Cesta okolo sveta za 80 dní

• Československo Cesta kolem světa za 80 dní (viac)
Dobrodružný / Komédia / Rodinný

Kamera:

Lionel Lindon

Hudba:

Victor Young

Cantinflas, David Niven, Finlay Currie, Robert Morley, Ronald Squire, Basil Sydney, Tim McCoy, Noël Coward, John Gielgud, Trevor Howard, Harcourt Williams (viac)

V roce 1872 se vsadí distingovaný Angličan Phileas Fogg (David Niven) o 20 000 liber s členy svého klubu o to, že během 80 dní vykoná cestu kolem světa. V doprovodu svého sluhy Passepartouta se vydá na cestu, jist si svým vítězstvím. V Indii zachrání život indické princezně, která se k němu připojuje. Stále je však sledován inspektorem Fixem, který jej podezřívá z přepadení banky... Nákladný film, natočen podle románu Julese Verna sklidil mnoho ocenění, mezi nimi i 5 Oskarů. (woody)

Oskar

Nejangličtější ze všech Angličanů David Niven ve své životní roli. I když... mám takovou teorii... nebo podezření... Niven byl anglický jako biftek, jako yorkshireský puding, jako sebrané spisy G.B.Shawa, jako strašidlo cantervillské. Na tomto světě je jen jedna osoba, která je až do morku kostí tak neskutečně britská... Ne, nemá smysl dál zavírat oči před něčím tak evidentním. David Niven byl ve skutečnosti královna Alžběta v přestrojení! Ano. Sejmout z hlavy letuščí klobouk a přilepit si pod nos knírek byl jen zoufalý pokus oklamat slaboduché. Tenhle trik ti nevyšel, Betty! 70% ()

Radyo

Docela zábavná, ale časově snad až příliš náročná adaptace známé knihy Julese Vernea. Ve své době získal film několik Oscarů a asi byl velkým hitem i v kinech. Dnes je to spíše podívaná pro děti, nebo milovníky starých filmů. ()

T2

Rozpočet $6miliónovTržby USA $42,000,000Tržby Celosvetovo $-║ Našťastie to Niven nejak nekazí, dá sa zniesť, skôr tomu chýba ešte o niečo svižnejšia réžia a nejaké spestrujúce vychytávky, takto sa to vlečie bez výkovov v jednej úrovni. /60%/ ()

B!shop

Moc nechapu, jaktoze tenhle film nema hodnoceni nekde v 90% rovine a nestal se nejakou velikou klasikou, protoze i dneska, po skoro 60 letech je to porad perfektni podivana. Ve vetsine techhle starejch trihodinovejch velkofilmu se jedna o nejaky historicky zalezitosti se spoustou bitev, ale nic takovyho se tady nekona, zadna velka akce, proste parta lidi cestujici vzduchem, po mori i po sousi vsema dostupnejma prostredkama, navstevujici spoustu zajimavejch mist a presto film pri svy trihodinovy delce ani na chvily nenudi, pusobi takovym zivym dojmem, perfektne odsejpa, je zabavnej, neustale hraje sice urvana, ale spravne velkofilmova hudba a na filmu je videt, ze se na nem podilelo fakt desny mnozstvi lidi a spadlo do nej desne prachu. Jedina skoda je, ze se hlavni particka nezastavi na vic mistech, Anderson se zameril jen na par mist, misto aby ukazal neco z celyho sveta. Co se tyce hercu, Niven je perfektni zasadovej suchar a Cantinflas je jeho skvelej opak. Proste ja se bavil od zacatku do konce a nemam filmu co vytknout, naprosto zaslouzeny vsechny oskary. ()

Kulmon

Mělo to být dobrodružství. Ale zatímco Phileas Fogg hraje o čas, tvůrci si s ním jak vidno hlavu nelámali. Výprava je úžasná, ale na úkor příběhu, který se neskutečně táhne. Škoda. ()

sud

Někdo říká že je film zastaralý, nudný, nebo dokonce naivní, ale já tenhle film miluju! Báječná výprava, bohatý děj, který ani na minutu nemá hluché místo (delší pasáže ve Španělsku mi nijak nevadili), plný skvostných herců. Dokonce i v těch nejmenších roličkách se objevují legendy filmového plátna (Marlene Dietrich, Frank Sinatra, Buster Keaton, Fernandel). David Niven je prototyp Anglického gentlemana a v roli Phyliase Fogga je báječný. Báječně mu sekunduje komik Cantiflas v roli jeho sluhy Passepartoua. A jako bombónek okouzlující Shirley McLaine. Nestárnoucí klasika, stejně jako stejnojmenný román Julesa Vernea. ()

