Plukovník William Ludlow (Anthony Hopkins) opustil armádu Spojených štátov, pretože nesúhlasil s genocídou indiánskych kmeňov, a so svojimi tromi synmi Alfredom (Aidan Quinn), Samuelom (Henry Thomas) a Tristanom (Brad Pitt) sa usadil na farme v Montane. Keď si v roku 1913 Samuel priviedol na usadlosť krásnu snúbenicu Susannah (Julia Ormond), nikto netušil, akým významným spôsobom ovplyvní život rodiny. Zatiaľ však v Európe vypukla vojna a všetci bratia sa proti vôli otca dobrovoľne prihlásia do armády. Krvavé jatky vojnového besnenia si zakrátko vyberú krutú daň - Alfred je ťažko ranený a Samuel umiera... Tristan pomstí smrť svojho brata a po skončení vojny odchádza na more. Keď sa po čase vracia do Montany, netuší, že ho čaká vášnivý milostný vzťah s osamelou Susannah, že sa jeho brat Alfred stane kongresmanom a že on sám bude kvôli záchrane rodinnej farmy musieť pašovať alkohol a bojovať s bezohľadnou zákernou konkurenciou... (TV Markíza)

frbulka

Když jsem ten film viděla poprvé před deseti lety, zapsal se mi nesmazatelně do srdce. A kdybych měla dnes vybrat jeden jediný, který je mi z celého světa kinematografie nejdražší, byla by to stále ta stará, známá Legends of the Fall, opředená závojem dobrodružství, plná obrázků krásné přírody, podbarvená čarokrásnou hudbou, spoutaná celoživotní vášní, propletená velkou láskou a zmáčená bolestnými slzami. To se nedá více popsat slovy, to prostě cítím. ()

Torgal

Tento film je telenovela zhustená do dvojhodinovej stopáže. Pavučina vzťahov medzi postavami je až absurdne prepletená (kde inde ako v telenovele je žena zamilovaná do jedného z bratov, s druhým sa vyspí a za tretieho sa vydá?). Zásluhou výbornej réžie, nádhernej kamery a kvalitného castingu je tento film ale radosť pozerať. Osobne by som film ešte o čosi skrátil alebo tú miestami presladenú limonádu zriedil, aj tak ale vládne spokojnosť. 7+/10 ()

joker30

Tomuto hovorím fakt dobrý romantický film! Láska, jej krása a utrpenie v reálnej podobe, vášeň, divokosť v srdci spojená s prírodou, skvelá hudba, dobré herecké výkony. Videl som ho už veľa krát a ešte veľa krát si ho rád pozriem. 94% ()

HenryIvan

Ach jaj, mal som vedieť, že film o troch bratoch a jednej žene na mne zanechá stopy. Je to pomaly odsýpajúce a určite som sa nestotožnil so všetkými aspektmi filmu, ale niektoré okamihy sú naozaj tak silné, že ma to dostalo. ()

MeaCulpa

Ač se to podle názvu nezdá romantiky a vášně ve filmu moc nenajdete. Zwickova režie jako ostatně vždy vynikající, forma likviduje obsah. Obsazení vyborné, jen ta Julie Ormond jako osudová žena mě prostě nesedí. Pro fanynky Brada Pitta povinost. 8/10 ()

arkie

Pravda úžasne natočené, krásne exteriéry, strhujúce vojnové scény, razantná hudba, ALE - všetkého je nejako príliš veľa. Napriek viac ako dvojhodinovej stopáži vidíme len tie emocionálne najvypätejšie scény, ale paradoxne často nie je jasné, prečo došlo k dejovému zvratu. Napr. keď sa Brad Pitt "zblázni" a začne cestovať (sorry za spoiler, ale je to tak zjavné v deji...), tak v prelínačke rýchlo prebehne zoznam krajín, kde bol a ... zrazu je nazad so stádom koní, ktoré získal a z ničoho nič je opäť normálny. No a ďalšia vec - nesmierny pátos, večná scénická a oslavná hudba vám neustále pripomína, že toto je RODINNÁ SÁGA, je to film o HODNOTÁCH. A už úplne neznesiteľné je žvatlanie starého Indiána, ktorý komentuje dej štýlom - "prebudil sa v ňom medveď z jeho detstva", prípadne začne typicky falošne pospevovať. Ach bože a ten koniec je úplnou esenciou spomenutého, je to hrozné, nebudem ale prezrádzať. Na záver už len jedno upozornenie - všetko sa točí okolo Brada Pitta, ostatné postavy nedostanú až toľko priestoru na vlastné rozhodnutia a činy - ani jeho ženy, ani indiánski priatelia (ktorí napriek vznešeným kecom plnia úlohu sluhov), vlastne ani jeho bratia. Je to v zásade dosť smutný a hlúpy film. ()

bull!nka

...v tomto filmu byl Pitt velmi uhrančivý a bez jeho charismatické tváře by to nebylo ono...Julia si zahrála prostě jednu "andělskou mrchu"...Banální příběh, který se v životě může často stát ()

