Barbier sibírsky

• Česko Lazebník sibiřský (viac)

1905: Matka píše svému synovi, který je kadetem na proslulé americké vojenské akademii ve West Pointu. Jak mu vypráví svůj příběh, odhaluje dlouho skrývané tajemství jeho narození. 1885: Mladá Američanka Jane Callahanová cestuje do Ruska. Během své cesty do tohoto nového světa sdílí kupé se skupinou mladých divokých kadetů. Mezi nimi je i Andrej Tolstoj, elegantní a vášnivý mladý muž. Jane zjistí, že oba sdílejí stejnou lásku k hudbě a kadet se do této krásné a nezvyklé cizinky bláznivě zamiluje. Na moskevském nádraží očekává Jane Douglas McCracken, excentrický vynálezce, který se snaží získat podporu velkovévody, aby mohl prodat Rusku svůj výtvor: obrovský stroj na kácení stromů. Aby dosáhl svého cíle, představuje McCracken Jane jako svou dceru. Její rolí je obměkčit úředníky a okouzlit všechny McCrackenovy potenciální zákazníky. Jane by se ráda znovu setkala s hezkým mladým kadetem Tolstým, a tak ho navštěvuje ve vojenské akademii. Tam je představena generálu Radlovovi, muži, kterého má na přání McCrackena svést. Jane brzy poněkud nemotorného Radlovova okouzlí. Ten požádá kadeta Tolstého, jehož city k Jane zcela ignoruje, aby ho doprovodil k McCrackenovi, kde hodlá požádat o Janinu ruku. Mladý muž, přemožen svými emocemi a láskou, nemůže při generálově návrhu déle tajit své vlastní city k Jane. (oficiálny text distribútora)

Drslw

Nebyť tej steampunkovej mašiny, ktorú som nedokázal napriek snahe rozdýchať a ktorá tam, v skutočnosti, napriek názvu filmu, vôbec nemusela byť, dal by som o hviezdičku viac... ()

CaveRnDish

Burleska jakási - kterou netáhl nápad, ale tlačilo přání. - Teprve v druhé půli vztah mezi Jane a Andrejem má vypovídající hodnotu mladé lásky, a "kořenů", jimiž nakonec prorůstá celým filmem. A do značné míry ho "napravuje". ()

cica

Príbeh, ktorý nám ukazuje silu lásky a osudu. Krásna hudba, skvelé herecké výkony, aj keď Meňšikov ako mladý kadet mi nesadol - pri mnohých scénach zabúdam, že by to mal byť mladík. Ale je to jeden z mála romantických filmov, ktoré mám naozaj rada. ()

konjuh

Ani si nepamatuju, kdy naposledy mě romantický film tak rozsekal. Jelikož jsem se začal dívat večer, počítal jsem spíš, že kouknu na první půlku a dokoukám druhý den, ale ty tři hodiny utekly jako voda. Překrásný film plný lidskosti se spoustou nezapomenutelných scén. U "divadelní" scény, kdy se Andrej vrátil z deště na pódium, sem takřka nedýchal. ()

TeachMe

Veškerá velikost a malost Ruska v jednom milostném příběhu. Veškerá hrdost a romantičnost ruské kultury smíchaná s veškerou zabedněností a neschopností upřednostnit lidský příběh nad ten rozjetý kolos. Rusko takové bylo vždy a je dodnes - a zasazení celé té milostné tragédie je tak uvěřitelné a uchopitelné. Velmi povedený snímek, ve kterém opět, jako vždy, nacházíme Michalkovu lásku k rodné vlasti stejně, jako výčitku k tomu, že žádný vztah v Rusku není možný bez všudypřítomného "dohledu" a že to, co překračuje hranice, se vždy tvrdě trestá. Někteří tu píšou, že film nemá takovou kvalitu jako např. Unaveni sluncem, ale já spíš myslím, že skrz přímočarý děj nevidí, že sdělení je velmi podobné a rány stejně veliké. Jiný příběh (a bravurně natočený a zahraný) a stejná bolest. ()

Megahead

Moc ma daný film nezaujal. Pojednáva o jednej prefíkanej mladej Američanke, ktorá ide do Ruska, aby získala priazeň pár vplyvných mužov a tým umožnila štedrú finančnú dotáciu pre jej vychcaného nevlastného otca. Pri ceste vlakom do spomínaného Ruska natrafí na skupinu mladých vojakov, pričom jeden z nich sa do nej bezhlavo zamiluje a tým sa jej cesta a cieľ čiastočne skomplikuje. A keď si slečinka uvedomí svoje city a možno chybu, že hrá na viac strán, pričom skutočnú lásku cíti práve len k mladému, je už neskoro. Hlavná postava mohla mať lepší charakter a príbeh mohol skončiť pozitívnejšie (myslím tú časť v divadle, ktorá vyústila do nedobrovoľného odoslania do väzenia a neskôr na Sibír). ()