Niktorius

Příliš vleklá a příliš sucharská je tato oscarová cesta Philease Foga. Jak se asi za 50 let budou lidé dívat na takového Gladiátora? ()

M.E.J.L.A.

Pro tento verneovský příběh mám slabost. Miluju španělský animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa a líbí se mi i tato hraná adaptace. Film má sice problémy s tempem, ale to všechno vyvažuje bohatá výprava a přesné obsazení hlavních rolí - nikdo vhodnější než David Niven mě na roli Philease Fogga nenapadá a Cantinflas je taky výborný. ()

venus

Animovaný Willy Fog se mi líbil mnohem víc, bavila jsem se při něm;) Toto zpracování taky nebylo špatné, ale příliš se táhlo. Byla to taková ukolébavka. Kdybych tak půl hodiny prospala, o nic nepřijdu. To mě celkem vadilo, vždyť Jules Verne znamená dobrodružství, takže adaptace jeho románů by měla být vzrušující a dobrodružná. V tomto případě se tak ale nestalo. Vím, že v roce 1956 nemohl Michael Anderson využívat efekty jako dnes, ale jeho verze byl jen otrocky převyprávěný příběh. Chtělo by to trošku okořenit. Jinak herci se taky nepřetrhli. Když to všechno sečtu, vyjde mi pouhý průměr. ()

Kass

Přestože by Foggova "Cesta" s ohledem na svoji šibeniční lhůtu měla ve filmu svádět k svižnému tempu vyprávění, snímek překvapivě nikam nepádí a line si to ležérním tempem, jež působí místy příjemným (loudavé, často překrásné, duši lahodící pohledy kamery na exotické exteriéry, ať už ze vznášejícího se balónu či šinoucího vlaku), ale také občas trestuhodně ubíjejícím dojmem (např.nepochopitelně nastavovaná zastávka ve Španělsku - 5 minut se jen tancuje a 10 minut "zápasí" v aréně s býkem!). Výsadní devízou filmu je D.Niven, v jehož trefném podaní je P.Fogg tím pravým dokonale strohým anglickým gentlemanem, kterého nedokáže vyvést z bohovského klidu nikdy nikdo a nic. Ve své roli na plátně z pochopitelných důvodů, jež plynou předně z jeho odtažitého vystupování, působí mírně nepřístupným dojmem a proto pro mně byla velkým zklamáním postava jeho sluhy, která alespoň podle mne měla do příběhu vnášet lidsky přirozenější prvek, což se k mému zklamání nedělo.. jeho chaplinovská vizáž, charakter sukničkáře a cirkusové skeče jimiž se prezentoval, mě nedokázaly zaujmout.. ve filmu se mi poté paradoxně jevil býti ještě větším "cizincem" než jeho nadlidsky se zprávající pán. O to víc jsem zhruba v půli filmu, v indické epizodě, přivítal příchod jejich budoucího souputníka, krásné princezny, které dala tvář filmem dosud příliš nepoznamenaná S.MacLaine.. sice jí ve snímku nebylo poskytnuto příliš prostoru, ale její nádherný úsměv na mně působil stejně jako vždy.. připadal jsem si proti němu zcela bezbranný :) Výsledné hodnocení "Cesty" jsou u mně velmi silné 3*. ()

