Pár tridsiatnikov – prekladateľ z Litovčiny Jirka a ergoterapeutka Aneta – vedie pokojný život v nedávno rekonštruovanom prvorepublikovom byte v Prahe. Keď pustia cez jeho prah matku jedného z nich, netušia, že sa práve ocitli v komornom očistci. Až doteraz si mysleli, že sú spokojní. Alebo sa tak aspoň tvárili pred svojimi priateľmi Po neočakávanom príchode matky a svokry v jednej osobe sa však ich pokojný život pomaly mení na chaotické trosky. Pestovaná šesťdesiatnička Valerie je energická diva, ktorá si krok za krokom podmaňuje nielen priestor bytu, ale aj myseľ jeho obyvateľov. Návšteva na jednu noc sa postupne mení na domácu inváziu naberajúcu na sile. Istoty sa otriasajú, hranice súkromia rúcajú. Majú matky a svokry vždy pravdu? Myslia to s nami dobre? A nie sú niekedy práve preto tými najväčšími monštrami? Hoci sami seba vidia ako nepochopenú obeť? (ASFK)

choze

Úplně jsem nerozuměl těm vztahům, kdy syn sice má matku od začátku prokouknutou, ale přesto není schopný se jí zbavit, nebo odcizení ústřední dvojice. A moc moudrý jsem nebyl ani z konce. O horor se to pak jen velmi lehounce otře. A i když jsem to v pohodě dokoukal, nemám potřebu to vidět znova. Peková ovšem skvělá. ()

golfista

Na naší politické scéně by se to dalo popsat oblíbeným sloganem „bylo to pod mojí rozlišovací schopnost“. Nic proti tvůrcům, ať si klidně točí co si zamanou, ale mrzí mě když ty výtvory částečně financuju. ()

verbal

Svěží závan naděje, že v našich lůzrech a hnojích nemusejí nutně vznikat jen přetrapné pásové opary v podobě třeskutých lobotomií s Prachařem, Langmajerem, Kokotkem, Hřebíčkovou, Kostkovou a dalšími akulturními zaprodanci, určené výhradně pro yntelechtuální výtěr těch nejzářnějších členů Klubu Platety opic. Dialogově i exekučně vymazlené zjevení s dokonalou jedubábou, které budiž mementem každému, kdo se do toho chystá praštit, aniž by si předem neomrkl matku své drahé polovičky či polovičníka. Doufám, že kluci mají nejen obludné matky / tchýně, ale i další bandu obskurních příbuzných a budou v nastoleném trendu stejně talentovaně pokračovat, abychom záhy nezačali pod vlivem té naší tolik qetoucí kinematografie všichni žrát banány i se slupkou a házet z klecí po návštěvnících hovna. Velká (a brutálně iritující) paráda, ovšem s jednou stejně velkou výtkou. Když už jste to tak originálně vymysleli a parádně vytunili, měli jste to i adeqátně vypointovat, a ne jen bezradně nechat sklouznout do vyhulené prdele, což závěrem trochu způsobí takový ten neurčitý pocit, jako když se vám tchýně zabije ve vašem novém mercedesu. ()

Tosim

To nejlepší na konec. Tomáše Pavlíčka začínám žrát čím dál víc, Jana Vejnara znám málo, ovšem taky si jeho tvorbu doplním. Na tenhle film jsem se těšil jak malý kluk a jsem rád, že se mi podařilo sehnat lístky. Vtipný a dramatický snímek, od kterého jsem čekal něco trochu jiného, ale to vůbec nevadí. Míň se mi líbila snad jen lehce návodná hudba a otevřený konec, o kterém jsem si pak ale uvědomil, že do celého vyprávění sedne jak prdel na hrnec. Výborně!! [KVIFF 2023] ()

Enšpígl

No tak tuhle bábu nabít a vystřelit jiná možnost neexistuje. Samozřejmě postavy a jejich chování  jsou záměrně vygradované, ale to tak moc až jsem nevěděl jestli si jim mám smát a nebo nedávat. Vzkaz pro kolegu Russella, Vašku super, že si napsal koment a jen doufám, že si se nenašel v té babizně, protože to se pak na další chatu fakt moc netěším. ()

