Pokojný život malej moravskej dediny narušia zvláštne úkazy. Amatérsky astronóm Blažej (Filip Březina) je presvedčený, že návšteva z vesmíru je tu. Lenže nikto mu neverí. Starosta Picek (Vasil Fridrich) má plné ruky práce s dotáciami a miestna policajtka Marková (Erika Stárková) rozbieha pátranie po ukradnutej cisterne. Prečo sa však sused Franta (Jakub Prachař) zrazu správa zvláštne? Akoby ho niekto vymenil! Celá dedina tvrdí, že Franta bol vždy tak trochu z inej planéty, ale toto správanie je príliš aj na jeho manželku Boženu (Tereza Ramba). Keď sa v dedine objaví Rebeka (Kateřina Marie Fialová) a s ňou neúprosný generál Sokol (Jiří Langmajer), miestni obyvatelia sa rozhodnú prísť záhade na koreň. Po svojom! (Cinemart SK)

ForGump odpad!

Rudolf Havlík se ve své nové taškařici pokouší skoro až o satiru na aktualní témata a dělá to svým tradičním upatlaným stylem a humorem velmi nevtpným o EU, Brně, české malosti a vesnické výstřednosti. Havlík by možná i měl na nějaký timing vtipů, jsou tu i náznaky chemie mezi herci, takže by mu to třeba i šlo. Jenže to snad ani sam režisér nema zapotřebí. On z toho chce hlavně vydolovat úspěch od těch lidiček, co chodí na podobné typy filmů dvakrát ročně do kina. Franta mimozemšťan je ale dvakrát tak ubožejší než předchozí Prezidentka, a na stejné vlně s Po čem muži touží. Tady není prostě nic. 10% ()

honajz odpad!

Tohle uvést veřejně do světa, tak se stydím a chodím kanály. Scénář, které by pětileté dítě napsalo daleko smysluplněji (a to vím, o čem mluvím, oba mí synové se pokoušeli v raném věku psát povídky), plný nelogičností, podivných střihů, nevysvětlených situací... Například na začátku vidíme velkou vesnickou slávu a nějaké ty holky z vesnice - ke konci to ale vypadá, že vesnice vymřela, vesnické holky zmizí, a zůstane tady sedm statečných... Létající talíř chvíli vidět je, chvíli je maskovaný, pak zas vidět je - a asi ho nějací šikulové rozeberou (?). Těžko říct, vidět nic není, nebo že by se divili, co to rozebírají. Agentka CIA v Brně je fakt holka z kanclu, fakt si ji vedení před přijetím neprověřilo? A Franta se pak nakonec rozdvojí? A k tomu jak došlo? A s postavou Ĺangmajera (haha, také jste si vzpomněli na Copak je to za vojáka?) se stalo co? Celé to navíc připomíná historku tak na jeden díl nějakého seriálu, třeba Vinaři, speciální vánoční díl, ale na film je to fakt chabé a slabé. O to víc mě zaráží, že to dostalo finanční podporu ministerstva kultury i Jihomoravského kraje! To tam na těch komisích nesedí někdo soudný, kdo by jim rovnou řekl, běžte s tím dětinským rádoby humorem někam na základku a sehrajte to jako divadlo pro malé děti? Ty se tomu možná budou smát. (A mimochodem, i ten Troškův humor působí chytřeji, než tohle tady.) Vzpomněl jsem si během sledování se smutkem v duši na Macourkovy a Vorlíčkovy sofistikované a propracované komedie, kde vše do sebe zapadalo a dávalo smysl i přes řadu postav. Nejvíc mě štve, že Pražáci zas prokázali svůj omezený pohled na lidi dál než osm kilometrů od hranic Prahy a pražských kaváren. Myslím, že občané Syrovic se po zhlédnutí dílka mohou leda také stydět. Dobře dělají některé jihomoravské vesnice, že pražské filmaře vyhazují a nenechají je u sebe točit, jako se to stalo třeba u rovněž zpackané Svatby na bitevním poli. Jste pak jako burani pro ostudu celému národu. Ale zpět k filmu samotnému - nějak jsem nepobral ani konec, kde ufoun v kráteru na poli div neumírá, a srdceryvně klade na srdce, aby muž zůstal se svou samičkou, aby pak zvládl v pohodě převoz do Brna a ještě se prošel po Svoboďáku. A úplný konec s vajíčky - gremlins?, critters?, chystá si Havlík pokračování? a průjezdem traktoru kolem strašáka, co to bylo za wtf? Jo, a skloubit jakoby pokračování filmu s nepovedenými záběry z natáčení, to je také dada. Tady se žel nepovedlo nic, scénář je mizerný (a to jsem třeba nezmínil otázku, kterou jsem si kladl, co dělá Franta mimozemšťan v době, kdy není v záběru?, chodí prostě po vesnici od potoka k lesu a zpět?), mizerné herecké výkony, samozřejmě pražský povinný poukaz na dezoláty, mizerný střih, nenavazující záběry, opravdu otřesná mizanscéna (kdo z diváků by dokázal popsat, kde se ve vesnici co nachází, kam zrovna jede jeden traktor, kam druhý, kde se nachází ten bufet u řeky apod.?), prostě tohle promítat leda s filmy Toulové na FAMU jako otřesné příklady toho, jak se filmařina fakt, ale fakt nedělá. (Abych nebyl obviněn z předpojatosti, moje manželka, která má velmi široký záběr tolerance a zvláště u českých filmů, po tři čtvrtě hodina prohlásila, že je to kravina a že jde raději spát). () (menej) (viac)

