FIFA: Pod povrchem

• USA FIFA Uncovered
Dokumentárny / Krimi / Športový
USA, 2022, 3 h 44 min (Minutáž: 52–59 min)

Co všechno obnáší organizace mistrovství světa ve fotbale? Dokument o federaci FIFA, který odkrývá její pohnutou minulost plnou tahanic o moc a velké politiky. (Netflix)

Morholt

Místy možná trochu zdlouhavé, ale i tak poučné, dá-li se to tak říct. Ono o FIFA i jiných kontinentálních federacích si nejspíš šádný fanoušek nedělá iluze a dokument vlastně jen zevrubně popisuje to, co už skoro každý ví nebo tuší, ale i tak člověk občas nevěřícně zírá. Seriál se sice snaží vzít to pěkně od píky a zmiňuje jak Havelangeho, ale i třeba firmu Adidas, ale středobod všeho je pořadatelství Ruska a Kataru, přičemž v případě emirátu bylo vše natolik evidentní, že už musely začít padat hlavy. Naplno se ukázala zkostnatělost vedení FIFA i nesmyslná skutečnost, že každý zapomenutý ostrůvek v Karibiku s vlastní federací má stejný hlas jako Anglie či Brazílie. Když jsem pak viděl společnou fotku nejvyšších představitelů federace, chtě nechtě jsem si vzpomněl na soudruhy z dob socialismu, kteří si mysleli, že jsou nedotknutelní a že dělají všechno správně. A bohužel se ukázalo, že je to pravda. Celkově vyznění jak pak dost depresivní, protože každému musí být jasné, že se ještě dlouho nic nezmění, protože FIFA by musela být reformována lidmi, kteří o žádnou reformu nestojí. 85% ()

Enšpígl

Ještě než začne světový šampionát ve fotbale 2022, jsem si na Netflixu pustil tenhle dokumentíček, kterej by měl vidět asi každej koho zajímá fotbal. Oceňuji na Netlixu, že se mu podařilo dostat do dokumentu výpovědi Sepp Blattera mnoha dalších lidí. Informačně kvalitně zpracovaný, kdy já se zastavuji nad několika věcmi, vznik FIFA byl opravdu veden čestným úmyslem, jak se to stalo, že se pak FIFA zmocnili takovou gauneři, tady se furt přirovnává FIFA k mafii, ale mafie má víc cti než tyhle zmrdi. A co je na tom legrační, že teď FIFA vede Infantino , když pominu fakt ja tam na podiu málem v přímým přenose vlez Putinovi do prdele, že v květnu 2022 zařadil Ruštinu jako ofiko jazyk FIFA a jeho neochata vyloučit Rusko z fotbalu po tom co už další sportovní organizace to dávno udělali je ještě v živé paměti. Fakt si myslíš že tenhle Putinův pucflek je čest sama ? Fifa to je orgaznizace pro naprostý hajzly a gaunery, který parazitují na fotbale, hráčích a fanouších. ()

Malarkey

Už z dob, kdy jsem na fotbale poprvé slyšel popěvek Uefa Mafia, jsem tušil, že i FIFA bude stát pěkně za hovno. Vždycky mi ale stačilo sledovat dění u nás, natož pak si kazit den ještě děním ve světovém fotbalu. Souvislosti, které mi ale osvětlil tenhle dokument mě dováděly k údivu. Neuvěřitelné. Jak kdybyste sledovali nějakou mafii, která má ještě tu drzost se před kamerami obhajovat a vysvětlovat, že vlastně dělala všechno dobře. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že nyní to není lepší. ()

Djoker

Lahodný předkrm k MS v Kataru. Dokument velmi podrobně mapuje přerod spolku fotbalových gentlemanů na korupcí prolezlou sektu, která shodou okolností pořádá nejsledovanější sportovní turnaj planety. Hra o trůny v neziskové organizaci je v podání jedinců bez špetky morálky výživnou podívanou. Blatter by měl dostat nějakou cenu, protože toho staříka, který o ničem nevěděl a chtěl jen pomáhat, zahrál opravdu přesvědčivě. ()