BDMarty007

Pro mě je to především epos o člověku, kterého žene cosi divokého v něm do nebezpečných a zdánlivě nesmyslných životních poutí, kdy od sebe odvrhuje a zraňuje ty, kteří ho mají rádi, aby se později neočekávaně vynořil a díky svému osobnímu kouzlu, charismatu a tvrdohlavosti opět osudově zasáhl do jejich životů. Nevypočitatelný člověk velmi silných morálních zásad, které ale nejsou nikomu, asi ani jemu samému zcela zřejmé. Velmi slušně natočené, výborný casting, kamera, příběh, který vás vtáhne a nepustí. Svým způsobem vlastně klasika mainsteramové filmové produkce tohoto žánru, mám pocit, že podobných filmů jsem viděl řadu. Vynikající filmařské řemeslo, ale k plnému počtu mi tam chybí něco navíc. ()

haWranka

Nádherná krajina a moc milá Julia Ormond. A bohužel taky postavy, se kterými já prostě nemohla sympatizovat. Jedinej, kdo mi byl milej, byl Aidan Quinn... A to je smutný. Taky mi dost vadila ta děsivě dlouhá stopáž. Dvě hodiny čistýho filmu totiž televize vytáhne na skoro čtyři... ()

Petulka88

Tak tohle je těžkotonážní romantika ještě ze staré školy. Příběh jedné rodiny v rozmezí několika desetiletí, nádherné exteriéry, pěkná, ale stále se opakující hudba a samozřejmě láska, která nikdy neumíra a která sebou přináší obrovské množství kýče. Tady to ale vůbec nevadí a mám pocit, že bych vydržel i mnohem víc. Tomuto filmu totiž odpustím všechno. A to proto, že je to krásná pohádka pro všechny romantické duše. ()

ER

Rodinné peripetie plukovníka Ludlowa a jeho tří dětí (ale jen v úvodu filmu,jelikož děj se opírá především o jejich dospělost),okořeněné indiánskými pověrami, zasazené do nádherné přírodní scenérie (tudíž se není co divit zisku Oscara za kameru). A byť se nedočkáme ničeho, co by výrazně "cloumalo" s nervy diváka, nějaké scény, která by se zapsala do dějin kinematografie,přesto je to velká podívaná s výbornou kamerou,hudbou a hereckými výkony, které dokáží udržet pozornost po celou délku filmu. ()

lubomir91

Pro některé možná až moc veliký, romantický, bermundský trojúhelník. Ale podívejte se pořádně...ta výprava, prostředí, kulisy, masky a dokonalé herecké výkony... I když dívky zrovna nezbožňují tento styl filmového žánru, věřím, že po zhlédnutí by byly naprosto na měko. Snímek, který má hlavu i patu, napětí i romantiku, akci i krásu a mnoho dalšího. Od začátku do konce se nenudíte, jen se držíte dojemného příběhu, o kterým netušíte jak skončí. Snímek si nebudete pamatovat až do smrti, ale to nemění nic na tom, že není na škodu jej zhlédnout....čisté 4 hvězdy.... ()

Acrobat

Ak som sa celým dejom, príbehom ,fantáziou, druhým svetom, nebom, očistcom, jednoducho týmto filmom ukájal kedysi predstavou, aký zo mňa musí byť (bude, mal by byť) Tristán z jeho charakterom, živelnosťou, milovaním, zúrivosťou, až zverskosťou, dnes zodpovedne prehlasujem, že výstrel Aidana je pre mňa jasnejším odkazom a strelou do hrude. Takou, že emočne je to niekedy ťažko uniesť, lenže to Zwick na mňa odnedávna vie. Neviem, či som všetko pochopil nad hrobom, ale chorému otcovi by som chcel „kryť“ chrbát teraz ako Aidan. Nepoznám pre seba v súčasnosti lepšiu rodinnú ságu na pozadí hocakého obdobia, akou je táto Legenda. A ešte sa vďaka filmu riadim jedným heslom. „Bože daj, nech si ma nájde dobrá smrť!“ ()

High.Hopes

Film, který měl potenciál se stát velkým, ale nestal. Kamera je super, herci ujdou, hudba nijak nápaditá. Scénář je tak pitomý, že člověk neví, jestli má brečet spíš smíchy nebo zoufalstvím. Postavy jsou většinou nedostatečně vykreslené a jednají dost nelogicky a dialogy tahají za uši. Něco tak ukňouraného, patetického a překombinovaného se jen tak nevidí. Absolutně promrhaná šance. ()

Trias

Myslím, že stačí být stručný. První polovina filmu je plná nesmyslného patosu, který je doprovázen rušivým a monotónním hudebním podkresem. Sledujeme v ní hru na indiány, uměle působící válečné scény (Tristan zachraňuje svého bratra pobíháním po lese) a hezouna, který se na pár let vydá na výlet. Když už se zdá, že příběh začne mít alespoň nějakou hloubku a smysl (děje se tak přes vyvražďovačku hl. hrdinů, což je při zpětné reflexi jediné možné východisko z předváděné nudy), tak tu máme naprosto trapný závěr, který není ani akční a ani reálný (krom toho epilog s medvědem je snad největší kýč, který jsem kdy viděl). Co může být horší než Seznamte se, Joe Black? Přeci Legenda o vášni! ()