Dale

Pár vtipných momentov to malo, keď sa preberal covid a Soros, ale inak hovadina jak traky, pre skupinu IQ 80-. Ten Havlík padá od prúseru k prúseru čoraz hlbšie do sračiek a pritom kedysi vyzeral na schopného rejžu a hlavne scenáristu, keď natočil Pohádky pro Emu. ()

honajz2 odpad!

Tak to jako ne, to bylo jak kudlou padesátkrát do zad, on tady někdo natočí sci-fi komedii, ještě dokonce o mimozemšťanech, jedno z mých oblíbených sci-fi témat, a vyleze z toho takové lejno? A to jsem tomu chtěl, já blbec, až do samotného konce dát aspoň hvězdičku za snahu a něco jako technické zpracování, snad i za zmínku Vranova (což je asi druhý nejzáhadnější UFO případ u nás hned po Miličíně, kde se teprve děly psycho jevy), ale po naprosto zpraseném ukončení, které není ani ukončením, ani utnuté, prostě nic, jsem se rozhodl sáhnout po odpadu. Mělo mě varovat, že to točí naprosto netalentovaný Havlík, který už ani ty kýče nezvládá jako kdysi, ale sci-fi v českých luzích a hájích prostě neodolám, i kdyby za tím stála má noční můra Dan Svátek. Po tomhle si i Trošky vážím, protože on aspoň lidové komedie točí tak, že to má hlavu a patu, začátek a konec a určitý typ humoru, který je sice jednoduchý, ale aspoň na sebe navazuje a umí se vyvíjet. Tohle je už někde na úrovni Petra Zahrádky či Divokého piva, tedy těsně nad dnem, které otevírá Prezidentka a jako dosavadní dno uzavírá má výše zmíněná noční můra. Už jsem se snad uklidnil, tak k samotnému filmu. Jednak je fascinující Havlíkovo rozhodnutí, že satirizovat buranství, stereotyp o vesničanech a konspirátory se rozhodne vyloženě buranským humorem, takže spíš než satira je to high-five dvou proti sobě jdoucích stran, které ani neví, že mají jít proti sobě. Mimo to nás čekají nejhloupější gagy, jaké se dají na poli současných českých komedií najít, tudíž naprostá trapnost střídá další, která je dvojnásobně trapnější a u následujících to násobení platí zrovna tak. Sci-fi "zápletka" je maximálně upozaděná, vede zase, nejklišovitější možná, romantická podzápletka a stupidní hovory místních svérázných figurek a ačkoli měl Havlík ukázat vzhled mimozemšťana v plné kráse, nezachraňuje to fakt, že o něj skoro nejde, jen se o něm mele a v podobě Prachaře občas putuje vesnicí a opakuje to samé pořád dokola. Kamera je otřesně líná s naprostým minimem dobře zarámovaných záběrů, střih je naprosto zmatený a naprosto boří možnost chápat prostor fikčního světa, postavy mění charaktery jak ponožky, skript je plný chyb, mizanscéna je naprosto nezajímavá a herci nemají co hrát; snad jediný, kdo tu má roli, kde by se mohl předvést, je Langmajer, ale ten z zúčastněných dopadá nejhůř, jelikož je opravdu otřesný a dokazuje, že už se herecky zabil. Přitom v době Pravidel lži by to zvládl dokonale, klidně i naprosto vážné, ale tady bylo mimo tak moc, jak to jen jde. Mnoho prvků se jen objeví a zase zmizí, bez většího zapojení do děje (kruhy v obilí, osud trosek lodě, dva Frantové...) a řemeslně je to vůbec naprosto diletantské, někde na úrovni amatérského filmu s rozpočtem profesionálního a scénářem jak od nejprůměrnějšího žáka šesté třídy základní školy. A v takto zprasené podobě to dostane zelenou a dokonce i příspěvek od Státního fondu české kinematografie? Sorry, chtěl jsem z toho vyždímat aspoň hvězdičku i kdyby to bylo sebeblbější, dokonce jsem se na to nedíval sám a trochu se posilnil alkoholem, aby se mi to lépe smálo, ale tohle fakt nešlo a naprosto, ale fakt naprosto nijakým závěrem mě to jenom vytočilo. Horší letošní český film čekám už jen od Evičky Toulové... (lepší) odpad! () (menej) (viac)

