Cesta okolo sveta za 80 dní

• Česko Cesta kolem světa za 80 dní (viac)

Príbeh sa začína v Londýne, v roku 1872.  Phileas Fogg je muž, ktorý už dvadsať rokov rutinne trávi čas v džentlmenskom reformnom klube, kde debatuje s ďalšími aristokratmi, číta noviny a neprestajne konzumuje rovnaké jedlo. Jedného dňa ho zaujme novinový článok autorky Abigail Fix o vzrušujúcom pokroku v cestovaní. Píše sa v ňom o tom, že nová železnica v Indii uzatvára reťazec moderných dopravných spojení po celom svete, čo aspoň teoreticky umožňuje precestovať zemeguľu za 80 dní. Jeho starý antagonista a rival Nyle Bellamy, ktorý ho nikdy nevidel opustiť Londýn, ho vyprovokuje staviť sa o dvadsať tisíc libier, že túto cestu podnikne a vráti sa do Štedrého večera a Foggovi už netreba viac. Na túto cestu Fogg naverbuje bystrého francúzskeho komorníka Passepartouta a v pätách neustále majú aj  autorku článku, novinárku a dcéru majiteľa novín Daily Telegraph, Abigail Fix. Keď si Fogg uvedomí, že sa Abigail len tak ľahko nestrasie, prijme ju ako oficiálnu členku expedície a cesta okolo sveta môže začať. (RTVS)

Arsenal83

Seriálu chýba väčšia dobrodružnosť, ktorú by som od tohto formátu prirodzene očakával. Chýba tomu šťava, je to poňaté dosť vážne a samozrejme, že sa klasický príbeh už musel prerobiť tak, aby sa vytiahla sila menšín a žien. Úplne sprznené to ale nebolo, niektoré časti boli dosť zaujímavé a Tennant bol prekvapivo dobrý Fogg. ()

slunicko2

Další zmrvený remake. 1)  Většinu toho, co jsem chtěl napsat, vystihla již dříve komentátorka Jinny**. "Fanfikce psaná bílou mladou západní ženou z 21. století. Feminismus, rasismus, kolonialismus - čekala jsem, že se nakonec objeví i téma práv gayů." Lépe to nepovím._____  2)  Snad by mi nakonec ani tolik nevadilo, že Passepartout je sebevědomý černoch, paní Auda zmetamorfovala do jakési Estelly, Detektiv Fix prošel změnou pohlaví a proměnil se v sufražetku Abigail Fixovou a spousta dalších postav je oproti knize i předchozím filmovým verzím k nepoznání, zatímco jiné naopak chybějí._____ 3)  Nejhorší je, že verneovská atmosféra tajemných dobrodružství a srdnatých hrdinů je totálně pryč. To tvůrcům odpustit nemohu. ()

filmmovier

Tradičně famózní Tennant tentokrát není natolik famózní, aby zachránil ten okolní průser. Cesta kolem světa za 80 dní je zcela novým originálním příběhem, který s Vernovým románem souvisí jen pramálo. Vypadá luxusně, lokace jsou nádherné, ale jinak je to seriál s neskutečně pomalým tempem (jak je to možná?), přepálenou stopáží a nic moc dějem. Ve výsledku docela zklamání, ale dá se to. 60%. Recenze na TVzone zde: https://serial.tvzone.cz/around-the-world-in-80-days/recenze ()

Allien.9

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla extra fanynkou tohoto příběhu, ale co si budeme povídat, barevná minisérie s 10. Doctorem v hlavní roli vypadala nadějně. Chyba lávky. Stačily pouhé dvě epizody, abych si uvědomila, že ani David Tennant tuhle kolosálně nezáživnou nudu nezachrání. U "Cesty kolem světa za 80 dní" se chci především bavit a nejnovější verze je až absurdně vážná. Chybí odlehčení a vtip. ()

rikitiki

Výchozí pozice nejspíš byla: „Pojďme natočit Cestu kolem světa realisticky. Žádné vtípky, žádné šťastné náhody a nečekaná dobrodružství – spíš únava, reálné nebezpečí a hrůza namáhavé cesty divokými končinami.“ A jak řekli, tak udělali. Phileas Fogg se vypraví na cestu zatížený dávnou vinou, která jde přímo proti jeho charakteru anglického gentlemana a já prostě nemůžu uvěřit, že by se takto mohl zachovat. První dobrodružství – revoluce v Paříži – je podáno s krví, střelbou a strachem o život.  Ano, tak to bylo v reálu, ale ne ve fantastické verneovce. …. A takto to pokračuje dál. Když přistoupíme na tento úhel pohledu, máme tu drsné putování, na které je přibraná jedna novinářská sufražetka. OK, to by ještě šlo, ale pak zjišťujeme, že Fogg zažívá na své cestě úplně jiné situace než v románu, a ty, které známe, zase nezažívá. Je to smutná, až truchlivá pouť. Naděje je na ní pramálo, lidem jde opravdu o život, a pokud o něj nepřijdou, budou obráni minimálně o veškeré své iluze. Navíc, jakoby se Angličané chtěli vykoupit ze své koloniální minulosti. Zobrazují sami sebe až sebemrskačsky jako čiré zlo. Dost možná to tak často bylo, ale nemůžu si pomoc, měli by to řešit v jiném filmovém díle a ne na pestrobarevné výpravě, která by spíš měla vzdávat hold technice, lidskému umu a různorodosti kultur. ()