Val Resnick (Gregg Henry) a Porter (Mel Gibson) sú dvaja malí gangstri, ktorí okrádajú pouličných žobrákov. Raz však Porter spoločne so svojou ženou, narkomankou Lynn (Deborah Kara Unger), a sadistickým partnerom Valom prepadnú a okradnú čínskych mafiánov, prevážajúcich 140-tisíc dolárov. Pri rozdeľovaní koristi však Val svojho partnera podrazí, pretože potrebuje aj jeho podiel na to, aby sa mohol stať členom zločineckého syndikátu. Nahovorí jeho žiarlivej manželke, že Porter jej je neverný a zatiaľ čo žena manžela dvakrát strelí od chrbta, Val zoberie peniaze. Porter však prežije - a keď sa zotaví, začne pátrať po Valovi, pretože chce svoje peniaze stoj čo stoj. Vyberie sa do bytu svojej manželky, ktorej síce zoberie drogy - ale na druhý deň ju nájde mŕtvu. Spojí sa teda s bývalou priateľkou Rosie (Maria Bello), ktorá pracuje pre syndikát. Pomocou nej nájde Vala, ktorý sa s ním dohodne na vrátení jeho podielu, ale ten ho opäť podrazí. Porter je síce zbedačený, ale drsnejší a neústupčivejší ako kedykoľvek predtým. Je rozhodnutý pomstiť sa každému, kto sa mu postaví do cesty. Skrátka chce svoje peniaze získať späť - a je mu jedno, akým spôsobom... Je odhodlaný zabiť každého, až kým nedosiahne svoje! (TV Markíza)

Itar

Nářezová gangsterka s výborným Melem Gibsonem v hlavní roli. Šlape to neskutečně rychle, má to atmosféru, humor a spád. Filmové řemeslo v té nejčistší formě. ()

Lefty86

Co čekáš ode mě?? Mě se nebojíš?? Mel Gibson bezchybný, ale film taková sláva není, po začátku jsem čekal jízdu ale pak se neskutečně vlekl, scénář pokulhává na to aby nenudil, by musel mít tak 50 minut těchhle 90 bylo jako tři hodiny. Prostředek filmu prostě nuda je, zachránil to propracovaný konec plný intrik a klasickým podělem Portera. ()

kwoky

Velmi stylový film. Ale nenechte se mýlit názvem - on vůbec nechce pomstu. Dokonce za celou dobu ani nezvedne hlas. Chce jen svoje peníze. A protože mu je nikdo nechce dát, tak jde výš a výš a nikdo ho nebere vážně. Perfektně vygradovaný děj, trocha akce a občas přídavek drsnějšího humoru. Za sebe musím velmi vysoko ohodnotit casting, protože všechny postavy do své role skvěle zapadly. Viděl jsem Odplatu dvakrát a dalšímu opakování se rozhodně nebráním. ()

Paldiny

Nakladačka pri akej nejedno srdce zaplesá. Porter je frajer čo ctí zásady, a preto sa musí s ním slušne. Našťastie to veľa oku známych tvárí nevie a nielen že sa postarajú o to aby ovdovel, ešte mu ukradnú už kradnutú korisť a Porter ju chce späť, no vlastne len svoj podiel. Na ceste za jej získaním to bude bolieť mafiánov, skorumpovaných fízlov, dílerov, skrátka hajzlíkov typickej sebranky typického amerického mestečka. Ani hlavný hrdina nevyviazne bez modrín, monoklov či pár rozpučených prstov. Skrátka poctivá žánrovka čo si neberie servítky a čo si svojim belasím feelingom, vyhradeným zmyslom pre humor a náklonnosťou k princípom poľahky získa nejedno chlapské srdiečko. ()

prezdivaka

Žerete tyhle hloupý pohádky pro dospělé? Vlastně spíš pro dospělé fyzicky, ne mentálně. Film je od počátku nesmyslný, protože jen idiot by nezabil parťáka, kterého podrazil a zamýšlel zabít. Když navíc ten idiot chvíli předtím div neukope Číňana v nabouraném autě. Řetěz nesmyslů by vydal na slušnou novelu, ale to jak Číňané před koncem vykropí ze samopalů asi tisíc nábojů a Porter je krytý jen tělem jednoho lumpa, odejde bez škrábnutí. Pak kupodivu zastřelí bandu skrze podvozek auta. Prostě jak se to zrovna hodí. Zakopaný pes je zřejmě v předloze, protože D. E. Westlake píše humorné odpočinkové romány. Takže tady se měl natočit úplně jiný žánr. ()

agass

Tenhle film jsem si zamiloval až po několikátým zhlídnutí. Strašně se mně líbí, jak ten Číňan zamachruje s motýlkem, když se chystají vykuchat Portera. ()

dehlie

- Urobili sme takú dohodu. Keď ona prestane robiť štetku, ja prestanem zabíjať ľudí. - Neviem, či nám táto dohoda vyjde. ()