M.i.k.e

extrémní ptákovina (i když o něco menší než sem čekal) ve které je Prachař v Edgarovském módu až druhá nejbizarnější věc hned za agentkou CIA z Brna. I když Prachařovi kreace tu a tam vyvolají lehčí úsměv, tak Franta jako komedie moc nefunguje a jako sci-fi, nebo snad dokonce drama už vůbec ne.  Předpokládám že jedním ze zdrojů humoru mělo být to jak to "funguje" na vesnici, ale tyhle troškovské klišé už jsou dneska trochu za zenitem...40% ()

bourec

Vlastně to je taková neurážející ptákovina. Ale vlajícího Prachaře si mohli odpustit. Pak bych možná jako recesi dal i tři hvězdy. 30%. ()

MajkHany

K téhle slátanině můžu napsat akorát "K téhle slátanině můžu napsat akorát, že stála řádně za hovno a taky sem to napsal" že stála řádně za hovno a taky sem to napsal. ()

bobstock

Kuba Prachař si tak moc vyhazoval kosti z kloubních jamek při rozšafných večírcích až Ruda Havlík dostal nápad. E.T. od seňora Spielberga byl dobrej, ale co kdybychom přivedli galaktického mimoně tentokrát i do naší ´´moravské vsi´´ a trochu tam poškádlili místní rozverné figury? Lidová zábava, která nikam z naší maločecháčkovské velikosti, věčně opilých a předsudečných postaviček neuhýbá. Což o to, člověk to čekal a vlastně to dostal. Akorát kvalitního humoru pomálu, spíše žádný. Vše má vyplňovat skupina obyvatel místní dvojika pankáčů, starosta, zemědělec s děravou stodolou, parta chlapů z hospody, policajtka a specialní CIA z Brnele. Scénář byl opravdu bolest hodná moudráku. V jedné scéně jakžtakž něco někam posunou a hned v další se katastrofálně předstírá a improvizuje hrůza povídat. Prachaře vyjmu, ale Tereza už mi s tím jejím štěkáním v každé roli leze na nervy, stejně asi jako jí její chlapští herečtí kolegové. Fridrich naprosto mdlej starosta, Stárková tragikomický zástupce zákona, bože už nejsou devadesátky v Hošticích tvl. Kateřina M. Fialová to s prominutím odsrala naprosto trapně napsanou a pitomě zahranou vyšetřovatelkou a Langoš konečně nechtěl nikoho oprcat, i když možná. Nakonec všechno tak trochu drží pokupě prověření, vesničtí nádeníci Noha, Kikinčuk a Navrátil, kteří jediní působí jako skuteční lidé. Pár slušných vizuálních triků, zvuk a hudba, která je ke skutečnosti, kterou jsem prodělal na plátně až nebetyčně dobrá. Škoda, že tvůrce místo přiblblých fórků o opilém Jarmilovi nezkusil trochu více strašidelného tajemna než se vám odhalí ´´zelený šmejd´´ haha  a poté nějak chytře nepřispěje ufon ke zlepšení stavu na vesnici Houňov či jak. Asi to bylo na dlouho, co jsem byl zase na české ´´komédii.´´ Havlík splnil zadání a díky němu i své představě klouže snímek zde na csfd k téměř černým číslům. 25% ()

mira007

Slunce, seno, UFO a i s tím originálním Pláničkou. Největším překvapením je, že jsem to čekal úděsnější, ale ono to nebylo tak hrozný, ikdyž to naplnilo ty neblahé očekávání, že kdokoliv se tady pouští do crazy komedie nebo sci-fi, tak zabloudí do zoufalosti. Česká vesnice kde přistane létající talíř měla zábavnýho jen starostu - výborný Fridrich, ale jinak obec plná dementů tak jako vždy ve filmovém podání. PS: Langmajer tady měl jednu z nejméně uvěřitelných rolí kariéry a ještě trapnou, ikdyž se to v celém filmu celkem ztratilo ()

Johny303

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Tvůrci zjevně tápali v tom, jaký žánr následovat. A tak nám predložili podivnej mišmaš, kterej jako celek nefunguje a diváka po většinu času nudí. Až na dvě tři povedené hlášky a Prachařovo mimořádné pohybové kreace nemá film nic.. ()

Brtniik

Viděl jsem v kině. Docela ptákovina, ale šlo to. Překvapilo mě, že výbava zásahoveho vozu CIA obsahuje kempovací svítilnu vyráběnou před 50ti léty v NDR. I další přístroje (i v brněnském dispečinku CIA) jsou TOP leda v představách filmařů. ()

