Brilantný pištoľník Sabata sa vracia, aby pomohol mestečku Hobsonville. Ovláda ho McIntockov klan, ktorý pod zámienkou rozvoja mestečka oberá obyvateľov o všetky peniaze na daniach a poplatkoch. (RTVS)

Pohrobek

Druhý sabata-western s výraznou německou příchutí, kdy z filmu přímo dýchá vůně západoněmecké filmové produkce sedmdesátých let. Lee Van Cleef jako vždy zcela neohrožený, bezchybný, nezranitelný a neporazitelný. Zaujme především jeho zbrojní arzenál a hodně nápadité pistolky i skrýše na ně. "Klaďas" číslo je dvě je extrémně neodhadnutelný a vypočítavý - dopadne ještě moc dobře. Možná i na italo podmínky dost přepísknutá hudba - rock, varhany i klasické "elektro" ze syntetizátorů. V žánru však rozhodně nadprůměr - i kvůli dvěma akrobatům takřka hongkongských kvalit. ()

alchac

Tak tohle už bylo hodně přes čáru. První Sabata byl výborný, ale toto jeho pokračování je dobré tak leda k tomu, aby poskytlo varování, že další páně režisérově porci špaget je lépe se raději velkým obloukem vyhnout. Kéž bych tak tohle viděl před tím, než jsem udělal tu nebetyčnou chybu a pustil si Boží zbraň - už v Návratu Sabaty je totiž naprosto jasně vidět, že Parolinimu definitivně ruplo v bedně... ()

Lacike

Pokračovanie Sabaty pôsobí skoro jak remake. Všetko čo bolo v jednotke sa tu doslovne zopakuje. Ale zatiaľčo jednotka pôsobila ako regulérny western s občasným zľahčením, tak v dvojke pritlačili na komediálnu stránku natoľko, že už to vyzerá ako paródia na westerny. A nie príliš vydarená. Väčšina tých pokusov o humor je trápna a ani Lee Van Cleef sa do Terence Hillovskej rošťáckej polohy vôbec nehodí. Ale v akcii si to našťastie stále dáva. Celkovo tento film drží na hladine priemeru len akcia. Jak skvelé prestrelky, tak aj občasné kaskadérske kúsky. Divné je, že okrem Cleefa sa vrátili aj ďalší dvaja herci z minula, ale hrajú nové ale typovo podobné postavy. Klon Buda Spencera už nie je tak zábavný jak minule a aj ten poskakujúci akrobat skáče menej. No a do tretice nesmie chýbať chlapík, ktorý je niekde medzi a neustále vymýšľa plán jak Cleefa podrazí. Ale bez pušky v bendže už nie je ani zďaleka tak cool a tentoraz som si prial, aby ho Cleef odbachol čo najskôr. Takže vďaka akcii sa to raz dá pozrieť, ale kvalita išla výrazne dole. 5/10. ()

Tommassi3

"Ale jestli naše matky spolu šlapaly, ta moje měla jistě mnohem víc zákazníků.." ;) Velmi bizarní sequel Sabaty, který nedává dohromady příliš mnoho smyslu coby ukázkově vyprázdněný hybrid spaghetti westernu a bizarní surrealistické exhibice, navíc s hudební stylizací gotického hororu, jen ukazuje, že ze řetězu utržený Gianfranco Kramer Parolini místo špaget vařil tortellini.. A tak je mi nakonec vlastně docela buřt, jestli Návrat Sabaty lze považovat za první či druhé pokračování snímku původního, který skutečně měl v adorující snaze o udržení subžánru při životě svůj smysl.. ()

gogo76

Návrat Sabaty u mňa dopadol tak ako väčšina filmových návratov a pokračovaní. Nepripúšťal som si až také sklamanie, ale pokračovanie Sabaty je na tom vo všetkých smeroch horšie ako jeho predchodca. Najväčší prúser pramení z divne komediálne ladenej hudby a lacného humoru ako z najhorších filmov dvojice B. Spencer a T. Hill. Filmové pravidlo, že film je tak dobrý ako dobrý je hlavný záporák tu naozaj platí, pretože Sabatov protivník nestojí ani za reč. Po tomto sa L. Van Cleefovi vôbec nečudujem, že v sérii o Sabatovi nepokračoval.Paradoxne ten najlepší Sabata prišiel po 6 ročnej odmlke s tvárou Y. Brynerra vo filme Zbohom Sabata. K jeho sledovaniu nepotrebujete vidieť predchádzajúce diely. Toto druhé pokračovanie som viac menej pretrpel. Mám westerny rád, ale tu nemôžem dať ani ten priemer. 40%. ()

• Vo filme sa objavujú tieto zbrane: Derringer, Protector Palm Pistol, Sharps 1859 Derringer, Apache Revolver, Colt Peacemaker Artilerry a Cavalry či Winchester 1873. (mortimerm)
  • Zbrane Joea McIntocka sú Apache Revolver a Sharps 1859 Derringer. (mortimerm)