V exekuci

Alarmující a doposud skrytý pohled na fungování obchodu s dluhy. Šestidílná dokumentární detektivka rozkrývá systém „dluhového labyrintu“ a na příbězích čtyř hrdinů Aleny, Jany, Zory a Karla odhaluje absurdity systému, které jim komplikují hledání řešení k jejich oddlužení. I přes všechny překážky ukazuje, že z dluhové pasti, ve které se nachází téměř desetina dospělých občanů České republiky, lze najít cestu ven. (Česká televize)

Snorlax

První díly se věnují malé špionáži mezi firmami poskytujícími nebankovní půjčky a exekutory. Rozhodně jsou zajímavější, než následné části plně se věnující dlužníkům. Navíc vzoroví dlužníci asi nejsou tak zcela vzoroví, jedna je v exekuci vlastně nevinně, druhý má zaměstnavatele se svatozáří a třetí s přehledem dosáhne na insolvenci.  Přes veškeré výtky uznávám důležitost tohoto seriálu a nepopiratelný Háblův vhled do problematiky exekucí v ČR. ()

Psycho.R

Řekl bych, že jde o nevyvážený dokument, sice nám ukazuje různé nástrahy finančních služeb, na druhou stranu nám předkládá tábory lidí, kteří spadli do exekuce právem/neprávem. Problém je v tom, že samotné protagonisty obhajuje i v tom prvním případě. Paní, která kvůli bývalému manželovi měla přijít o dům přeci nelze srovnávat s tím, že jiná paní zadluží svojí dceru a ještě jí neřekne, že nesplácí, takže je dcera v hajzlu. A s tím jsem měl problém, stejně jako s tím, že někdy neví, že si musí platit zdravotní. Co mi dělalo však ještě větší potíž bylo samotné přiživení mýtu exekutorů. Opravdu to není tak, že exekutor vydá příkaz a jde si k vám domů a všechno si vezme. Vždy je dlužník dlouhodobě informován o tom, že byl na něj vydaný příkaz, exekutor byl soudem určený a první snahy jsou formou domluvy a splátkového kalendáře. Když toto ignorujete, pak je něco špatně u vás a je třeba dále postupovat v mezích zákona. ()

Narciska

Sugestivní, i když celkem tendenční. To je ale pochopitelné a v pořádku, jen z hlediska dokumentaristické objektivity to třeba zmínit. V tomto případě je však podle mě smysl ukázat, jak byznys s dluhy v ČR funguje, jak dopadá na konkrétní lidské osudy a jak je těžké změnit systém. Pořad, jak doufám, by tak mohl být apelem k tomu, aby se problém dostal do širšího povědomí veřejnosti, některé před půjčkami odradil a jiné přiměl ke změně zákonů a fungování. Protože bohužel dokument problém dokumentuje celkem přesně a komplexně. ()

sportovec

Sevřený pohled na legalizovanou lichvu, protože jinak tento "nápad" politické komunity nelze charakterizovat, je užitečnou a propracovanou rekapitulací možností stíhaných obětí se bránit a následně důstojně žít. Hrdinové seriálu jsou lidmi naší současnosti se všemi bolestmi i silnějšími místy; současně se však snaží využívat těch možností a příležitostí jak se dostat z pastí, do nichž si často svou lehkomyslností a bezstarostností či řízením osudu pomohli. Pan Hábl si zaslouží úctu stejně tak jako tvůrkyně seriálu za dokumentární polohu, kterou si pro jeho zpracování zvolili. ()

William_

První polovina byla jednoznačně zajímavější i přínosnější. V té druhé mi přišlo, že se autoři snažili u všeho najít senzaci a působilo to dost uměle. Naštěstí závěr se povedl na happy end (aspoň u většiny aktérů). Celkově chválím za skvěle zpracovaný dokument a troufám si říct, že by ho měl vidět každý, protože spadnout do dluhové pasti je v dnešní době jednodušší, než si většina z nás myslí. ()