Cesta okolo sveta za 80 dní

• Československo Cesta kolem světa za 80 dní (viac)
Dobrodružný / Komédia / Rodinný

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (viac)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

Martin741

Nadherny film, a kecy o tom, ze je zastaraly alebo ze je z roku 1956, tak na to ja zvysoka seriem. Fascinujuca uchvatna cesta plna skvelych dobrodruzstiev, fascinujuce destinacie, vyrona rezia. Nuda tuna nehrozi ani chvilu, divak je hned strhnuty napinavym dejom a dokonalou filmarinou. Mena ako ShirleymcLane, Marlene Dietrich alebo samotny Buster Keaton /The Sunset Boulevard/ zaistuju tomuto snimku odo mna 100 % ()

tomtomtoma

Zábavný velkopříběh o tehdy ještě romantické cestě kolem světa. Nechybí potřebná nadsázka a zajímavá je i předehra o cestách do vesmíru, kdy je konstantováno, že člověk Měsíce ještě nedosáhl. Bohatec Phileas Fogg (dobrý David Niven) je egoista, který nepochybuje o svých schopnostech a úsudcích. Nenechává se vyvésti z míry a po většinu času je krásně anglicky suchopárný a dalo by se říci i nezaujatý. Na druhou stranu neváhá riskovat, aby pomohl ženě, či příteli v nouzi. Jeho věrným, ale rozverným doprovodem je nový sluha Passepartout (Cantinflas), který je většinou obětí nebezpečných kousků a dobrodružství. A nastává boj s časem. Nejdříve Francie s Paříží, zámky a cesta balónem. Poté Španělsko s flamengem a býčím zápasem a trochu znuděným Achmedem Abdullahem (Gilbert Roland). Egyptský Suez, kde se přidává policista Fix (Robert Newton), který chce domnělého pachatele velké bankovní loupeže Fogga zatknout za každou cenu a tento počin se stává jediným důvodem jeho bytí a veškerých úskoků. Indie, kde hrdinové zachrání princeznu Aoudu (Shirley MacLaine) ze spárů smrti a přibírají jí jako dalšího spolupoutníka. Hongkong s čínským zabijákem. Japonsko, kde se Passepartout chvíli živí v cirkusu. Amerika, kde hraje v Saloonu na piano Frank Sinatra a společnici dělá Marléne Dietrich, s vlakem, kde je průvodčím Buster Keaton, a s mírumilovnými i bojechtivými Indiány. A všechno má svůj šťastný konec s výhrou v podobě peněz a půvabné urozené nevěsty. ()

C0r0ner

Ty tři hodiny stopáže opravdu byly příliš moc, zvlášť když se Fogg zastavil například na deset minut filmu na corridě. Jinak se samozřejmě jedná o skvělý příběh s dobrými vtipy, herci a muzikou, ale jednoduše to bylo příšerně roztahané a zdlouhavé, což se logicky musí podepsat na hodnocení. 50% ()

danecek24

14. Zlatý Glóbus za rok 1956 - cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Cantinflas + nominace (1) - Nejlepší režie - Michael Anderson ()

zette

Velmi povedeny dobrodruzny film o ceste kolem sveta. Skoda, ze vzhledem k velkoryse stopazi, Fogg nenavstivil vice mist a nektere zastavky byly moc dlouhe (Spanelsko). Dvojice Niven-Cantinflas vsak bavila od zacatku do konce. ()

hans500

Moc povedený film. Oscary jsou zasloužené, hlavně za film, scénář, hudbu, kostýmy a výpravu, ale kamera a střih jsou také dobré. Pořád je to, i po 50 letech, dobrá komedie a navíc skvělé obsazení. Jen škoda že někteří herci tu byli jen "na skok" a nedostali více prostoru (Lorre, Raft, Keaton). Za 5*. ()

filmmovier

Jedním slovem klasika. Krásná adaptace. Výborné herecké výkony - skvělý David Niven, výprava. Jediným mínusem je jen dlouhá stopáž, ale je v ní obsaženo vše z Verneova románu, takže ta filmu rozhodně na hodnocení neubírá. Film má své kouzlo, které působí i na diváky.Asi nejklasičtější dobrodružství se vším všudy, které jsem viděl. V ničem nezklamalo. ()

vitekpe

Trihodinovy flak se smrticim obsazenim, zabavny velkofilm. Niven je britsky dokonaly, Shirley puvabna, no a Marlene... Plus asi 100 dalsich hvezd. Parada na dlouhe vecery. :) ()

klúčik

Tento film patrí k tomu lepšiemu čo sa natočilo podľa kníh J.Verneho. Výborne obsadený film. Hrajú v ňom obrovské hviezdy svetového filmu ( Niven, Fernandel, MacLaine, Sinatra, Gardner) a dokonca aj superhviezda nemej éry B.Keaton. Je to paráda. Hodnotím 80%. ()

Chegi

Jules Verne by tál blahem, vidět tento snímek. Není většího britského gentlemana než Davida Nivena, a kupodivu ani Shirley MacLaine tu nevypadá tolik jako fretka. Místy bych ubral na dlouhých bezeslovných scénách, viz. zápas s býkem, či pohledy na krajinu, ale jinak nádhera. ()

Han22

Na závěr roku 1956 jsem samozřejmě nechal oskarovku. Cestu kolem světa za 80 dní jsem kdysi před 20 lety viděl na Nově. Vím, že se mi celkem líbila, pamatoval jsem si indiány a pocit, že to byl fajn film, ale určitě ne na Oskara. A po letech? Pocity má v podstatě podobné. Cesta kolem světa za 80 dní je notoricky známý příběh, který není třeba představovat, u nás ho zpopularizoval třeba úžasný kreslený seriál. Andersonova verze pak není nějakým strhujícím dobrodružným zážitkem, ostatně hrdina v podání skvěle britského Nivena se většinu filmu ani nezapotí a projde příběhem jako pravý anglický gentleman. Je to spíše cestopis, který ukazuje zvyklosti jednotlivých zemí - koridu ve Španělsku, kabuki vJaponsku, volby v USA :) Ovšem jako takový je to fantastický, všude burácí hudba, jsou tu spousty statistů v přesných kostýmech a člověk má opravdu pocit, že štáb cestoval po celém světě. Na 4 hvězdičky to táhne i parádní akce s indiány, slavný Ninev i neznámý Cantiflas v roli sluhy. Naopak Shirley MacLaine tu byla spíše do poštu, stejně jako plejáda hvězd s drobnými štěky. Jako slušný, nijak extra akční dobrodružný film proč ne (dobrodružný film roku 1956), ovšem toho Oskara za nejlepší film mohlo dost v roce 1956 x lepších filmů. ()

Hopper

Film so všetkými atribútmi svojej doby. Dnes už pomerne naťahaná až cestopisne pôsobiaca záležitosť, kde sa dá kochať nádhernými obrázkami, ale vkráda sa nuda. Niven je šarmantný ako vždy a skutočne a cameo rolách nájdete skoro každého, kto v showbize niečo znamenal. ()

wosho

Klasické zpracování klasického románu v klasickém Hollywoodu 50tých let. Místy je to klasicky nudne, naštěstí to zachraňují herci a camea a to vše v klasické monstr výpravě. Prostě klasika, která nemůže nadchnout, ani však urazit. Prostě klasa :-) ()