*CARNIFEX*

Skvelé načasovanie “Netflixu”. Dokument vyšiel pár dní pred začiatkom MS v Katare, a mňa by zaujimalo, aký to má práve teraz zmysel. Najviac ma ale zaráža výraz tváre Blattera, ktorý normálne bez hanby pôsobí dojmom, akoby sa nič nestalo. Jeho ego, sebavedomie, dokonca občasné nadšenie v tvári, to je normálne na lakeť. Ďalšia grcanica je postoj všetkých týchto zmrdov (bez výnimky), ktorí dávali či brali úplatky, pričom sa teraz osočujú, obviňujú, obhajujú, až má človek dojem, že jediné, čo by týchto ľudí mohlo zastaviť, je pád do bezdnej studne, ktorá sa dá veľmi rýchlo po prvom žblnknutí - priklopiť. Čo sa dokumentu týka. Zaznieva tu mnoho informácií, vyjadrení, divák musí naozaj veľmi pozorne sledovať, aby mu najmä v záverečných epizódach, kedy sa podrobne rieši celková korupcia vo FIFE, niečo neušlo. Mňa osobne však zaujalo najmä iné prepojenie. A to práve to politické, kde sa opätovne ukázali henti buržoázni buzeranti od Galského kohúta, ktorý kompletne zneužili futbal ako taký, pre zlepšenie svojej ekonomickej situácie v krajine. Každopádne, v dokumente zaznie veľmi málo skutočných, fyzických dôkazov. Akoby to bolo vyskladané na klebetách či domnienkach. Mne je jasné, že sa podarilo preukázať kadečo, no osobne som si myslel, že obsahom dokumentu bude väčšia prezentácia napáchanej kriminality, ktorej sa henta banda permanentne dopúšťala a dopúšťa. ()

666teen

Zatímco členové jiných mafiánských rodin se chytře drží ve stínu a svoje kokainy, ákáčka a padlé děvy nikomu VEŘEJNĚ necpou, tak kartel z Fífa, to jsou jiní kofři! Je jich všude plno, kamarádí se s prezidenty, vydírají celé státy a s úsměvem nám tvrdí, že je to všechno úplná rovina, žádné šméčko. Bych blil. Takže bych těm nenažraným držkám rozhodně doporučil uspořádat MS v roce 2030 v Severní Koreji. Po MS 2026 v Rozpojených Státech to bude takové pěkné gesto. Jakože rovnováha. ()

Marze

Dokument o tom, jak mohou peníze zabít tuto krásnou hru. Popis činnosti této organizace za desetiletí s vyvrcholením v roce 2015 vyšetřováním FBI. Tato dokumentární série ale měla přijít o deset let dříve, naštěstí se týká i letošního mistrovství světa v Kataru. ()

ArsenalEagle

Rozhodně zajímavý náhled pod pokličku největší fotbalové asociace. Líbí se mi, jak dokument zpracovává FIFA prakticky od jejích začátků až do dnešní doby a jak dává prostor všem zúčastněným stranám (Blatterova sebejistota je naprosto boží). To, že je na podobných postech korupce na denním pořádku není zas taková novinka. Asi se to mohlo trochu zkrátit, přeci jen se dost věcí i několikrát opakuje. Ale nejvíc musím ocenit, že s nástupem Infantina není v dokumentu vše růžové a nebojí se říct, že je to stejný prospěchář, jako všichni před ním. ()

