Starodávné apokalypsy

• Veľká Británia Ancient Apocalypse
Veľká Británia, 2022, 4 h 11 min (Minutáž: 29–33 min)

Réžia:

Marc Tiley

Kamera:

Will Fewkes

Graham Hancock (sprievodca), Joe Rogan

Novinář Graham Hancock hledá po celém světě důkazy o záhadných ztracených civilizacích, které na naší planetě žily v poslední době ledové. (Netflix)

Zeck

Graham Hancock předvedl profesionální práci v hledání souvislostí mezi archeologií, astronomií a geografií na archeologických nalezištích. Tedy v různých oborech, které spolu ve většině případů moc nespolupracují. Díky tomu se dostal k závěrům a informacím, které jsou svým způsobem revoluční a velmi relevantní i pro vědeckou obec. Kdyby vše zůstalo u faktických důkazů, byl by to fantastický dokument, který by přinesl spoustu nových informací nebo na pevných základech stojících teorií. Hancock ovšem vše relevantní, co za celou sérii (a život) objevil, pohřbívá naprosto nepodloženými teoriemi o Antlantidě, žvaněním o vyspělé civilizaci s elektřinou a vzducholoděmi před desítkami tisíci let, a to vše na základě absolutně ničeho, až má člověk pocit, že se z vědeckého dokumentu dostal během pár minut do Vetřelců dávnověku, kde dobrý příběh vítězí nad realitou. Naprosto nepochopitelně tedy sám sabotuje dokument, který se snažil pracovat pouze s fakty, pohádkami o nikdy neexistující Atlantidě kdesi v Karibiku. 65 % (dnešní teorie o Atlantidě existují pouze díky řeckému filosofovi Platonovi, který s největší pravděpodobností vycházel z ústně předávaného příběhu o tragédii na řeckém ostrově Santorini, kde o tisíc let dříve sopečná erupce zničila na tu dobu vyspělou civilizaci, kterou díky erupci vymazala z povrchu a díky zaplavenému kráteru (obrazně řečeno) "potopila" pod vodu.) ()

Jirka_Šč

Hypotéza impaktu na začátku dryasu vypadá být jako celek vyfabulovaná. Což dost zásadně maže vyvrcholení tohoto poměrně manipulativního seriálu. Ano, bylo by úžasné, kdybychom zjistili, že před více, než 12 000 lety existovala globální, rozvinutá civilizace, na jejíchž základech stavělo lidstvo v následujících tisíciletích, myslím však, že neexistovala. Nepodceňujme lovce a zběrače, nepodceňujme jejich schopnost vybudovat místa jako Göbekli Tepe (které je jedinou reálně doloženou a v seriálu zmíněnou památkou z 12. století před naším letopočtem). Uvědomme si, že výtvarné umění člověka demonstrují i násobně starší paleolitické malby nebo sošky venuší. Nemusíme hledat obry. Nerozporuji americké legendy hovořící o vousatých lidech z moře z východu, kteří přinesli nové myšlenky a technologii, nerozporuji, že v době před tisíci let existovaly kulturní kontakty mezi kontinenty, nehledejme v tom však za každou cenu velkou, zapomenutou civilizaci s technologií blížící se dnešní. Věřím, že legendy mohou přežít i 12 000 let, myslím si však, že často mohou vycházet z událostí, které nebyly vysloveně globálními katastrofami, ale pouze lokálními katastrofami. Masivní povodně, zemětřesení a jiná nebezpečí ohrožují lidstvo po celou jeho existence. ■ P.S. Gunung Padang z první epizody je nejpravděpodobněji pouze nafouklou bublinou, která nadchla indonéskou vládu ochotnou utrácet zde finance (kéž bych se mýlil). Archeologové nezpochybňují stáří vrchních částí lokality, obávají se však, že co se týká dalších vrstev, klame prezidentská pracovní skupina samu sebe. ■ P.P.S. Pro mě nejzajímavější epizoda se týkala Malty a monumentů, jako Ġgantija (chci na Maltu a chci je vidět). Věřím, že chrámy na Maltě mohly v průběhu tisíciletí měnit svoji orientaci podle Síria, věřím, že je mohla budovat kultura existující dřív, než stoupla mořská hladina a z Malty se stal ostrov. To však nedokazuje, že za každou cenu musela existovat ještě starší, rozvinutější, zapomenutá civilizace a že mladší dryas začal globální katastrofou. ()

LordSnape

Spousta krásných míst a perfektní záběry z dronu. Obsah je takový nic moc. Co se autorovi nehodí, to vyškrtne, naváží se neustále do vědců a archeologů. Zpochybňuje důkazy a sám předkládá jen teorie. Ano, věda je o důkazech a faktech! Poslední dva díly jsou vážně dobrý a dávají smysl, ale ty ostatní jsou taková ujetost i když beru v potaz - bez mimozemšťanů. Nelze ale natvrdo říct, mytologie a mýty jsou pravdivé, fakt to tak bylo a nemít pro to žádné relevantní důkazy. O původu mýtů z jednoho zdroje nicméně psal profesor Puhvel - není to nová myšlenka. Trochu se divím, proč je to na Netflixu. Snad nechtějí jít cestou nočního History channel. ()

Cedr

I kdyby to byl 100% bullshit a vše jen psychedelické bláboly senzacechtivého Brita, tak je to jednak nesmírně chytlavě odvyprávěno a krásné rendery toho jak vybrané (pre?)historické monumenty mohly dříve vypadat jsou prostě poutavé a druhak - to s jakou agresí někteří akademici reagují na vše mimo jejich pravdu nutí k zamyšlení jak věda funguje... protože mainstreamově uznávaní "vědci" se ještě nikdy v historii nezmýlili, vždy měli pravdu, nikdy nám cíleně nelhali a nikdy necenzurovali a neočerňovali opozici (*cough* *cough* covid anyone?). Tak jako tak - opět - i kdyby to vše byly totální bláboly - tak jezdit si po světě, zkoumat fascinující monumenty, potápět se, objevovat podzemní tunely, to je prostě snovej Indiana Jones-like život a tady je kousek z něj moc pěkně nasdílen i s námi. ()

noriaki

Jestli existuje nějaká konspirační teorie které bych rád věřil, tak je to existence vyspělé civilizace zaváté časem a úplně zapomenuté. Nemyslím tím přímo technickou společnost, ale kdyby ve své době měla Egyptská říše několik svých předchůdcu, nebo alespoň adekvátních protějšků, tak by to byla paráda. Bohužel nic s čím seriál přišel, mě o tom nepřesvědčilo. ()