Rimsy

„Tahleta srandovní ženská je ale pěkně vypočítavá!“ Simona Peková v roli vlezlé maminky skutečně exceluje a krade si každou scénu pro sebe. Už karlovarské projekce ukázaly diváckou vděčnost této nazgûlovsky neodbytné postavy, s jejíž variací se většina z nás v životě už někdy setkala. Dobře vybalancované přepálenosti dominuje komediální přístup, občasné hororové náznaky jsou tak spíše úsměvné a připomínají, že pro ústřední partnerskou dvojici vtíravá povahy maminky až takovou legraci nepředstavuje. Z nahláškované crazy komedie s temnými podtóny na způsob Funny Games se postupem času vyklube dobře odpozorovaná vztahovka. Alegorický konec je však přece jen trochu matoucí a poté, co maminka vyklidí pole, filmu spadne řetěz, který se už nepodaří úplně nahodit. I tak se ale jedná o zdařilý projekt, který díky zapálenosti herců před kamerou i filmařů za ní velmi dobře pobaví a zařadí se mezi nejpovedenější tuzemská díla roku. ()

Radek99

Sociální horor, který rozvíjí v naší kinematografii hojně rozšířený žánr komorních rodinných dramat čerpajících svou dynamiku v mezigeneračním střetu, jak je točí třeba Bohdan Sláma, což ovšem tvůrci obohatili o syntézu s komediální obdobou téhož - komediemi Jaroslava Papouška...Tomáš Pavlíček tak rozvíjí to, co se mu povedlo už v jeho celovečerním debutu Chata na prodej. Ecce homo Valerie. ()

EvilPhoEniX

Český netradične pojatý černohumorný Home invasion. Film je zvláštní v tom, že žánrové zařazení horor je mylné, ale, to co zažívají ústřední postavy ve filmu, by se hororem nazvat dalo, jelikož tohle zkrátka nechceš. Hvězdou filmu je Simona Peková, která hraje velmi dobře, je tu takový light psychologický terror, který se nese celým filmem a k mému překvapení mě to celkem bavilo. Fucking Squaters ! Finále si zasloužilo lepší uchopení, žádná satisfakce bohužel v závěru nepříjde. 60% ()

JFL

Peklo jsou ostatní lidé. Což v případě vlastní rodiny platí o to víc, neboť před ní člověk nikdy neuteče, i z toho hlediska, že si ji navždy nese v sobě. Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček stvořili geniální home invasion horor, když se namísto žánrových elementů drží právě děsivé (a dusivé) podstaty příbuzenských vztahů. Reakce v kině plné bolestivých těžkých výdechů, čirého zděšení i zoufalého smíchu marně toužícího po úlevě stvrzují, jak bravurně tvůrci vystihli detaily psychologického teroru nejen mateřského, ale i obecného klenoucího se jednosměrně napříč generační propastí. Síla jejich filmu se opírá o děsivě přesný casting, který naplňuje scénář stojící na niterně odpozorovaných a analyzovaných pocitech i jejich triggerech, které otiskli s hrozivou přesností a devastující autenticitou do scénáře. Ať už se jedná o lobotomizující starostlivost, drtivou egocentričnost nebo jen vyčerpávající gerontovskou přemoudřelost. "Přišla v noci" také exceluje v tom, jak naléhavě dokáže tematizovat jádro svého žánru, tedy samotný domov - jednak z hlediska jeho významu pro ústřední postavy, ale také stran toho, jak na postavy dopadá jeho narušení. Při tom všem nakonec nejděsivějším elementem, který tvůrčí duo do svého díla dokázalo otisknout, zůstává to, že ústřední monstrum nedémonizují, nýbrž naznačují potenciál každého z nás se jím také stát. Právě fakt, že monstrum nemá sebereflexi a díky tomu samo sebe vidí jako nepochopenou oběť, dodává "Přišla v noci" další mrazivě výmluvnou rovinu přesahující mantinely mikrokosmu jedné rodiny k znepokojivé obecné pravdě o jádru mnohých problémů ve společnosti. ()

B!shop

Je rozhodne chvalyhodny, ze soucasnej ceskej film dokaze prijit i s necim jinym nez radoby vtipnou romantickou komedii s Langmajerem nebo Hrebickovou, skoda, ze to zustalo nekde na pul cesty. Je tu par fajn foru, spis teda tezicich z trapnosti situace nez neco u ceho by se clovek valel smichy po zemi. Taky tu je i par fajn "hororovejch" scen. A clovek je napnutej, jak to vlastne cely skonci. Jenze se z toho proste dalo vytezit vic. Navic konec naprosto vysumi bez nejaky zaverecny pointy. Ale herci jsou hodne fajn, takze utahnou i ty slabsi chvilky a celkove to je natoceny taky slusne. Takze nakonec na cesky pomery vlastne docela solidni. Lepsi 3*. ()

dO_od

// Jak říká jedna z hlavních postav: "Je to vtipný, protože je to pravda." Výtečně napsaná absurdní komedie záměrně využívající hororové stylistky je přesně ten odvážnej a zároveň i trochu drzej směr, jakým by se filmy u nás měly ubírat. Zahraný bravurně, natočený jakbysmet, vlastně mi tam vadilo jen chování postav ke konci, protože to tím začalo maličko ztrácet na opravdovosti. Od Vlastníků ale asi nejlepší domácí komedie. 7,5/10 ()