Steven47

Extrémně poutavý seriál, který dává do kontextu jeden z největších sportovních skandálů poslední doby. Tvůrci začínají u zrodu všeho, tedy u nástupu Havelange v 70. letech a následného příchodu Seppa Blattera. Dost mě překvapilo, že právě Blatter souhlasil s účastí v dokumentu, pasáže s ním nicméně výborně ilustrují jeho vnímání sebe sama jako spasitele fotbalu, který s korupcí nic společného neměl. Celkově oceňuji, že prostor dostalo velké množství zúčastněných z obou pólů kauzy, což prospívá dynamice i vyváženosti. Úvodní díl funguje skvěle a bavil mě dost možná nejvíc. Následné kontroverze ohledně pořadatelství Mistrovství světa v minulosti jsou však neméně zajímavé. U pasáže s Katarem jsem si říkal, že načasování nemohlo být lepší. Ačkoliv jednotlivé díly jsou možná trošku delší, než být musely, nikdy jsem se nenudil. Seriál představí všechny klíčové aktéry a postupně odhaluje vše, co vedlo až k zatčení. Některé pletky a vztahy mi místy přišly dost zmatečné, respektive v té záplavě jmen jsem se párkrát ztratil. Na druhou stranu těžko říct, jestli bylo možné tuhle část podat stravitelnější formou. Jinak ale téhle dokumentární sérii nemám co vytknout. Ideální způsob, jak se dodatečně v celé kauze zorientovat a zároveň se „naladit“ na nadcházející Mistrovství světa. 9/10 ()

William_

Dokument vám přímo neříká co bylo špatné a co ne, především díky tomu, že v něm vystupuje široké spektrum osobností spojených s organizací FIFA nebo nikoliv. Vždy si můžete udělat názor Vy. Nikdo Vám zde násilně nebude říkat co je správné a co ne, což jsem u Netflixu dlouho nezažil. Zprvu jsem se bál, jestli nejsou 4 díly až moc, ale u tohoto tématu by klidně mohlo být dílů 5. Malé mínus shledávám v tom, že se nezmínila budoucnost FIFA a návrhy expertů na její zlepšení. Jinak se jedná o skvěle zpracovaný dokument, ze kterého Vám bude zle, protože tak odporné a nesympatické postavy co rozhodujou o světovém fotbale už dlouho nikde neuvidíte. ()

M.i.k.e

po shlédnutí téhle série už nemůže nikoho překvapit, že to u nás Berbr vedl ta jak to vedl. Měl totiž skvělé učitele oproti kterým navíc působí jak podomní prodejce vysavačů. S přibývajícími minutami se zde umocňuje kroutihlavý efekt a je zarážející jaké věci procházeli a stále ještě prochází. V některých momentech je to navíc až bizarně úsměvné a mrazivé zároveň. Třeba ve chvíli kdy Chuck Blazer jakžto jeden z architektů celé aféry napráší svoje kolegy a je následně oslavován jako whistleblower , ale jen do chvíle než se zjistí, že 15 let neplatil daně a nebude zrovna čistý jako lilie. Co mě každopádně překvapilo je, že se tvůrcům podařilo přemluvit k vyjádřením Seppa Blatera a nejde tak o jednostrannou výpověď. Když si pak člověk uvědomí kdo tuhle s dobrým úmyslem zakládanou organizaci vede teď, tak mu musí být hned jasné, že to rozhodně nebude ani trochu lepší. Vřele navíc doporučuji těm, kteří v dnešní době všude křičí, že politika do sportu nepatří. Možná v ideálním světe, ale tady je hezky ukázáno, jak je sport politikou využíván a platí to i obráceně...80% ()

Pajky3

Zajímavý dokument, který do větší hloubky rozkrývá to, co zaznamenal každý sportovní fanoušek - tedy korupční skandály ve fotbale. Začíná se vzestupem Seppa Blattera do funkce ředitele FIFA a pak už to začne odkrývat jeden problém za druhým a že se jich podařilo nashromáždit dostatek. Vždy mě dokáže fascinovat, jak si někteří myslí, že jsou nedotknutelní a jak jim nevadí lhát v rozhovorech na kameru. Oceňuji Netflix, že to nenatočil jednostranně a podařilo se mu získat rozhovory se samotným Blatterem a dalšími, kteří jsou do těchto skandálů namočeni. Jak bylo řečeno v dokumentu, tak problém FIFA je v tom, že se nechce změnit. Ano, Blatter byl odstraněn, ale nahradil ho Infantito - člověk, který si užívá posedávání v loži s Putinem a katarskými šejky. To vážně není cesta ven ve snaze se očistit a jsem zvědav, kdy vyplave další skandál a tím nemyslím debakl, kterým je pořadání Mistrovství v Kataru. ()