Zombi

Po několika letech jsem film viděl znovu a zvedám hodnocení ze 4 na 5 hvězdiček, protože si to opravdu zaslouží. Drsný, vtipný, skvěle obsazený, s výbornou atmosférou a režijí. Ovšem pozor, tady nejde o pomstu, tady jde o princip. Gibson je po řadě sympatických klaďasů opravdu sympatickým a drsným hajzlem. ()

Cement73

Dobrá atmosféra, výborná kamera a skvelý herci robia s tejto gangsterky špičku tohto žánru. Mel je bezkonkurenčný; Suverennosť s ktorou vykonáva svoju odplatu je neuveritelná... výborné ()

geimz

Drsný, nekompromisný, hláškujúci Gibson v špičkovom akčňáku so skvelo vybratými šedými filtrami ktoré perfektne podtrhujú noirovú atmosféru snímku. Príbeh mohol byť síce o niečo prepracovanejší, ale všetko mi to vynahrádza Melova charizma a radikálnosť. Hlášky lietajú jedna radosť. "I've got a few minutes..." "So go boil an egg". ()

Mikino00

Lepší než původní verze, na lepší hodnocení to ale nestačí. Naštvaný Gibson si jde pro své peníze přes kupu mrtvol, které velice stylově oddělává, což je stylové, ale děj a apod věci se upozadily, zbyl tak jen akčnější thriller s béčkovým dějem. ()

Klajnik

Plytká jednohubka o drsnym gaunerovi, kterej má svoje zásady a pokud na ně druzí nepřistoupí, tak bude muset překročit jejich mrtvoly. Gibsonovi sedne role drsňáka, kterej se jen tak z ničeho neposere, ale nijak zvlášť mě jeho postava nebavila. Je příliš jednorozměrná a chybí mu nějaký větší šarm, zkrátka cokoliv, díky čemuž bych si ji oblíbil a díky čemuž by si mě zůstala. On tam ale zkrátka jen je, občas někoho sejme on, občas někdo sejme jeho a vždycky se z toho vylíže... Krve tu moc není. Scény též nejsou nijak zábavně vypointované, celé je to příliš banální a nevýrazné, ač jistá tónina tvrdé kriminálky je podchycena dobře. Tím si vysvětluji i to vysoké hodnocení. Bohužel tu není žádná hloubka ani atrakce. Pokud bych jako tvůrce chtěl takový film držet blíže realitě, snažil bych se jít hlouběji do nitra protagonisty a jednotlivé scény lépe vypointoval. Pokud bych chtěl drsnou kriminálku plnou tvrdohlavých magorů, kterym jde jen o prachy a za žádnou cenu neustoupí, tak by film byl mnohem zábavnější ve svých jednotlivých pasážích, které bych vyhrotil až do grotesky a v akci nešetřil krví. Podoba filmu je však na mě příliš nevýrazná a nezajímavá. Není to tak špatný film, ale není důvod ho vidět. ()

El Loco

Toto je pre mňa najsympatickejší film Mela Gibsona. Je vcelku jednoduchý. Je to film o pomste, kde neváha hlavný hrdina chladnokrvne zabiť kopu mafiánov. Je akoby bez emócií a má neskutočnú guráž. Akoby ho ani nič nemohlo zastaviť.A to všetko pre sprostých 70 000. ()

Vronsky

Pohled do odvrácené tváře lidského žití a jednání zamlží nejedny růžové brýle, ale fajnšmekři, naladěni na "osmimilimetrovou" notu, budou téměř po celou stopáž chrochtat blahem: Mel Gibson bourající veškeré mýty o prvenství diamantu v kategorii tvrdost. Lucy Liu v netradičních polohách, na míle vzdáleno Charlieho andílkům, tedy zábavné. Scnénář odvšivený od jakékoliv šablony akčního filmu, Porterův kill list nepředvídatelný. A v první řadě hluboký nádech režisérův, v jehož tmavě modrém oparu se špetkou černočerného koření jménem humor nehledejte kladný charakter ani pod lupou. Řečeno stručně a výstižně, Odplata je z velké části nevšední útěk ze stereotypu, snímek mnoha kladů a nemnoha záporů, ne pro každého, robící z optimistů pesimisty, z pesimistů optimisty. Doporučuji. ()

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (viac)