Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

pollstro

Vůbec první film, který vyhrál všech pět hlavních cen Akademie, zároveň první opravdový zástupce žánru screwballové komedie, kterým Capra vytvořil základní filmové přístupy a prvky pro všechen budoucí žánr romantických komedií, který se touto žánrovou inovací, dnes již považovanou za kultovní klasiku, nechal bezpochyby inspirovat. Jednoduchý, milý, usměvavý, zábavný, rychle plynoucí a krásný příběh plný živé laskavosti, se spoustu sofistikovaného humoru, rozdílného pohledu životních vrstev a jejich vzájemná vyostřená jiskřící konfrontace, jenž vytváří dostatečně uhlazenou atmosféru, která dokáže být místy dráždivá, ale přesto neuvěřitelným způsobem půvabná. V období hospodářské krize dokázal tento film pobláznit nespočet lidí, zejména v menších městech, kde jednotlivé postavy filmu a jednoduchá romantická zápletka s lidskou duší a tváří zapůsobila na diváky způsobem, který jim jiní dosavadní zástupci žánru, obklopení luxusem a vznešeností, nedokázali ve své době jednoduše nabídnout. ()

PetraMishka

Vynikající inteligentní romantická komedie o cestě mladé ženy na útěku za manželem, kterého si vzala ze vzdoru, a reportéra, který chce o tom udělat senzaci. Ačkoliv se oba od začátku špičkují, postupně najdou porozumění a nakonec se do sebe zamilují. Sledovat tento film byla radost, protože nejen že mezi oběma představiteli skvěle funguje chemie, ale i situace, jimiž prochází, jsou velmi zábavné, lidské a plné chytrého humoru. ()

pierre9

Aj v súčasnej dobe má film čo ponúknuť, herecké výkony sú výnimočné, keď si navyše človek uvedomí, pred koľkými rokmi bol uvedený po prvý raz... Zaslúžené 4* ()

LadyRainier

Dokoukáno ,-) Ač nečekaně, královsky jsem se bavila a byl to vlastně můj první film s Clarkem Gablem, bez kterého by to sakra nebylo ono. Oba hlavní představitelé se mezi sebou skvěle špičkovali až to prostě muselo dopadnout, jak to dopadlo ... Nejlepší scény(pro mne) : Pokoj přepůlený dekou (nesmrtelné), stopování a pak mě dostalo to letadlo na konci - to byl výstavní kousek... Plný počet a určitě si to pustím znovu ... ()

Desmi

Obyčejně by byl tenhle film jen velmi průměrnou romantickou komedií, ale on je černobílý a natočen byl už před 80 lety ! Nic proti muzejním kouskům, ale mohla by se na ně už udělat zvláštní sekce... ()

PTuranyi

Milá romantická komédia s príjemne naivnou ale zábavnou zápletkou dcéry bohatého bankára na úteku za svojou láskou. Počas toho však narazí na neuznaného avšak ambiciózneho novinára Petra Warna, ktorý jej pomáha a tým si nakoniec získa jej srdce. Produkcia je dobrá aj keď technicky už samozrejme zastaralá a scény jazdy autom so spätnou projekciou sú mučivé. Atmosféra je pohodová. Na nič netlačí a necháva väčšinu práce na hercoch. Pár Clark Gable a Claudette Colbert totiž hravo svojím šarmom utiahnu celý film. 70% ()

Atron

Když porovnám přehrávané herectví českých zejména hereček té doby, tak Claudette Colbert je naprosto přirozená... a o Clarkovi Gable nelze vůbec pochybovat. Nechápu některé komentáře zde. Tohle je fakt matka romantických komedií a uspěla by i po roce 2000. ()

Houbos

Nezapomenutelné dílko z mého oblíbeného údobí Hollywoodu. Příjemný relax, nad četnými nedostatky jen mávnu rukou. Archetypální scénář "nemohou se vystát-nemůžou se od sebe odtrhnout-zamilují se" od těch dob používá dodnes (letos např. Knight and Day). Připravte se na ne zrovna pasující ústřední duo. Na ušatou verzi George Clooneyho s chlípným seladonským knírkem a na 30letou ženskou s maskou přes vlastní patrně už značně obnošený ksicht. Co je k sobě mělo přitahovat se mě neptejte. Už po 25 minutách z cca 100 měli tvůrci co do obveselení publika splněno. Vyškrtávám a rozhodně opět přidávám na konec seznamu ke zhlédnutí. Podruhé půjde hodnocení výše. Podobný: My Sassy Girl ()

lesotho

Nýnější americké romantické "komedie" by se mohly leccos přiučit. Bylo to svěží, vtipné a hlavně to oni byli originální, protože (aspoň bych řekla) museli být prvními, co zfilmovali tento nápad. Clark Gable byl naprosto okouzlující, asi málokterá by mu mohla odolat. Výkon Claudette už nebyl tak vynikající, nezdálo se mi dost přesvědčivé její ztvárnění bohaté dcerunky na začátku. A upřímně tvůrci mohli vybrat někoho krásnějšího, ale hold móda byla jiná než teď. (Ještě poslední poznámka: když walter connolly vede k oltáři claudette a povídá jí, že si clark tu odměnu nevzal, hrozně mi to připomnělo Vesmírná tělesa, jak král říká, že si ten milion nevzal, vzal si jen dvěstěčtyřicet vesmírných dolarů za stravu a benzín.) ()

rbr

Colbertová je dost možná první moderní herečka. Každou minutu, kterou stráví na plátně je těžší a těžší uvěřit, že tenhle film je přes ¾ století starej. Obecný povědomí praví, že Marlon Brando vykop dveře realistickýho herectví, když se objevil poprvý v roce 1947 jako Stanley Kowalski, ale dívat se na paní Colbertovou, o třináct let dřív, jak hraje svůj part s takovou mírou nuance, zdrženlivosti a lidství, že to fakt dá práci najít v Hollywoodu, v tý době, někoho podobnýho. Jednoduchý srovnání s Clarkem Gablem ilustruje moji myšlenku dokonale. Story, scěnář, režie, kamera a druhotnej casting sou všechno kvality. Vzhledem k tomuhle, a s požehnáním takovejch herců v hlavních rolí, jak můžeš vůbec nepovažovat tohle jako opravdovej klenot Golden Age? ()

kardi17

V jednoduchosti je síla a tento film je tomu zdárným příkladem. I přes jednoduchou zápletku z toho vzešla brilantní komedie, z které by si měly dnešní produkce vzít příklad a ne ji jenom slepě vykrádat. Jak to již u filmů z té doby bývá, obě hlavní postavy mají úroveň, srčí důvtipem, popichovačných poznámek není nikdy dost, v kombinaci se skvělými dialogy, lehkým dobrodružným a romantickým nádechem, to tvoří skvělý mix. 80% ()