Motinski

Prvá časť je geniálna a hneď som sa namotal. Škoda že ďalšie trochu stratili tempo a vlastne sa v nich riešilo to isté dookola naprieč rokmi. Neberiem to ako chybu len sa kľudne mohla séria skrátiť na 3 epizódy. Ide sa ale pekne pod povrch ako už názov napovedá a dozviete sa všetko o tých najšpinavejšich praktikách v celej organizácii. Všetko je podané zrozumiteľne a technicky veľmi prehľadne postrihané. Myslím že po tomto už nebude nikto namietať keď bude FIFA označovaná ako mafia. ()

elanius

Výborné. Prvý diel absolútny top, potom kvalita trochu klesla, akoby dokument stratil jasný smer čo chce povedať. Osobne som len vzdialene tušil, čo sa vo Fife odohráva a musím priznať, že som mierne šokovaný. Sepp Blatter musí isto mať nejakú poruchu osobnosti. Som veľmi zvedavý ako vypáli šampionát, ale som presvedčený, že krajiny ako Katar by také niečo organizovať nemali. (8/10) ()

zdenny

52 %. Při sledování (především prvního dílu) mi přišlo na mysl, že tento dokument natočili lidé, kterým vadilo, že u lizu nebyli oni. Protože by se chovali naprosto stejně. Je to jako u nás ve sněmovně - strany nejedou po vládnoucí straně z ideologických důvodů, nýbrž proto, že se také chtějí dostat k zlatému prasátku. Další dva díly byly o suchopárném povídání (neříkám že ne úplně nezajímavém). Poslední díl to završil mistrovstvím v Kataru (to, že se s tím plno lidí neumělo smířit, je cítit všemi čtyřmi díly). Ze stejných důvodů i mně pořádání mistrovství v Kataru vadilo. Jenže ruku na srdce, kde chcete v budoucnu tak nákladnou akci pořádat? A navíc (psáno již po mistrovství) - to mistrovství se ukázalo být jedním z nejlepších v historii. Když tedy pominu účast Kataru (jako pořadatelské země), který je fotbalově poměrně nízko, a také období konání. Co se týče FIFA --- tak ať z ní fotbalové svazy vystoupí a dělají si svoje soutěže (no, má trochu vlhká představa). A co se týče dokumentu - šokovaný jsem pouze tím, jak jsou někteří šokovaní. Tak se, do prdele, podívejte jen na vaši radnici, nebo, jak už jsem napsal, do poslanecké sněmovny. Vždyť i v reality show "Survivor" se dějí svinstva. A to jde o pár peněz. Ve FIFA nejde jen o peníze, jde o strašně velký vliv. A proč by stávajícímu předsedovi nedal hlas šéf nějaké karibské asociace, když za to dostane peníze pro sebe a dalších pár "pro rozvoj fotbalu"? Celá ta mafie funguje na principu udržení moci. Sovětský svaz taky musel uplácet Jugoslávii, aby setrvávala v RVHP. Jaký je v tom rozdíl? Fotbalisti hrají, jsou skvěle placeni, lidé vyprodávají stadiony a kluci ve FIFA si žijí ve svém světě luxusu a kurev. Důležitou otázkou zůstává: Chceme vůbec, aby se tento systém změnil? Aby bylo jasno, rozhodně nesouhlasím s tím, co se nejen ve FIFA dělo a děje. Ale nejsem snílek, abych si myslel, že jednoho pěkného dne přijdou nějací hodní, neúplatní svatouškové a budou to celé řídit úplně jinak. Proto i mé nízké hodnocení. Dokument k ničemu, nic se nezmění. ()