútna "neprekvapivosť" akýchkoľvek zvratov. Inak príjemný kúsok. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (viac)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (viac)