Stalo se jedné noci

• USA It Happened One Night (viac)
USA, 1934, 105 min (Alternatívna 101 min)

Svéhlavá milionářská dcera a cynický reportér stavějí a bourají zdi Jericha... Romantická komedie Stalo se jedné noci patří dnes už do zlatého fondu světové kinematografie. Jednoduchý příběh zhýčkané milionářské dcery (Claudette Colbertová), která se na svém útěku od rodiny setkává s prostým reportérem (Clark Gable), překypoval vtipnými dialogy i přesnými sociálními postřehy, ale především nabídl v době vrcholící hospodářské krize divácky vděčné téma lásky, která zdolá navenek nepřekonatelné překážky třídních rozdílů. Jeho předlohou byla povídka "Noční autobus" Samuela Hopkinse Adamse, uveřejněná v srpnu 1933 ve známém časopisu Cosmopolitan. Film získal v historii poprvé všech pět hlavních Oscarů. (Česká televize)

Crawler-D

Vždycky jsem si říkal, kdy romantické komedie se svým klasickým scénářem začaly, a hle...možná pramáti, která sice je stará, ale její vyprávění je mnohem plynulejší a sympatičtější, než kýčovité historky neschopných vnoučat. ()

C0r0ner

Jasně, je to naivní, předvídatelné a ve své podstatě hrozně jednoduché, ale bylo to tak milé a hezké (jak se od Capry dalo čekat), že jsem nakonec nenašel důvod nedat plný počet hvězdiček. Navíc se mi moc líbila ústřední dvojice Gable/Colbertová, a tak jsem si s tímhle filmem udělal jedno pěkné odpoledne. 90% ()

lakikaki

Absolútne vynikajúci film, ktorý prekonáva takmer všetky romantické komédie, ktoré prišli po jeho vzniku. Je to vtipné, chémia medzi vynikajúco zahranými hlavnými postavami funguje dokonalo, scenár a réžia sú výborné a vôbec, tých 5 Oscarov v hlavných kategóriách bolo maximálne zaslúžených. Síce by som bol trochu radšej, keby It Happened One Night končilo o pár minút skôr - vo chvíli, keď to vyzeralo na anti-happy end - ale záver filmu je aj tak veľmi originálny a nesmierne vtipný. Koniec koncov, ako film samotný. ()

zette

Velmi zdarila romance, ve ktere doslova exceluje Clark Gable. Miluji dobovou atmosferu starych filmu a tato road movie, jest toho dukazem. Ve filmu je spousta vybornych scen (zpev v autobusu, stopovani, fiktivni manzelska hadka pred detektivy). Skoda, ze v posledni tretine film trochu ztraci na tempu, zaver je uz opet vyborny. Deli me jen minimalni hranice od udeleni plneho poctu bodu. ()

Pajky3

Předloha všech těch romantických komedií na které spousta lidí v současné domě nadává, protože jedou přesně podle téhle šablony. Potkali se, nesnášela ho, poznala ho, milovala ho, jenže přijde break-up fáze a v závěru happyend. Pro mě nic extra, prostě jen průměrná romantika a kvůli tomu, že byla možná první jí nic k hodnocení nepřidám. Herci mi tady nijak nevadili, jen mi tam přišlo vtipu jako šafránu... ()

Šimpy

Klasika...hodně už tu bylo napsáno, takže jen stručně....sympatická hlavní dvojice, kouzelný Clark Gable se svým knírkem, spousta dobrých nápadů (stopovací scena), prostě bomba film... ()

WolfR

Až na jednu maličkost, která nepůsobila věrohodně je to skvělý film! Řekl bych, definice pro romantické filmy na další desetiletí! 5 hvězd. ()

otík

Příjemný poklidný snímeček, který je sice z počátku hodně uondaný a pomalý, tempo žádné, dialogů taky není přehršel, od druhé poloviny se to začne vyvíjet očekávaným způsobem, o to je to ovšem zábavnější a přitažlivější. Pohodka, která neurazí. ()

LeoH

Horkou jehlou spíchnutá únikovka z doby končící Velké hospodářské krize, která za svou lehkost a švih vděčí kromě chytrého scénáře asi právě taky časové tísni při natáčení a snaze o trochu toho sociálního vyznění. Tu a tam je humor trošku upachtěný, ale třebas dialog o správné technice nošení na zádech si nezadá s tím Tarantinovým o masáži nohou a za putující slovní gag s hradbami Jericha a jeho rozvinutí do závěrečné pointy by se nestyděl ani Billy Wilder. Jedna z prvních, ne-li vůbec první moderní romantická komedie a tak trochu taky první road movie, na kterou se skoro bez přimhuřování oka báječně kouká i po 80+ letech. ()

andrii

Táli, pod vlivem jedinečné paní Luny. Kanafáskové,  spojeni stanicí "U Dvou pavích holubiček." Polibky, které neplánovali. ()

Mirokukii

Road Trip po klasicku. Svěží a velice zábavné. Skvělý Clark Gable jako schopný chlapík připletený do útěku jedné rozmarné, bohaté dcerky. Dialogy sviští a postavy se sbližují. ()

danoo

Klasika, ktorú by mal vidieť naozaj každý. Capra žánrovo kombinuje road movie a screwball comedy, aby spolu so skvelým obsadením a ich nezabudnuteľnými peripetiami ("The Limb Is Mightier Than The Thumb") vytvoril jeden z najslávnejších filmov všetkých čias. Ten zjavne inšpiroval i Wylerove Rímske prázdniny (1953), ktoré však pôsobia naivne a plocho. V skratke: zábavné, sexy bez akýchkoľvek hluchých miest! ()

bobby_jean

Clarkova stopovacia scéna sa v momente zaradila medzi moje TOP filmové scény. Veľmi milé, nevtieravo vtipné a hlavne založené na skvelých výkonoch. Nevinnosť a nesmelosť medzi protagonistami bola očarujúca. Dnes už si veru medzi seba ľudia nedávajú deku, ktorú by mohli postupne zhadzovať. ()

TerezD

Přes 80. let starý film se nemá v dnešní době moc velkou šanci udržet se na špici, ale tady, u tohoto snímku, si myslím, že problém nenastal. Průkopnická romantická komedie, kterou si berou za vzor novodobější komedie. Náramně jsem se bavila po celou dobu sledování. Je to můj první film od Franka Capry a jsem si jistá, že jistě nebude posledním. ()

Mishqo

Jeden z najkrajších romantických filmov aké som kedy videl. Hold v dobách minulých ešte vedeli ako sa to má správne točiť a nie tie dnešné patetické, presladené gýče. ()