lamps

V jednotlivostech místy velmi nápadité, hravé a vtipné, sympaticky odkazující k různým žánrovým vzorcům skrze filmová prostředí nebo volbu herců do cameo rolí (Buster Keaton ve vlaku). Ale kdyby to bylo o hodinu kratší, nic by se nestalo - celá řada dílčích konfliktů jen povinně oddaluje vyvrcholení a uměle znesnadňuje hrdinům jejich cestu, přičemž se scénář kolikrát vůbec nenamáhá segmenty nějak soudržně pospojovat. David Niven velmi dobrý, ale jinak z toho ta unylá britskost sálá tím zážitkově nešťastným způsobem.. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 10/10/// +téma, na svoji dobu výprava, potěší pěkná Shirley MacLaine -na dnešní dobu technické zpracování a hudba, předlouhá scéna ve Španělsku/// Moje oblíbené téma v jeho snad první filmové podobě, které se celkem věrně drží své předlohy a díky animovanému seriálu z dětství tento film nabídne všechny pro mě známe situace. Ovšem největší problém filmu vězí v jeho délce. Jednak je film velmi krátký, krátký na to aby dobře rozvinul charaktery a jednání postav, nabídl více dialogů a předně více prostředí a samotné akce. Zde je pochopitelně kvůli délce spousta situací hodně ořezaná, vynechaná nebo nedostatečná. Prostě film nabídne hlavní dějové události, ale už nemá čas nabídnout něco více, což třeba seriál diky svému prostru mohl. A na druhou stranu (i díky stáří filmu) je jeho délka velmi neúnosná. Dívat se 3 hodiny na film je velice únavné a hlavně první 2 hodiny jsou velice nudné. Částečně to vynahrazuje 3 hodina, která se odehrává převážně v americe. Rozhodně tedy netvrdím, že je to špatný film. Jen na dnešní dobu je velice staromódní a chtělo by to nějaký remejk, ale pořádný a věrný originálu./// Celkem 73%/// ()

misterz

Úžasné s akou ľahkosťou a nevtieravým humorným prístupom si tento snímok dokázal robiť srandu z jednotlivých kultúr a národov, ktorými Phileas Fogg postupne na svojej ceste prechádzal (vrátane svojej vlastnej krajiny samozrejme). David Niven tu dostál svojej povesti najväčšieho anglického gentlemana svojej doby a Cantinflas mu zase veľmi výdatne sekundoval svojou humornou stránkou. Len škoda, že niektoré zábery a momenty mi prišli zbytočne úmorne dlhé, a to až tak, že po čase začali nudiť. Nudu potom zahnala až ďalšia nová scénka. Napríklad tá scéna býčieho zápasu mi prišla nekonečne dlhá. Oceňujem tiež prídavok niekoľkých ďalších hereckých legiend, z ktorých ma najviac potešilo krátke cameo s P. Lorre. Myslím, že slušný nadpriemer je zaslúžený. 80/100 ()

Frajer42

Film, ve kterém by se dala s lehkostí vystříhat polovina stopáže. Věřte mi, že nepřeháním. Vážně nechápu proč jsou ve filmu například odporné 10 minutové tancovačky ve španělském stylu, snad hodinové býčí zápasy a plno dalších kokotin, které nemají ve filmech co pohledávat. Není mi jasné dle čeho se tvořilo obsazení, ale je na můj vkus úděsné. Cenu nejnesympatičtější postavičky bych udělil kokotovi Passepartoutovi, který mi znepříjemňoval celý film. Naopak musím vyzdvihnout scénku, kdy ďábelští indiáni přepadnou vlak. Myslím, že na svoji dobu to bylo natočeno perfektně. Dávám 1*. Nevím, jak jinak ohodnotit film, v němž 3/4 stopáže je slovy nepopsatelná nuda. ()

zahadna

Film získal päť Oscarov a dnes už patrí medzi klasické snímky v tomto žánri. Známy román Jula Verna, ktorý poslúžil ako literárna predloha, spracoval režisér ako dobrodružnú veľkovýpravnú komédiu. ()

dopitak

Neskládám pocty, jsa odkojen na animovaném Fogovi a jeho věrném Barnabášovi a Čikovi. Tenhle film je pro mě zklamáním měsíce, nejnudnější natahovanou dřinou, kterou jsem v poslední době viděl. Pouštěl jsem si to hlavně kvůli tomu, jestli se mi podaří postřehnout Sinatrovo cameo (podařilo). Velkolepá výprava je spíš žert. Sledována verze z Primy, ovšem s původním výborným dabingem ČT (Brzobohatý). Pro suda dodávám, že mnou zmíněná verze má 135 minut, ale vlastním i původní nesestříhanou, jež má opravdu 175 minut. ()