Mladá dáma

• USA Damsel

Mladá žena se vdá za okouzlujícího prince. Místo rodinné idylky ji ale čeká boj o holý život, protože ji chtějí obětovat děsivému drakovi. (Netflix)

Malarkey

Na fantasy žánr se jedná o neuvěřitelně povrchní záležitost. Žádné složitosti, žádné hluboké vymýšlení. Prostě tu Millie Bobby Brown místo sňatku s princem vhodí do chřtánu drakovi a ona dělá všechno pro to, aby setkání s ohnivcem přežila. Pro fantasy diváka povinnost a pro nefantasy diváka možná pokus se žánrem, který by nemusel dopadnout špatně. A při nejhorším se tomu pořád dá říkat pohádka. Vizuálně povedená pohádka, která zároveň pracuje i s neotřelým námětem. ()

OG_Swifty

Jedenactka musi po ruznych priserach z 'Upside Down' sveta celit nove hrozbe - stary dracici, co zere fejkovy princezny. Nepochopil jsem tu premisu - zlej kral zabije mlady draky a dracice chce pomstu ve forme 3 jeho dcer, ale pak zere princezny jak na bezicim pasu a rozhodne jich bylo vic jak 3. Krome tyhle vazny trhliny v pribehu a taky tom, ze realne by si Elodie pri tom padu do propasti zlomila vaz, pater cokoliv a misto toho jen vyklepe brneni z nohy, se to dalo snyst. Ta finalova fight scene, kdy se dracice netrefi no OMG... ale melo to pekny efekty toho horeni a tak. Ale musim odebrat bod za systematickej rasismus - Elodie a Flo svoji macechu v prubehu celyho filmu neoslovi jmenem, protoze je cerna! 2.5* nevim kterym smerem to zaoblit... ()

moviefreak

WOW!!! Netflix nakrútil fantasy surivival horor, ktorý síce má svoje dejové a predvídateľné chybičky, jemne MEH finále, ale všetko ostatné sadlo neskutočne! Nečakane temné, brutálne (pár dievčatiek/matiek fanúšičiek 11tky to nerozdýcha a pekne dlho nezaspí), skvelo zahrané, vizuálne nádherne nakrútené (neverím, že to stálo nejakých 70 miliónov), dizajn draka drsný a desivý (navnadilo na HOTD sezónu 2, PLUS ten lávový plameň TOP), a samotná Millie je prvý krát sexy? :D Áno, najväčšia poklona ide režisérovi!!! Vďaka jeho réžii sme dostali malý (ohňom vyleštený) klenot!!! ()

Sabrewulf

Jednohubka na nedělní odpoledne. První polovina mě moc nebavila ze dvou důvodů. Jednak ten první twist vyzradili už v traileru, takže budovaný úvod neměl žádnou váhu. Druhá věc je ta, že od survival části začalo nekonečné ječení hlavní hrdinky. Ječela, utíkala, vzdychala, utíkala, ječela, schovávala se, sténala, šplhala, ječela a tak furt dokola. Jakmile se ječení, sténání a vzdychání přehouplo k nějakému ději, tak už to bylo fajn. Ke kladům určitě patří skvělá hudba (až jsem litoval, že někdo plýtval potenciálem na takovou jednohubku) a drak je pěkný. Akorát mi vadilo, že mluví, protože to draky v mých očích vždycky chtě nechtě víc zinfantilní a nejde z nich pak takový strach jako z těch mlčících predátorů (tímto zdravíme draky z Beowulfa nebo GoT). Taky mě překvapilo, že to není tak woke, jak by člověk od Netflixu a tohoto tématu čekal (dokonce i u té multikulti matky bylo několikrát zdůrazněno, že je nevlastní) a místy to bylo i nečekaně drsné. Potěšilo i pár drobných nápadů, které mi utkvěly v paměti víc než cokoliv z přehypované Duny 2, kterou jsem viděl o den dřív a to je dost smutné. ()

darkrobyk

Ani ne tak fantasy, jako spíše pohádka o drakovi a falešné princezně. Království, jehož namyšlený a zbabělý král uzavřel kdysi dávno dohodu s drakem, aby si zachránil holý život, se snaží udržet, co to dá. A tak i po několika stoletích království nadále plní smlouvu, což znamená, že musí obětovat každou generaci tři princezny. Elodie až pozdě zjistí, jak se věci mají. Nevyvážený, avšak celkově hezký a místy krásný vizuál, úderná hudba a napínavý příběh. Když si uvědomíte, že Elodie není Ripleyová, pak je její chování, i s počátečním fňukáním, uvěřitelné. Drak výborný! A k silným 3* jednu za závěrečnou katarzi. Film pro starší mládež, nikoliv však pro náročné dospělé. Jinak statečné dívky jsou v řadě pohádek B. Němcové, vzpomenout lze i na princeznu Máňu od J. Lady. A jen tak mimochodem - Brownová se na roli hodí výtečně. ()

• Dan Mazeau napísal k filmu scenár, no ten istý príbeh vyšiel ako románova adaptácia od Evelyn Skye, avšak vydaný bol o rok skôr s odlišnými dejom. Skye vysvetlila: "Najjednoduchší spôsob, ako si to predstaviť, je tento: Dan Mazeau napísal pôvodný scenár. Mala som možnosť prečítať si skorú verziu a dostala som voľnú ruku na napísanie vlastnej verzie príbehu, ktorá sa nakoniec stala románom. Román aj film môžu vychádzať z rovnakého základu, ale sú tiež každý svoje vlastné jedinečné umelecké diela." (Arsenal83)
  • Hlavní hrdinka (Millie Bobby Brown) má v závěru popálenou hruď v některých záběrech na levé straně a v některých na pravé. (Muffino)
  • Hoci sú šatníky a šperky umiestnené na fiktívnom pozemku bez fixného náboženstva, miešajú alžbetínske obdobie s katolíckymi symbolmi a morálkou. (Arsenal83)