Rodáci

všetky plagáty
TV spot
Československo, 1988, 20 h 3 min (Minutáž: 89–95 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Kamera:

Kristian Hynek

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová, Emma Černá, Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská, Soňa Novotná, Karel Roden (viac)

Přežili válku a teď někteří nevědí, jak naložit se svým životem. Válečné i poválečné osudy lidí v  malém jihomoravském městečku podle románů Jaroslava Matějky. Mladý Petr Vitásek z jihomoravského městečka Radeč je prostořeký idealista, který má rád pití a děvčata. Po konfliktu s kolaborantským profesorem je vyloučen z gymnázia a přidá se k partyzánům. V přestřelce je raněný. Po válce se stane v Brně redaktorem komunistických novin... Seriál sleduje společenské proměny malebného jihomoravského maloměsta v období 1942 - 1948. Mapuje dobu a lidi v jejich proměnách, v jejich občanských postojích a činech a v jejich charakteristické mnohotvárnosti. Rozsáhlý seriálový projekt podle románů Jaroslava Matějky "Rodáci a odrodilci" a "Kam jdete, rodáci" natočil Jiří Adamec v roce 1988 na politickou objednávku KSČ k 40. výročí Vítězného února. (TV JOJ)

Dauphin23 odpad!

Fascinuje ma na tom ten obrovský zoznam top hercov, ktorý rok po dokrútení tohoto skvostu už vykrikovali po námestiach a demokraciu v kýbloch roznášali. DOBRE SI HO PREČÍTAJTE!!! ()

sunwukung6

Tak zde nechápu proč tolik odpadů? Perfektní herecké obsazení,dobrý děj který má šmrnc a té bolševické ideologie už tam také tolik není jako v jiných čs.seriálech točených v 70 a 80 letech.Pro mě je to opravdu zajímavé dílo s celkem dobrým scénářem a kvalitními hereckými výkony.Jde určitě o úhel pohledu,ale já dávám 4 hvězdy.Kdo má rád dobré české herce a českou kinematografii určitě si v tomto seriálu najde nějaké pozitivum. ()

Birkhoff

to, že jsem tomuto skoro post totalitnímu, velkorozpočtářskému počinu, přisoudil ***** , je ta skutečnost, že Adamec, už v té době (cca. rok 1986 max.1987) velmi dobře věděl kam budou směřovat jeho kroky. A na druhou stranu, žádný jiný seriál v ČSSR neměl takový obrovský rozpočet jako právě Rodáci. ()

JerryPilsen

Překvapivě docela slušný.Je jasný,že všichni dobří jsou komanči,ale zase není nic úplně černobílé.Začátek v posledních letech války byl velmi realistický i s charaktery postav.Uvidíme co bude dál,až příde na osumačtyřicátej a pak. ()

Ferguson odpad!

Nepochopím, jak se tohle mohlo natočit v roce 1988. Do nebe volající drzost, za kterou by se měli všichni tvůrci stydět. Je možné, že je v roce 1988 komunisti ještě nutili k účasti na takových projektu.!? ()

fandorin1 odpad!

Odhléhnu-li od propagandistického záměru tvůrců, seriál je špatně natočený. Neskutečně roztahané, každý díl mohl být o půl hodiny kratší. Spousta hluchých míst, zbytečných záběrů. Jiné seriály oné doby měly mnohem větší spád, živější figury. ()

JSYSMHJF

Válečný začátek celkem slušný, a u toho to mělo také zůstat! Pak, i když pominu ideologii, bych stříhala, stříhala, stříhala ;-) Snad díky hvězdnému obsazení možno jedním koutkem nahlédnout, ale ani tak jsem nevydržela víc jak polovinu, někdy snad byl televizní čas daleko pomalejší než ten reálný, z krátka fuška! ()

BigJohn02 odpad!

Já to tehdy viděl celé. Vždycky jsem byl zvědavý, jestli i další díl bude stejná kokotina jako minulý. A ono ano. Chudák Šťastný zahrál tak nesympatického komouše, že dalších 10 let ho člověk viděl jen jako Vitáska s holí. Živě si vzpomínám, že seriál ztrhala i tehdejší kritika, a to vedlo k tomu, že po jednom ze závěrečných dílů vysílala TV "besedu", kde jakási postarší soudružka "dílo" obhajovala s tím, že s holkama z brigády socialistické práce na dílně se dohodly, že to byl NEJLEPŠÍ seriál v historii televize. Absurdita jak z 50. let, kdy psali úderníci z Kolbenek na ÚV KSČ, že musej popravit ten kontrarevoluční šmejd.... Vsadím se, že tenhle seriál si baba Semelová pouští každý večer před sp(r)aním... ()

lineker odpad!

Hnusná komunistická propaganda. A úvahy o tom, že je to slušně řemeslně zvládnuté jsou zcela mimo. Řemeslně dobře jde natočit i plynování Židů soudruzi. ()

v.pohode odpad!

Přehlídka komunistickýho marastu a v podstatě nekoukatelný seroš. Je mi jasný že objednávka KSČ se jen tak neodmítá, ale teda vocaď, pocaď! Někteří herci asi tu páteř fakt nemají. ()

pajkir

za komančů jsem se nedíval, mrknul jsem se až tedˇ...jasně, ideologie z toho kape, chtělo by to zkrátit, ale zase tak strašný to nebylo... ()

xplsek01

Válečné období vykresluje seriál dokonale. Skvělí herci, režie, vykreslení atmosféry, uvěřitelné lidské osudy, emoce, bojové scény i hudba. Poválečné období odráží dobu jaká byla. Společnost se rozdělovala. Většina, která tehdy umožnila nástup komunismu, neměla ani tušení co bude následovat. Paradoxem je, že to netušil ani Gottwald. Vy, kteří seriálu dáváte odpad, jste ho nikdy neviděli. ()

godal

Je to kravina,ale proti dnešním seriálům neskutečná perla...Asi hlavně vzhledem k špičkovému obsazení.Tohle bych přehrával dnešní žumpě v umění,jako základní učivo pro někoho,kde chce něco umět.Zahrát i v blbosti skvěle... ()