H34D

Konečně fungující česká komedie! Lehká, nijak křečovitá a dokonce "subverzivně" si pohrávající s hororovým žánrem. Ne, nebude se zde jednat o záchvaty smíchu, ani ryzího strachu, ale o lehkou úsměvnou nadsázku - o humor nikterak trapný, primitivní, či ponižující. Na obrazovce se bude odehrávat něco, co nás vlastně ani tolik nepřekvapí, něco, co důvěrně známe, ale přesto jsme na to nikdy nehleděli s dostatečným odstupem, abychom v tom spatřili onu typickou absurditu. Přirovnání hrůzostrašné "invaze" matky/tchýně do běžné české domácnosti je v prvé řadě nadsázka a s přibývající stopáží v ní lze nalézt určité logické "díry", ale k tomu by se naše snahy upínat neměly. Ne, pokud si chceme film prostě a jednoduše užít... 7/10 ()

fuxoft

Prvních 60 minut skvělé a možná nejlepší letošní český film. Pak zničeho nic úplně přestane fungovat, zničí všechnu tu pracně budovanou atmosféru a vyšumí zcela do ztracena. Škoda. ()

Dadel

Jsem rád, že tu vyrůstá mladá generace tvůrců, jejichž filmy vypadají světově a ne jako další Hřebejk. To sice rozhodně není případ Pavlíčka s Vejnarem, ale i tak se dá na tuto divadelní inscenaci koukat, protože je vtipná a zajímá vás, co bude dál. Troufám si tvrdit, že se z filmu může stát klasika. Škoda jen, že od nástupu Kocoura už chování hlavních hrdinů nemá nic společného s realitou. Velký bod dolů za mimořádně hnusný plakát (EDIT: myšlen ten bez obrázku, v době psaní komentáře jediný). Velký bod nahoru za popularizaci lotyšských vtipů, jejichž fanouškem jsem už mnoho let. EDIT 2: Po předávání Cen filmové kritiky a Českých lvů jsem zjistil, že Peková je stejně nesnesitelná i ve skutečnosti, tudíž ty ceny pro ni jsou nezasloužené, když jen hrála samu sebe... ()

Sarkastic

„Proč seš na ni tak přísnej? Seš z ní úplně rozhozenej. Mně přijde vlastně docela v pohodě. Je to taková zmatená, srandovní ženská.“ - „Jenže tahle zmatená, srandovní ženská je pěkně vypočítavá, víš?“ - „Mně přijde spíš taková…já nevím. Zoufalá?“ - „To vona přesně chce. Abys ji litovala, pak si s tebou může začít hrát.“ Má očekávání byla vysoká. Přesto, na tu nálož, která mě čekala už od úvodu, jsem nebyl dostatečně připravený. Necelou hodinu jsem se totiž naprosto královsky bavil. Bylo to tak krásně škodolibé a cynické, téměř přesně podle mého gusta. Jenže jak neměla první hodina k dokonalosti daleko, potom film nabere grády, až ten úsměv divákovi začne tvrdnout na rtech. Pak je snímek až nepříjemně mrazivý, a já kvůli této nečekané změně kurzu pocítil drobné zklamání. Podobně jako z neuspokojivě otevřeného závěru. Proto s hodnocením končím „jen“ na silných 4*. Nicméně doufám ve Lva pro Pekovou. Ta byla tak moc autentická a kradoucí si každou scénu pro sebe, až jsem pojal podezření, že to snad ani nehraje, a je taková i v reálu. ()

Gilmour93

Tchýně je trpká, i kdyby z cukru byla.. Společenská a mezigenerační výpověď natočená levně a rychle. Horor ve smyslu invaze lupičů osobního prostoru a energetických upírů, ve kterém jsou obětmi všichni a antagonisty i ti na první pohled nejasní. Co kdyby jím byl i ten, kdo se mezi dvěma mlýnskými kameny, či obecně tváří v tvář jakémukoliv problému, odmítá vzepřít, protože snadnější je skuhrat? Na podlaze jsou hračky, ale rozkopané. Crocsy, hořčice a igelitka z Lidlu.. ()

Botič

Anekdota natřená na příliš velký krajích chleba, takže po vynikající první polovině přichází poměrně rychlé vystřízlivěni. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (viac)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy