To se vysvětlí, soudruzi!

Česko / Nemecko, 2024, 7 h 41 min (Minutáž: 57–58 min)

Kamera:

Martin Douba

Jiří Macháček, Jan Cina, Anna Fialová, Leoš Noha, Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern, Tomáš Kobr (viac)

David (Jiří Macháček) má jediný úkol: vyšetřovat paranormální případy. Jenže jemu se nechce. Tam venku jsou 80. léta a spousta otravných lidí, kteří jeden druhého oslovují „soudruhu“. A on stejně na žádné paranormálno nevěří. Raději sedí v pohodlí své kanceláře, tváří se, že pracuje na výzkumu satanistických odkazů v západní hudbě a užívá si poslechu elpíček, která nikdo jiný v republice nemá. Svět by byl krásný, ale ředitel Ústavu paranormálních jevů, jeho nadřízený, mu do kanceláře nasadí nového kolegu Vojtu (Jan Cina). A tento přemotivovaný nováček má mnoho řečí: jak je potřeba posouvat hranice lidského poznání, bla bla, věda prý ještě nemá odpovědi na všechny záhady světa, bla bla, a jak ho hrozně inspiruje nejnovější výzkum profesora Kogana s hypnotizéry na leningradské univerzitě. Tato nesourodá dvojice nemá na výběr a musí spolupracovat při vyšetřování bizarních případů, na které jsou všechny ostatní bezpečnostní složky ve státě krátké. A aby to neměla zbytečně lehké, na záda jí neustále dýchá dvojice agentů StB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a zlatíčko Hora (Leoš Noha). (Česká televize)

nonick1

Soudruzi z ČT nakonec nic nevysvětlili - ostatně, ani přes katastrofický propad sledovanosti nikomu nic vysvětlovat nemusejí. A tak s vědomím dalšího seriálového přešlapu, tentokrát z fiktivního Ústavu paranormálních jevů, jakési obdoby skutečného francouzského GEPANu, nezbývá než tento nepovedený plagiát charakterizovat parafrází hesla: Nejsme jako OVNI(s)... ()

djfun

BALAST! Téma to tedy bylo parádní, ale celkově bohužel promrhané a v některých částech utopené doslova v diletantismu...Díly u kterých nevíte kam schovat hlavu před nekonečnou trapností, s topornejma hereckejma výkonama, střídaj epizody, kdy vše docela funguje, má to vtip a člověk se nadmíru dobře baví. Nepochopitelné, větší balast jsem snad neviděl! Ve všech dílech skvělej Noha, ve většině solidní a přirozená Pavlovičová. Cina nechutně přehrával, Termerová slizká a Macháček se tomu všemu v nepatřičných momentech prostě smál. ()

inutihar

Po zhlédnutí celého seriálu to vnímám jako totálně promarněnou příležitost. Přitom tam evidentně byl vtipný námět i silné momenty, zajímavě profilované postavy a různé odkazy a pomrkávání na diváka. Ale jako celek to naprosto nefungovalo, což bych klad za vinu hlavně scénaristům, kteří nejspíše netušili, co by chtěli sdělit. Retro provedení a dobové zasazení bylo úplně odbyté, kulisy a kostýmy to nezachrání. Návštěvníkům, ke kterým se to marketing snažil připodobnit, to nesahá ani po kotníky. ()

Rockerman

Nebylo to úplně špatné, tu a tam se povedl i dobrý fór, ale nejvíce mi vadilo zlehčování úlohy STB. Navíc Aničce Fialové jsem dokonale věřil Ivetu Bartošovou, ale tu rádoby drsnou "estébačku" ani náhodou. Po výborné Volze spíše zklamání. ()

Urukhaj98

E0,5: Dal jsem přesně půl prvního dílu a vzhledem k tomu, že můj čas je v současnosti velmi drahý, nemám chuť čekat, zda se to po několika epizodách zlepší či ne. Minimálně úvod seriálu je ale fakt bída, což zamrzí o to víc, že koncept je super a já po něčem takovém v našich kulisách vždycky toužil. Tak třeba to vyjde příště. Se schopnějšími tvůrci. 2/10 ()

Karp

Nápad to byl skvělý, ale karikatury některých postav a někdy až dětinskost, to celé pohřbily. Před dvaceti třiceti léty by možná to Cinovo vědátorování působilo vtipně, ale dnes? Typické klišé o trochu potrhlém vědci. Stejně působilo chování ředitele ústavu nebo einsteinovský účes Jána Jackuliaka. I postava Anny Fialové byla pro mě nezařaditelná. Škoda té užvatlanosti, přehrávání a občasně až trapnosti. 2.5* ()

rublik05

Zpočátku jsem si říkal, že se asi stal zázrak. Česká televize po delší době přišla s originálním a nápaditým dobovým komediálním seriálem, který v té záplavě všemožných dramat a kriminálek působil jako blesk z čistého nebe. První čtyři epizody jsou i přes pár neduhů (nehezký vizuál, strašná kamera) suprové, každá má zajímavý příběh, překvapivé rozuzlení a člověk se i docela slušně pobavil. Od páté epizody jako by přišel zlom, najednou začaly být epizody šíleně nudné a zbytečně moc vážné, řeší se vesměs jen rodinná dramata, humor a odlehčená atmosféra se z ničeho nic prakticky zcela vytratily. Úplně nejslabší mi přišla pátá a šestá epizoda, tady jsem vyloženě trpěl, o něco lépe na tom byla vtipnější sedmá epizoda, na závěrečné epizodě se mi líbila ta návaznost na předchozí epizody, celkově pro mě ale byla druhá polovina seriálu velké zklamání. Herecké obsazení je jinak velice povedené, víceméně všechny postavy jsou dobře zahrané, bavili mě v podstatě všichni, nejvíc asi Jiří Macháček a Anna Fialová. Je obrovská škoda, že si tvůrci nedali více záležet na vizuálu a že seriál po celou dobu nedrželi čistě jen jako komedii, mohla to být totiž neskutečná pecka. 4/10. ()

RAFT

Tak , tohle bylo fakt blbost . Už při prvním díle sem si řekl, na ti se nedá dívat ale, ok dáme tomu ještě šanci a další díly to samé nudné, o ničem . Škoda ztraceného času. 50% ()

Rayen1

Za mě velice povedenej seriál, kterej balancuje na hraně paranormalna a normalna, vážnejch situací i těch komediálních... Těším se na druhou sérii. Za mě by mohlo ale přibejt trochu víc paranormalna 🤷‍♂️ jo a Cina je roztomile uzasnej, stejně jako nevěřící Macháček 😅 ()

Blazkowicz

Tak trochu jsem očekával česká Akta X, ale nemohl jsem se víc mýlit. Žádné paranormální jevy tam nejsou, jen klasické řešení vražd. Navíc takovým stylem, jakým je to udělané, by moje očekávání ani nemohla fungovat. Od každého trochu, takže nějaká komedie, parodie, něco vážného. Výsledek úplně na hovno. Každá epizoda je stejně nudná šeď. Zabíjí to jednak ten kočkopes všeho možného, dál stupidní příběhy a někteří debilní herci. Ano je to květák Čína a ta kudrlinka. Cením Macháčka a agentku StB. Všichni ostatní jenom do počtu. Dobově povedené. Celkově nemastné, neslané a vlastně úplně zbytečné. Když nevíte, co chcete dělat, nebo to nedělat pořádně, tak to radši nedělejte vůbec. 2+* ()

jfaba odpad!

Je to velké, je to barevné a několik desítek let tady takový seriál nebyl. Tak se chválili autoři na ČT1 a 2. Jasně, když mě někdo nepochválí, udělám to sám. Přiznám se, že jsem neviděl ani jeden díl celý. Nejsem masochista a nemíním každou neděli blejt. A jestli tohle je komedie co nám veřejnoprávní TV předává prostřednictvím našich samsungů, eldží, šarpek, sony a pod. tak ať si to strčí tam kde slunce nesvítí. Běžte už s tímto humorem do prdele a nebo tam dejte smích, abych věděl kdy se mám popadat za břicho. A jsem rád, že tady desítky let takový seriál nebyl. A doufám, že nebude! ()

hony23

Naprosto stupidní scénář a přehrávající herci ve snaze dělat legraci. Kvůli tomu stačí přepnout na Novu a Primu a nemusíme si platit veřejnoprávní TV. ()

JFlower

Mne se to libilo, naprosto neotrely vzor na ceske pomery, spousta ironie, sarkasmu, prehaneni a ve finale i mysticna. Sem s druhou radou, prosim. ()