Ydrosten

Měly by už konečně platit nějaké zákony u natáčení filmů, které by třeba nařizovaly tvůrcům bydlet měsíc na vesnici nebo malém městě aby konečně pochopili všichni zůčastnění že od 80tých let se "vidlákov" hodně změnil. Bydlím v ještě větší díře než jsou tyhle Huhovice (nebo tak nějak) a v životě jsem tu neviděl takový idioty, mentály a omezence, jako v takových filmech. Zasmát se není čemu, vidět není co, poslouchat dialogy je utrpení a herecky to nemá kdo táhnout, protože jsou jim napsány idiotské role ve kterých se jen pitvoří, křičí, uráží, nadávají nebo vedou trapný keci. Už za to prostě odpad (Pokud vás bude ukecávat drahá polovička že chce zase jít do kina na komedii, nenechte se ukecat jako já) Kromě 2, 3 světlejších (čtěte nejméně dementních a nejméně trapných)   momentů, tady je všechno opět typicky trapné, klišé, hloupé, nevěrohodné a unavené. Jako u mnoha jiných filmů je pro mě záhada že na tom jde vůbec vydělat tolik peněz aby se vyplatilo tyhle škváry neustále točit. Asi by se tomu dala udělit jedna hvězda za pokus udělat i v našich končinách mimozemskou variantu invaze ale fakt to nefunguje v takovém provedení. ()

FeroFabus odpad!

Tak jsem si říkal, kdo může dát peníze na takou totální hovadinu. Podíval jsem se kdo má produkci. A ejhle. Voláková  a Flenerová, které měli produkci u těch největších Troškových sraček. S takovými lidmi jde dosraček celý český film. ()

sykyntosh

Na začátek je třeba pochválit výpravu a v první řadě efekty, které na naše poměry vypadají dobře. Také je nutno ocenit tvůrce za odvahu pustit se do sci-fi žánru a pokusit se o něco nového. Tímto však veškeré pochvaly končí. Nejhorší na tom všem je scénář, který je v nejkvalitnějších scénách pouze naprosto hloupý. V těch ostatních je to něco nepopsatelného. Aby jste mě pochopili, museli by jste to vidět, ale nikomu z vás to příliš nedoporučuju. 3.5/10 ()

Jonatána

Ano, je to neuvěřitelná kravina. Ale s tím jsem na to šla. A smála jsem se skoro celou dobu. Bylo tam hluché nudné místo, ale naštěstí netrvalo dlouho a pak jsme se smáli všichni. Ne, není to inteligentní humor, ne, není to umění, ne. Ale jestli vám nevadí nesmírná hovadina, pobavíte se. A až to bude v telce, klidně se podívám znovu. Abych nezapomněla: Jakub Prachař je skvělý a partička Kikinčuk, Fridrich, Teplý a Noha je prostě boží. ()

rublik05

Námět na mě zpočátku nepůsobil vůbec špatně, zahraniční sci-fi komedie bývají často velice vtipné, doufal jsem také, že pan Havlík po těch několika silně podprůměrných počinech konečně přijde s něčím solidním. Začnu tedy pozitivy. Snímek je poměrně slušně natočený, efekty ani moc nebijí do očí, potěšila mě i vcelku příjemná atmosféra. Z herců zde nejvíce vyčnívá Jakub Prachař, jehož gumové kreace jsou absolutně neuvěřitelné, bavila mě i chemie mezi Filipem Březinou a Kateřinou Marií Fialovou. Teď k negativům. Příběh jako celek absolutně nefunguje, kromě několika popkulturních odkazů toho příliš nenabízí, humor si s diváky po celou dobu hraje na schovávanou, spousta scén je extrémně nezáživných až otravných, zkrátka jedno velké zklamání. Mohla to být obyčejná ztřeštěná vesnická komedie, potenciál tak rozhodně byl, využít se ho však podařilo jen minimálně, což je ohromná škoda. Vzniklo z toho takové přihlouplé, nudné, nevtipné něco. Řemeslně slušné, obsahově tragické. 3/10. ()

pushover

Takové Slunce, seno, mimozemšťan, ale bez humoru. Na odpad to není, protože je za tím vidět spousta dobře odvedené práce. Velmi povedená kamera, střih i triky, výborný zvuk a hudba. Jen obsah a především dialogy jsou tragédie. Pan Havlík si vyzkoušel, že ne vše co působí vtipně na papíře je vtipné i ve filmu. ()

PichyjePan

Konečně nějaká česká komedie, u které se člověk zasměje a nechce při jejím sledování spáchat nežití. Prachař jako mimozemšťan výborný. Dal bych si vajíčko... A taky se musím někdy podívat do Brna, protože už ho nikdy neuvidím stejně :D ()