Big Bear

Tak jsem narazil na tuhle záležitost a jestli si to dobře pamatuji, běželo to před revolucí v TV a snad to ani nedovysílali celé páč přišel listopad... Oproti jiným serošům z různých to dělnických či družstevních prostředí těšících se u diváctva velké oblibě tohle už tenkrát národ vnímal jako těžkou propagandu. Režim to měl navíc už nahnuté takovým způsobem, že se dal tušit jeho konec. Nefungovalo nic a sami soudruzi tak nějak neměli sílu krom nekonečných keců a schůzí s tím něco dělat. Už jsem viděl lecos prorežimního, s podivnou zvráceností se na to dokonce specializuji a tento zářez na pažbě mi už v tom výčtu normalizačních a budovatelských filmů chybí. Ale budu to brát poctivě díl od dílu, takže dávat tomu odpad jen proto, že celek je na odpad nebudu. Třeba první díl moc tendenční nebyl, byť samozřejmě už tam padne pár náznaků o komunistickém protifašistickém odboji. Všem pak kraluje španělák Kratina. Kdo je ve filmu super je esesák Otto Ševčík, který byl těmto rolím úplně předurčen. Film je doslova přepěchován jednou hereckou hvězdou vedle druhé, nevím zda ještě tehdy v tom roce 1987-88 v tom museli všichni hrát, nebo chtěli. Každopádně tam těžko narazíte na neznámé jméno. To samozřejmě herecky seriálu děsně pomohlo. Jak jsem psal, budu hodnotit pocitově, takže první díl byl celkem fajn. Máme tu odbojné Sokoly a nějakou komunistickou buňku. Proč ne, leckde to tak bylo. Gestapo je drsné, technika dobová a vůbec důraz na reálie je ve filmu velký. V tomto ohledu tomu není moc co vytknout. Ohledně ideologie jistě bude v dalších dílech hlavně těch poválečných hůře, ale tenhle se mi líbil.  * * * * ()

topi80

Tak jsem se konečně do démonizovaných rodáků pustil. Začátek byl i přes rozvláčné tempo poněkud náročný na zorientování, zvlášť když za jednáním mnohých postav, jak se zdá, stojí mnohem složitější motivace. V prvním díle mě bavily i Vitáskovy "drzé provokace", byť už zde pozoruji zárodek toho, co je poté terčem vtipů či kritiky spoludiskutujících. Produkce seriálu byla co do rozpočtu a rekvizit velmi velkorysá a je to vidět. Hvězdu ubírám za trochu chaotickou dramaturgii (či režii). Úvodní části jsou zde hodnoceny lépe než pozdější, tak jsem zvědavý, kam se bude vyvíjet mé hodnocení. ()